Son Haberler
BAYRAK RADYOSU GEZEGENİN GÜNLÜĞÜ PROGRAMI’NIN YAPIMCISI VE SUNUCUSU, MESAİ ARKADAŞIMIZ KADRİYE BAYRAKTAR’I YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE KAYBETTİK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR İÇİN YARIN SAAT 09.30’DA BRTK’DA TÖREN DÜZENLENECEK. BAYRAKTAR, ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN DOĞUM YERİ OLAN KURUOVA’DA TOPRAĞA VERİLECEK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR’IN ÖLÜMÜ NEDENİYLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ VE BASIN-SEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, SAZLIKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN KÖY SOKAKLARINA FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATILDI.
-www.brtk.net-
MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 3’ÜNCÜ TOPRAK ANA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
YSK: SİYASAL PARTİLERİN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN, OY PUSULASINDA YER ALACAĞI SIRA VE SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE YAPACAĞI PROPAGANDA KONUŞMALARININ YAYIN SIRASINI BELİRLEYECEK AD ÇEKME İŞLEMİ YARIN YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KARİKATÜRE TEPKİ GÖSTEREN MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.
-www.brtk.net-
DIŞ BASIN BİRLİĞİ, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN OLMAZSA OLMAZI ELEŞTİRİNİN HAKARET SINIRINI AŞMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRDİ.
-www.brtk.net-
BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ’NE DESTEK VERDİ.
-www.brtk.net-
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ. GÜN NEDENİYLE YAYIMLANAN MESAJLARDA İNSAN HAKLARININ KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN 61’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVERSİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ. KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, EĞİTİMDEKİ SORUNLARI YERİNDE GÖRMEK AMACIYLA YAPILAN ZİYARETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-

Fransa Pazar günü sandık başına gidiyor

Cuma 21 Nisan 2017

Fransız halkı, yeni cumhurbaşkanını seçmek için Pazar günü sandık başına gidiyor.

Adaylardan herhangi birinin yüzde 50’den fazla oy alamaması durumunda, ilk iki sırayı alan adaylar 7 Mayıs’ta ikinci tur için bir kez daha seçmenlerin karşısına çıkacak.

Bu seçimler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma kararı ve Donald Trump’ın da ABD’de başkan seçilmesinin ardından Avrupa’da ve dünyada siyasi belirsizliğin artmasından dolayı büyük önem taşıyor.Siyasi yelpazenin çok farklı alanlarından gelen beş adayın yarışacağı seçimle ilgili anketlere göre, Marine Le Pen’in ikinci turda muhtemel rakibi Emmanuel Macron’a yenilecek.

Aşırı sağda bulunan Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, babasının yabancı düşmanlığına dayanan politikalarıyla arasına mesafe koymasından bu yana seçimlerdeki başarı oranını da istikrarlı bir şekilde artırmayı başardı. 2002 yılında Marine Le Pen’in babası Jean-Marie Le Pen cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalmayı başarmış ancak Jacques Chirac’a karşı verdiği yarışı kaybetmişti.Geleneksel bir siyasi partinin desteğini arkasına almadan bağımsız aday olan eski Ekonomi Bakanı Macron bugüne kadar hiç seçime girmedi ve kendisini merkezin adayı olarak konumlandırıyor.

Yakın bir zamana kadar seçimin favorisi olarak gösterilen merkez sağdaki Cumhuriyetçi aday François Fillon ise eşi ve çocuklarına çalışmadıkları halde kamu ödeneklerinden maaş verildiği yönündeki iddialardan dolayı ciddi bir oy kaybı yaşadı.

Savcılık, iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatırken, Fillon da partisinin adaylığını elinden alma girişimlerinden başarıyla kurtuldu.

Eski Eğitim Bakanı Sosyalist aday Benoit Hamon da sol kanadın isyankarı olmak gibi bir unvana sahip. Seçim vaatleri arasında, düşük gelir grubuna devletin maaş bağlaması ve bu sistemin 2022 yılından sonra tüm Fransız vatandaşlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi yer alıyor.

Aşırı solun adayı Jean-Luc Melenchon ise Fransız Komünist Partisi’nin desteğine sahip ve 2012 yılında adaylığını koyduğu seçimlerde başarısız oldu.Fransız seçmenin ilgilendiği en önemli konuların başında işsizlik geliyor. Fransa’da 25 yaşın altındaki her dört kişiden biri işsiz.

Ülkede 2016 yılının son çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 10 oldu. Fransa resmi istatistik kurumu Insee’ye göre, işsizlikte yıllık bazda görülen düşüş yalnızca yüzde 0,2’de kaldı.

