Son Haberler
NİSAN BAYİ’NDE YANGIN…HAMİTKÖY’DEKİ NİSSAN BAYİ’NDE BUGÜN ÖĞLE SAATLERİNDE YANGIN ÇIKTI. OTO BOYA BÖLÜMÜNDEKİ FIRINDAN BAŞLAYAN YANGININ DİĞER BÖLÜMLERE SIÇRAMAMASI İÇİN İTFAİYE VE ŞİRKET ÇALIŞANLARI MÜDAHALE EDİYOR.
-www.brtk.net-
HALKLA BULUŞMA TOPLANTILARI… BAŞBAKAN  ERHÜRMAN, HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI ÇERÇEVESİNDE LEFKE’DE YURTTAŞLARLA BİRARAYA GELDİ. BAZI BAKANLARIN DA EŞLİK ETTİĞİ BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HÜKÜMETİN 14 AYLIK İCRAATLARININ YANISIRA, BU DÖNEMDE BÖLGEYE YAPILAN ALTYAPI YATIRIMLARINA DA DİKKATİ ÇEKTİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA… KIBRIS KONUSU ANKARA’DA BİR KEZ DAHA MASAYA YATIRILIYOR. BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY BU AMAÇLA BUGÜN HEYETİ İLE BİRLİKTE ANKARA’YA GİTTİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPORU TASLAĞI… DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ: KIBRIS KONUSUNDA ZAMAN ŞİMDİ; YENİ, YARATICI FİKİR VE MODELLERİ CESARETLE TARTIŞMA, MÜZAKERE ETME ZAMANIDIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN KIBRIS RAPOR TASLAĞI… UBP GENEL BAŞKANI TATAR, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN HAZIRLADIĞI RAPOR TASLAĞININ KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜNE EN KÜÇÜK BİR KATKI SAĞLANAMAYACAĞINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI ÇOCUKLARLA BİRARADAYDI… CUMHURBAŞKANI AKINCI, ‘ATAM İZİNDEYİZ’ BİSİKLET SÜRÜŞÜNE KATILAN ÇOCUKLARLA BİRARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU… 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KKTC’NİN DÖRT BİR YANINDAN LEFKOŞA’YA GELEN İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ, KISA SÜRELİĞINE DE OLSA BAKANLAR KURULU’NU DEVRALDI. KABİNENİN KÜÇÜK ÜYELERİ, GELECEĞE YÖNELİK HEDEFLERİNİ DİLE GETİRDİLER
-www.brtk.net-
23 NİSAN ÇOŞKUSU…. ÜLKENİN FARKLI BÖLGELERİNDEN ÖĞRENCİLER, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇERÇEVESİNDE DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARET EDİYOR CUMHURBAŞKANI AKINCI BU ÇERÇEVEDE, 28 OKULDAN 28 ÖĞRENCİYİ KABUL EDEREK ONLARLA SOHBET ETTİ
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS’IN İLK KALP NAKLİ… KUZEY KIBRIS’IN İLK CANLI KALP NAKLİ DÜN LEFKOŞA DR BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 49 YAŞINDAKİ VELİ ÇELİK İSİMLİ HASTAYA YAPILAN 6 SAATLİK OPERASYON BAŞARILI GEÇTİ.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İKAMETGAH YANGINI… LEFKOŞA'DA VAKIFLAR İDARESİ TARAFINDAN ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN KİRALANAN İKAMETGAHTA HENÜZ TESPİT EDİLEMEYEN NEDENDEN DOLAYI YANGIN ÇIKTI. YANGIN ANINDA İKAMETGAHTA BULUNAN 3 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENENEREK HASTANEYE KALDIRILDI. İTFAİYE TARAFINDAN SÖNDÜRÜLEN YANGIN SONUCU EVDE MADDİ ZARAR MEYDANA GELDİ
-www.brtk.net-
BMGK’DAN YEMEN ÇAĞRISI… BM GÜVENLİK KONSEYİ, YEMEN'DE TARAFLARA 4 AY ÖNCE VARILAN ANLAŞMANIN ''GECİKMEKSİZİN'' UYGULANMASI ÇAĞRISI YAPTI
-www.brtk.net-
MAVİ ELMAS… GÜNEY AFRİKA ÜLKESI BOTSVANA'DA DEVLETE AİT OKAVANGO ELMAS ŞİRKETİNİN, ÜLKEDE ŞU ANA KADAR KEŞFEDİLEN EN BÜYÜK MAVİ ELMASI ÇIKARDIĞI BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU…BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI BAY-SEN’İN 21 OLAĞAN GENEL KURULU BUGÜN YAPILIYOR
-www.brtk.net-

Kıb-Tek 3 zamanlı tarife başlatıyor

Pazartesi 18 Mart 2019

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), 1 Nisan’dan itibaren başlatacağı üç zamanlı “Kontrol Sizde” tarifesiyle, abonelerinin elektrik tüketiminde yüzde 35’e varan tasarruf sağlayabileceğini açıkladı.

