Son Haberler
SEL FELAKETİNİN ARDINDAN…GAYE SOYUTOK’UN NAAŞINA OTOPSİ YAPILDI. SOYUTOK’UN CENAZESI BUGÜN İKİNDİ NAMAZININ ARDINDAN DİKMEN’DE TOPRAĞA VERİLDİ
-www.brtk.net-
SEL FELAKETİNİN ARDINDAN... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: YAŞANANLARIN BİR DAHA YAŞANMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINACAK. HATAVE İHMALLER İÇİN GEREKLİ İŞLEMLER YAPILACAK SEL FELAKETİNİN ARDINDAN... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: TOPLUMSAL DAYANIŞMA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ. BU ÇERÇEVEDE VAKIFLAR İDARESI'NİN YARDIM KAMPANYASINA KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ
-www.brtk.net-
OKULLAR YARIN AÇILIYOR… MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖZYİĞİT: EĞİTİM YARINDAN İTİBAREN DEVAM EDECEK, ANCAK ŞHT. MEHMET ERAY İLKOKULUN’DAKİ ÖĞRENCİLER EĞİTİMLERİNE SALI GÜNÜ BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
VAKIFLAR İDARESI’NDEN ÇAĞRI… SEL FELAKETİNDEN ZARAR GÖRENLERE MADDİ KATKI SAĞLAMAK İSTEYENLER KIBRIS VAKIFLAR BANKASI VE TC ZİRAAT BANKASI LEFKOŞA ŞUBELERİNE AÇILAN HESAPLARA BAĞIŞ YAPABİLİR
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI…MECLİS GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK. GÜNDEMDE HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNİN 3 AY SÜRE İLE DURDURULMASINI İÇEREN YASA GÜCÜNDE KARARNAME VE İKİ YASA TASARISI VAR
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN SAĞLIK DURUMU…DÜN GAZİMAĞUSA DEVLET HASTAHANESİ’NDE OPERASYON YAPILAN CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN SAĞLIK DURUMU İYİ. AKINCI’NIN BUGÜN TABURCU OLMASI BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
FRANSA’DA SOKAKLAR KARIŞTI…FRANSA’DA GÖSTERİLER SIRASINDA ÇIKAN OLAYLARDA 974 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 17'Sİ POLİS 118 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-
BELÇİKA'DA HÜKÜMET KRİZİ DERİNLEŞİYOR... BELÇİKA'DA HÜKÜMETİN BÜYÜK ORTAĞI YENİ FLAMAN İTTİFAKI, HÜKÜMETIN BM GÖÇMEN PAKTI'NI İMZALAMASI DURUMUNDA KOALİSYONDAN ÇEKİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-

Deniz Festivali dün akşam başladı

Cuma 10 Ağustos 2018

Alsancak Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği , Deniz Festivali dün akşam başladı.

9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, kortej yürüyüşüyle start aldı, ardından Alsancak Parkındaki, açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, deniz festivalinin 4’üncüsünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek amaçlarının, halkı sadece sosyal kültürel sanatsal etkinliklerle buluşturmak değil, bir ada ülkesi olan ancak buna rağmen denizin yeterince kullanılamadığı ülkede, halkın denizi günlük hayatında daha fazla kullanmasına katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Adanın en güzel sahillerine, Lambousa Krallığına ve çıkartma plajı gibi tarihi değerlere, doğal güzelliklere sahip olmasına rağmen, Alsancak’ın turizmle yeterince iç içe olamadığını dile getiren Ataser, belediye olarak bölgede alternatif turizm modellerini yaygınlaştırarak turizmi geliştirmek için çalışma başlattıklarını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de konuşmasında, Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in beldedeki turizmi, daha ileriye taşıması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsatarak, bu güzel icraatlar yapılırken, bir yandan da, bölge halkı ve özellikle gençlerin, turizm alanında çalışmaya teşvik edilmesini istedi.

