Son Haberler
YAĞIŞLI HAVA... YAĞIŞLI HAVA ÜLKE GENELİNDE ETKİLİ OLUYOR
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU... CUMHURİYET MECLİSİNDE BUGÜN GÜNCEL KONUŞMALAR ÇERÇEVESİNDE ÜLKE SORUNLARI GÜNDEME GETİRİLDİ
-www.brtk.net-
YÖDAK... CUMHURBAŞKANI AKINCI, SON ZAMANLARDA YÖDAK’IN KAPATILMASI YA DA SİYASİ İRADEYE TABİ KILINMASINA DÖNÜK DÜŞÜNCELERİN SESLENDİRİLMEYE BAŞLANMASINDAN DUYDUĞU RAHATSIZLIĞI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TATAR’IN ANAMUR ZİYARETİ... BAŞBAKAN TATAR, ANAMUR’DA ALAKÖPRÜ BARAJI VE HİDROELEKTRİK SANTRALİNDE İNCELEMELERDE BULUNACAK
-www.brtk.net-
ÜLKE TURİZMİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜSTEL, GİRNE ANTİK LİMAN İHALESİ'NİN GELECEK HAFTA AÇILACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ... İSKELE’YE BAĞLI BAZI YERLEŞİM BİRİMLERİNDE YARIN 5 BUÇUK SAAT ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANACAK
-www.brtk.net-
YOL KAPALI... GAZİMAĞUSA - KARPAZ ANAYOLU’NUN YARKÖY KAVŞAĞI İLE ERGAZİ KAVŞAĞI ARASINDA KALAN KISMI YARIN VE PERŞEMBE GÜNLERİ 12:00 - 18:00 SAATLERİ ARASINDA TRAFİK AKIŞINA KAPALI OLACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

İstanbul’daki “Medya Çalıştayı”nda Organ Nakli ve Organ bağışı irdelendi

Perşembe 21 Haziran 2018

Yaşamak kadar yaşatmak da önemli olduğunu düşünürsek, bu bağlamda hayat kurtarmanın ne denli önemli olduğunu daha iyi anlamış oluruz.

Hayat kurtarmak sadece doktorların veya sağlık ekiplerinin görevi değildir hayat kurtarmak hepimizin görevidir.

Bunun için çok büyük bir çaba sarfetmeye gerek yoktur. Organlarımızı bağışlamak en büyük bir kurtarıcıdır. Yaşarken, başkalarının yaşamasını sağalamayı düşünmek büyük bir erdemdir ve organ bağışında bulunmak aslında insanlığın en büyük erdemidir.

Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın düzenlediği “Medya Çalıştayı” İstanbul The Radisson Blu Hotel’de gerçekleştiriliyor.

Çalıştay’ın bugünkü bölümünde  sunumlar yapıldı.

Organ bağışının önemini anlatmak ve organ nakli için daha fazla bağışçıya ulaşılmak hedefiyle gerçekleştirilen medya çalıştayında bugün 4 ayrı başlık altında oturum yapıldı.

30 ülkeden 60 katılımcının yer aldığı medya çalıştayı öncesinde dün de organ bağışında isim yapmış başarı göstermiş hastaneler ziyaret edilmişti.

Medya çalıştayında bugün ise saat 09.30’da açılış konuşmaları ile başladı. Açılış konuşmalarında, organ nakillerinin başka hayatları kurtarmasındaki önem vurgulandı ve bu yönde medyaya çok ciddi görevler düştüğü belirtildi.        Medyanın gücünün her yönde olduğu gibi organ bağışlarında da vurgulanması istenilen konuşmalarda, halkın organ bağışı konusunda bilinçlendirilmesi istendi.

Konuşmaların ardından medya çalıştayına geçildi.

Sibel Güneş ve C Ata Bozoklar’ın modoratörlüğünü yaptığı birinci oturumda organ bağışcıları ve organ nakilleri hakkında; Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkez Sorumlusu Medipol Ataşehir Hastanesi Dr Murat Dayangaç, Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkez Sorumlusu Memorial Ataşehir Hastanesi Dr Kamil Yalçın Polat ve Bursa Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu, Organ Nakli Koordinatörler Derneği Başkanı Dr Yavuz Selim Çınar, deneyimlerini paylaştı.

11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleştirilen ikinci otorumunun modaratörlüğünü ise Didem Seymen ile Yavuz Selim Çınar yaptı. Bu otorumda da hem organ bağışında bulunanlar hem de organ bağışı ile hayata tutunanlar hayat hikayelerini anlattı.

Ayrıca bu oturumda İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğretim Görevlisi Türkiye Organ Nakli Yönetim Kurulu Üyesi Yardımcı Doçent Dr Ata Bozoklar, organ bağışcılarının ailelerine nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda sunum yaptı.

Organ nakli istem eşeklinin önemili olduğunu vurgulayan Bozoklar, organ bağışçısı olunması için yapılması gereken çalışmaları madde madde açıkladı.    Verilen öğle yemeği arasından sonra Medya çalıştayının üçüncü oturumu TRT Haber spikeri Fatma Demir Turgut ve Hürriyet Gazetesi muhabiri Mesude Erşan modoratörlüğünde gerçekleştirildi.

Medyanın organ nakli üzerindeki etkisinin tartışıldığı bu bölümde, Giresun üniversitesi iletişim fakültesi öğretim üyesi Dr Günseli Bayraktutan “Medya ve etik”; gazeteci Deniz Sezgin “Sağlıklı iletişim”; CNN Türk Sağlık Programcısı Ferhat Borotav, “gazetecilik deneyimlerini ile sonuçlarını” ve gazeteci Sibel Atasoy da “ Organ bağışçıları ve organ nakilleri” hakkındaki görüşlerini paylaştı. Medya çalıştayının son ve dördüncü oturumunun modoratörlüğünü ise Deniz Zeybek ile Ata Bozoklar yaptı. Bu oturumda da “ Organ nakli ve bağışçıların bulunmasında yaşananlar ve basının rolü” ele alındı.     Gazeteci Tülay Karabağ, sağlık haberciliğinde yaşadığı deneyimleri ve zorlukları anlatırken, Avukat Zeynep Burcu Akbaba da organ bağışı konusunda hukuki durumu ve süreci konularında bilgi verdi. Medya çalıştayının 4’üncü oturumu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Plasitik Cerrah Dr Ömer Özkan, organ naklinin tarihçesini ve bugüne kadar geliş sürecini anlattı. Dr Özkan, yapılan organ nakilleri hakkında da tedaylı bilgi verdi.

Medya çalıştayının bugünkü bölüm konuşmacılara teşekkür belge ve plaketlerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

İstanbul’daki Medya çalıştayı’nda  yarın da 10.00-12.00 saatleri arasında basın toplantısı düzenlenecek.

14.00-15.00saatleri arasında da 112 acil koordinasyon merkezi ziyaret edilecek.

BRT /

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.31%
  5,8303
  5,8408
  0.12%
  6,4969
  6,5086
  0.1%
  7,5349
  7,5742