Son Haberler
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: GÖRÜŞLERİMİN CİDDİ YANSIMALARINI RAPORDA GÖRMEKTEN MEMNUNİYET DUYDUM
-www.brtk.net-
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: UCU KAPALI SONUÇ ODAKLI İYİ YAPILANDIRILMIŞ BİR ANLAYIŞ GEREKLİ
-www.brtk.net-
AKINCI RAPORU DEĞERLENDİRDİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: OLASI ÇÖZÜMDE SİYASİ EŞİTLİK EN ÖNEMLİ İLKELERDEN BİRİ
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: BM SONUÇ ODAKLI VE SONU BELLİ BİR SÜRECE DESTEK VEREBİLECEĞİNİ İŞARET ETTİ Kİ GERÇEKTEN ÇÖZÜM İÇİN ÇABA GÖSTERİLECEKSE GERÇEKÇİ OLAN BU
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: GENEL SEKRETER, GERÇEKÇİ BİR DEĞERLENDİRME YAPMIŞTIR
-www.brtk.net-
GUTERRES’İN RAPORU... RUM YÖNETİMİ BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN RAPORUNDAN MEMNUN OLDUĞUNU BİLDİRDİ.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY ANKARA’DA... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY MEVKİDAŞI ÇAVUŞOĞLU İLE BİRLİKTE ANKARA ÜNİVERSİTESİ’NDE DOĞU AKDENİZ’DE HUKUK VE SİYASET SEMPOZYUMU’NA KATILDI
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ KAYNAKLAR... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: DOĞAL ZENGİNLİKLER İŞBİRLİĞİ İÇİNDE KULLANILMALI
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: KIBRIS’TA SIRF MÜZAKEREYE BAŞLAMAK İÇİN TEKRAR MASAYA OTURMAK BİZİM İÇİN ANLAMLI DEĞİL
-www.brtk.net-
LEFKE-APLIÇ KAPISI... BAŞBAKAN ERHÜRMAN BUGÜN APLIÇ KAPISINDA İNCELEMELERDE BULUNACAK
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... HÜKÜMETTEN BİR GRUP BAKAN BUGÜN MALİYE BAKANLIĞI’NDA KAMUDA YETKİLİ BEŞ SENDİKAYLA HAYAT PAHALILIĞI KONUSUNU GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ÖĞRETMEN EKSİKLİĞİ... KTÖS: ATAMALAR YAPILMAYA BAŞLANDI, GREVLER BİR GÜN SÜRE İLE ASKIYA ALINDI
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, NİSAP SORUNU NEDENİYLE İKİ GÜNDÜR YAPAMADIĞI TOPLANTI İÇİN BUGÜN YENİDEN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Deniz Festivali dün akşam başladı

Cuma 10 Ağustos 2018

Alsancak Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği , Deniz Festivali dün akşam başladı.

9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, kortej yürüyüşüyle start aldı, ardından Alsancak Parkındaki, açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, deniz festivalinin 4’üncüsünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek amaçlarının, halkı sadece sosyal kültürel sanatsal etkinliklerle buluşturmak değil, bir ada ülkesi olan ancak buna rağmen denizin yeterince kullanılamadığı ülkede, halkın denizi günlük hayatında daha fazla kullanmasına katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Adanın en güzel sahillerine, Lambousa Krallığına ve çıkartma plajı gibi tarihi değerlere, doğal güzelliklere sahip olmasına rağmen, Alsancak’ın turizmle yeterince iç içe olamadığını dile getiren Ataser, belediye olarak bölgede alternatif turizm modellerini yaygınlaştırarak turizmi geliştirmek için çalışma başlattıklarını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de konuşmasında, Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in beldedeki turizmi, daha ileriye taşıması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsatarak, bu güzel icraatlar yapılırken, bir yandan da, bölge halkı ve özellikle gençlerin, turizm alanında çalışmaya teşvik edilmesini istedi.

