Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN YERSİZ, YANLIŞ VE YAKIŞIKSIZ YAKLAŞIMLARI VE BEYANLARININ SÜRECE YARARI OLMAZ
-www.brtk.net-
EL-SEN’DEN GREV KARARI... EL-SEN, SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE SÜRESİZ GREV KARARI ALDI. KURUMA 4 YENİ SANTRAL ALIMI İÇİN İSE HÜKÜMETE 30 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ
-www.brtk.net-
UYARI GREVİ... MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ SENDİKASI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNDE BUGÜN 08.00 - 10.00 SAATLERİ ARASINDA UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ... HASPOLAT’TA İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANARAK AÇILIŞI YAPILAN GÜRDAĞ ENTEGRE ATIK GERİ DÖNÜŞÜM, GERİ KAZANIM VE BERTARAF TESİSİNDE 159 ÇEŞİT ATIK İŞLENEREK YA GERİ DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN KULLANIMA SUNULACAK YA DA TAMAMEN BERTARAF EDİLECEK
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR... EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLER ODASI VE KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TÜK AMBARLARINDA İNCELEME... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NA AİT AMBARLARI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
TÜK’TEN DUYURU... TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU, BU HAFTADAN BAŞLAYARAK HAFTA SONLARI DA TOHUMLUK MATERYALİ HAZIRLAMA HİZMETİNE DEVAM EDİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI... UBP LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTEMİNİ İNCELEMEK ÜZERE OLUŞTURULAN MECLİS KOMİTESİ’NİN BAŞKANLIĞINA UBP İSKELE MİLLETVEKİLİ YASEMİ ÖZTÜRK, BAŞKAN VEKİLLİĞİNE CTP GİRNE MİLLETVEKİLİ FAZİLET ÖZDENEFE SEÇİLDİ. KOMİTE TOPLANTILARI İÇİN GİZLİLİK KARARI ALINDI
-www.brtk.net-
ÇALUDA ANJİYO OLDU... UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA’YA KONTROL AMACIYLA ANJİYO YAPILDI. ÇALUDA’NIN DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ YARIN DA YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... GEÇTİĞİMİZ HAFTA ÜLKE GENELİNDE 142 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, KAZALARIN İKİSİ ÖLÜMLE SONUÇLANDI
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... SON 7 GÜN İÇERİSİNDE YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİNDE EN ÇOK CEZA, SEYİR HALİNDE CEP TELEFONU İLE GÖRÜŞME VE SEYRÜSEFER RUHSATSIZ ARAÇ KULLANMA SUÇUNDAN KESİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Kıyı emniyeti ve gemi kurtarma şirketi bünyesinde yeni bir gemi göreve başlayacak”

Salı 16 Temmuz 2019

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ailesi denizde boğulduğu için öksüz kalan Barış Katırcı’nın bakım ve eğitiminin devlet tarafından karşılanması kararı alındığını söyledi.

Özersay, Milli eğitim ve Kültür Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Dairesi kanalıyla bahse konu çocuğun hem eğitimi, hem de bakımı ile ilgili olarak devletin sorumluluk üstleneceğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 4 saat süren bugünkü toplantısı sona erdi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında alınan kararları açıklayan Kudret Özersay, geçtiğimiz günlerde denizde yaşanan kaza sonucunda yitirilen aile fertleri ertesinde öksüz kalan Barış Katırcı için Bakanlar Kurulu’nda bir değerlendirme yapıldığını söyledi.

Gerek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı,  gerekse Sosyal Hizmetler Dairesi kanalıyla bahse konu çocuğun hem eğitimi, hem de bakımı ile ilgili olarak devletin sorumluluk üstleneceğini ifade eden Bakan Özersay, Eğitim Bakanlığı’nın Katırcı’nın üniversite hayatının sonuna kadar eğitim sürecindeki tüm ihtiyaçlarını, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin de hayatını idame ettirmesi bağlamındaki ihtiyaçlarının belirlenmesi için gerekli çalışmayı yapması konusunda görevlendirildiğini kaydetti.

Öksüz kalan Katırcı için, devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği çalışmanın başlatıldığını vurgulayan Özersay, bunun dışında daha genel olarak da anne ve babasını kaybeden ve öksüz kalan çocuklarla ilgili ülkedeki mevzuatın yetersiz olması nedeniyle genel mevzuat değişikliği kararının üretildiğini aktardı.

Bakan Özersay, anne ve babanın hayattan ayrılması ertesinde, çocukların gerek maaşı ve gerekse diğer haklarından yararlanmasını mümkün kılacak bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bir çalışma yapması yönünde genel bir karar alındığını söyledi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu’nda yapılan bir değerlendirme sonucu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na, yakıt bedellerinden kaynaklanan 6 kuruşluk bir zam önerisi yapıldığını ifade eden Özersay, Bakanlar Kurulu olarak bu fiyat artışını elektrik fiyatlarına yansıtmama kararı aldıklarını aktardı.

Bakanlar Kurulu’nda ele alınan bir diğer konunun ise, özellikle Güzelyurt bölgesindeki sulama birliklerinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na olan borçları olduğunu aktaran Bakan Özersay, geçmişte oluşan ve biriken borçların ödenmemesi sebebiyle, elektriklerin kesilmesi ertesinde, özellikle sulama birliklerinin tarımsal alanlarda üretimi durdurmalarına neden olan sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti.