Solar enerji sistemi olanlar ve sosyal yardım alanlar dışındaki tüm konut aboneleri 1 Nisan’da üçlü tarifeye geçirilecek. Ancak ilk ayın sonunda talep etmeleri halinde bu tüketiciler şu anda uygulanan tek zamanlı tarifeye geri dönebilecek.

Konut tarifesi dışındaki tüketiciler ise talep etmeleri halinde üçlü tarifeye geçecek ve bir yıl boyunca tarife değişikliği yapamayacak.

Kıb-Tek yetkilileri, üçlü tarifeyle abonelerin bir yılda, iki fatura miktarı tutarında tasarruf sağlayabileceği görüşünde…

3’LÜ TARİFE

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, 3’lü tarifeyle aboneler elektriği hafta içi 0.6508 TL, 0.9873 TL ve 1.2908 TL olmak üzere üç farklı tarifeden kullanabilecek. Hafta sonu ve tatillerde ise kws ücretleri daha da düşecek ve buna göre elektrik tarifesi 0.6308 TL, 0.9873 TL ve 1.2708 TL olacak.

Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, su motoru ve su ısıtma gibi işlerini geceye kaydıran abonelerin faturasının düşeceği belirtilen açıklamaya göre, Kıb-Tek ayrıca 30 günlük sürede kullanımı 300 kilovat saatin altında kalan ev abonelerine ek yüzde 15 indirim sağlayacak.

HAFTA İÇİ 22.00’DEN SONRA SAAT BAŞI ÜCRET 65 KURUŞA DÜŞECEK

Abonelerin, elektrik kullandıkları saatleri ayarlayarak, elektriği daha ucuza alabileceği ve bu yolla ev ekonomisine katkı sağlayabileceği ifade edilen açıklamada, elektrik mevzuatında yapılan son düzenlemeye göre, hafta içi saat 22.00’den sonra elektrik kullanımlarında kilowat saat başına 65 kuruşa elektrik kullanılabilecek. Hafta sonu yoğun olmayan saatlerde ise rakam 63 kuruşa düşecek.

Elektrik tarifesine göre aboneler gün içinde farklı elektrik fiyatlarından yararlanabilecek. Buna göre, kış tarifesinin uygulanacağı 16 Ekim – 15 Mayıs tarihleri arasında, hafta içi sabah saat 07.00’den akşam üzeri 17.00’ye kadar, elektrik tüketimlerinde kilovat saat (kwh) başına 0.9873 TL ödenirken, “puant” adı verilen zaman dilimlerinde ise, elektriğin fiyatı artıyor. Tüketimin en çok olduğu zaman dilimi olan, akşam üzeri saat 17.00’den gece 22.00’ye kadar elektriğin fiyatı 1.2908 TL’ye çıkıyor.

Puant dışı olan gece 22.00 ile sabah 07.00, saatleri arasında ise aboneler 65 kuruşa elektrik kullanabilecek.

Halen uygulamada olan tek zamanlı tarifeden elektrik almaya devam edecek aboneler ise, gün boyu 0.9873 TL sabit ücretle elektrik kullanabilecek.

Kıb-Tek’in açıkladığı üçlü tarifenin detayları şöyle:
“Hafta içi: 07.00-17.00 arasında kWh başına 0.9873 TL
– 17.00-22.00 aralığı fiyat 1.2908 TL
– 22.00’den sabah 07.00’ye kadar ise kws ücreti 0.6508 TL
Hafta sonu: 17.00-22.00 aralığı fiyat 1.2708 TL
– 24.00’den sabah 07.00’ye kadar ise 0.6308 TL’ye
– 22.00-24.00 ve 07.00-17.00 saat aralıklarında ise elektrik kWh başına0,9873 TL.”

