Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

Girne Belediyesi, Turizm Şölenine katılmayacak

Cuma 19 Nisan 2019

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 365 gün sorunlarla boğuşan Girne Antik Limanın, sadece bir gün hatırlanıp burada şölen düzenlenmesini, meclis üyeleriyle birlikte uygun görmediklerini söyledi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Antik Liman’da düzenlenecek Turizm Şöleni’ne katılmayacaklarını açıkladı. Nidai Güngördü, geçen yıl düzenlenen şölene tüm birimlerle büyük katkı koyduklarını ancak yıllardır yapılan tüm girişimlere rağmen limandaki olumsuzlukların giderilmemesi nedeniyle bu yıl şölende yer almayacaklarını ifade etti. Başkan Güngördü, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın 21 Nisan Pazar günü Girne Antik Liman’da düzenleyeceği ve geçen yıl tüm birimlerimizle büyük destek verdiğimiz “Turizm Şöleni’ne” bu yıl katılmama kararı aldık. Bu kararı almamızdaki en önemli neden, yıllardır yaptığımız tüm girişim ve çağrılara rağmen, limanın istenilen seviyeye getirilmesi için olumlu bir adım atılmamasıdır. Limanın durumu ortadayken, ülke turizmini tanıtmak amacıyla festival ve şölenler düzenlemek, doğru değildir. Bu etkinliklere harcanacak zaman ve para limanın iyileştirilmesinde kullanılmalıdır.

2014’te belediye başkanı seçilmemin ardından limanın daha iyi bir noktaya getirilmesi için belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanlarıyla birlikte çalışmalar başlattık. Limanın daha iyi yönetilmesi için Girne Kent Kurultayı’nda oluşturulan komitelerden gelen talepler doğrultusunda Girne Antik Limanda komiteler kurulmasını önerdik. Komitelerde; limanla ilgisi olan bakanlık, devlet daireleri, belediye, esnaf, örgüt ve birliklerin yer almasını istedik.
Eski cazibesini kaybeden limanın tekrar çekim noktası olabilmesi için konserler düzenledik ve yapılan etkinliklere destek verdik.

Yıkılmak üzere olan kuleyi restore ederek turizme kazandırdık. Limanın arka sokaklarındaki binaları boyadık ve çiçeklendirdik. Eski polis olarak bilinen kale girişi önünde meydan düzenlemesi yaptık, aydınlatma ve oturma grupları yerleştirdik. Girne Kalesi etrafında aydınlatma ve düzenleme yaptık. Kordonboyunda acil düzenlemeler yaptık ve geniş kapsamlı bir proje hazırladık.

Göreve gelen Turizm Bakanlarına belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte ziyaretler gerçekleştirdik. Limanda yaşanan yetki karmaşasının önüne geçmek için bazı yetkilerin belediyeye devredilmesi konusunda protokol imzalanması aşamasına geldik ancak sonuç alamadık.

Girne Çevre Koruma Dairesi’nde ve Antik Limanda düzenlenen toplantılara katıldık. Toplantılarda, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin önereceği iki binayı eski eser uzmanlarının denetiminde restore etmek için öneride bulunduk. Yaptığımız tüm iyi niyetli girişimlere rağmen maalesef sonuç alamadık. Toplantıların devamı gelmedi ve bize restore edebileceğimiz binalar gösterilmedi.

Yıllar önce altyapı çalışmaları nedeniyle kazılan ve yüzeyi tahrip olan mendirekte sorumluluğumuzda olmamasına rağmen yaklaşık 5 yıl önce asfalt çalışması yaptık ancak mendireğin güçlendirilmesi için ilgili bakanlık tarafından denizaltında ve üstünde çalışma yapılmaması nedeniyle mendireğin durumu kötüye gitti. Mendirek şu an yıkılmak üzeredir.
2018’de göreve tekrar seçildikten sonra yeni oluşan belediye meclisinde üyelerimizle birlikte girişimlerde bulunduk ancak yine sonuç alamadık.

Girne Antik Liman sadece Girne’nin değil tüm Kıbrıs’ın en önemli turistik yeridir. Kuzey ve Güney Kıbrıs’a gelen turistler mutlaka limanı görmek ister. 365 gün sorunlarla boğuşan Girne Antik Limanın, sadece bir gün hatırlanıp burada şölen düzenlenmesini, meclis üyelerimizle birlikte uygun görmüyoruz.

Girne Antik Limanın durumu, kentimizin ve ülkenin imajı ile tanıtımı açısından son derece önemlidir. Bu nedenle limanın daha iyi bir noktaya gelmesi için komiteler kurulmalı, binalar restore edilmeli, altyapı çalışmaları yapılmalı, yetkiler belediyeye devredilmelidir.Mendirek aydınlatılmalı, deniz suyuna dayanıklı ve dokuya uygun olarak tamir edilmelidir. Antik Limanda işleri sahiplenecek ve yürütecek ortak bir sekreterya oluşturulmalıdır. Bugünden itibaren yapılacak tüm işler için somut adımlar atılmalıdır.

(BRT/MAIL)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478