Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN YERSİZ, YANLIŞ VE YAKIŞIKSIZ YAKLAŞIMLARI VE BEYANLARININ SÜRECE YARARI OLMAZ
-www.brtk.net-
EL-SEN’DEN GREV KARARI... EL-SEN, SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE SÜRESİZ GREV KARARI ALDI. KURUMA 4 YENİ SANTRAL ALIMI İÇİN İSE HÜKÜMETE 30 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ
-www.brtk.net-
UYARI GREVİ... MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ SENDİKASI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNDE BUGÜN 08.00 - 10.00 SAATLERİ ARASINDA UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ... HASPOLAT’TA İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANARAK AÇILIŞI YAPILAN GÜRDAĞ ENTEGRE ATIK GERİ DÖNÜŞÜM, GERİ KAZANIM VE BERTARAF TESİSİNDE 159 ÇEŞİT ATIK İŞLENEREK YA GERİ DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN KULLANIMA SUNULACAK YA DA TAMAMEN BERTARAF EDİLECEK
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR... EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLER ODASI VE KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TÜK AMBARLARINDA İNCELEME... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NA AİT AMBARLARI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
TÜK’TEN DUYURU... TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU, BU HAFTADAN BAŞLAYARAK HAFTA SONLARI DA TOHUMLUK MATERYALİ HAZIRLAMA HİZMETİNE DEVAM EDİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI... UBP LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTEMİNİ İNCELEMEK ÜZERE OLUŞTURULAN MECLİS KOMİTESİ’NİN BAŞKANLIĞINA UBP İSKELE MİLLETVEKİLİ YASEMİ ÖZTÜRK, BAŞKAN VEKİLLİĞİNE CTP GİRNE MİLLETVEKİLİ FAZİLET ÖZDENEFE SEÇİLDİ. KOMİTE TOPLANTILARI İÇİN GİZLİLİK KARARI ALINDI
-www.brtk.net-
ÇALUDA ANJİYO OLDU... UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA’YA KONTROL AMACIYLA ANJİYO YAPILDI. ÇALUDA’NIN DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ YARIN DA YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... GEÇTİĞİMİZ HAFTA ÜLKE GENELİNDE 142 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, KAZALARIN İKİSİ ÖLÜMLE SONUÇLANDI
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... SON 7 GÜN İÇERİSİNDE YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİNDE EN ÇOK CEZA, SEYİR HALİNDE CEP TELEFONU İLE GÖRÜŞME VE SEYRÜSEFER RUHSATSIZ ARAÇ KULLANMA SUÇUNDAN KESİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Erdoğan, Akar ve Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya kutlama mesajı gönderdi

Cumartesi 20 Temmuz 2019

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdikleri mesajlarla Kıbrıs Türk Halkı’nın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a cevabı bir mesaj gönderdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği mesajında, “Kıbrıs Türkü’nü barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 45’inci yıldönümünde, Türk Milleti ve şahsım adına, Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış ve Özgürlük Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutlarım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Barış Harekatı’nı, Kıbrıs adasının eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün de görmektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Türkü’nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, Türk ordusunun 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimsenin şüphe duymaması gerektiğini belirtti.

Barış Harekatı’nın uluslararası hukuka uygun bir biçimde, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra gerçekleşmiş olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıbrıs meselesinde uluslararası meşruiyet, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da temel ilkelerimizin başında gelecektir” dedi.

Kıbrıs’ta olası bir çözümün ancak Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği teminat altına alındığında ve güvenlik kaygılarının karşılandığı koşullarda gerçekleşeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ada’daki gerçeklerin gereği olan bu hedeften hiçbir koşulda vazgeçilmeyecektir. Türkiye, her halükârda Kıbrıs Türkü’nün refahının, güvenliğinin ve geleceğinin garantisi olmaya devam edecektir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gönderdiği mesajında, Türkiye’nin Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözümün sağlanması için, Doğu Akdeniz’de gerginliğin değil, barışın hüküm sürmesi için tüm imkanlarını kullanacağını dile getirerek, adanın ve bölgenin tüm zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenlerin, karşılarında Türkiye ve KKTC’nin kararlılığını bulacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Türkiye ve KKTC arasındaki dayanışmanın, Türk halkı ile Kıbrıs Türk halkının karşılıklı bağlılığının gücünü sınayanların ne kadar büyük bir yanılgı içinde olduklarını acı tecrübelerle anladıklarını anımsatarak, bu gerçeği değiştirme hayali içinde olanların beyhude bir amaç uğruna çabaladıklarını er ya da geç fark edeceklerini ifade etti.
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitleri rahmet ve minnetle, gazileri şükran ve saygıyla yâd ettiği mesajında, Kıbrıs Türk Halkı’na barış, huzur ve mutluluklar temenni etti.

CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN CEVABİ MESAJI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubuna cevabi mesajında, KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı’nın yıllardır haksız yere dünyadan izole bir şekilde yaşatılmasına karşı dayanışma içinde mücadeleyi önümüzdeki dönemde daha da yoğunlaştırmalarının gerekli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun yanında birlikte hareket ederek, Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminden KKTC ve Türkiye’yi dışlama planlarını boşa çıkaracağımıza da inanıyorum. Aklın yolu tüm ilgili tarafların işbirliği yaparak ortak yarar ilkesini benimsemeleri ve bölgemizin barış ve istikrarına katkıda bulunmalarıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin Türkiye ile istişare halinde sunulan yapıcı önerilerinin Rum tarafınca yine reddedildiğine değindiği mesajında, “Temennimiz bu yanlış tavırlardan ve gerginlik politikasından artık vazgeçmeleri ve uluslararası toplumun da bu yönde kendilerini teşvik etmesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu önemli günde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsında Türkiye Cumhuriyeti’ne en iyi dileklerini ileterek, Kıbrıs Türk Halkı’nın özgürce yaşayabilmesi için hayatlarını feda eden aziz şehitleri rahmetle, gazileri ise saygı ile andı.

HULUSİ AKAR’IN MESAJI

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ise, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de Kıbrıs Türk Halkı’nın bekasının ve güvenliğinin sağlanması, hak ve menfaatlerinin korunması için tam desteği devam ettirecektir” dedi.

Akar, şöyle devam etti: “Bu vesileyle, şahsınızın ve sizin nezdinizde dost ve kardeş KKTC Halkı’nın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım.”

KILIÇDAROĞLU’NUN MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya gönderdiği mesajda, “Davamızın uluslararası gündemde yerini koruduğu bugünlerde, CHP gelişmeleri Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk Halkı’nın çıkarları doğrultusunda yakından takip etmeyi sürdürecektir” diyerek, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, Bülent Ecevit’i, tüm şehit ve gazileri minnet ve şükranla anarak, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın şahsında Kıbrıs Türk halkını saygı ve sevgiyle selamladı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,5398
  5,5497
  0%
  6,1414
  6,1524
  0%
  6,7168
  6,7518