Son Haberler
USAR GAMES 2019... DÖRDÜNCÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARASI ARAMA-KURTARMA OYUNLARI 2019” BUGÜN BAŞLADI
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, KIBRIS MEYVE VE SEBZE İŞLETMECİLERİ LTD’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZ.
-www.brtk.net-
NGOK CİNAYETİ... HASPOLAT-TAŞKENT YOLU ÜZERİNDE ÖLÜ OLARAK BULUNAN NİJERYA UYRUKLU WALSHAK AUGUSTİNE NGOK’UN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİLİ ŞÜPHELİ OLARAK TUTUKLANAN 12 KİŞİDEN 6’SI SERBEST BIRAKILDI. DİĞER 6 ZANLININ İSE TUTUKLULUK SÜRELERİ 8 GÜN DAHA UZATILDI.
-www.brtk.net-
TUTUKLU FİRAR ETTİ... MERKEZİ CEZAEVİNDE, UYUŞTURUCU SUÇUNDAN HÜKÜMSÜZ TUTUKLU OLARAK BULUNAN VE RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ GÖREN MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ, BU SABAH HASTANEDEN FİRAR ETTİ.
-www.brtk.net-
TATAR EKONOMİYE İLİŞKİN KONUŞTU... UBP GENEL BAŞKANI ERSİN TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR.
-www.brtk.net-
TURİSTLER PORTAKAL HASADINI İZLEDİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI ÜLKEYİ ZİYARET EDEN TURİSTLERE YÖNELİK ZÜMRÜTKÖY’DE PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
LTB’NİN İŞYERİ DENETİMLERİ... 9 İŞYERİNE İHBAR VERİLİRKEN, 3 İŞYERİNE PARA CEZASI KESİLDİ, BİR İŞYERİNİN İSE FAALİYETLERİ DURDURULDU. TARİHİ GEÇMİŞ VE UYGUNSUZ KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLEN BİRÇOK ÜRÜN DE MÜSADERE EDİLDİ
-www.brtk.net-
ÇİLEK FESTİVALİ... YEŞİLIRMAK – YEDİDALGA ÜRETİCİLER BİRLİĞİ TARAFINDAN, BU YIL 14.’SÜ YAPILACAK ÇİLEK FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
LİBYA’DAKİ ÇATIŞMALAR... BM, LİBYA'NIN BAŞKENTİ TRABLUS ÇEVRESİNDE SÜREN ÇATIŞMALARDA MAHSUR KALAN, GÖZALTINDAKİ 325 DÜZENSİZ GÖÇMENİ DAHA GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYE ETTİ.
-www.brtk.net-

DAÜ’de meme kanseri bilgilendirme semineri

Cuma 19 Ekim 2018

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ortak organizasyonunda, Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla, “Meme Kanseri Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi.

Dün DAÜ Mustafa Afşin Ersoy Salonu’nda düzenlenen, DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora’nın moderatörlüğünde gerçekleşen ve Op. Dr. Tevfik Eker ile Uzm. Dr. Özlem Gürkut’un konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte “Kendi Kendine Meme Kontrolü Nasıl Yapılır? Uygulamalı Anlatım” ve “Erken Tanının Önemi – Tedavi Süreci” başlıklı konular masaya yatırıldı.

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora, meme kanseri farkındalık etkinliğinde takılan pembe kurdelenin mesajlarından bahsederek, “Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır. İletişime geçin. Kendi kendinizi muayene edin. 40 yaşından sonra mutlaka hekime başvurun ve düşük voltajlı x ışınları ile tarama yaptırın. Koruyucu hekimliğe önem verin ve sağlıklı yaşayın. Egzersiz yapın, sigarayı hayatınızdan çıkarın ve alkolü azaltın. Böylece meme kanserine yakalanma riskiniz ciddi oranda azalacaktır” diye konuştu.

Onkoloji, radyoterapi ve cerrahi alanlarda multidisipliner yaklaşımların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Gökçora, seminer kapsamında ‘kendi kendine muayeneyi’ uygulamalı bir şekilde göstermek istediklerini belirtti.

Uzm. Dr. Özlem Gürkut da konuşmasında, seminer konusunun çok önemli olduğunu ancak KKTC’de bu konuya ilişkin yeterli duyarlılığın gösterilmediğini söyledi.

Uzm. Dr. Gürkut, meme kanseri verilerinden de bahsetti:
“GLOBOCAN 2012 verilerine göre 2012 yılından Dünya’da toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası gelişmiş ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm olmuştur. Dünya’da en çok tanı konan kanserler yüzde 13 ile akciğer, yüzde 11,9 ile meme, yüzde 9,7 ile kolon kanseri olurken, kanserden ölümlerin yüzde 19,4’ü akciğer, yüzde 9,1’i karaciğer ve yüzde 8,8’i ise mide kanserinden kaynaklanmaktadır.

Meme kanseri kadın kanserleri içinde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan kanser türüdür. Kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir. Ailesinde meme kanseri bulunan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı, diğer kadınlara göre 2-5 kat daha fazladır. Meme kanserlerinin yaklaşık olarak yüzde 5-10’u genetik kökenlidir. En sık rastlanan BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonlardır”

Op. Dr. Tevfik Eker de konuşmasında genel olarak cerrahi ve tanı hakkında bilgi verdi.
Herhangi bir belirti bulunmayan kişilerde, kanser gibi hastalıkları bulmak için yapılan test ve muayenelere ‘tarama’ adı verildiğini ifade eden Op. Dr. Eker, “Kendi kendine meme muayenesinde, memelerinizin nasıl göründüğü ve muayenede nasıl hissedildiğini bilmeniz, meydana gelebilecek herhangi bir değişikliği fark etme şansınızı arttırır” dedi.

 

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/14° 27/16°
  Girne 28/11° 27/13°
  Mağusa 27/11° 26/12°
  İskele 26/13° 25/14°
  Güzelyurt 25/11° 26/13°
  Lefke 23/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 5,8927
  5,9033
  6,5652
  6,5771
  7,5800
  7,6195