Son Haberler
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN HİDROKARBON KONUSUNDA ORTAK KOMİTE KURULMASINA DAİR ÖNERİSİNİ ELE ALAN RUM SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI, ÖNERİYİ GEREKÇELERİYLE BİRLİKTE KABUL ETMEDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: HİDROKARBON OLAYINI İKİ TOPLUM ARASINDA BİR İŞBİRLİĞİ ALANINA DÖNÜŞTÜRMEYİ VE GERGİNLEŞEN ORTAMI YATIŞTIRMAYI HEDEFLEYEN ÖNERİLERİMİZİN REDDEDİLİŞ GEREKÇELERİNİ HAYRETLE KARŞILADIM.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… CUMHURBAŞKANI AKINCI: NE YAZIK Kİ, RUM LİDERLİĞİ İŞBİRLİĞİ VE DİYALOĞU GELİŞTİRİP ÇÖZÜM SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMAK YERİNE, GERGİNLİK SİYASETİNİ TERCİH ETMEKTEDİR. BU TUTUMUN KIBRIS’TA VE BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRARA HİZMET ETMEDİĞİ AÇIKTIR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ… UBP GENEL SEKRETERİ ERSAN SANER: RUM BAŞKANLIK KONSEYİ’NİN TÜRK TARAFININ SUNDUĞU ÖNERİYİ REDDETMESİ KIBRIS’TA BİR ANLAŞMAYA ULAŞILMASINA VURULMUŞ YENİ BİR DARBEDİR.
-www.brtk.net-
GÜNEY KIBRIS YİNE “RET” DEDİ... CTP: KIBRIS SORUNU ÇÖZÜMSÜZ KALDIĞI SÜRECE DOĞAL KAYNAKLAR HİÇBİR TARAFÇA ETKİN BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEMEYECEK VE BİR GERGİNLİK VESİLESİ OLARAK DURMAYA DEVAM EDECEKTİR.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... AB, TÜRKİYE'NİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİNİN YASA DIŞI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ, BAZI ADIMLAR ATMA KARARI ALDI
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: AB’NİN KARARLARINI UYGULAMASI MÜMKÜN DEĞİL. DOĞU AKDENİZ’E DÖRDÜNCÜ GEMİYİ DE GÖNDERECEĞİZ, RUM KESİMİNİN MUHATABI KKTC’DİR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE 4.GEMİYİ GÖNDERİYOR... TÜRKİYE, DOĞU AKDENİZ’DEKİ SONDAJ FAALİYETLERİ ÇERÇEVESİNDE MTA ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİNİ BÖLGEYE GÖNDERECEK.
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI… BAŞBAKAN TATAR: AB VE RUM TARAFININ YAPMASI GEREKEN; KIBRIS TÜRK HALKI VE ONUN TEMSİLCİLERİ TARAFINDAN ORTAYA KONULAN YAPICI ÖNERİLERİ DİKKATE ALMAKTIR
-www.brtk.net-
AB’DEN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM KARARI... BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERI BAKANI ÖZERSAY, AB’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK ALDIĞI KARARLARI KIBRIS TÜRKÜNÜN İRADESİNE SAYGISIZLIK OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
TATAR’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN TATAR: MÜZAKERE SÜRECİNİN EYLÜL AYINDAN SONRA YİNE AYNI TEMELDE VE CRANS MONTANA’DA BIRAKILAN NOKTADAN DEVAM ETMESİ BİZİ RAHASIZ ETMEKTEDİR, BÖYLE BİR SÜRECİN BAŞLAMASINI ASLA UYGUN GÖRMÜYORUZ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… HÜKÜMET, AİLESİNİ KAYBEDEN 12 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EĞİTİM VE BAKIMI İLE İLGİLİ SORUMLULUK ÜSTLENDİ.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAŞBAKAN YARDIMCISI, DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, BAKANLAR KURULUNUN ANNE VE BABASINI KAYBEDEN ÇOCUKLARLA İLGİLİ DE GENEL BİR MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLMESİ KARARI ALDIĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU, KIB-TEK’İN 6 KURUŞLUK ZAM TALEBİNİ GÖRÜŞTÜ VE REDDETTİ
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… GÜZELYURT BÖLGESİNDEKİ SULAMA BİRLİKLERİ’NİN ELEKTRİK KURUMU’NA OLAN BORÇLARI KONUSUNDA YENİDEN YAPILANDIRMA GÜNDEMDE
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… KIYI EMNİYETİNDE GÖREV YAPAN VE İŞLERİNİ KAYBEDEN 11 GENÇ YENİDEN İŞLERİNE DÖNÜYOR. ŞİRKET BÜNYESİNDE YENİ BİR GEMİ GÖREVE BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU KARARLARI… BAKANLAR KURULU MUHACERET TÜZÜĞÜNE İLİŞKİN ÇALIŞMA YAPIYOR
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETİ... ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU 2019 YILININ İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE  TOPLANDI
-www.brtk.net-
YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI...YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI.  SONUÇLARA "SONUC.OSYM.GOV.TR" ADRESİNDEN ULAŞILABİLİR

