Son Haberler
YENİ ASGARİ ÜCRET... 2019 YILININ İLK ASGARİ ÜCRETİ BELİRLENDİ. YENİ ASGARİ ÜCRET AYLIK BRÜT 3 BİN 150 TL, NET 2 BİN 740.50 TL OLARAK SAPTANDI.YENİ ASGARİ ÜCRET 1 ŞUBAT’TAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI…. CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULUNDA GÜNEY’DE YAPILACAK AP SEÇİMLERİ ÖN PLANA ÇIKTI. BAŞBAKAN ERHÜRMAN, GÜNEY’DE SEÇİME KATILAN BİRİNİN KIBRIS TÜRKÜ’NÜN TEMSİL ETMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU…  TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, KIBRIS MESELESİNİ ÇÖZMEK İÇİN TÜRKİYE'NİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTIĞINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN SERT TEPKİ..... BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, BU ÜLKENİN BU ANLAMSIZ TARTIŞMALARLA KAYBEDECEK ZAMANI OLMADIĞINI SÖYLEDİ. ÖZERSAY,  CTP MİLLETVEKİLİ DOĞUŞ DERYA’NIN “ÖZERSAY ÇOK KONUŞUYOR” ŞEKLİNDEKİ SÖZLERİNE SERT TEPKİ GÖSTERDİ. SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN AÇIKLAMA YAPAN ÖZERSAY,  ISIM VERMEDEN, “BOŞ KONUŞUYOR, MUHATABIM DEĞİL” AÇIKLAMASI YAPTI.  
-www.brtk.net-
 ULUÇAY MECLİS’TE   …..GENEL KURUL’DA BUGÜN NİYAZİ KIZILYÜREK’İN GÜNEY KIBRIS’IN SİYASİ PARTİSİ AKEL’DEN AVRUPA PARLAMENTOSU ADAYI OLMASI KONUŞULDU GENEL KURUL’DA KONUŞAN CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, CUMHURİYET MECLİSİ AVRUPA PARLAMENTOSU (AP) VE AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTER ASEMBLESI (AKPA) HEYETİNİN AP SEÇİMLERİNE KADAR, KIBRISLI TÜRKLERİN TEMSİLİYETİ KONUSUNDA AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNE YÖNELİK BİLGİLENDİRME ÇALIŞMASI YAPACAĞINI AÇIKLADI.  
-www.brtk.net-
 KKTC TURİZMİ VE TURİST REHBERLERİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI İLE KIBRIS TÜRK REHBERLER BİRLİĞİ İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN 35’İNCİ DÖNEM TURİST REHBERİ YETİŞTİRME KURSU BAŞLADI
-www.brtk.net-
BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA… BAŞSAVCILIK, GÜNDEMİNDEKİ YOLSUZLUK DOSYALARININ İNCELENMESİNİ TAMAMLADIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
VİCDANİ RET... KIBRIS’TA VİCDANİ RET İNİSİYATİFİ, SİYASİ PARTİLERE BAŞLATTIĞI ZİYARETLERİ ÇERÇEVESİNDE BUGÜN HALKIN PARTİSİ’NE GİDEREK, ASKERLİK DEĞİŞİKLİK YASASIYLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİ AKTARDI
-www.brtk.net-
AP SEÇİMLERİ… KTÖS, KKTC’DE YAŞAYAN KIBRISLI TÜRKLERİN SINIR KAPILARINDA KURULACAK SANDIKLARDA AVRUPA PARLAMENTOSU İÇİN OY KULLANABİLECEĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
POSTA DAİRESİ... LEFKOŞA MERKEZ POSTANESİ’NDE PERSONEL VE ARAÇ-GEREÇ EKSİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLECEK POSTA DAİRESİ... KTAMS, KAMU-SEN VE KAMU-İŞ, BU AMAÇLA CUMA GÜNÜ POSTANE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK.  
-www.brtk.net-
TCG BARBAROS GEMİSİ ZİYARET AÇILDI... TCG BARBAROS FIRKATEYNİ İLE TCG BARTIN KORVETİ, AKDENİZ KALKAN'I HAREKATI KAPSAMINDA GAZİMAĞUSA LİMANI'NDA YARIN 14:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA ZİYARET EDİLEBİLECEK
-www.brtk.net-

Erhürman: Üretime ve istihdama daha fazla önem vermeliyiz

Cuma 9 Kasım 2018

Başbakan Tufan Erhürman MEY ve SEMA üretim tesislerini ziyaret ederek, üretim, pazarlama ve ihracat faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, ziyaretlerde Erhürman’a, Başbakanlık Müsteşarı Berkan Tokar, Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Oda yetkilileri de eşlik etti.

