Son Haberler
ULUSLARARASI CUMHURİYET RALLİSİ...KKTC’NİN 35. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE 8. ULUSLARARASI CUMHURİYET KLASİK OTOMOBİL RALLİSİ YAPILIYOR.
-www.brtk.net-
ULUSLARARASI CUMHURİYET RALLİSİ...BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ÖNÜNDEN SAAT 10:00’DA BAŞLAYAN RALLİNİN STARTINI CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI VERDİ.
-www.brtk.net-
ULUSLARARASI CUMHURİYET RALLİSİ...CUMHURBAŞKANI AKINCI, 8.ULUSLARARASI CUMHURİYET KLASİK OTOMOBİL RALLİSİ’NİN, KIBRIS TÜRK HALKINA UYGULANAN HAKSIZ AMBARGOLARIN AŞILABİLECEĞİNE DAİR BİR ÖRNEK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
ULUSLARARASI CUMHURİYET RALLİSİ...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY DA, KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLARARASI ETKİNLİKLERİN, KONFERANSLARDA VERİLEN MESAJLARDAN DAHA FAZLA ETKİYE SAHİP OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ.
-www.brtk.net-
DOĞALGAZ FAALİYETLERİ... BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ TEK YANLI FAALİYETLERİNE İLİŞKİN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI. “KIBRIS ADASINDA, YÖNETİMİ VE ZENGİNLİĞİ KIBRISLI TÜRKLERLE PAYLAŞMAYA HAZIR OLMAYAN BU ZİHNİYETE KARŞI SEYİRCİ KALINMAYACAK. HAKLARI FİİLİYATTA HAYATA GEÇİRECEK ADIMLAR ATILARAK, GEREKLİ ÇALIŞMALARIN BAŞLATILACAĞINDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”.
-www.brtk.net-
MECLİS TOPLANTILARI... MECLİS GENEL KURULU YARINÖZEL GÜNDEMLE TOPLANIYOR. GÜNDEMDE, CUMHURBAŞKANI AKINCI TARAFINDAN BİR DAHA GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE GERİ GÖNDERİLEN TOHUM VE ÜRETİM MATERYALLERİ YASASI BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
KAŞIKÇI CİNAYETİ...TRUMP: KAŞIKÇI'YI KİMİN ÖLDÜRDÜĞÜNE DAİR RAPOR SALI GÜNÜ ELİMDE OLACAK AB: KAŞIKÇI CİNAYETİ SORUŞTURMASININ SONUCUNU YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
YUNANİSTAN’DA OLAYLI “17 KASIM” GÖSTERİSİ...BAŞKENT ATİNA'DA 10 BİNDEN FAZLA KİŞİ, ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNE YÜRÜDÜ
-www.brtk.net-
NİJERYA'DA YOLCU TEKNESİ BATTI...29 YOLCU TAŞIYAN TEKNENİN BATMASI SONUCU 11 KİŞİ ÖLDÜ 2 KİŞİ ARANIYOR
-www.brtk.net-
KAN KAMPANYASI...KUZEY KIBRIS GEZİCİ KAN BAĞIŞ OTOBÜSÜ LEFKOŞA AÇIK PAZARDA BAĞIŞÇILARDAN KAN TOPLADI
-www.brtk.net-

Deniz: Cilde uygun bir nemlendirici mutlaka kullanılmalı

Cumartesi 30 Haziran 2018

Yaz aylarıyla birlikte artan sıcaklar, özelikle çocuklar ve yaşlılar için dikkat edilmesi gereken bir konu. Güneş, D vitamini kaynağı olarak vazgeçilmez bir unsur olsa da, yaz aylarında dikkat edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği biliniyor. Uzmanlar, öğle saatlerinde doğrudan güneş altında bulunulmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Deniz yaz aylarında cilt sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın çocuk sağlığı için nelere dikkat edilmesi ve Uzman Diyetisyen Ayşe Hacıarif de yazın nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda TAK muhabirine bilgiler verdi.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Deniz, bronzlaşmanın tüm dünya toplumlarında sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, aslında deri hasarı olduğunu vurguladı ve bronzlaşmanın derinin kendini koruma yöntemi olduğunu, derinin bronzluk derecesinin, aldığı hasara işaret ettiğini ifade etti.

Deniz, yaz aylarında 11.00-16.00 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmamanın ve özellikle açık tenli kişilerle 6 aydan büyük bebeklerde “gün örtüsü” denilen güneş koruyucu ürünlerin kullanılmasının önemli olduğunu belirtti. Deniz, Cilt tipine uygun en az 30 koruma faktörlü kremlerin dışarı çıkmadan 15-20 dk. önce sürülmesi ve 3-4 saatte bir tekrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaz mevsiminde vücudun suyla teması arttıkça cilt normalden daha fazla kuruyacağından neme olan ihtiyacının da arttığını kaydeden Dr. Fatma Deniz mutlaka uygun bir nemlendiriciyle cildi nemlendirmek gerektiğine vurgu yaptı.

Havuzdan sonra ıslak kalma, çok terleme gibi nedenlerden ötürü mantar hastalıklarında yazın artış görüldüğünü de dile getiren Deniz, havuz hijyenine ve ıslak kalmamaya dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Yaşam için yararlı etkileri tartışmasız olsa da, güneşle sınırlı temasta bulunmak gerektiğini söyleyen Dr. Fatma Deniz, güneş ışığının, cildin erken yaşlanmasını artıran en önemli faktör olduğunu, ciltte istenmeyen lekeler ve çiller oluşmasına yol açtığını belirtti. Deniz, güneşin bilimsel olarak kesinlik kazanan en önemli zararının ise, deri kanseri oluşum riskini arttırması olduğunu kaydetti.

