Son Haberler
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN HİDROKARBON KONUSUNDA ORTAK KOMİTE KURULMASINA DAİR ÖNERİSİNİ ELE ALAN RUM SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI, ÖNERİYİ GEREKÇELERİYLE BİRLİKTE KABUL ETMEDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: HİDROKARBON OLAYINI İKİ TOPLUM ARASINDA BİR İŞBİRLİĞİ ALANINA DÖNÜŞTÜRMEYİ VE GERGİNLEŞEN ORTAMI YATIŞTIRMAYI HEDEFLEYEN ÖNERİLERİMİZİN REDDEDİLİŞ GEREKÇELERİNİ HAYRETLE KARŞILADIM.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: NE YAZIK Kİ, RUM LİDERLİĞİ İŞBİRLİĞİ VE DİYALOĞU GELİŞTİRİP ÇÖZÜM SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMAK YERİNE, GERGİNLİK SİYASETİNİ TERCİH ETMEKTEDİR. BU TUTUMUN KIBRIS’TA VE BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARA HİZMET ETMEDİĞİ AÇIKTIR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… UBP GENEL SEKRETERİ ERSAN SANER: RUM BAŞKANLIK KONSEYİ’NİN TÜRK TARAFININ SUNDUĞU ÖNERİYİ REDDETMESİ KIBRIS’TA BİR ANLAŞMAYA ULAŞILMASINA VURULMUŞ YENİ BİR DARBEDİR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ... CTP: KIBRIS SORUNU ÇÖZÜMSÜZ KALDIĞI SÜRECE DOĞAL KAYNAKLAR HİÇBİR TARAFÇA ETKİN BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEMEYECEK VE BİR GERGİNLİK VESİLESİ OLARAK DURMAYA DEVAM EDECEKTİR.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... AB, TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİNİN YASA DIŞI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ, BAZI ADIMLAR ATMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB’NİN KARARLARINI UYGULAMASI MÜMKÜN DEĞİL. DOĞU AKDENİZ’E DÖRDÜNCÜ GEMİYİ DE GÖNDERECEĞİZ, RUM KESİMİNİN MUHATABI KKTC’DİR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… BAŞBAKAN TATAR: AB VE RUM TARAFININ YAPMASI GEREKEN; KIBRIS TÜRK HALKI VE ONUN TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ORTAYA KONULAN YAPICI ÖNERİLERİ DİKKATE ALMAKTIR
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERI BAKANI ÖZERSAY, AB’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK ALDIĞI KARARLARI KIBRIS TÜRKÜNÜN İRADESİNE SAYGISIZLIK OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… HÜKÜMET, AİLESİNİ KAYBEDEN 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EĞİTİM VE BAKIMI İLE İLGİLİ SORUMLULUK ÜSTLENDİ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, BAKANLAR KURULUNUN ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ DE GENEL BİR MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMESİ KARARI ALDIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU, KIB-TEK’İN 6 KURUŞLUK ZAM TALEBİNİ GÖRÜŞTÜ VE REDDETTİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… GÜZELYURT BÖLGESİNDEKİ SULAMA BİRLİKLERİ’NİN ELEKTRİK KURUMU’NA OLAN BORÇLARI KONUSUNDA YENİDEN YAPILANDIRMA GÜNDEMDE
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… KIYI EMNİYETİNDE GÖREV YAPAN VE İŞLERİNİ KAYBEDEN 11 GENÇ YENİDEN İŞLERİNE DÖNÜYOR. ŞİRKET BÜNYESİNDE YENİ BİR GEMİ GÖREVE BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU MUHACERET TÜZÜĞÜNE İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPIYOR
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETİ... ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ  
-www.brtk.net-

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak”

Cuma 14 Eylül 2018

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik enerjisi konusunda bir sıkıntının sözkonusu olmadığını vurguladı.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, “Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak” dedi.

BRT’de yayınlanan 2’ye 1 programına katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik, doğalgaz ve ekonomi konularında açıklamalar yaptı.

