Son Haberler
23 NİSAN COŞKUSU... 21. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR KUĞULU PARK’TAN CUMHURBAŞKANLIĞINA ARDINDAN İSE MECLİS’E YÜRÜDÜ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI KORTEJDEKİ ÇOCUKLARA SESLENDİ; DAHA GÜZEL, BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE BİR ADA VE DÜNYA YARATILMASI İÇİN BÜYÜKLERİN OMUZLARINDA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK VAR. SİZE DAHA GÜZEL BİR GELECEĞİ BIRAKABİLMEMİZ LAZIM.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 21’İNCİ ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NİN AÇILIŞI MECLİS ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. MECLİS BAŞKANI ULUÇAY İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İN DE KATILDIĞI AÇILIŞTA “BÜTÜN ÇOCUKLAR KARDEŞTİR” SLOGANIYLA GÖKYÜZÜNE BALONLAR VE GÜVERCİNLER UÇURTULDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ÇOCUK FESTIVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NU ZİYARET ETTİ. MECLİS BAŞKANININ MAKAMINA OTURAN ŞEHİT TUNCER İLKOKULU ÖĞRENCİSİ ELİF BARAN, EĞİTİM VE ÇEVRE KONULARINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... TÜRKİYE, FİNLANDİYA, LİTVANYA, MAKEDONYA, POLONYA VE RUSYA’DAN GELEN KONUK ÇOCUKLAR , MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, MECLİS BAŞKANI ULUÇAY VE BAŞBAKAN ERHÜRMAN’I ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... YARIN GAZİMAĞUSA’DA NAMIK KEMAL MEYDANI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ 27 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... 21 NİSAN PAZAR GÜNÜ GİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ HAVA MUHALEFETİ DOLAYISIYLA 28 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU... BAY-SEN’İN OLAĞAN GENEL KURULU DÜN YAPILDI. GENEL KURUL’DA YAPILAN SEÇİMDE BAŞKANLIĞA İBRAHİM KANAT SEÇİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Erhürman: Üretime ve istihdama daha fazla önem vermeliyiz

Cuma 9 Kasım 2018

Başbakan Tufan Erhürman MEY ve SEMA üretim tesislerini ziyaret ederek, üretim, pazarlama ve ihracat faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ziyaretlerde Erhürman’a, Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar, Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Oda yetkilileri de eşlik etti.

Tesislerde yapılan görüşmelerde, 2017 yılı itibarıyla rakının en fazla ihracatı yapılan üçüncü ürün olması, buna mukabil genelde alkollü içeceklerin en fazla ithal edilen beşinci ürün kategorisini oluşturması değerlendirilerek, yerli alkollü içkilerin ithalatı ikame etme potansiyeli, özellikle zivaniya, şarap ve brandi gibi hammaddesi de yerli olan ürünlerin piyasada daha fazla yer bulması ve bağcılık faaliyetlerinin artırılmasının koşulları gibi konular ele alındı.

Başbakan Erhürman ziyaretlerde üretim tesislerinde çalışan işçilerle de görüşerek çalışma koşulları hakkında bilgi aldı.

Ziyaretlerde verilen bilgilerden ve yapılan görüş alış verişlerinden sonra değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erhürman, 2017 verilerine göre alkollü içkiler alanında ülkeye 40,633,000 dolar civarında ithalat yapıldığını, buna mukabil 13,409,000 dolar civarında rakı ihracatımız olduğunu, ihracatta artış sağlama potansiyeli değerlendirilirken, yerli üretimin özellikle turistik tesislerde ve lokantalarda daha fazla tüketilmesi sağlanarak ithalatın ikame edilmesi olanaklarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Erhürman sözlerini şöyle tamamladı: “Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi sonucunda aylardan beri yaşamak zorunda kaldığımız acı deneyim ve benzer şeylerin doğal olarak Türk Lirası kullanan Türkiye Cumhuriyeti’nde de yaşanması sebebiyle gündeme gelen sıkıntılar, doğru alanlarda, kaliteli üretim yapmanın ve istihdam yaratmanın önemini hepimize bir kez daha göstermiştir. İhracatta üçüncü büyük kalemin rakı olmasına mukabil, ithalatta beşinci büyük kalemin de alkollü içkiler olması dikkat çekicidir.

Ülkemizde başta turizm sektöründe ve lokantalarda olmak üzere azımsanamayacak miktarda alkollü içki tüketilmektedir. Yerli üretimin yeterli olmaması durumunda bu, çok daha fazla ithalat demektir. Alkollü içki tüketimi asla teşvik edeceğimiz bir şey değil. Ama bu tüketim devam ettiği müddetçe de bu alanda ithalatı mümkün olduğunca azaltmak ve ihracatı mümkün olduğunca artırmak, bir yandan dış ticaret açığımızı az da olsa kapatmak, diğer yandan istihdamı ve tarımsal üretimi artırmak açısından önemlidir. Bu nedenle, sanayide, tarımda ve ekonominin genelinde doğru planlama yapmak, doğru ve kaliteli ürünlerin üretilmesini sağlamak zorundayız. Bunun için bir yandan rakı, vodka ve sofra şarabi gibi ürünlerin turizm sektörüne yerelden satılması, diğer yandan da zivaniya, şarap ve brandi gibi tamamen yerli olan ürünlerde kalitenin, tanıtımın ve pazarlamanın geliştirilmesi son derece önemlidir.

Son dönemde, bu alandaki ürünlerin çeşitlendiğini, özellikle zivaniya ve şarapta kalitenin artması ve tarımda bağcılığın çoğalması yönünde girişimlerin yapıldığını mutlulukla gözlemlemekteyim. Bugün iki üretim tesisinde de çalışanların çok büyük bir çoğunluğunun vatandaş olduğunu öğrenmiş olmak benim açımdan ayrıca memnuniyet verici. Yaptığımız görüşmeler, bu alanda üreticilerle iş birliği içinde atabileceğimiz daha pek çok adım olduğunu göstermektedir. Daha fazla iş birliği yapacağız, doğru alanlarda ve kaliteli üretimi ve istihdamı artıracağız. Evet kötü bir deneyim yaşadık ama bu kötü deneyim bir yandan da nereye doğru ilerlememiz gerektiğini hepimize bir kez daha gösterdi. Hükümeti oluşturan tüm parti başkanları hükümetin devamından yana olduğunu ortaya koymuşken ve Türkiye-KKTC ilişkilerinde yaratılmaya çalışılan algının tersine herhangi bir sorun olmadığı yetkili ağızlardan defalarca dile getirilmişken bu suni gündemlerle daha fazla zaman kaybetmememiz gerekiyor. Moral bozukluğuna yenilmeyeceğiz, çok daha fazla çalışacağız ve sosyal ve ekonomik kalkınma yönündeki adımları hep birlikte atacağız”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905