Son Haberler
“HALKIN ÜRÜNLERİ, HALKIN YANINDA”... KIBRIS TÜRK SANAYİ ODASI, KKTC’DE ÜRETİMİ BULUNAN BİRÇOK ÜRÜNDE İNDİRİM KAMPANYASI YAPIYOR
-www.brtk.net-
“HALKIN ÜRÜNLERİ, HALKIN YANINDA”... 92 YEREL ÜRETİCİNİN KATILACAĞI KAMPANYAYA İLİŞKİN LANSMANA BAŞBAKAN ERHÜRMAN DA KATILDI
-www.brtk.net-
“HALKIN ÜRÜNLERİ, HALKIN YANINDA”... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: TÜKETİCİ, DÖVİZİN DÜŞMESİYLE BİRLİKTE FİYATLARIN DA UCUZLAMASINI BEKLİYOR
-www.brtk.net-
“HALKIN ÜRÜNLERİ, HALKIN YANINDA”... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: KAMPANYA YERLİ ÜRETİMİN KULLANILMASININ TEŞVİKİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ
-www.brtk.net-
UZLAŞI MASASI OLUŞTURULDU... KAMUDA YETKİLİ 3 SENDİKA İLE BİR ARAYA GELEN MALİYE BAKANI DENKTAŞ, SENDİKALARLA BİR DİZİ MUTABAKATA VARDI
-www.brtk.net-
UZLAŞI MASASI OLUŞTURULDU... MALİYE BAKANI DENKTAŞ İLE SENDİKALAR ARASINDA VARILAN MUTABAKATLAR ARASINDA HAYAT PAHALILIĞI KESİNTİSİNİN YENİDEN SENDİKALARLA ELE ALINMASI DA VAR
-www.brtk.net-
UZLAŞI MASASI OLUŞTURULDU... MALİYE BAKANI DENKTAŞ: EMEKLİLERDEN KESİNTİ YAPILACAĞI VE BAYRAMLIKLARIN KESİLECEĞİ YÖNÜNDE ÇIKAN HABERLER YALAN. DEDİKODULAR KASITLI ÇIKARILIYOR
-www.brtk.net-
DENKTAŞ’TAN AÇIKLAMA... DP GENEL BAŞKANI MALİYE BAKANI DENKTAŞ: KASIM VE ARALIK AYI İÇİNDE PİYASAYA 1 MİLYAR 200 MİLYON TL’LİK PARA AKTARILMIŞ OLACAK
-www.brtk.net-
TÜRKPA TOPLANTILARI... CUMHURİYET MECLİS BAŞKANI ULUÇAY İZMİR’DE TÜRKPA TOPLANTILARINA KATILIYOR
-www.brtk.net-
TÜRKPA TOPLANTILARI... CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY: 50 YILDIR SÜREN MÜZAKERELERİ SONUÇLANDIRMAK VE ADAYA BARIŞIN GELMESİ İÇİN EKSİK OLAN SİYASİ İRADEDİR
-www.brtk.net-
AKEL’İN ANKARA ZİYARETİ... AKEL GENEL SEKRETERİ KIPRIANU’NUN, 23 KASIM CUMA GÜNÜ ANKARA’DA TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE BİR ARAYA GELMESİ BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR… EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ’NDE BUGÜN EKONOMİ VE ENERJİ BAKANLIĞI, BAŞSAVCILIK, MAHKEMELER İLE BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BÜTÇELERİ GÖRÜŞÜLECEK
-www.brtk.net-

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak”

Cuma 14 Eylül 2018

Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik enerjisi konusunda bir sıkıntının sözkonusu olmadığını vurguladı.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, “Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak” dedi.

BRT’de yayınlanan 2’ye 1 programına katılan Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, elektrik, doğalgaz ve ekonomi konularında açıklamalar yaptı.

Bakan Nami, enerji konusunda şu anda yapılmaya çalışılanın enerji için bundan sonra nasıl bir yatırım yapmak gerektiğini saptamak olduğunu belirtti.

