Son Haberler
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER...CUMHURBAŞKANI AKINCI, AB’NİN YILLAR ÖNCE YAPTIĞI GİBİ, ŞİMDİ DE TARİHİ HATA YAPTIĞINI VE KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNDE KATALİZÖR ETKİSİ OLABİLECEK ENERJİ KONUSUNUN, YENİ BİR ÇATIŞMA VE GERGİNLİK ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜĞÜNE İŞARET ETTİ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER...CUMHURBAŞKANI AKINCI: RUMLARIN TEK YANLI GİRİŞİMLERİ YANINDA BUNA DESTEK ÇIKAN ULUSLARARASI AKTÖRLER DE GERİLİMİ ARTIRIYOR. AYNI YANLIŞ DEVAM ETTİRİLEREK TARİHİ BİR FIRSATI DAHA GÖZ GÖRE GÖRE HEBA EDİYOR
-www.brtk.net-
TATAR’DAN AÇIKLAMA...BAŞBAKAN ERSİN TATAR, KKTC’NİN DOĞU AKDENİZ’DE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLDUĞUNU, BU NEDENLE KIBRIS TÜRK DEVLETİNİN MUTLAK SURETLE YAŞAMINA DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
TÖRE’DEN AÇIKLAMA... MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI TÖRE, KIBRIS ADASI ETRAFINDAKİ NİYET VE EYLEMLERİ KABUL EDİLEMEZ OLARAK NİTELENDİRDİ
-www.brtk.net-
İSKELE’DE YAĞIŞ ETKİLİ OLDU... YAZ YAĞMURU İSKELE’DE OLUMSUZLUKLARIN YAŞANMASINA NEDEN OLDU.ÖĞLE SAATLERİNDEKİ YAĞIŞLAR DOLAYISIYLA İSKELE MERKEZ’DE SU BİRİKİNTİLERİ OLUŞTU, ARAÇLAR TRAFİKTE İLERLEMEKTE GÜÇLÜK ÇEKTİ
-www.brtk.net-
METEOROLOJİK UYARI... METEOROLOJİ DAİRESİ YAĞIŞLARIN 3 GÜN DAHA YER YER ETKİLİ OLACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
METEOROLOJİK UYARI... METEOROLOJİ DAİRESİ: VATANDAŞLAR, DOLU YAĞIŞI, SU BASKINI, YILDIRIM DÜŞMESİ GİBİ OLUMSUZLUKLARA KARŞI TEDBİRLİ OLMALI
-www.brtk.net-
  SUCUOĞLU’NUN KABULÜ...ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SUCUOĞLU’NU ZİYARET EDEN HAK-SEN HEYETİ, YENİ BAKAN İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, ÖĞRETMENLER DEĞİŞİKLİK YASA TASARISI İLE KREDİ KARTI VE BANKA KARTI İLE YAPILAN PERAKENDE MAL VE HİZMET ALIMLARINA İADE YAPILMASI YASA TASARISI’NI ONAYLADI
-www.brtk.net-
MECLİS KOMİTELERİ...CUMHURİYET MECLİSİNDEKİ DAİMİ KOMİTELERDE BAŞKAN VE BAŞKAN VEKİLLERİ YENİDEN OLUŞTURULDU
-www.brtk.net-
KARNE HEYECANI...MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM DAİRESİ’NE BAĞLI OKULLARDAKİ ÖĞRENCİLER KARNE VE İLKOKUL TAMAMLAMA BELGELERİNİ ALDILAR. 2019-2020 ÖĞRETİM YILI 16 EYLÜL PAZARTESİ BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
EMİRNAME DEĞİŞİKLİĞİNE ARA EMRİ...ŞEHİR PLANCILARI ODASI MAĞUSA, İSKELE VE YENİBOĞAZİÇİ EMRİNAMESİNİN UYGULANMAMASI İÇİN MAHKEMEDEN ARA EMRİ ÇIKARTTIRDI
-www.brtk.net-
ÖZGÖÇMEN CİNAYETİ...GÜNEY KIBRIS’TAN GEÇEN HAFTA İADE EDİLEN VE HASAN IŞIK ÖZGÖÇMEN'İN CİNAYET ZANLISI OLAN MUHAMMAD SALMAN HAKKINDA 8 GÜN EK TUTUKLULUK SÜRESİ TEMİN EDİLDİ
-www.brtk.net-
ALİ GÜRSOY’A VEDA...BRT’NİN YAYINA BAŞLAMASINDA TEKNİK OLARAK ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENEN VE GEÇEN PERŞEMBE GÜNÜ HAYATINI KAYBEDEN ALİ GÜRSOY SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI. ALİ GÜRSOY İÇİN BRT’DE DE TÖREN DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Kıb-Tek 3 zamanlı tarife başlatıyor

Pazartesi 18 Mart 2019

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), 1 Nisan’dan itibaren başlatacağı üç zamanlı “Kontrol Sizde” tarifesiyle, abonelerinin elektrik tüketiminde yüzde 35’e varan tasarruf sağlayabileceğini açıkladı.