Bakan Nami, enerji konusunda şu anda yapılmaya çalışılanın enerji için bundan sonra nasıl bir yatırım yapmak gerektiğini saptamak olduğunu belirtti.

Nami, “Bizim amacımız elektrik fiyatlarını iki katı ucuzlatmak olmalıdır. Bir yatırım yapmamız gerekiyor ama bu yatırımla birlikte elektrik fiyatı da ucuzlamalı” dedi.

AB ülkeleri ve Türkiye’de olduğu gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması gerektiğine işaret eden Nami,enerji portföyünün büyük bir kısmının bu alana kanalize edilmesi için Kıb-Tek’e talimat verdiğini söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, fuel-oil yakan mevcut santraller için doğalgaz alternatifinin düşünüldüğünü vebu konuda Kıb-Tek’tenbir fizibilite çalışması istediğini anlattı.

Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda iki ülke yetkilileri arasında siyasi iradenin teyit edildiğini de anımsatan Nami, “Bunun hayata geçirilmesi için artık teknik heyetlerin biraraya gelmesi bekleniyor” dedi.

Elektrik sıkıntısının sözkonusu olmadığına dikkati çeken Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, şunları kaydetti:

“Enerji maliyetlerini düşürecek yatırım yapmamız gerekiyor. Paniğe gerek yok elektriksiz kalacak değiliz. Bu yıl ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bu, gelen yıl için de geçerli. Jeneratörlerden biri devre dışı kalırsa istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmamak için esasen bir yatırım gündeme geliyor.”

El-Sen’e kapısının her zaman açık olduğunu belirten Nami, kendisine ve ekibine yapılan eleştirilerin haksızlık olduğunu söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, “Mademki Türkiye’de de kablo ile elektrik konusunda fikir birliği var;bu konu şekillenmeye başlayınca diğer yatırımlar da netleşecek” ifadelerini kullandı.

Kablo ile elektrik projesinin Kıb-Tek üzerinden gerçekleşeceğine de dikkati çeken Nami, Kıb-Tek’inde rekabetçi bir yapıda olması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Nami, AKSA şirketi devreden çıkınca,o zamana kadar yapılacak yeni yatırımlar sayesinde enerji arzıyla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını kaydetti.

Rum Tarafının hidrokarbon konusundaki faaliyetlerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nami, “Temennimiz bu konuda Türk tarafının meşru haklarını ve eşit ortak olduğunu gözönünde tutarak hareket etmeleridir” dedi.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, şöyle konuştu:

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak. Provoke etmeyeceğiz ama ileri adımlar atarlarsa Türk tarafı da hak ve çıkarlarını korumaya devam edecek. Sontaj yaparlarsa sondaj, sismik arama yaparlarsa sismik arama yapacağız. Türk tarafı gerektiği şekilde adımları atacak. Umarım Rum tarafı gerginlik değil işbirliği yolunu seçer.”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, Güney Kıbrıs ile kablo ile elektrik ve doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilmesi temennisinde bulundu ve böyle bir işbirliğinden tüm tarafların fayda sağlayacağını belirtti.

Enerji konularının gündeme gelmesiyle bölgesel güvenliği tehdit eden bir senaryonun sözkonusu olduğuna da işaret eden Nami, BM, ABD ve AB’nin Kıbrıs sorununun çözümü için baskılarını Rum Liderin üzerine yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

Ekonomiye de değinen Nami, “Türkiye üreten bir ülke; Türk ekonomisi bir Arjantin değil, bir Venezuella değil.Ümidimiz, önümüzdeki yıldan itibaren bir toparlanma süreci başlar” dedi.

Nami, “Başbakan Tufan Erhürman ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle 600 Milyon TL daralma olduğunu Türkiye ile paylaştık. Bunun telafi edilmesi gündeme getirildi” dedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.2%
  5,7027
  5,7130
  0%
  6,4086
  6,4202
  0.46%
  7,0907
  7,1277