Avrupa Birliği’nin açıkladığı en güncel işsizlik rakamları, Fransa’nın Aralık ayı itibariyle 28 üye ülke arasında en yüksek işsizlik oranına sahip sekizinci ülke olduğunu gösteriyor. Fransa’daki işsizlik oranı, İngiltere ile Almanya’dakinin iki katından fazla.

İşsizlik oranında geçen yıl görülen hafif gerileme, seçim kampanyasını istihdamı artırma vaadi üzerine kuran Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande için yeterli olmadı.

Anketlerde halk desteği çok düşük düzeylerde kalan Hollande, seçim yarışından çekildi ve yakın tarihte ikinci dönemde aday olmayan ilk cumhurbaşkanı oldu.

İşsizliği azaltma görevi artık Hollande’ın halefine kaldı.Fransa, Euro Bölgesi’nde en büyük ikinci ekonomiye sahip olmasına karşın 2008 yılındaki mali krizin ardından yavaş bir toparlanma süreci yaşadı.

Hollande’ın uyguladığı en önemli politikalar arasında şirketlere düzenli mesai saatlerini artırma, maaşları azaltma ve işten çıkarmalar konusunda daha geniş bir hareket alanı tanıyarak, ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan yeni istihdam yasası yer alıyor.

Ancak, tasarının yasalaşması için verilen tavizlerden dolayı bu önlemler de yumuşatıldı ve ekonomik iyileşme umutları hayata geçemedi.

Fransız ekonomisi, Gayrısafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) baz alındığında Avrupa’daki en yakın komşuları Almanya ve İngiltere’nin gerisinde kalıyor.

Adayların tamamı, Fransız ekonomisinde çok ciddi değişimler yapılması gerektiğini savunuyor.

Güvenlik ve göç de bu seçim döneminde gündemin üst sıralarında yer alan bir diğer konu.

Fransa’da düzenlenen bir dizi saldırının ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulaması devam ediyor.

Fransa’da son olarak 14 Temmuz’da Nice’te Bastille Günü kutlamaları sırasında bir kamyonun kalabalığın üzerine sürmesiyle düzenlenen saldırıda 86 kişi yaşamını yitirmişti.

Fransa’da Ocak 2015’ten bu yana düzenlenen saldırılarda 320’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Ayrıca, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü saflarında savaşmak üzere yüzlerce gencin Irak ve Suriye’ye gittiği biliniyor.
İçişleri Bakanlığı verilerine göre, son bir yıl içerisinde sayıda önemli bir düşüş olsa da söz konusu bölgede halen yaklaşık 700 Fransa vatandaşı bulunuyor.

Kasım 2015’teki Paris saldırısının bazı zanlılarının da geçmişte Suriye’ye seyahat ettikleri biliniyor.

Fransız yetkililer, radikalleşen bazı kişilerin ülkeye dönerek yeni saldırılar düzenlemesinden endişe ediyor.
Göçmen krizinin başladığı 2015 yılından bu yana özellikle Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçan on binlerce mülteci Fransa’ya ulaştı.

2016 yılında Fransa’ya yapılan sığınma başvurularının sayısı 85 bin olurken, bunların 5 bin 800’den fazlası Suriye’den geldi.

Her ne kadar başvuruların sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor olsa da, Fransa’dan sığınma isteyenlerin sayısı Almanya gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük.

2014 yılına ait resmi veriler, Fransa’nın 65,8 milyonluk nüfusunun yüzde 8,9’unun göçmen olduğunu ortaya koyuyor. Bu sayı, 2006 yılından bu yana yüzde 0,8 artış gösterdi.

Fransa’da ırk ve din temelinde veri toplamanın yasadışı olmasından dolayı göçmenlerin dağılımına ilişkin herhangi bir resmi sayı bulunmuyor.
Ancak Fransa’nın beş milyonluk bir toplulukla AB içerisindeki en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Fransa’daki Müslüman nüfusun büyük bir çoğunluğu Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyük kentlerin kenar mahallerinde yaşıyor.

Buralardaki işsizlik oranı, ülke ortalamasının çok üzerinde bulunuyor.

Ulusal Cephe, göçmenler konusunu en önemli politika meselelerinden birine dönüştürerek, iş, refah, barınma ve eğitim olanaklarının “yabancılardan” önce Fransızlara gitmesi gerektiğini öne sürüyor.

Pew Araştırma Merkezi’nin 2016 tarihli bir araştırmasına göre, Fransa’da yetişkinlerin yalnızca yüzde 29’u Müslümanlar için olumlu görüşe sahip.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/10° 15/5°
  Girne 22/9° 13/4°
  Mağusa 23/9° 23/10°
  İskele 22/11° 14/8°
  Güzelyurt 23/11° 15/5°
  Lefke 21/8° 13/2°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166