Son Haberler
BAŞBAKAN ERCAN’DA KONUŞTU… BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYENİN HEM DOĞU AKDENİZDEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI HEM DE KKTC’NİN KALKINMASI İÇİN KARARLI DURUŞUNU GÖRMEKTEN SON DERECE MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTTİ BAŞBAKAN: ÜLKEDEKİ EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAYARAK EKONOMİYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR.
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KENDİ HAKLARIMIZI NASIL SAVUNUYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİNİN DE ADA'DAKİ VE BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI AYNI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE KIBRIS TÜRK HALKININ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİL.
-www.brtk.net-
ERSOY’DAN MARAŞ İNCELEMESİ... TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, DÜN AKŞAM TÜRKİYE’YE DÖNMEDEN ÖNCE KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU. BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETTE KUZEY KIBRIS’A DESTEK MESAJI VEREN ERSOY, “KKTC MÜLKİYET ENVANTER ÇALIŞMASINI TAMAMLADIKTAN SONRA BAKANLIK OLARAK GEREKLİ TEKNİK VE FİNANSAL DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
KOMUTANLARDAN VEDA ZİYARETİ…7’NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞI’NA ATANAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM VE EMEKLİYE AYRILACAK OLAN GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCISI TUĞGENERAL CEMAL VOLKAN, DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VEDA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI… KKTC İLE TÜRKİYE HEYETLERİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPSAMINDA, İKİ ÜLKE HEYETLERİ 21-23 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA, ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
EVRAK SAHTELEME DAVASI... GİRNE’DE SAHTE EVRAK DÜZENLEYEREK MAL TEMİNİ GİBİ SUÇLAMALAR NEDENİYLE TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN YENİDEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. BUGÜNKÜ VERİLERE GÖRE YASADIŞI BİR ŞEKİLDE 20 DAİRE VE 4 DÜKKANIN DEVRİ YAPILDI.
-www.brtk.net-
AV TARTIŞMASI… KIBRIS TÜRK NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAKANLAR KURULU’NUN NARENCİYE ALANLARININ AVA KAPATILMASI YÖNÜNDEKİ KARARINA DESTEK BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI… SÜTLÜCE VE KUMYALI’YA KURULAN HIZ TESPİT KAMERALARI DEVREDE. TRAFİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ, HIZ TESPİT KAMERALARININ BUGÜNDEN İTİBAREN SÜRAT SUÇU İŞLEYEN SÜRÜCÜLERE CEZA GÖNDERMEYE BAŞLANACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-

“Kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısı ülke nüfusundan fazla”

Çarşamba 10 Nisan 2019

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) 7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısının ülke nüfusundan fazla olduğuna işaret ederek, “Bunun başlıca nedeni sağlık hizmetlerinin ülkedeki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olmaması ve insanların sağlık sorunlarının çözülememesi sonucunda acil servis başvurularının giderek artmasıdır” dedi.

Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için popülist söylemler yerine uzun dönemli politikaların oluşturulması gerektiğini söyleyen Varış, ülkedeki tüm insanların sağlık hakkının sağlanabilmesi için çevre, eğitim ve sağlık politikalarının değişen hükümetlerin tasarrufundan çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Varış, kamu hastanelerinin acil servislerine yıllık başvuru sayısının ülke nüfusundan fazla olduğuna işaret ederek, “Bunun başlıca nedeni, sağlık hizmetlerinin ülkedeki nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede olmaması ve insanların sağlık sorunlarının çözülememesi sonucunda acil servis başvurularının giderek artmasıdır. Acil servislerdeki yığılma tek başına genel olarak sağlık hizmetlerinin yetersizliğini gözler önüne sermektedir” dedi.
Ekonomik kriz ve tasarruf tedbirlerine değinen Varış, sağlık alanında tasarruf yapılırken hasta güvenliğinin gözetilmek zorunda olduğunu söyleyerek, “Hasta güvenliğini riske atacak hiçbir uygulamayı kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.

“Sadece yoğun bakım ünitelerimizin altyapı ve personel eksiklikleri nedeniyle bir yılda yapılan sevklerin maliyeti onlarca yıl hizmet verebilecek ve sevklerin önlenmesini sağlayacak yatırımlarla eşdeğerdir” diyen Varış, sevklerin azaltılmasının yolunun eksikliklerin giderilmesi ve sağlık hizmetlerinin doğru organize edilmesi olduğunu belirtti.

Hükümetlerin sağlık çalışanlarına ödenen ek mesailer üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getirdiğini savunan Varış, sağlığın 24 saat süren, ertelenemeyen, hayat kurtaran acil müdahaleleri içeren bir hizmet olduğunu kaydetti. Varış, “Bu bağlamda hekimlerin mesai saatinden sonra hastane ve sağlık merkezlerinde yürüttükleri hizmetlerin adı ek mesai değil nöbettir. Nöbet kavramı mevzuatta yerini almalıdır. Hayat kurtarmak için zorunlu verilen bu hizmet her fırsatta karalanmamalıdır” dedi.

Sosyal Sigorta Primi yatıran emekçilerden alacağı temel ve tedavi edici sağlık hizmetleri için ayrı fonlar altında kesinti yapılamayacağını söyleyen Varış, “Düzenli ödeyenden daha fazla para almak yerine ülkedeki herkesin sigortalanması sağlanmalı ve sağlık ile ilgili yapılan tüm kesintiler yine sağlık merkezlerinin fiziki alt yapı, cihaz ve malzeme eksikliklerinin giderilmesi için kullanılmalıdır. Hükümet edenlerin ve sıfatı devlet insanı olan herkesin ülkedeki tüm bireylere eşit şekilde yaklaşması ve tüm kesimlerin sağlık hakkını eşit şekilde korumak için gerekli düzenlemeleri yapması hekim camiası olarak en büyük özlemlerimizden biridir.” diye konuştu.

“Ülkemizdeki bir diğer önemli sorun da popülizmdir” diyen Varış, sağlık konusunda yapılan her türlü açıklamada ağızdan çıkacak her kelimenin özenle seçilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için popülist söylemler yerine uzun dönemli politikaların oluşturulması gerektiğine işaret eden Varış, “Kıbrıs Türk Kamu Hekimleri olan bizler bilgimiz ve emeğimiz ile mesleğimizi icra ediyoruz. Çağdaş bir altyapıda nitelikli kamusal sağlık hizmeti sunmak bizim temel amacımızdır. Sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların kamu sağlık çalışanlarından kaynaklanıyormuş gibi bir algı yaratılmasını kabul etmiyoruz. İnsan sağlığı gibi önemli bir konuda popülist söylemlerin yeri yoktur. Bir kez daha vurgulamak isterim ki sağlık bir maliyet değil bir yatırımdır.” dedi.

Ülkedeki tüm insanların sağlık hakkının sağlanabilmesi için çevre, eğitim ve sağlık politikalarının değişen hükümetlerin tasarrufundan çıkarılıp devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Varış, tüm halkın Dünya Sağlık Günü’nü kutlayarak, ülkedeki her bireyin eşit, kaliteli ve ulaşılabilir bir kamusal sağlık hizmeti alması için mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. (BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.77%
  5,7538
  5,7642
  0.47%
  6,3654
  6,3769
  1.42%
  7,0138
  7,0504