Son Haberler
USARGAMES 2019 BAŞLADI… ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARAMA KURTARMA OYUNLARI 2019 BAŞLADI
-www.brtk.net-
USARGAMES 2019 BAŞLADI… BAŞBAKAN ERHÜRMAN: EN BÜYÜK KAZANIM TEK İNSANI DAHİ KURTARABİLMEKTİR
-www.brtk.net-
ŞEHİR PARKI TARTIŞMALARI… CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: CUMHURBAŞKANI’NIN KİM YAPACAK ÇEKİŞMESİ İÇİNDE OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ. BİZE YAKIŞAN KURUMLAR ARASI YARIŞMA DEĞİL YARDIMLAŞMADIR
-www.brtk.net-
BAYBARS İDDİALARI YANITLADI...İÇİŞLERİ BAKANI BAYBARS: MAAŞ ÖDEME NOKTASINDA SIKINTI YOK
-www.brtk.net-
BAYBARS İDDİALARI YANITLADI...BAYBARS: HER BAKANLAR KURULU TOZ PEMBE GEÇMİYOR, ZAMAN ZAMAN GÖSTERİLEN TEPKİLER HÜKÜMET DÜŞÜYOR ANLAMINA GELMEZ
-www.brtk.net-
ÇOCUKLAR SORGULUYOR… CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA ÇOCUKLAR SORGULUYOR TEMASIYLA 3. ÇOCUK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
ÇOCUK HAKLARI… LTB İLE EVRENSEL ÇOCUK HAKLARI DERNEĞİ ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA HALKA AÇIK EĞİTİM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET… BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZDİR
-www.brtk.net-
TATAR’DAN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ… UBP GENEL BAŞKANI TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR
-www.brtk.net-
PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ… ALTERNATİF TURİZM ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE TURİST KAFİLESİ VALENCİA PORTAKAL HASADINA KATILDI
-www.brtk.net-
FİRARİ ARANIYOR… MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ ADLI TUTUKLU, HASTANEDE TEDAVİ GÖRÜRKEN FİRAR ETTİ
-www.brtk.net-
DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ… KTGB BAŞKANI ÖZUSLU: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GAZETECİNİN DEĞİL HAYATIN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR
-www.brtk.net-
SANATLA VAR OLMAK SERGİSİ… İSMET VEHİT GÜNEY’İN ANISINA DÜZENLENEN “SANATLA VAR OLMAK SERGİSİ” AÇILDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısı ülke nüfusundan fazla”

Çarşamba 10 Nisan 2019

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) 7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısının ülke nüfusundan fazla olduğuna işaret ederek, “Bunun başlıca nedeni sağlık hizmetlerinin ülkedeki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olmaması ve insanların sağlık sorunlarının çözülememesi sonucunda acil servis başvurularının giderek artmasıdır” dedi.

Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için popülist söylemler yerine uzun dönemli politikaların oluşturulması gerektiğini söyleyen Varış, ülkedeki tüm insanların sağlık hakkının sağlanabilmesi için çevre, eğitim ve sağlık politikalarının değişen hükümetlerin tasarrufundan çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Varış, kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısının ülke nüfusundan fazla olduğuna işaret ederek, “Bunun başlıca nedeni, sağlık hizmetlerinin ülkedeki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olmaması ve insanların sağlık sorunlarının çözülememesi sonucunda acil servis başvurularının giderek artmasıdır. Acil servislerdeki yığılma tek başına genel olarak sağlık hizmetlerinin yetersizliğini gözler önüne sermektedir” dedi.
Ekonomik kriz ve tasarruf tedbirlerine değinen Varış, sağlık alanında tasarruf yapılırken hasta güvenliğinin gözetilmek zorunda olduğunu söyleyerek, “Hasta güvenliğini riske atacak hiçbir uygulamayı kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.

“Sadece yoğun bakım ünitelerimizin altyapı ve personel eksiklikleri nedeniyle bir yılda yapılan sevklerin maliyeti onlarca yıl hizmet verebilecek ve sevklerin önlenmesini sağlayacak yatırımlarla eşdeğerdir” diyen Varış, sevklerin azaltılmasının yolunun eksikliklerin giderilmesi ve sağlık hizmetlerinin doğru organize edilmesi olduğunu belirtti.

Hükümetlerin sağlık çalışanlarına ödenen ek mesailer üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getirdiğini savunan Varış, sağlığın 24 saat süren, ertelenemeyen, hayat kurtaran acil müdahaleleri içeren bir hizmet olduğunu kaydetti. Varış, “Bu bağlamda hekimlerin mesai saatinden sonra hastane ve sağlık merkezlerinde yürüttükleri hizmetlerin adı ek mesai değil nöbettir. Nöbet kavramı mevzuatta yerini almalıdır. Hayat kurtarmak için zorunlu verilen bu hizmet her fırsatta karalanmamalıdır” dedi.

Sosyal Sigorta Primi yatıran emekçilerden alacağı temel ve tedavi edici sağlık hizmetleri için ayrı fonlar altında kesinti yapılamayacağını söyleyen Varış, “Düzenli ödeyenden daha fazla para almak yerine ülkedeki herkesin sigortalanması sağlanmalı ve sağlık ile ilgili yapılan tüm kesintiler yine sağlık merkezlerinin fiziki alt yapı, cihaz ve malzeme eksikliklerinin giderilmesi için kullanılmalıdır. Hükümet edenlerin ve sıfatı devlet insanı olan herkesin ülkedeki tüm bireylere eşit şekilde yaklaşması ve tüm kesimlerin sağlık hakkını eşit şekilde korumak için gerekli düzenlemeleri yapması hekim camiası olarak en büyük özlemlerimizden biridir.” diye konuştu.

“Ülkemizdeki bir diğer önemli sorun da popülizmdir” diyen Varış, sağlık konusunda yapılan her türlü açıklamada ağızdan çıkacak her kelimenin özenle seçilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için popülist söylemler yerine uzun dönemli politikaların oluşturulması gerektiğine işaret eden Varış, “Kıbrıs Türk Kamu Hekimleri olan bizler bilgimiz ve emeğimiz ile mesleğimizi icra ediyoruz. Çağdaş bir altyapıda nitelikli kamusal sağlık hizmeti sunmak bizim temel amacımızdır. Sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların kamu sağlık çalışanlarından kaynaklanıyormuş gibi bir algı yaratılmasını kabul etmiyoruz. İnsan sağlığı gibi önemli bir konuda popülist söylemlerin yeri yoktur. Bir kez daha vurgulamak isterim ki sağlık bir maliyet değil bir yatırımdır.” dedi.

Ülkedeki tüm insanların sağlık hakkının sağlanabilmesi için çevre, eğitim ve sağlık politikalarının değişen hükümetlerin tasarrufundan çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Varış, tüm halkın Dünya Sağlık Günü’nü kutlayarak, ülkedeki her bireyin eşit, kaliteli ve ulaşılabilir bir kamusal sağlık hizmeti alması için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. (BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/14° 27/16°
  Girne 28/11° 27/13°
  Mağusa 27/11° 26/12°
  İskele 26/13° 25/14°
  Güzelyurt 25/11° 26/13°
  Lefke 23/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 5,8927
  5,9033
  6,5652
  6,5771
  7,5800
  7,6195