Saçların da yazın çok yıprandığını ve güneş koruyucu içeren şampuanlar kullanılması gerektiğini söyleyen Deniz, ayak bakımlarının da yaz döneminde ihmal edilmemesi gerektiğini, çıplak ayakla kum ve sert zemine temasın ayak tabanı ve topuklarda kalınlaşmaya neden olduğunu belirtti.

Kozmetik görünüm kaygısı yanında kalınlaşan deride zamanla yarık ve çatlaklar oluşabildiğini, bunun özellikle diyabet hastalarında enfeksiyon için bir giriş kapısı teşkil ettiğini anlatan Deniz, “O nedenle yaz dönemlerinde ayaklar özellikle de parmak araları kurutulmalı, günlük bakım kremleri ile de nemlendirme sağlanmalı, kalınlaşma olduğu durumlarda salisilik asit içerikli kremler gibi kalın dokuyu inceltici etkili ürünlerden yardım alınmalıdır” dedi.
Sağlıklı bir cilt için taze sebze ve meyve tercih edilmesinin öneminin altını çizen Dr. Deniz yaz aylarında özellikle su içeriği yüksek besinler tüketmenin ve bol su içmenin atlanmaması gerektiğini söyledi.

Dr. Fatma Deniz, cilde nem katan ve diri görünüm sağlayan özellikle brokoli, marul, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kavun, kivi, muz, armut, erik, şeftali, avokado gibi meyveler, ceviz, fındık, zeytinyağı, yumurta, balık, hindi, et ya da tavuk ve deniz ürünlerinden zengin bir mutfağın sadece yaz aylarında değil, ömür oyunca tüketilmesini; ara öğünlerde cildi gençleştiren ve kırışıklıklara iyi gelen orman meyveleri, dut, böğürtlen, çilek yemeyi de önerdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın da aşırı sıcakların 1 Yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinleri daha çok etkilediğini kaydetti ve özellikle terlemelerle beraber olan su kaybı konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Su kaybının en büyük göstergesinin idrar azalması olduğunu belirten Taşkın, idrar azaldığında ya da rengi koyulaştığında takviye yapılması gerektiğini söyledi. Taşkın, yaz aylarında çocuklarda ishal riskinin tetiklendiğini, havuzlardan ve su kaydıraklardan bulaşabilecek idrar yolu enfeksiyonlarının ise bir diğer tehlike olduğunu ifade etti.
Yaza girerken klima filtrelerinin polen ve bakterilere karşı temizlenmesi gerektiğini de ifade eden Taşkın, klimada bakteri üremesinin özellikle çocuklar ve yaşlılar için tehlikeli olabilecek zatürreye yol açabileceğini belirtti.
Klima derecesinin dışardaki ısıdan 10-15 derece aşağıda olacak şekilde ayarlanmasının önemli olduğunu da vurgulayan Taşkın, bakteriler sıcak ortamda rahat ürediği için gıdalarda ve genel anlamda hijyene dikkat edilmesi, yiyeceklerin bekletilmeden tüketilmesi gerektiğini anlattı.
Taşkın, güneşin dik açıyla gelmediği 11.00– 16.00 saatleri dışındaki saatlerde yarım saat güneş ışığı almanın vücutta D vitamini üretilmesi açısından önemli olduğunun da altını çizdi ve D vitamininin kas ve kemik sağlığı ile bağışıklık sisteminin için çok önemli olduğunu vurguladı.
Uzman Diyetisyen Ayşe Hacıarif de yaz aylarında yeterli sıvı tüketimi özellikle de yeterli su tüketiminin en çok dikkat edilmesi gereken unsur olduğunu vurguladı.
Sıcakların artmasıyla birlikte artan sıvı ihtiyacının gazlı içecekler veya paketli meyve suları ile karşılanmaması gerektiğini kaydeden Hacıarif, sade maden suyu ve ara sıra taze sıkılmış meyve suyu içilebileceğini söyledi.
Günde 2-2.5 lt su içmenin de ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Hacıarif, “Eğer daha çok ihtiyacımız oluyorsa daha çok içebiliriz. İdrar rengimizi takip ederek yeterli içip içmediğimizi anlayabiliriz, berrağa yakın bir rengi olması gerekiyor” dedi.
Yaz aylarında meyve çeşitliliğinin arttığını, her meyvenin yenebileceğini ancak porsiyona dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Hacıarif, günün farklı öğünlerinde birer porsiyon olmak üzere 2-3 porsiyon meyve tüketmenin ihmal edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Özellikle yağlı, çok şekerli, kızartılmış yiyecekler, ağır soslar ve sakatatlardan uzak durmak gerektiğini kaydeden, Hacıarif, yağlı ve kızartılmış yiyecekler yerine zeytinyağlı sebze ve salata yemekleri, ızgara buharda fırında veya kendi yağında pişmiş et çeşitlerinin tercih edilmesini önerdi.
Hacıarif, basit karbonhdrat içeriği yüksek beyaz ekmek pirinç, makarna yerine, tam tahıllı ekmek, bulgur, tam buğday makarnasını tercih edilmesi gerektiğini de vurguladı.
Şerbetli tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlı tercih etmenin daha sağlıklı olacağını da dile getiren Hacıarif, ara öğün olarak meyveler, çiğ kuruyemişler, süt, yoğurt, ayran kefir gibi yiyeceklerin tercih edilmesini tavsiye etti.

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 22/11° 20/10°
  Girne 22/10° 19/10°
  Mağusa 23/14° 21/13°
  İskele 28/18° 26/19°
  Güzelyurt 23/10° 20/8°
  Lefke 22/9° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3412
  5,3508
  0%
  6,0565
  6,0674
  0%
  6,8265
  6,8620