Kıb-Tek, 30 günlük periyotta kullanımı 300 kilovat saat veya altında olan ev aboneliklerinde ister tek zamanlı tarife, isterse 3 zamanlı kontrol sizde tarifesi abonesi olsun fark etmeksizin faturadan yüzde 15 indirim yapacağını da açıkladı.

Kullanıcının hangi saat diliminde ve hangi fiyattan elektrik kullandığına bakılmaksızın kullanılan toplam elektrik 300 kilovat saatin altında olduğunda kullanıcılar doğrudan yüzde 15 indirimi faturalarında görecek.

Kıb-Tek’in 3 zamanlı kontrol sizde tarifesiyle, dilimlerin de ortadan kaldırdığı kaydedilen açıklamada şu bilgiler verildi:

“Böylece bundan böyle tüketim arttıkça kilovat saat ücretleri değişmeyecek. Bunun yanında sosyal yardım maaşı alıp bunu belgeleyen tüketicilerin yararlandığı Sosyal Yardım Tarifesi’nde tüketicilerin indirimli olarak kullandıkları 250 kilovat sınırlaması da ortadan kalkıyor. Tüketiciler, kullanım miktarından bağımsız olarak indirimden yararlanabilecekler.”

Kıb-Tek açıklamasında, elektrikli eşyalarda enerji tüketimine göre G’den A’ya sınıflandırma yapıldığı, bunlara yeni teknolojilerle “A+, A++, A+++” gibi daha verimli cihazlar da eklendiği kaydedilerek A ile G sınıfı arasında iki kattan fazla enerji tasarrufunun söz konusu olduğu belirtildi.

Fiyatı yüksek olsa da, A sınıfı veya daha verimli cihazlar tercih edilmesi istenen açıklamada, enerji tasarrufu için şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, su ısıtıcıları, motorlar, elektrikli fırın ve ocaklar ve hatta klimalar evlerimizde enerji tüketiminde başı çekmektedir. Bu ürünlerin enerji verimli olanlarının tercih edilmesi ve mümkün olanlarının sadece puant dışı zamanlarda çalıştırılmaları, elektrik faturanızda hatırı sayılır bir düşüşe neden olacaktır. Ayrıca akkor ve halojen ampullerin de enerji tüketiminde hatırı sayılır yeri vardır bu ürünlerinde led lambalarla değiştirilmesi aydınlatma için harcanan enerjide yüzde 80’e varan oranlarda verimlilik sağlayacaktır.”

3’lü tarife sistemine geçerek, kısa süreli puant (tüketimin çok fazla olduğu durumlar) yüklerin düşürülmesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, bu sayede santral yatırım ihtiyaçlarının azaltılması ve buna bağlı olarak santral yatırımlarından kaynaklanan elektrik maliyetlerinin uzun vadede düşürülmesinin hedeflendiği anlatıldı.

Ayrıca, puant dışı (tüketimin çok az olduğu durumlar) yüklerin artırılarak, santrallerin daha verimli çalışmalarının amaçlandığı ifade edilen Kıb-Tek açıklamasında, şöyle denildi:

“Bu sayede, santral elektrik üretim maliyetlerinin azaltılması ve bunu elektrik fiyatlarına yansıtarak, elektrik satış fiyatlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.Bunların yanında, 3’lü tarife sisteminden daha verimli faydalanmak için, tüketicinin, enerji tüketimi açısından daha ekonomik ürünlere yöneleceği ve bunun sayesinde, toplam elektrik enerjisi tüketiminin düşeceği beklenmektedir. Bu da, dışa bağımlı olduğumuz, elektrik enerjisi üretimi için kullandığımız, fosil yakıtların tüketiminin aynı oranda azalacağı ve ülkenin öz kaynaklarının daha az harcanacağı beklenmektedir.”

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun yeni tarifeyle ilgili açıklamasında, kullanım alışkanlıkları değiştirilmeden sadece kullanılan zamana dikkat edilerek elektrikli cihazların sağlayabileceği tasarruf miktarlarıyla ilgili de örnekler verildi.

Aynı sınıf ürünler için hesaplandığı zaman her gün bir kere kullanılan çamaşır makinesinin, normal tarife yerine puant dışı tarifede kullanılırsa yıllık 325 TL, aynı şekilde kullanılan bulaşık makinesinin 490 TL, kurutma makinesinin ise 650 TL tasarruf sağlayacağı belirtilen açıklamada, yoğun saatler ve yoğun olmayan saatler kıyaslandığı zaman ise tasarruf miktarının daha da artacağı bildirildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905