-www.brtk.net-
S 400 GERİLİMİ...ABD BAŞKANI DONALD TRUMP: DURUM ÇOK KARMAŞIK. TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRÜYORUZ
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN'DA  SEL 67 CAN ALDI... ÜLKEDEKİ SELLERDEN YAKLAŞIK 9 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ  
-www.brtk.net-

Deniz: Cilde uygun bir nemlendirici mutlaka kullanılmalı

Cumartesi 30 Haziran 2018

Yaz aylarıyla birlikte artan sıcaklar, özelikle çocuklar ve yaşlılar için dikkat edilmesi gereken bir konu. Güneş, D vitamini kaynağı olarak vazgeçilmez bir unsur olsa da, yaz aylarında dikkat edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği biliniyor. Uzmanlar, öğle saatlerinde doğrudan güneş altında bulunulmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Deniz yaz aylarında cilt sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın çocuk sağlığı için nelere dikkat edilmesi ve Uzman Diyetisyen Ayşe Hacıarif de yazın nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda TAK muhabirine bilgiler verdi.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Deniz, bronzlaşmanın tüm dünya toplumlarında sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, aslında deri hasarı olduğunu vurguladı ve bronzlaşmanın derinin kendini koruma yöntemi olduğunu, derinin bronzluk derecesinin, aldığı hasara işaret ettiğini ifade etti.

Deniz, yaz aylarında 11.00-16.00 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmamanın ve özellikle açık tenli kişilerle 6 aydan büyük bebeklerde “gün örtüsü” denilen güneş koruyucu ürünlerin kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Deniz, Cilt tipine uygun en az 30 koruma faktörlü kremlerin dışarı çıkmadan 15-20 dk. önce sürülmesi ve 3-4 saatte bir tekrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaz mevsiminde vücudun suyla teması arttıkça cilt normalden daha fazla kuruyacağından neme olan ihtiyacının da arttığını kaydeden Dr. Fatma Deniz mutlaka uygun bir nemlendiriciyle cildi nemlendirmek gerektiğine vurgu yaptı.

Havuzdan sonra ıslak kalma, çok terleme gibi nedenlerden ötürü mantar hastalıklarında yazın artış görüldüğünü de dile getiren Deniz, havuz hijyenine ve ıslak kalmamaya dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Yaşam için yararlı etkileri tartışmasız olsa da, güneşle sınırlı temasta bulunmak gerektiğini söyleyen Dr. Fatma Deniz, güneş ışığının, cildin erken yaşlanmasını artıran en önemli faktör olduğunu, ciltte istenmeyen lekeler ve çiller oluşmasına yol açtığını belirtti. Deniz, güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zararının ise, deri kanseri oluşum riskini arttırması olduğunu kaydetti.

Saçların da yazın çok yıprandığını ve güneş koruyucu içeren şampuanlar kullanılması gerektiğini söyleyen Deniz, ayak bakımlarının da yaz döneminde ihmal edilmemesi gerektiğini, çıplak ayakla kum ve sert zemine temasın ayak tabanı ve topuklarda kalınlaşmaya neden olduğunu belirtti.

Kozmetik görünüm kaygısı yanında kalınlaşan deride zamanla yarık ve çatlaklar oluşabildiğini, bunun özellikle diyabet hastalarında enfeksiyon için bir giriş kapısı teşkil ettiğini anlatan Deniz, “O nedenle yaz dönemlerinde ayaklar özellikle de parmak araları kurutulmalı, günlük bakım kremleri ile de nemlendirme sağlanmalı, kalınlaşma olduğu durumlarda salisilik asit içerikli kremler gibi kalın dokuyu inceltici etkili ürünlerden yardım alınmalıdır” dedi.
Sağlıklı bir cilt için taze sebze ve meyve tercih edilmesinin öneminin altını çizen Dr. Deniz yaz aylarında özellikle su içeriği yüksek besinler tüketmenin ve bol su içmenin atlanmaması gerektiğini söyledi.

