Son Haberler
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI İLE BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞMELERİNİ BU SABAH GERÇEKLEŞTİRDİ GÖRÜŞMEDE, CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN, RUM YÖNETİMİ LİDERİ NİKOS ANASTASİADİS İLE 26 ŞUBAT’TA YAPACAĞI GÖRÜŞME İLE KAMU GÖREVLİLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI ELE ALINDI
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPAN BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HERKESİN ANASTASİADİS’İN BUGÜNE KADAR SÖYLEDİKLERİNİ SOMUTLAŞTIRMASINI BEKLEDİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... ERHÜRMAN, KAMU REFORMU İLE İLGİLİ YASA TASARISININ DA GÖRÜŞMEDE ELE ALINDIĞINI, KOMİTE AŞAMASINA GELDİĞİNDE TÜM SENDİKALARIN SÜRECE DAHİL OLACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY AA’YA KONUŞTU... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, PAYLAŞMAYA DAYALI FEDERAL ORTAKLIK MODELİNİN DENENDİĞİNİ VE TÜKETİLDİĞİNİ VURGULADI ÖZERSAY AA’YA KONUŞTU... ÖZERSAY, “KIBRIS RUM TARAFI, PAYLAŞMAYA DAYALI BİR ORTAKLIK MODELİNE YANAŞMAYACAKSA İŞ BİRLİĞİNE DAYALI BİR ORTAKLIK MODELİNİN DENENMESİ GEREKİR" DEDİ
-www.brtk.net-
TIP-İŞ’İN TALEPLERİ... KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI, TALEPLERİNİ MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ’A İLETTİ TIP-İŞ’İN TALEPLERİ... DENKTAŞ İSE ÖZELLİKLE SAĞLIK VE EĞİTİMDEKİ TÜM TALEPLERİ KARŞILAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERDİKLERİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ... ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE DAMI HASAR GÖREN VE AMELİYATLARIN YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİNDE 19 ŞUBAT İTİBARİYLE PLANLI AMELİYATLAR ALINMAYA BAŞLANDI
-www.brtk.net-
KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİ... CTP KIBRIS ÇALIŞMA GRUBU ÜYESİ, GİRNE MİLLETVEKİLİ FİKRİ TOROS, DESENTRALİZASYON MODELİ İLKESEL OLARAK BENİMSEDİKLERİNİ ANCAK RUM LİDERDEN SOMUT ÖNERİ BEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BKP’DEN AÇIKLAMA... BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, UBP, HP VE YDP’NİN CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’YA YÖNELİK ELEŞTİRİLERLE ÇÖZÜM SÜRECİNİ BERHAVA EDEREK, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE AVANTAJ ELDE ETMEYİ AMAÇLADIĞINI SAVUNDU
-www.brtk.net-
AP TÜRKİYE RAPORU... AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ, "AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE İLE KATILIM MÜZAKERELERİNİ RESMEN ASKIYA ALMASINI" ÖNEREN TASALAK RAPORU ONAYLADI AP TÜRKİYE RAPORU... RAPOR, AP’NİN 13 MART’TAKİ GENEL KURUL OTURUMUNDA OYLANACAK
-www.brtk.net-
TASLAK RAPORA TEPKİ... AVRUPA PARLAMENTOSU AP DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ'NİN RAPORUNA İLK TEPKİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GELDİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ HAMİ AKSOY,HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI OLMAYAN, TAVSİYE KARARI NİTELİĞİNDEKİ TASLAK RAPORDA, KATILIM MÜZAKERELERİNİN RESMEN ASKIYA ALINMASI ÇAĞRISINDA BULUNULMASINI KABUL EDİLEMEZ OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
BEŞPARMAKLAR TİYATRO FESTİVALİ... BEŞPARMAKLAR TİYATRO FESTİVALİ, 1 MART’TA BAŞLIYOR. FESTİVALDE 2’Sİ ÇOCUK OLMAK ÜZERE 14 OYUN SAHNELENECEK.
-www.brtk.net-

Deniz Festivali dün akşam başladı

Cuma 10 Ağustos 2018

Alsancak Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği , Deniz Festivali dün akşam başladı.