Şu an kabinede bu yönde çalışmalar yapıldığını anımsatan Bakan Çeler, “para içeride kalırsa, döner sermaye de kalır ve o zaman biz daha güçlü oluruz. Biz daha üretken çalışkan olursak , hizmet sektöründe utanmadan çalışırsak daha güçlü olacağız”dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Alsancak Belediyesinin , beldede alternatif turizm modelleri yarılması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsattı ve geçenz yaz, Alsancak’ta dalış turizmini hayat geçirmek için yapılan projeyi anlattı.

Bakanlık olarak turizmde çeşitliliği arttırmak ve alternatif turizm modellerinin geliştirilmesi için çalışma yaparken, diğer yandan da çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığıyla, otellerde yerel işgücünü arttırılması yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, ülkenin lokomotif sektörü olan turizme herkesin el birliğiyle sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Tufan Erhürman da, Alsancak belediye başkanı Fırat Ataser’in belediyecilik konusunda yaptığı çalışmalarla kendisini kanıtladığını belirterek, Ataser’in görevdeki ikinci döneminde, sosyal ve ekonomik kalkınmayı ön plana çıkaran bir belediyecilik vizyonu geliştireceğine inanç belirtti.

Alsancak’ın Lambousa Krallığı, Çıkarma Plajına, güneş deniz kum turizmine uygun sahillere, turistlere kültür sanatı tanıtabilecek altyapıya ve kitle turizmi yapan otellere sahip bir bölge olduğunu anlatan Erhürman, Alsancak’ın, turizimden daha fazla katkı alması için her türlü desteği vereceklerini belirterek, bu destekle beldede turizmciler, halk esnaf, el sanatlarıyla uğraşanların kazanacağı bir turizm modeli oluşturulacağına inanç söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, yükselen döviz nedeniyle ülkenin zor dönemlerden geçtiğini belirterek, “Dövizdeki yükselişle yaşanan sıkıntıları aşmak için var gücümüzle çalışacak ve kendimizi karamsarlığa kaptırmayacağız”diye konuştu.

Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in , belediye meclis üyeleri, muhtarlar azalar,bölge insanı ve sivil toplum örgütlerinden oluşan paydaşlarıyla el birliğiyle çalışarak, merkezi yönetimin de desteğiyle beldeyi daha iyi noktalara taşıyacağına inanç belirten Akıncı, Belediyecilikte, parti ayırımı yapmadan , halkla iç içe tüm kesimine hizmet götürmenin esas olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ın sadece casinolarla değil, tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri, akdeniz mutfağı, denizi, kumu ve güneşiyle birlikte anılması gerektiğini söyleyen Akıncı, turizmin olmazsa olmazının çevre temizliği olduğuna da vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığının yerel yönetimlerle temiz düşün projesini hayata geçirdiğini anımsatan Akıncı, ülkeye gelen turistlerin, en fazla çevre kirliliğinden şikayet ettiğini belirterek, çevre temizliğinin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, belediyeler yasasının, meclisin açılmasıyla birlikte gündeme geleceğine de inanç belirten Akıncı, çevreyi korumak için caydırıcı cezaların verilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

“Temizlik konusunda caydırıcılık esastır. Eğer bir belediyenin çevreyi kirletene vereceği ceza 8 türk lirası ise , o zaman böyle bir caydırıcılık sözkonusu bile olamaz demektir” Akıncı, belediyeler yasası yeniden ele alınırken, bu konudaki cezaların daha caydırıcı bir niteliğe kavuşturulması için kendilerinin de gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, geceye katılanlara anı plaketleri verildi.

Deniz festivali, Alsancak belediyesi, Türkiye, Hırvatistan ve Makedonyadan gelen halk dansları ekiplerinin gösterileri ve Azeri Sanatçı Nigar MUradova’nın konseriyle devam etti.

Alsancak Belediyesi 4’üncü deniz festivali , 12 Ağustos Pazar akşamı, 1’inci deniz güzellik yarışması ve Final şöleniyle sona erecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3257
  5,3353
  0%
  6,0572
  6,0681
  0%
  6,7848
  6,8201