Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

‘’Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız”

Salı 23 Nisan 2019

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, çocuklara gelecekte müreffeh bir yaşam sunabilmenin yolunun ülkeyi doğru, planlı ve akılcı yönetmekten geçtiğini kaydetti.

Özyiğit, “Geçmişte sosyal, siyasal ve ekonomik bazı hatalar yaptığımızı da kabul etmek durumundayız. Önemli olan hatalardan ders çıkarıp, her bir adımı doğru planlayarak geleceğimizi inşa etmek” dedi.

Çocukların bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmesi için temellerin bugünden atılması gerektiğini belirten Eğitim Bakanı,  “Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız. Bu anlamda hem toplumsal barışın, hem de toplumlararası barışın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bu sabah Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Özyiğit, konuşmasında, “Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha zor şartlardan bir ülkeye nasıl özgüven kazandırdığı bizlere kılavuz olmalıdır” vurgusunda bulunarak, “Atatürk’ün ‘yurtta sulh cihanda sulh’ sözlerine yakışır bir yurt yaratmak için daha çok çalışmalıyız” dedi.

Bakan Cemal Özyiğit, 23 Nisan’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99’uncu yıldönümü olduğunu anımsatarak, “23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan bir varoluş mücadelesinin ve sonrasında bir ülkenin yeniden ayağa kalkmasının dönüm noktalarından biri olan günün yıldönümüdür” dedi.

Özyiğit konuşmasına şöyle devam etti:

“Öncelikle Türkiye’de, Kıbrıs’ta ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu onurlu gününü en içten duygularımla kutlamak isterim. Büyük önder Atatürk’ün izinde başlayan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile kurumsallaşmanın ilk adımları atılan mücadele, neredeyse bir asır geçmesine rağmen hala daha bizlere ilham kaynağı olmaktadır.

Aradan geçen 98 yıla rağmen Atatürk’ün ilkeleri ışığında geleceğimizi şekillendirmeye devam ediyoruz. Onun ideallerinin bugün hala daha hepimizin yaşamında ve yüreklerimizde yer etmesi, bizler için mutluluk vesilesidir.  Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu olan 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmesi ise onun temelini attığı yapının geleceğine ne kadar önem verdiğinin bir simgesidir.

Türk Milleti’nin gönlünde, bağımsızlığın sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri tutan ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak birlik ve beraberliğimizin, geleceğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.”

“Bu önemli günde geçmişte yaşanan onurlu mücadeleleri, bugünlere hangi zorluklarla geldiğimizi ve attığımız her adımda çocuklarımızın geleceğini, onların yaşayışını nasıl şekillendirdiğimizi bir kez daha hatırlamak ve birbirimize hatırlatmak boynumuzun borcudur” diyen Cemal Özyiğit, şunları da kaydetti:

“Bu bilinçle her birimize düşen görev, bizlere miras kalan değerleri, yurdumuzun zenginliklerini sürdürülebilir kılmak ve bozmadan onlara bırakmaktır. Onları, ileride dünyadaki yaşıtları ile rekabet edebilir donanıma sahip bireyler olarak yetiştirmek için her gün daha fazla çalışmamız gerekmektedir. Kendi kültürlerine ait değerlere ve geçmişlerine sahip çıkarken, değişen dünyaya ve teknolojik gelişmelere adapte olabilecekleri ortamı çocuklarımıza sunabilmeliyiz. Onların sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için gerekli çevreyi ve alışkanlıkları kazandırmak için her gün daha fazla çaba göstermeliyiz.”

Çocuklara gelecekte müreffeh bir yaşam sunabilmenin yolunun ülkeyi doğru, planlı ve akılcı yönetmekten geçtiğini kaydeden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit, “Geçmiş yıllarda bu anlamda sosyal, siyasal ve ekonomik bazı hatalar yaptığımızı da kabul etmek durumundayız. Önemli olan bu hatalardan dersler çıkarıp, her bir adımı doğru planlayarak geleceğimizi inşa etmektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok daha zor şartlardan bir ülkeye nasıl özgüven kazandırdığı bizlere kılavuz olmalıdır” dedi.

Çocukların ileride bağımsız, çağdaş ve güçlü bir yapıda özgür, üretken, sorgulayan ve kendini geliştiren bireyler olarak yetişmeleri için temellerin bugünden atılması gerektiğini de belirten Eğitim Bakanı,  “Gençlerimize kendilerini güvende hissedecekleri barış içinde bir ülke sunmalıyız. Bu anlamda hem toplumsal barışın, hem de toplumlararası barışın bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözlerine yakışır bir yurt yaratmak için daha çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayan Bakan Özyiğit sözlerini şöyle tamamladı:

“Sizlerin bu özel ve anlamlı gününde, bizler için ne kadar değerli olduğunuzu bir kez daha hatırlatmak ve aldığımız her görevde her an sizleri düşünerek adım attığımızın bilinmesini isterim.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hepimiz için çok büyük bir anlam ifade etmektedir, çünkü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “İstikbal sizlersiniz!”Bu duygu ve düşüncelerle başta bugünü değerli kılan çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478