Dr. Fatma Deniz, cilde nem katan ve diri görünüm sağlayan özellikle brokoli, marul, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kavun, kivi, muz, armut, erik, şeftali, avokado gibi meyveler, ceviz, fındık, zeytinyağı, yumurta, balık, hindi, et ya da tavuk ve deniz ürünlerinden zengin bir mutfağın sadece yaz aylarında değil, ömür oyunca tüketilmesini; ara öğünlerde cildi gençleştiren ve kırışıklıklara iyi gelen orman meyveleri, dut, böğürtlen, çilek yemeyi de önerdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın da aşırı sıcakların 1 Yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinleri daha çok etkilediğini kaydetti ve özellikle terlemelerle beraber olan su kaybı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Su kaybının en büyük göstergesinin idrar azalması olduğunu belirten Taşkın, idrar azaldığında ya da rengi koyulaştığında takviye yapılması gerektiğini söyledi. Taşkın, yaz aylarında çocuklarda ishal riskinin tetiklendiğini, havuzlardan ve su kaydıraklardan bulaşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarının ise bir diğer tehlike olduğunu ifade etti.
Yaza girerken klima filtrelerinin polen ve bakterilere karşı temizlenmesi gerektiğini de ifade eden Taşkın, klimada bakteri üremesinin özellikle çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olabilecek zatürreye yol açabileceğini belirtti.
Klima derecesinin dışardaki ısıdan 10-15 derece aşağıda olacak şekilde ayarlanmasının önemli olduğunu da vurgulayan Taşkın, bakteriler sıcak ortamda rahat ürediği için gıdalarda ve genel anlamda hijyene dikkat edilmesi, yiyeceklerin bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini anlattı.
Taşkın, güneşin dik açıyla gelmediği 11.00– 16.00 saatleri dışındaki saatlerde yarım saat güneş ışığı almanın vücutta D vitamini üretilmesi açısından önemli olduğunun da altını çizdi ve D vitamininin kas ve kemik sağlığı ile bağışıklık sisteminin için çok önemli olduğunu vurguladı.
Uzman Diyetisyen Ayşe Hacıarif de yaz aylarında yeterli sıvı tüketimi özellikle de yeterli su tüketiminin en çok dikkat edilmesi gereken unsur olduğunu vurguladı.
Sıcakların artmasıyla birlikte artan sıvı ihtiyacının gazlı içecekler veya paketli meyve suları ile karşılanmaması gerektiğini kaydeden Hacıarif, sade maden suyu ve ara sıra taze sıkılmış meyve suyu içilebileceğini söyledi.
Günde 2-2.5 lt su içmenin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Hacıarif, “Eğer daha çok ihtiyacımız oluyorsa daha çok içebiliriz. İdrar rengimizi takip ederek yeterli içip içmediğimizi anlayabiliriz, berrağa yakın bir rengi olması gerekiyor” dedi.
Yaz aylarında meyve çeşitliliğinin arttığını, her meyvenin yenebileceğini ancak porsiyona dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Hacıarif, günün farklı öğünlerinde birer porsiyon olmak üzere 2-3 porsiyon meyve tüketmenin ihmal edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Özellikle yağlı, çok şekerli, kızartılmış yiyecekler, ağır soslar ve sakatatlardan uzak durmak gerektiğini kaydeden, Hacıarif, yağlı ve kızartılmış yiyecekler yerine zeytinyağlı sebze ve salata yemekleri, ızgara buharda fırında veya kendi yağında pişmiş et çeşitlerinin tercih edilmesini önerdi.
Hacıarif, basit karbonhdrat içeriği yüksek beyaz ekmek pirinç, makarna yerine, tam tahıllı ekmek, bulgur, tam buğday makarnasını tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı.
Şerbetli tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlı tercih etmenin daha sağlıklı olacağını da dile getiren Hacıarif, ara öğün olarak meyveler, çiğ kuruyemişler, süt, yoğurt, ayran kefir gibi yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye etti.

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.2%
  5,7027
  5,7130
  0%
  6,4086
  6,4202
  0.46%
  7,0907
  7,1277