Şu an kabinede bu yönde çalışmalar yapıldığını anımsatan Bakan Çeler, “para içeride kalırsa, döner sermaye de kalır ve o zaman biz daha güçlü oluruz. Biz daha üretken çalışkan olursak , hizmet sektöründe utanmadan çalışırsak daha güçlü olacağız”dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Alsancak Belediyesinin , beldede alternatif turizm modelleri yarılması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsattı ve geçenz yaz, Alsancak’ta dalış turizmini hayat geçirmek için yapılan projeyi anlattı.

Bakanlık olarak turizmde çeşitliliği arttırmak ve alternatif turizm modellerinin geliştirilmesi için çalışma yaparken, diğer yandan da çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığıyla, otellerde yerel işgücünü arttırılması yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, ülkenin lokomotif sektörü olan turizme herkesin el birliğiyle sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Tufan Erhürman da, Alsancak belediye başkanı Fırat Ataser’in belediyecilik konusunda yaptığı çalışmalarla kendisini kanıtladığını belirterek, Ataser’in görevdeki ikinci döneminde, sosyal ve ekonomik kalkınmayı ön plana çıkaran bir belediyecilik vizyonu geliştireceğine inanç belirtti.

Alsancak’ın Lambousa Krallığı, Çıkarma Plajına, güneş deniz kum turizmine uygun sahillere, turistlere kültür sanatı tanıtabilecek altyapıya ve kitle turizmi yapan otellere sahip bir bölge olduğunu anlatan Erhürman, Alsancak’ın, turizimden daha fazla katkı alması için her türlü desteği vereceklerini belirterek, bu destekle beldede turizmciler, halk esnaf, el sanatlarıyla uğraşanların kazanacağı bir turizm modeli oluşturulacağına inanç söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, yükselen döviz nedeniyle ülkenin zor dönemlerden geçtiğini belirterek, “Dövizdeki yükselişle yaşanan sıkıntıları aşmak için var gücümüzle çalışacak ve kendimizi karamsarlığa kaptırmayacağız”diye konuştu.

Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in , belediye meclis üyeleri, muhtarlar azalar,bölge insanı ve sivil toplum örgütlerinden oluşan paydaşlarıyla el birliğiyle çalışarak, merkezi yönetimin de desteğiyle beldeyi daha iyi noktalara taşıyacağına inanç belirten Akıncı, Belediyecilikte, parti ayırımı yapmadan , halkla iç içe tüm kesimine hizmet götürmenin esas olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ın sadece casinolarla değil, tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri, akdeniz mutfağı, denizi, kumu ve güneşiyle birlikte anılması gerektiğini söyleyen Akıncı, turizmin olmazsa olmazının çevre temizliği olduğuna da vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığının yerel yönetimlerle temiz düşün projesini hayata geçirdiğini anımsatan Akıncı, ülkeye gelen turistlerin, en fazla çevre kirliliğinden şikayet ettiğini belirterek, çevre temizliğinin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, belediyeler yasasının, meclisin açılmasıyla birlikte gündeme geleceğine de inanç belirten Akıncı, çevreyi korumak için caydırıcı cezaların verilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

“Temizlik konusunda caydırıcılık esastır. Eğer bir belediyenin çevreyi kirletene vereceği ceza 8 türk lirası ise , o zaman böyle bir caydırıcılık sözkonusu bile olamaz demektir” Akıncı, belediyeler yasası yeniden ele alınırken, bu konudaki cezaların daha caydırıcı bir niteliğe kavuşturulması için kendilerinin de gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, geceye katılanlara anı plaketleri verildi.

Deniz festivali, Alsancak belediyesi, Türkiye, Hırvatistan ve Makedonyadan gelen halk dansları ekiplerinin gösterileri ve Azeri Sanatçı Nigar MUradova’nın konseriyle devam etti.

Alsancak Belediyesi 4’üncü deniz festivali , 12 Ağustos Pazar akşamı, 1’inci deniz güzellik yarışması ve Final şöleniyle sona erecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,7794
  5,7898
  0%
  6,6943
  6,7064
  0%
  7,6153
  7,6550