Son Haberler
NEW YORK ÖNCESİ DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI MUHALEFET PARTİLERİNİN YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPILMADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE'UN KIBRIS KONUSUNDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM... TKP YENİ GÜÇLER, ÜLKEDE SON YAPILAN ZAMLARI VE HÜKÜMETİN İCRAATLARINI ELEŞTİRMEK AMACIYLA MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
AKARYAKITA YAPILAN ZAM... AKARYAKIT FİYATLARINDA YAPILAN DÜZENLEME LAPTA’DA PROTESTO EDİLDİ. VATANDAŞLAR ARAÇLARININ KONTAĞINI KAPATARAK EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
HASPOLAT MESLEK LİSESİ... HASPOLAT MESLEK LİSESİ OKUL EĞİTİMİNİ BİR SÜRE İLAHİYAT KOLEJİ BİNASINDA VERECEK
-www.brtk.net-
GIDA ANALİZ SONUÇLARI... TARIM DAİRESİ HAFTALIK GIDA ANALİZ SONUÇLARINI AÇIKLADI. BUNA GÖRE İTHAL ÜRÜNLERDEN ÜÇÜNDE YERLİ ÜRÜNLERDEN İSE BİRİNDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİ DÜN AKŞAM BELLAPAİS’TE GERÇEKLEŞTİ
-www.brtk.net-
MEB TÜRKSOY KABUL... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİNE KATILAN SANATÇILAR MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
DAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. OSAM, BRTK MÜDÜRÜ AKTER’İ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
GAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... GAÜ REKÖTRÜ PROF. DR. ÖZTÜRK , BRTK MÜDÜRÜ AKTER’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU. ÖZTÜRK ZİYARETİ SIRASINDA ÜNİVERSİTELERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHIS... ÇAYIROVA’DA SAKİN 18 YAŞINDAKİ VEYSEL COŞKUN’DAN HABER ALINAMIYOR. POLİS, COŞKUN’U GÖRENLERİN EN YAKIN POLİS KARAKOLUNA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
5 TON VE ÜZERİ ARAÇLARA UYARI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 5 BİN KİLOGRAM VE ÜZERİ AĞIRLIKTA OLAN KAMYONLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDAKİ SINIRLAMAYI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
-www.brtk.net-

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak”

Cuma 14 Eylül 2018

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik enerjisi konusunda bir sıkıntının sözkonusu olmadığını vurguladı.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, “Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak” dedi.

BRT’de yayınlanan 2’ye 1 programına katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik, doğalgaz ve ekonomi konularında açıklamalar yaptı.

Bakan Nami, enerji konusunda şu anda yapılmaya çalışılanın enerji için bundan sonra nasıl bir yatırım yapmak gerektiğini saptamak olduğunu belirtti.

Nami, “Bizim amacımız elektrik fiyatlarını iki katı ucuzlatmak olmalıdır. Bir yatırım yapmamız gerekiyor ama bu yatırımla birlikte elektrik fiyatı da ucuzlamalı” dedi.

AB ülkeleri ve Türkiye’de olduğu gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması gerektiğine işaret eden Nami,enerji portföyünün büyük bir kısmının bu alana kanalize edilmesi için Kıb-Tek’e talimat verdiğini söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, fuel-oil yakan mevcut santraller için doğalgaz alternatifinin düşünüldüğünü vebu konuda Kıb-Tek’tenbir fizibilite çalışması istediğini anlattı.

Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda iki ülke yetkilileri arasında siyasi iradenin teyit edildiğini de anımsatan Nami, “Bunun hayata geçirilmesi için artık teknik heyetlerin biraraya gelmesi bekleniyor” dedi.

Elektrik sıkıntısının sözkonusu olmadığına dikkati çeken Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, şunları kaydetti:

“Enerji maliyetlerini düşürecek yatırım yapmamız gerekiyor. Paniğe gerek yok elektriksiz kalacak değiliz. Bu yıl ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bu, gelen yıl için de geçerli. Jeneratörlerden biri devre dışı kalırsa istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmamak için esasen bir yatırım gündeme geliyor.”

El-Sen’e kapısının her zaman açık olduğunu belirten Nami, kendisine ve ekibine yapılan eleştirilerin haksızlık olduğunu söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, “Mademki Türkiye’de de kablo ile elektrik konusunda fikir birliği var;bu konu şekillenmeye başlayınca diğer yatırımlar da netleşecek” ifadelerini kullandı.

Kablo ile elektrik projesinin Kıb-Tek üzerinden gerçekleşeceğine de dikkati çeken Nami, Kıb-Tek’inde rekabetçi bir yapıda olması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Nami, AKSA şirketi devreden çıkınca,o zamana kadar yapılacak yeni yatırımlar sayesinde enerji arzıyla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını kaydetti.

Rum Tarafının hidrokarbon konusundaki faaliyetlerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nami, “Temennimiz bu konuda Türk tarafının meşru haklarını ve eşit ortak olduğunu gözönünde tutarak hareket etmeleridir” dedi.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, şöyle konuştu:

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak. Provoke etmeyeceğiz ama ileri adımlar atarlarsa Türk tarafı da hak ve çıkarlarını korumaya devam edecek. Sontaj yaparlarsa sondaj, sismik arama yaparlarsa sismik arama yapacağız. Türk tarafı gerektiği şekilde adımları atacak. Umarım Rum tarafı gerginlik değil işbirliği yolunu seçer.”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, Güney Kıbrıs ile kablo ile elektrik ve doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilmesi temennisinde bulundu ve böyle bir işbirliğinden tüm tarafların fayda sağlayacağını belirtti.

Enerji konularının gündeme gelmesiyle bölgesel güvenliği tehdit eden bir senaryonun sözkonusu olduğuna da işaret eden Nami, BM, ABD ve AB’nin Kıbrıs sorununun çözümü için baskılarını Rum Liderin üzerine yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

Ekonomiye de değinen Nami, “Türkiye üreten bir ülke; Türk ekonomisi bir Arjantin değil, bir Venezuella değil.Ümidimiz, önümüzdeki yıldan itibaren bir toparlanma süreci başlar” dedi.

Nami, “Başbakan Tufan Erhürman ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle 600 Milyon TL daralma olduğunu Türkiye ile paylaştık. Bunun telafi edilmesi gündeme getirildi” dedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 31/19° 31/19°
  Girne 31/20° 32/18°
  Mağusa 33/21° 32/21°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 31/19° 31/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2718
  6,2831
  0%
  7,3437
  7,3570
  0%
  8,2689
  8,3120