Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRİLEN BM GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN YERSİZ, YANLIŞ VE YAKIŞIKSIZ YAKLAŞIMLARI VE BEYANLARININ SÜRECE YARARI OLMAZ
-www.brtk.net-
EL-SEN’DEN GREV KARARI... EL-SEN, SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE SÜRESİZ GREV KARARI ALDI. KURUMA 4 YENİ SANTRAL ALIMI İÇİN İSE HÜKÜMETE 30 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ
-www.brtk.net-
UYARI GREVİ... MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ SENDİKASI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNDE BUGÜN 08.00- 10.00 SAATLERİ ARASINDA UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ... HASPOLAT’TA İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANARAK AÇILIŞI YAPILAN GÜRDAĞ ENTEGRE ATIK GERİ DÖNÜŞÜM, GERİ KAZANIM VE BERTARAF TESİSİNDE 159 ÇEŞİT ATIK İŞLENEREK YA GERİ DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN KULLANIMA SUNULACAK YA DA TAMAMEN BERTARAF EDİLECEK
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR... EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLER ODASI VE KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TÜK AMBARLARINDA İNCELEME... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NA AİT AMBARLARI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
TÜK’TEN DUYURU... TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU, BU HAFTADAN BAŞLAYARAK HAFTA SONLARI DA TOHUMLUK MATERYALİ HAZIRLAMA HİZMETİNE DEVAM EDİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI... UBP LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTEMİNİ İNCELEMEK ÜZERE OLUŞTURULAN MECLİS KOMİTESİ’NİN BAŞKANLIĞINA UBP İSKELE MİLLETVEKİLİ YASEMİ ÖZTÜRK, BAŞKAN VEKİLLİĞİNE CTP GİRNE MİLLETVEKİLİ FAZİLET ÖZDENEFE SEÇİLDİ. KOMİTE TOPLANTILARI İÇİN GİZLİLİK KARARI ALINDI
-www.brtk.net-
ÇALUDA ANJİYO OLDU... UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA’YA KONTROL AMACIYLA ANJİYO YAPILDI. ÇALUDA’NIN DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ YARIN DA YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-

KKTC’de ilk kalp nakli yapıldı

Perşembe 18 Nisan 2019

KKTC’de ilk kalp nakli gerçekleşti. Beyin ölümü gerçekleşen bağışçıdan alınan kalp, 49 yaşındaki Veli Çelik’e hayat verdi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Antalya Üniversite Hastanesi işbirliğinde Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleşen 6 saatlik ameliyatın başarılı geçtiğini, hastanın durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Operasyonu Kalp Damar Cerrahisi uzmanları Dr. Hasan Birtan, Dr. Ozan Emiroğlu ile Türkiye Antalya Tıp Üniversitesi’nden gelen Prof. Dr. Ömer Beyazıt başkanlığındaki bir ekip gerçekleştirdi.

Nakille ilgili bugün Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Binası’nda basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Sağlık Bakanı Filiz Besim ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Adil Özyılkan’ın yanı sıra ameliyatı gerçekleştiren ekip de katıldı.

Sağlık Bakan Filiz Besim konuşmasının başında, bunun kendileri için çok anlamlı bir gün olduğunu dile getirdi.

“İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasası”nın geçmesinin ardından böbrek nakillerinin başladığını hatırlatan Besim, bugüne kadar 35 böbrek hastasına başarılı bir şekilde nakil yapıldığını, bundan onur ve gurur duyduklarını ifade etti. Filiz Besim, yasanın diğer nakillerin yapılmasını da mümkün kıldığını kaydetti.

Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi ekibinin bir süre önce kendisine gelerek hastanede kalp nakli yapılabileceğini ilettiğini anlatan Besim, bunun üzerine hastanede gerekli altyapıyı hazırladıklarını belirtti.

Konuyla ilgili Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi ile de bir protokol imzalandığını anlatan Besim, bütün bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra nakil için kalp beklemeye başladıklarını söyledi.

