Son Haberler
KIBRIS MÜZAKERELERİNİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR HAFTAYA GİRİLDİ. TARAFLAR ARASINDA MEKİK DİPLOMASİSİ YÜRÜTEN BM GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS ÖZEL DANIŞMANI EİDE YARIN ADAYA GELECEK VE HAFTA İÇİNDE TARAFLARLA AYRI AYRI GÖRÜŞECEK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI BUGÜN MÜZAKERE HEYETİYLE DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU VE MECLİS’TE TEMSİL EDİLEN SİYASİ PARTİLERİN BAŞKANLARIYLA TELEFONDA SON GELİŞMELERİ ELE ALDI.
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS’İN, 17 MAYIS’TAKİ SON GÖRÜŞMELERİNDE CUMHURBAŞKANI AKINCI’YA SUNDUĞU ÖNERİ HAKKINDA” BİLGİ VERDİĞİ AÇIKLANAN RUM ULUSAL KONSEYİ'NİN TOPLANTISI TAMAMLANDI. RUM RADYOSU VE DİĞER KAYNAKLARA GÖRE, GERGİN GEÇEN TOPLANTI, İTİRAZLARLA TAMAMLANDI VE SİYASİ PARTİLER TOPLANTI ÇIKIŞINDA ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALAR YAPTI.
-www.brtk.net-
KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ ÇARŞAMBA GÜNÜ LEFKOŞA’DA EYLEM YAPIYOR. TOPUZLARI VE ÇANLARIYLA LEFKOŞA’YA GELECEK ÜRETİCİLER, DETAYLARI YARIN AÇIKLANACAK EYLEMLERİNDE, BAZI YERLERE SİYAH ÇELENK KOYARAK SORUNLARININ ÇÖZÜLMEMESİNİ PROTESTO EDECEK.
-www.brtk.net-
ABD’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BASS, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN WASHİNGTON ZİYARETİ SIRASINDA ABD GÜVENLİK PERSONELİ TARAFINDAN DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU’NUN YAKIN KORUMA EKİBİNE YÖNELİK “SALDIRGAN DAVRANIŞLARI” NEDENİYLE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRILDI. TÜRKİYE, ABD’YE SÖZLÜ VE YAZILI NOTA VERDİ.
-www.brtk.net-
YUNANİSTAN'DA BÜTÇE AÇIĞI MART AYINDA YILLIK BAZDA YÜZDE 71 ARTIŞ GÖSTERDİ. YUNANİSTAN MERKEZ BANKASI TARAFINDAN AÇIKLANAN VERİLERE GÖRE, MART AYINDA BÜTÇE AÇIĞI GEÇEN MARTTA 772 MİLYON AVRO OLAN AÇIK 1 MİLYAR 324 MİLYON AVROYA YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
KUZEY KORE, PAZAR GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FÜZE DENEMESİNİ "KUSURSUZ" OLARAK TANIMLADI. KUZEY KORE LİDERİ KİM JONG UN, FÜZELERİN SERİ ÜRETİMİNİN YAPILMASI VE GÖREVE HAZIR ŞEKİLDE KONUŞLANDIRILMASI İÇİN TALİMAT VERDİ.
-www.brtk.net-
NÜFUSU YARIM MİLYARI AŞAN AVRUPA BİRLİĞİ’NDE, GEÇEN YIL TOPLAM İSTİHDAM 232,9 MİLYONA ULAŞARAK REKOR KIRDI. AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU'NUN HER YILIN İLK BAHAR DÖNEMİNDE AÇIKLADIĞI VE ÜYE ÜLKELERİN MALİ DURUMLARINA İLİŞKİN ÇEŞİTLİ DEĞERLENDİRMELER VE TAVSİYELER İÇEREN "BAHAR DÖNEM PAKETİ" ADLI RAPORU YAYINLANDI.
-www.brtk.net-
ULUSAL BİRLİK PARTİSİ KADIN KOLLARI, ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE DÜZENLEDİĞİ KERMES’TEN ELDE ETTİĞİ 5 BİN TÜRK LİRASI’NI SOS ÇOCUK KÖYÜ’NE BAĞIŞLADI. UBP KADIN KOLLARI BAŞKANI NÜKTE OLGUN, ARTIK GELENEKSEL HALE GELEN ANNELER GÜNÜ KERMESİNDEN ELDE ETTİKLERİ GELİRİ HER YIL FARKLI BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNE BAĞIŞLADIKLARINI HATIRLATTI.
-www.brtk.net-
İTHAL ACI BİBERLERDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI. LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANAN İKİ PARTİ YEŞİL ACI BİBER TARIM DAİRESİ TARAFINDAN İMHA EDİLDİ.
-www.brtk.net-
TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU 2017 ZAHİRE ALIMLARINA 25 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ BAŞLIYOR. KURUMDAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE; 25 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN 2017 ÜRÜNÜ YEMLİK ARPA ALIMLARI MAĞUSA NO 4, HASPOLAT, GEÇİTKALE, İSKELE, KUMYALI SİLO, GÜZELYURT ŞUBELERİNDE, BUĞDAY ALIMI İSE MAĞUSA NO 4 VE HASPOLAT ŞUBELERİNDE YAPILACAK.
-www.brtk.net-
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE HABERLEŞME KURUMU KATKILARIYLA DÜZENLENEN “IV. CYPSEC SİBER GÜVENLİK KONFERANSI” KALKINMA BANKASI CAN İBRAHİMOĞLU KONFERANS SALONU”NDA BAŞLADI. HER GÜN YENİ BİR KONUNUN ELE ALINACAĞI KONFERANS KAPSAMINDA BUGÜN ‘YENİ MEDYA’ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Liderlere çağrıda bulundu