Nami, “Bizim amacımız elektrik fiyatlarını iki katı ucuzlatmak olmalıdır. Bir yatırım yapmamız gerekiyor ama bu yatırımla birlikte elektrik fiyatı da ucuzlamalı” dedi.

AB ülkeleri ve Türkiye’de olduğu gibi yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması gerektiğine işaret eden Nami,enerji portföyünün büyük bir kısmının bu alana kanalize edilmesi için Kıb-Tek’e talimat verdiğini söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, fuel-oil yakan mevcut santraller için doğalgaz alternatifinin düşünüldüğünü vebu konuda Kıb-Tek’tenbir fizibilite çalışması istediğini anlattı.

Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda iki ülke yetkilileri arasında siyasi iradenin teyit edildiğini de anımsatan Nami, “Bunun hayata geçirilmesi için artık teknik heyetlerin biraraya gelmesi bekleniyor” dedi.

Elektrik sıkıntısının sözkonusu olmadığına dikkati çeken Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, şunları kaydetti:

“Enerji maliyetlerini düşürecek yatırım yapmamız gerekiyor. Paniğe gerek yok elektriksiz kalacak değiliz. Bu yıl ile ilgili bir sıkıntımız yok. Bu, gelen yıl için de geçerli. Jeneratörlerden biri devre dışı kalırsa istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmamak için esasen bir yatırım gündeme geliyor.”

El-Sen’e kapısının her zaman açık olduğunu belirten Nami, kendisine ve ekibine yapılan eleştirilerin haksızlık olduğunu söyledi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı, “Mademki Türkiye’de de kablo ile elektrik konusunda fikir birliği var;bu konu şekillenmeye başlayınca diğer yatırımlar da netleşecek” ifadelerini kullandı.

Kablo ile elektrik projesinin Kıb-Tek üzerinden gerçekleşeceğine de dikkati çeken Nami, Kıb-Tek’inde rekabetçi bir yapıda olması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Nami, AKSA şirketi devreden çıkınca,o zamana kadar yapılacak yeni yatırımlar sayesinde enerji arzıyla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacağını kaydetti.

Rum Tarafının hidrokarbon konusundaki faaliyetlerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Nami, “Temennimiz bu konuda Türk tarafının meşru haklarını ve eşit ortak olduğunu gözönünde tutarak hareket etmeleridir” dedi.

Hidrokarbon konusunda Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine de işaret eden Nami, şöyle konuştu:

“Ellerimiz bağlı duracak değiliz, eşdeğerde adımları Türk tarafı da atacak. Provoke etmeyeceğiz ama ileri adımlar atarlarsa Türk tarafı da hak ve çıkarlarını korumaya devam edecek. Sontaj yaparlarsa sondaj, sismik arama yaparlarsa sismik arama yapacağız. Türk tarafı gerektiği şekilde adımları atacak. Umarım Rum tarafı gerginlik değil işbirliği yolunu seçer.”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, Güney Kıbrıs ile kablo ile elektrik ve doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilmesi temennisinde bulundu ve böyle bir işbirliğinden tüm tarafların fayda sağlayacağını belirtti.

Enerji konularının gündeme gelmesiyle bölgesel güvenliği tehdit eden bir senaryonun sözkonusu olduğuna da işaret eden Nami, BM, ABD ve AB’nin Kıbrıs sorununun çözümü için baskılarını Rum Liderin üzerine yoğunlaştırmaları gerektiğini söyledi.

Ekonomiye de değinen Nami, “Türkiye üreten bir ülke; Türk ekonomisi bir Arjantin değil, bir Venezuella değil.Ümidimiz, önümüzdeki yıldan itibaren bir toparlanma süreci başlar” dedi.

Nami, “Başbakan Tufan Erhürman ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle 600 Milyon TL daralma olduğunu Türkiye ile paylaştık. Bunun telafi edilmesi gündeme getirildi” dedi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 24/10° 20/10°
  Girne 23/9° 23/11°
  Mağusa 24/10° 25/12°
  İskele 23/13° 24/13°
  Güzelyurt 23/10° 20/8°
  Lefke 22/9° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3272
  5,3368
  0%
  6,0935
  6,1045
  0%
  6,8347
  6,8703