Bu sorunun nasıl aşılabileceğine ilişkin bugün genel bir değerlendireme yapılığına işaret eden Bakan Özersay, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ve sulama birliklerinden gelecek temsilcilerin bir toplantı yaparak, geçmişte oluşan elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması ve nasıl ödeneceğini ele almasına karar verildiğini söyledi.

Konun önemine işaret eden Özersay, birkaç kez Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun elektrikleri kestiğini ve üretimin durduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Maalesef geçmişte bu anlamda sorumluluklarını yerine getirmeyenler ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri olmuştur. Yapacağımız çalışma sonucunda biz hükümet olarak elektriği kullananların bu faturaları ödemelerine rağmen kuruma gerekli ödemeyi kimin yapmadığı, bunun sorumluluğunun kimde olduğu ile ilgili bir de çalışma başlatma kararı aldık.

Geçen süre zarfında üretimi yapan ve elektriği kullananlar ödeme yapmış olmalarına rağmen kuruma ödemenin yapılmadığına dair örnekler vardır. Buna ilişkin de araştırma yapılması yönünde bir karar üretilmiştir.”

Bunun, kullanılan elektrik bedelinin devlet tarafından ödeneceği anlamında bir ifade olmadığını vurgulayan Bakan Kudret Özersay, “Elektrik borcunun yeniden yapılandırılması ve bu konuda sıkıntının nasıl aşılabileceğine ilişkin bir çalışma yapılacaktır. Ama Maliye Bakanlığı ve hükümet bugüne kadar kullanılan ve neredeyse 15 milyona varan elektrik borcunu üstleniyor diye bir şey söz konusu değildir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, daha önce kıyı emniyetinde görev yapan nitelikli 11 gencin işini yitirmesi konusunda da bugünkü Bakanlar Kurulu’nda bir karar üretildiğine işaret ederek, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi bünyesinde yeni bir geminin göreve başlayacağı yeni bir dönem meydana geldiğini kaydetti.

TC’nin bu bağlamda katkı yapacak gemiyi KKTC’ye hibe edeceğini söyleyen Bakan Özersay, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi bünyesinde bu yeni gemide görev yapmak üzere işini kaybeden 11 gencin 1 Ağustos tarihinden başlamak üzere eski işlerine geri dönmelerinin mümkün kılınacağını belirtti.

Bakan Özersay,  burada yeni bir istihdam yapılmadığını, daha önce işini koşullar nedeniyle yitiren kişilere, yeni durumdan dolayı işlerine yeniden dönme imkanı tanınması olduğunu kaydetti.

Geçen süre zarfında yürürlükteki mevzuat çerçevesinde görev süreleri dolan, Ankara’daki askeri ataşelerin yerine 3 yeni askeri ataşenin görevlendirildiğini aktaran Özersay,  bugünkü Bakanlar Kurulu’nda ayrıca bazı yabancıların taşınmaz mal alımı ile ilgili konularda da bir takım kararlar üretildiğine dikkat çekti.

Ülkeye giriş ve çıkış bağlamında son derece önemli olan Muhaceret Tüzüğü’ne ilişkin bir taslak üzerinde de Bakanlar Kurulu’nun bir çalışma yaptığına işaret eden Bakan Kudret Özersay, ülkeye yabancıların girişi, ülkede kalışı ve ülkeden ayrılışına ilişkin koşulları, şartları düzenleyen tüzüğün detaylandırılarak, yasadaki eksiklikleri giderecek yeni bir taslak çalışması yapıldığını anlattı.

Bunun ülkeye giriş çıkış koşullarına ilişkin olarak polisin de görevini çok daha net bir şekilde yapmasını kolaylaştıracak, mevzuatı netleştiren ilave bir düzenleme olacağını ifade eden Özersay, “Umarım önümüzdeki hafta buna ilişkin daha fazla detay verebileceğim”  dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı’nın, özellikle üniversitelere ilişkin, Türkiye’de yaptığı temaslar hakkında Bakanlar Kurulu’nda bazı bilgilendirmelerde bulunduğunu aktaran Bakan Özersay, önümüzdeki günlerde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun Türkiye’den YÖK yetkilileri ile bazı temaslarda bulunacağını anlattı.

Atamalar hakkındaki bir soru üzerine Bakan Özersay, bazı kurumların yönetim kurulları ile ilgili bazı atamaların yapılmaya devam ettiğini, bugün Toprak Ürünleri ile başka bazı kurumlara ilişkin atamaların yapıldığını söyledi.

Özersay şöyle devam etti:

“Özellikle vurgulamak istediğim bir husus var. Hükümetin emekliliğine az bir süre kalmış isimlerin atanması konusuna sıcak bakmadığını vurgulamak isterim. Sadece sıcak bakmamak değil, koalisyon müzakereleri sırasında emekliliğine az bir süre kala, 18 aydan daha az süre kalması durumunda üst kademe yöneticisi atamama yönünde bir genel uzlaşı vardı aramızda. Bu nedenle de önümüzdeki dönemde de bu konuda hassasiyet göstereceğimizi, emekliliğine az bir zaman kalmış kişilerin çok istisnai, çok özel bir durum olmadığı sürece müsteşar müdür mevkilerine atanmayacağı, bu yönde koalisyonda uzlaşı olduğunu vurgulamak isterim. ”

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,5398
  5,5497
  0%
  6,1414
  6,1524
  0%
  6,7168
  6,7518