2 gün önce, organ bağışı haberinin gelmesiyle bu ameliyatın gerçekleştiğini anlatan Besim, nakil alan hastanın şu anda iyi durumda olduğunu kaydetti.

Besim şöyle devam etti:

“Hayata veda ederken, başka insanlara da hayat vermek istiyorum, organlarımın başka insanların vücudunda yaşamasını istiyorum diyen o yüce gönüllere ve bize bu bağışı yapan o yüce gönüle, ailesine, tüm sevdiklerine yürekten teşekkür ediyorum. Gerçekleştirilen nakil sadece kalp nakli değil, iki tane de böbrek nakli yapıldı. Kendisine Allahtan rahmet diliyorum. Işıklar içinde uyusun, yıldızlar hep yorgan olsun inşallah. Eminim ki, rahat uyuyacak çünkü 3 tane hastaya hayat verdi. Bundan daha büyük mutluluk olamaz”

Konuşmasında organ bağışının önemine işaret eden Besim, bu organ nakillerinin kime yapılacağına nasıl karar verildiğini de anlattı. İlgili yasada bu konunu net şekilde tarif edildiğini dile getiren Besim, bu yasa tahtında bir koordinasyon kurulu meydana getirildiğini ifade etti.

Besim, bağış yapacak kişinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra bu kurulun toplanarak tüm ülkedeki organ bekleyen hastaların bulunduğu listeyi ele alarak, aciliyet derecesine göre nakil yapılacak kişiyi belirlediğini kaydetti.

Bu vakada da kurulun 49 yaşında, son dönemde kalp yetmezliği nedeniyle sürekli hastaneye yatırılan Veli Çelik’e nakil yapılmasına karar verildiğini anlatan Besim, Antalya Üniversite Hastanesi’nden 3 kişilik bir ekibin adaya geldiğini ve Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kardiyovasküler cerrahi ekibinin bu ekiple birlikte 6 saatlik bir ameliyat gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Besim şöyle devam etti:

“Hasta akşam yoğun bakımda kaldı. Bugün sabah tüpü çıkarıldı, kahvaltısını yaptı ve kendisini ziyaret eden doktor arkadaşlarımıza ‘ben koşmak istiyorum’ dedi. Bundan daha güzel bir olay bir hekim için, bir hastane için olamaz diye düşünüyorum”

Kalp nakli operasyonuna katılan Antalya Tıp Hastanesi’nden Prof. Dr. Ömer Beyazıt ve Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Uzmanı Dr. Hasan Birtan da toplantıda söz alarak, yaşanan süreci anlattı.

Prof. Dr. Ömer Beyazıt, iki kurum arasında imzalanan protokol sonrası daha önce iki kez yapay kalp ameliyatı gerçekleştirildiğini anlattı.

Kalp naklinin cerrahlar için çok önemli olduğunu anlatan Beyazıt, bir hastanenin kalp nakli yapabilmesinin de önemli bir prestij olduğunu, hastanenin multidisipliner bir mükemmelliğe ulaştığını gösterdiğini belirtti. Beyazıt, hastanenin otelcilik hizmetleri istenen noktada olmasa da ekip ve teknik açıdan durumun oldukça iyi olduğunu anlattı.
Tüm ölümlerin yüzde 30’unun kalp yetmezliği nedeniyle gerçekleştiğini, kalp yetmezliği yaşayan hastaların yüzde 75’inin ise 5 yıl içinde hayatını kaybettiğine işaret eden Beyazıt, kalp yetmezliği yaşayan kişilerin tek tedavisinin kalp nakli olduğunu dile getirdi.

Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Uzmanı Dr. Hasan Birtan bu ameliyatın kendisi için çok önceden konulmuş bir hedef olduğunu anlattı.
Ülkede açık kalp ameliyatı yapılmasının bile uzaya çıkmakla eşdeğer görüldüğü zamanlar olduğunu anımsatan Birtan canlı kalp nakli ameliyatı gerçekleştirilebilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Birtan, ameliyatın gerçekleşmesini sağlayan ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,5398
  5,5497
  0%
  6,1414
  6,1524
  0%
  6,7168
  6,7518