9-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, kortej yürüyüşüyle start aldı, ardından Alsancak Parkındaki, açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, deniz festivalinin 4’üncüsünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek amaçlarının, halkı sadece sosyal kültürel sanatsal etkinliklerle buluşturmak değil, bir ada ülkesi olan ancak buna rağmen denizin yeterince kullanılamadığı ülkede, halkın denizi günlük hayatında daha fazla kullanmasına katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Adanın en güzel sahillerine, Lambousa Krallığına ve çıkartma plajı gibi tarihi değerlere, doğal güzelliklere sahip olmasına rağmen, Alsancak’ın turizmle yeterince iç içe olamadığını dile getiren Ataser, belediye olarak bölgede alternatif turizm modellerini yaygınlaştırarak turizmi geliştirmek için çalışma başlattıklarını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de konuşmasında, Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in beldedeki turizmi, daha ileriye taşıması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsatarak, bu güzel icraatlar yapılırken, bir yandan da, bölge halkı ve özellikle gençlerin, turizm alanında çalışmaya teşvik edilmesini istedi.

Şu an kabinede bu yönde çalışmalar yapıldığını anımsatan Bakan Çeler, “para içeride kalırsa, döner sermaye de kalır ve o zaman biz daha güçlü oluruz. Biz daha üretken çalışkan olursak , hizmet sektöründe utanmadan çalışırsak daha güçlü olacağız”dedi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da, Alsancak Belediyesinin , beldede alternatif turizm modelleri yarılması için çeşitli çalışmalar yaptığını anımsattı ve geçenz yaz, Alsancak’ta dalış turizmini hayat geçirmek için yapılan projeyi anlattı.

Bakanlık olarak turizmde çeşitliliği arttırmak ve alternatif turizm modellerinin geliştirilmesi için çalışma yaparken, diğer yandan da çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığıyla, otellerde yerel işgücünü arttırılması yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, ülkenin lokomotif sektörü olan turizme herkesin el birliğiyle sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Tufan Erhürman da, Alsancak belediye başkanı Fırat Ataser’in belediyecilik konusunda yaptığı çalışmalarla kendisini kanıtladığını belirterek, Ataser’in görevdeki ikinci döneminde, sosyal ve ekonomik kalkınmayı ön plana çıkaran bir belediyecilik vizyonu geliştireceğine inanç belirtti.

Alsancak’ın Lambousa Krallığı, Çıkarma Plajına, güneş deniz kum turizmine uygun sahillere, turistlere kültür sanatı tanıtabilecek altyapıya ve kitle turizmi yapan otellere sahip bir bölge olduğunu anlatan Erhürman, Alsancak’ın, turizimden daha fazla katkı alması için her türlü desteği vereceklerini belirterek, bu destekle beldede turizmciler, halk esnaf, el sanatlarıyla uğraşanların kazanacağı bir turizm modeli oluşturulacağına inanç söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, yükselen döviz nedeniyle ülkenin zor dönemlerden geçtiğini belirterek, “Dövizdeki yükselişle yaşanan sıkıntıları aşmak için var gücümüzle çalışacak ve kendimizi karamsarlığa kaptırmayacağız”diye konuştu.

Alsancak Belediye Başkanı Ataser’in , belediye meclis üyeleri, muhtarlar azalar,bölge insanı ve sivil toplum örgütlerinden oluşan paydaşlarıyla el birliğiyle çalışarak, merkezi yönetimin de desteğiyle beldeyi daha iyi noktalara taşıyacağına inanç belirten Akıncı, Belediyecilikte, parti ayırımı yapmadan , halkla iç içe tüm kesimine hizmet götürmenin esas olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ın sadece casinolarla değil, tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri, akdeniz mutfağı, denizi, kumu ve güneşiyle birlikte anılması gerektiğini söyleyen Akıncı, turizmin olmazsa olmazının çevre temizliği olduğuna da vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığının yerel yönetimlerle temiz düşün projesini hayata geçirdiğini anımsatan Akıncı, ülkeye gelen turistlerin, en fazla çevre kirliliğinden şikayet ettiğini belirterek, çevre temizliğinin bir yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında, belediyeler yasasının, meclisin açılmasıyla birlikte gündeme geleceğine de inanç belirten Akıncı, çevreyi korumak için caydırıcı cezaların verilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

“Temizlik konusunda caydırıcılık esastır. Eğer bir belediyenin çevreyi kirletene vereceği ceza 8 türk lirası ise , o zaman böyle bir caydırıcılık sözkonusu bile olamaz demektir” Akıncı, belediyeler yasası yeniden ele alınırken, bu konudaki cezaların daha caydırıcı bir niteliğe kavuşturulması için kendilerinin de gerekli desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, geceye katılanlara anı plaketleri verildi.

Deniz festivali, Alsancak belediyesi, Türkiye, Hırvatistan ve Makedonyadan gelen halk dansları ekiplerinin gösterileri ve Azeri Sanatçı Nigar MUradova’nın konseriyle devam etti.

Alsancak Belediyesi 4’üncü deniz festivali , 12 Ağustos Pazar akşamı, 1’inci deniz güzellik yarışması ve Final şöleniyle sona erecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905