Tesislerde yapılan görüşmelerde, 2017 yılı itibarıyla rakının en fazla ihracatı yapılan üçüncü ürün olması, buna mukabil genelde alkollü içeceklerin en fazla ithal edilen beşinci ürün kategorisini oluşturması değerlendirilerek, yerli alkollü içkilerin ithalatı ikame etme potansiyeli, özellikle zivaniya, şarap ve brandi gibi hammaddesi de yerli olan ürünlerin piyasada daha fazla yer bulması ve bağcılık faaliyetlerinin artırılmasının koşulları gibi konular ele alındı.

Başbakan Erhürman ziyaretlerde üretim tesislerinde çalışan işçilerle de görüşerek çalışma koşulları hakkında bilgi aldı.

Ziyaretlerde verilen bilgilerden ve yapılan görüş alış verişlerinden sonra değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erhürman, 2017 verilerine göre alkollü içkiler alanında ülkeye 40,633,000 dolar civarında ithalat yapıldığını, buna mukabil 13,409,000 dolar civarında rakı ihracatımız olduğunu, ihracatta artış sağlama potansiyeli değerlendirilirken, yerli üretimin özellikle turistik tesislerde ve lokantalarda daha fazla tüketilmesi sağlanarak ithalatın ikame edilmesi olanaklarının da dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Erhürman sözlerini şöyle tamamladı: “Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesi sonucunda aylardan beri yaşamak zorunda kaldığımız acı deneyim ve benzer şeylerin doğal olarak Türk Lirası kullanan Türkiye Cumhuriyeti’nde de yaşanması sebebiyle gündeme gelen sıkıntılar, doğru alanlarda, kaliteli üretim yapmanın ve istihdam yaratmanın önemini hepimize bir kez daha göstermiştir. İhracatta üçüncü büyük kalemin rakı olmasına mukabil, ithalatta beşinci büyük kalemin de alkollü içkiler olması dikkat çekicidir.

Ülkemizde başta turizm sektöründe ve lokantalarda olmak üzere azımsanamayacak miktarda alkollü içki tüketilmektedir. Yerli üretimin yeterli olmaması durumunda bu, çok daha fazla ithalat demektir. Alkollü içki tüketimi asla teşvik edeceğimiz bir şey değil. Ama bu tüketim devam ettiği müddetçe de bu alanda ithalatı mümkün olduğunca azaltmak ve ihracatı mümkün olduğunca artırmak, bir yandan dış ticaret açığımızı az da olsa kapatmak, diğer yandan istihdamı ve tarımsal üretimi artırmak açısından önemlidir. Bu nedenle, sanayide, tarımda ve ekonominin genelinde doğru planlama yapmak, doğru ve kaliteli ürünlerin üretilmesini sağlamak zorundayız. Bunun için bir yandan rakı, vodka ve sofra şarabi gibi ürünlerin turizm sektörüne yerelden satılması, diğer yandan da zivaniya, şarap ve brandi gibi tamamen yerli olan ürünlerde kalitenin, tanıtımın ve pazarlamanın geliştirilmesi son derece önemlidir.

Son dönemde, bu alandaki ürünlerin çeşitlendiğini, özellikle zivaniya ve şarapta kalitenin artması ve tarımda bağcılığın çoğalması yönünde girişimlerin yapıldığını mutlulukla gözlemlemekteyim. Bugün iki üretim tesisinde de çalışanların çok büyük bir çoğunluğunun vatandaş olduğunu öğrenmiş olmak benim açımdan ayrıca memnuniyet verici. Yaptığımız görüşmeler, bu alanda üreticilerle iş birliği içinde atabileceğimiz daha pek çok adım olduğunu göstermektedir. Daha fazla iş birliği yapacağız, doğru alanlarda ve kaliteli üretimi ve istihdamı artıracağız. Evet kötü bir deneyim yaşadık ama bu kötü deneyim bir yandan da nereye doğru ilerlememiz gerektiğini hepimize bir kez daha gösterdi. Hükümeti oluşturan tüm parti başkanları hükümetin devamından yana olduğunu ortaya koymuşken ve Türkiye-KKTC ilişkilerinde yaratılmaya çalışılan algının tersine herhangi bir sorun olmadığı yetkili ağızlardan defalarca dile getirilmişken bu suni gündemlerle daha fazla zaman kaybetmememiz gerekiyor. Moral bozukluğuna yenilmeyeceğiz, çok daha fazla çalışacağız ve sosyal ve ekonomik kalkınma yönündeki adımları hep birlikte atacağız”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905