Solar enerji sistemi olanlar ve sosyal yardım alanlar dışındaki tüm konut aboneleri 1 Nisan’da üçlü tarifeye geçirilecek. Ancak ilk ayın sonunda talep etmeleri halinde bu tüketiciler şu anda uygulanan tek zamanlı tarifeye geri dönebilecek.

Konut tarifesi dışındaki tüketiciler ise talep etmeleri halinde üçlü tarifeye geçecek ve bir yıl boyunca tarife değişikliği yapamayacak.

Kıb-Tek yetkilileri, üçlü tarifeyle abonelerin bir yılda, iki fatura miktarı tutarında tasarruf sağlayabileceği görüşünde…

3’LÜ TARİFE

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, 3’lü tarifeyle aboneler elektriği hafta içi 0.6508 TL, 0.9873 TL ve 1.2908 TL olmak üzere üç farklı tarifeden kullanabilecek. Hafta sonu ve tatillerde ise kws ücretleri daha da düşecek ve buna göre elektrik tarifesi 0.6308 TL, 0.9873 TL ve 1.2708 TL olacak.

Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, su motoru ve su ısıtma gibi işlerini geceye kaydıran abonelerin faturasının düşeceği belirtilen açıklamaya göre, Kıb-Tek ayrıca 30 günlük sürede kullanımı 300 kilovat saatin altında kalan ev abonelerine ek yüzde 15 indirim sağlayacak.

HAFTA İÇİ 22.00’DEN SONRA SAAT BAŞI ÜCRET 65 KURUŞA DÜŞECEK

Abonelerin, elektrik kullandıkları saatleri ayarlayarak, elektriği daha ucuza alabileceği ve bu yolla ev ekonomisine katkı sağlayabileceği ifade edilen açıklamada, elektrik mevzuatında yapılan son düzenlemeye göre, hafta içi saat 22.00’den sonra elektrik kullanımlarında kilowat saat başına 65 kuruşa elektrik kullanılabilecek. Hafta sonu yoğun olmayan saatlerde ise rakam 63 kuruşa düşecek.

Elektrik tarifesine göre aboneler gün içinde farklı elektrik fiyatlarından yararlanabilecek. Buna göre, kış tarifesinin uygulanacağı 16 Ekim – 15 Mayıs tarihleri arasında, hafta içi sabah saat 07.00’den akşam üzeri 17.00’ye kadar, elektrik tüketimlerinde kilovat saat (kwh) başına 0.9873 TL ödenirken, “puant” adı verilen zaman dilimlerinde ise, elektriğin fiyatı artıyor. Tüketimin en çok olduğu zaman dilimi olan, akşam üzeri saat 17.00’den gece 22.00’ye kadar elektriğin fiyatı 1.2908 TL’ye çıkıyor.

Puant dışı olan gece 22.00 ile sabah 07.00, saatleri arasında ise aboneler 65 kuruşa elektrik kullanabilecek.

Halen uygulamada olan tek zamanlı tarifeden elektrik almaya devam edecek aboneler ise, gün boyu 0.9873 TL sabit ücretle elektrik kullanabilecek.

Kıb-Tek’in açıkladığı üçlü tarifenin detayları şöyle:
“Hafta içi: 07.00-17.00 arasında kWh başına 0.9873 TL
– 17.00-22.00 aralığı fiyat 1.2908 TL
– 22.00’den sabah 07.00’ye kadar ise kws ücreti 0.6508 TL
Hafta sonu: 17.00-22.00 aralığı fiyat 1.2708 TL
– 24.00’den sabah 07.00’ye kadar ise 0.6308 TL’ye
– 22.00-24.00 ve 07.00-17.00 saat aralıklarında ise elektrik kWh başına0,9873 TL.”

Kıb-Tek, 30 günlük periyotta kullanımı 300 kilovat saat veya altında olan ev aboneliklerinde ister tek zamanlı tarife, isterse 3 zamanlı kontrol sizde tarifesi abonesi olsun fark etmeksizin faturadan yüzde 15 indirim yapacağını da açıkladı.

