Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

“Kadının Doğurganlık Hakları ve Sağlığı Çalıştayı” düzenlendi

Pazar 21 Nisan 2019

Sağlık Bakanlığı organizasyonunda; kadın odaklı bir sağlık sisteminin oluşturulması amacıyla “Kadının Doğurganlık Hakları ve Sağlığı Çalıştayı” düzenlendi.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, hedeflerinin; daha sağlıklı, daha kaliteli ve daha mutlu bir gelecek yaratmak olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Girne’de yer alan çalıştayda Sağlık Bakanı Filiz Besim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in yanı sıra milletvekilleri Doğuş Derya, Fazilet Özdenefe, Sıla Usar, Gülşah Sanver Manavoğlu, Hasan Topal ve Erek Çağatay ile diğer yetkili ve konuklar yer aldı.

Sağlık alanında çalışan sivil toplum örgütlerinin, meslek örgütlerinin, akademisyenlerin ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan doktor ve hemşirelerin katılımıyla gerçekleşen çalıştayda, “Doğurganlık Hakları ve Uygulamalarda Hukuki Boyut, Kürtaj, Doğum Kontrolü, Kadın Sağlığı ve Sosyal Devlet politikaları” tartışıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, kadının doğurganlık ve üreme hakları konusunda Meclis’te bir grup milletvekilinin ceza yasasında bir takım değişiklik ve düzenleme ile bu konunun daha çağdaş bir zemine oturtulması için çalışma başlattıklarını anlattı.

Besim, kadın hakları çerçevesinde ilerici olan bu düzenlemelerde bu çalıştayın çok yararlı olacağına inandığını söyledi.

Kadın odaklı bir sağlık sistemi yaratılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Besim, göreve geldikleri günden beri bu konuda mücadele verdiklerini belirtti.

Besim, şu an 16 sağlık merkezinin 14’ünde düzenli olarak koruyucu hekimlikle ilgili smear taramalarının yapıldığını, kadın doğum uzmanlarının kadın sağlığı ve aile planlaması çerçevesinde hizmet verdiğini, yakın bir zamanda yayınlanan genelge ile ülkedeki bütün hastanelerde yasalar çerçevesinde kürtaj yapılmaya başlandığını ve kadın sağlığı açısından doktorlar için önemli bir tıbbi cihaz olan ultrason cihazının ise 5 sağlık merkezinde bulunduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, hedeflerinin; çok daha sağlıklı, çok daha kaliteli ve çok daha mutlu bir gelecek yaratmak olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, kadın ve çocuk haklarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde olduğunu söyleyerek, göreve geldikleri günden beri bu konularda çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Çalıştaydan çıkacak sonuçların, yapılacak çalışmalarda daha doğru adımlar atılmasına neden olacağını belirten Çeler, bu konularda üzerlerine düşen görevi yapmaya da hazır olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Ayşe Akın Uluslararası Üreme sağlığı politikaları ışığında Türkiye Deneyimi; Dr. Lale Tırtıl İsteyerek Düşük; Küresel Farklı Uygulamaların Kökeni ve Yrd. Doç. Nurcan Gündüz Hamileliğin Sonlandırılmasının Ceza Hukuku Boyutu ve KKTC’de Bir Reformun Gerekliliği konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Çalıştaya skype bağlantısı ile katılan konuşmacı Dr. Muhtar Çokar ise “İsteyerek Düşük, Etik ve Yasalar” konusunda sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumların ardından ise farklı paydaşların yer aldığı çalışma grupları 3 farklı masada

(1) Doğurganlık Hakları ve Uygulamalarda Hukuki Boyut;
(2) Doğurganlık Hakkı, Seçimi ve Kürtaj ve
(3) Doğurganlık Hakkı, Doğum Kontrolü, Kadın Sağlığı ve Sosyal Devlet Politikaları konusunda çalışma gerçekleştirdi. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi tarafından koordine edilen çalıştayın sonucu rapor şeklinde sunulacak.(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478