Son Haberler
DOĞALGAZ KONUSU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: SADECE ÜÇÜNCÜ DEVLETLER DEĞİL, ULUSLARARASI ŞİRKETLER DE KIBRIS RUM TARAFINI KIBRISLI TÜRKLERLE MASAYA OTURUP DOĞALGAZ KONUSUNDA ANLAŞMAYA ZORLAMASI GEREKİR
-www.brtk.net-
VİCANİ RET... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: VİCDANİ RET İLE İLGİLİ YASANIN İSTİSMAR EDİLMEMESİ GEREKİR
-www.brtk.net-
AP SEÇİMLERİ... GÜNEY KIBRIS’TAKİ ANAMUHALEFET AKEL, KIBRISLI TÜRK AKADEMİSYEN VE ARAŞTIRMACI YAZAR NİYAZİ KIZILYÜREK’İ AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ İÇİN ADAY GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
TARIM BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA...“DOĞAL AFETLERDEN DOLAYI ÜRETİM ALANLARINDA OLUŞAN ZARARLAR TESPİT EDİLİYOR”
-www.brtk.net-
ÖZÇINAR GÖLETİ İNCELEDİ... GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI ÖZÇINAR, GELEN SU MİKTARININ EN ÜST SEVİYEDE OLDUĞUNU VE ŞU ANDA SUYUN TAMAMEN HAVZADA TUTULDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM DR. BÜLENT DİZDARLI, BU YILKİ MEVSİMSEL GRİBİN DE ÖNEMSENMESİ GEREKEN BİR BİR DURUM OLDUĞUNU VURGULADI
-www.brtk.net-
DİZDARLI’DAN GRİP AÇIKLAMASI... BAŞHEKİM BÜLENT DİZDARLI: ÖZELLİKLE YAŞLILAR VE DİRENCİ DÜŞÜK İNSANLAR KALABALIK ORTAMLARDA MECBUR KALMADIKÇA BULUNMAMALI
-www.brtk.net-
EYLEM ASKIYA ALINDI... TIP-İŞ VE KAMU-SEN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ’NDE 21 OCAK PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN YAPMAYI PLANLADIĞI EYLEMİ ASKIYA ALDI.
-www.brtk.net-
‘REUNITE NICOSIA’ ETKİNLİĞİ... BİR GRUP KIBRISLI TÜRK VE RUM BAŞKENT LEFKOŞA’NIN İKİ KESİMİNDE HER İKİ TOPLUMA DA BARIŞ MESAJI VERMEK İÇİN BİRLİKTE KOŞTU
-www.brtk.net-
RUSLAR AYİN DÜZENLEDİ... GİRNE BÖLGESİNDE YAŞAYAN RUSLAR, RUS ORTADOKS GELENEKLERİ ÇERÇEVESİNDE KERVANSARAY PLAJINDA DENİZDEN HAÇ ÇIKARMA AYİNİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

KKTC, 5 kıtadan uluslararası öğrenci yetiştiriyor

Cumartesi 20 Ekim 2018

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, “ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsümüzde, toplam 3 bin 111 öğrenci öğrenim görüyor. Yükseköğretimde 50 ülkeden 650 yabancı uyruklu öğrencimiz bulunuyor. KKTC artık 5 kıtadan uluslararası öğrenci yetiştiriyor.” dedi.

Kök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün ODTÜ vizyonu ile uluslararası düzeyde öncü, bölgesini ve dünyayı dönüştüren bir üniversite olarak kurulduğunu ifade etti.

Kuzey Kıbrıs’ın bir eğitim adası olmasının stratejik bir hedef olarak belirlenmesinin ardından ODTÜ’nün Türkiye ve KKTC tarafından davet edildiğini aktaran Kök, “ODTÜ, bu davet üzerine, Ada’nın yükseköğretim alanında markalaşmasına yardım etmek amacıyla, 2005-2006 akademik yılında öğretim faaliyetlerine başladı.” bilgisini verdi.

Kök, ODTÜ’nün, Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde çok kültürlü bir ortamda yenilikçiliği, girişimciliği ve sürdürülebilirliği temel alan bir yaklaşımla evrensel standartlarda eğitim ve araştırma faaliyetleri yürüterek yerel, bölgesel ve küresel düzeyde toplumsal dönüşüme öncülük etmeyi amaçlayan bir yaklaşımla eğitim öğretim faaliyetlerini yürüttüğüne işaret etti.
Verşan Kök, 2018-2019 ders yılında, 3 bin 111 öğrenci ile öğretime başladıklarını, bu öğrencilerin 82’sinin yüksek lisans, 674’ünün ise İngilizce hazırlık öğrencisi olduğunu aktardı.

Kök, şu bilgileri paylaştı:
“ODTÜ KKTC Kampüsümüzde, şu an toplam 3 bin 111 öğrenci öğrenim görüyor. Yükseköğretimde 50 ülkeden 650 yabancı uyruklu öğrencimiz bulunuyor. Öğrencilerimizin yüzde 20’sini diğer ülke vatandaşları oluşturuyor. Dolayısıyla her 10 öğrenciden 2’sinin yabancı uyruklu olduğu uluslararası bir kampüsten söz ediyoruz. Bu yıl, daha fazla ülkeden gencimiz aramıza katıldı.

İngiltere’den ABD’ye, Güney Kore’den Ruanda’ya, Mısır’dan Pakistan’a, Hindistan’dan Güney Afrika’ya dünyanın dört bir yanından üniversiteliler, en az 4 yıl kalacakları KKTC’de kültür mozaiği oluşturuyor. KKTC artık 5 kıtadan uluslararası öğrenci yetiştiriyor. Lisans öğrencilerimizin yüzde 14’ü tam, yüzde 18’i yüzde 75, yüzde 46’sı yüzde 50, yüzde 7’si yüzde 25 burslu.”
Kök, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü mezunlarının 5 kıtada çalıştığına işaret ederek, “50 ülkeden gencin mezun olup ayrıldığında hem KKTC’nin hem de Türkiye’nin gönüllü elçileri olmaları için çalışıyoruz. Kampüsümüzde Kanada’dan, Japonya’dan, Avusturya’dan, Hindistan’dan akademisyenler yer alıyor.” diye konuştu.

Rektör Kök, Temmuz 2018 itibarıyla mezun sayılarının bin 922’ye ulaştığını belirterek, “Öğrencilerimizin yüzde 85’i mezun olmalarının ardından geçen ilk 6 ayda işe veya lisansüstü eğitime yerleşiyor. Mezuniyetinin üzerinden 6 ay geçen ve bilgi alınabilenlerin yüzde 75’i bir işte çalışıyor, bunların yüzde 22’si aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi.” ifadelerini kullandı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün, ODTÜ’nün akademik birikimi ile bölgenin ihtiyaç alanları için çözümler geliştirebilecek çalışmalara öncelik verdiğini sözlerine ekledi.
(tak)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905