Kullanıcının hangi saat diliminde ve hangi fiyattan elektrik kullandığına bakılmaksızın kullanılan toplam elektrik 300 kilovat saatin altında olduğunda kullanıcılar doğrudan yüzde 15 indirimi faturalarında görecek.

Kıb-Tek’in 3 zamanlı kontrol sizde tarifesiyle, dilimlerin de ortadan kaldırdığı kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi:

“Böylece bundan böyle tüketim arttıkça kilovat saat ücretleri değişmeyecek. Bunun yanında sosyal yardım maaşı alıp bunu belgeleyen tüketicilerin yararlandığı Sosyal Yardım Tarifesi’nde tüketicilerin indirimli olarak kullandıkları 250 kilovat sınırlaması da ortadan kalkıyor. Tüketiciler, kullanım miktarından bağımsız olarak indirimden yararlanabilecekler.”

Kıb-Tek açıklamasında, elektrikli eşyalarda enerji tüketimine göre G’den A’ya sınıflandırma yapıldığı, bunlara yeni teknolojilerle “A+, A++, A+++” gibi daha verimli cihazlar da eklendiği kaydedilerek A ile G sınıfı arasında iki kattan fazla enerji tasarrufunun söz konusu olduğu belirtildi.

Fiyatı yüksek olsa da, A sınıfı veya daha verimli cihazlar tercih edilmesi istenen açıklamada, enerji tasarrufu için şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, su ısıtıcıları, motorlar, elektrikli fırın ve ocaklar ve hatta klimalar evlerimizde enerji tüketiminde başı çekmektedir. Bu ürünlerin enerji verimli olanlarının tercih edilmesi ve mümkün olanlarının sadece puant dışı zamanlarda çalıştırılmaları, elektrik faturanızda hatırı sayılır bir düşüşe neden olacaktır. Ayrıca akkor ve halojen ampullerin de enerji tüketiminde hatırı sayılır yeri vardır bu ürünlerinde led lambalarla değiştirilmesi aydınlatma için harcanan enerjide yüzde 80’e varan oranlarda verimlilik sağlayacaktır.”

3’lü tarife sistemine geçerek, kısa süreli puant (tüketimin çok fazla olduğu durumlar) yüklerin düşürülmesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, bu sayede santral yatırım ihtiyaçlarının azaltılması ve buna bağlı olarak santral yatırımlarından kaynaklanan elektrik maliyetlerinin uzun vadede düşürülmesinin hedeflendiği anlatıldı.

Ayrıca, puant dışı (tüketimin çok az olduğu durumlar) yüklerin artırılarak, santrallerin daha verimli çalışmalarının amaçlandığı ifade edilen Kıb-Tek açıklamasında, şöyle denildi:

“Bu sayede, santral elektrik üretim maliyetlerinin azaltılması ve bunu elektrik fiyatlarına yansıtarak, elektrik satış fiyatlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.Bunların yanında, 3’lü tarife sisteminden daha verimli faydalanmak için, tüketicinin, enerji tüketimi açısından daha ekonomik ürünlere yöneleceği ve bunun sayesinde, toplam elektrik enerjisi tüketiminin düşeceği beklenmektedir. Bu da, dışa bağımlı olduğumuz, elektrik enerjisi üretimi için kullandığımız, fosil yakıtların tüketiminin aynı oranda azalacağı ve ülkenin öz kaynaklarının daha az harcanacağı beklenmektedir.”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun yeni tarifeyle ilgili açıklamasında, kullanım alışkanlıkları değiştirilmeden sadece kullanılan zamana dikkat edilerek elektrikli cihazların sağlayabileceği tasarruf miktarlarıyla ilgili de örnekler verildi.

Aynı sınıf ürünler için hesaplandığı zaman her gün bir kere kullanılan çamaşır makinesinin, normal tarife yerine puant dışı tarifede kullanılırsa yıllık 325 TL, aynı şekilde kullanılan bulaşık makinesinin 490 TL, kurutma makinesinin ise 650 TL tasarruf sağlayacağı belirtilen açıklamada, yoğun saatler ve yoğun olmayan saatler kıyaslandığı zaman ise tasarruf miktarının daha da artacağı bildirildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 33/21°
  Girne 32/19° 32/20°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 32/21° 31/22°
  Güzelyurt 31/20° 31/19°
  Lefke 30/19° 30/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.21%
  5,8704
  5,8810
  0.71%
  6,5845
  6,5964
  0.75%
  7,3768
  7,4152