Cuma 17 Şubat 2017 16:26

“İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs” toplum liderlerini, çatışma ortamını sürdürecek başka açıklamalar yapmaktan kaçınmaya ve ortak olarak dile getirdikleri yeniden birleşmiş ve barışçıl bir adaya ilişkin vizyonlarına bağlılıklarını doğrulayacak adımlar atmaya çağırdı.

İnisiyatif, Güney Kıbrıs’taki Parlamento’nun, Enosis plebisiti için devlet okullarında anma töreni düzenlenmesi kararıyla ilgili gelişmelere ilişkin hayal kırıklığını ve derin kaygılarını da ifade etti.

İnisiyatif tarafından yapılan yazılı açıklamada, Elam’ın Enosis plebisitinin anılması ile ilgili ortaya attığı provokatif öneri kınandı.

Açıklamada,”Çözüme karşı durarak, bu provokatif hareketi çözüm sürecine darbe vurmak için kullanan ve başkanlık seçimlerine zemin hazırlayan bazı Kıbrıslı Rum siyasi partilerin tutumunu kınıyoruz. Böylesi bir girişimin önünü kesmek ve parlamentoya gitmesini engellemek için yeterince güçlü duruş sergilemeyen güçlerin bu tutumu karşısında hayal kırıklığına uğradığımızı belirtiriz” denildi.

İnisiyatif’in Güneydeki Ulusal Konsey’in Enosis’in bir seçenek olarak gündeme gelmesinin söz konusu olmadığını ifade etmesini olumlu bulduğu dile getirilen açıklamada, resmi açıklamaların parlamento kararını yeniden gözden geçirmeye dair bir istek içermemesini ve karşılığında müzakere sürecini tehdit eden çatışmacı geleneksel bir söylem ileri sürülmesi talihsiz bir durum olarak değerlendirildi.

Açıklamada, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’nin plebisit anma töreni için ortaya konan düzenlemenin geriye çekilmesi için adımlar atılmasını, müzakerelerin devam etmesini, barışçıl adımlar atılmasını istediği ifade edildi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER