Son Haberler
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ HÜKÜMETLERİ ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN “ KIBRIS’TA SON SÖZ” KONULU PANELDE ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİLER. BAŞBAKAN TATAR: RUM UZLAŞMAZLIĞI NEDENİYLE ARTIK KADİFE AYRILIK, KONFEDERASYON VE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM MODELLERİ ÜZERİNDE DURUYORUZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: SİYASİ EŞİTLİĞİN TÜM UNSURLARI KABUL EDİLMEMESİ DURUMUNDA EGEMEN EŞİTLİK TEMELİ ÜZERİNDE İKİ AYRI DEVLET OLARAK ORTAKLIK KURULMASINA GAYRET EDERİZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... HİDROKARBON KONUSU PANELİN ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLARINDAN BİRİ OLDU. TATAR: DOĞU AKDENİZ’DE YAŞANANLAR ULUSLARARASI HUKUĞA AYKIRI OKTAY: HİDROKARBON KONUSUNDA HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... PANELDE MARAŞ AÇILIMININ ÖNEMİ VURGULANDI BAŞBAKAN TATAR: MARAŞ’IN AÇILMASI KKTC’YE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY:MALLARIN İADESİ SAĞLANARAK MARAŞ AÇILACAK
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: TÜRKİYE'DEN ENTERKONNEKTE SİSTEMLE ELEKTRİK ENERJİSİ GETİRİLMESİNİ ELZEM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ. BİR AN ÖNCE KURMAK İSTERİZ
-www.brtk.net-
ANKARA'DA 'KIBRIS'TA SON SÖZ' PANELİ... TC ADALET BAKANI GÜL: KIBRIS BİZİM İÇİN MİLLİ BİR DAVADIR VE HER ZAMAN İÇİN MİLLİ DAVA OLARAK KALACAK
-www.brtk.net-
ERDOĞAN’DAN KIBRIS MESAJI...TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, ADA'NIN VE BÖLGENİN ZENGİNLİKLERİNİN SADECE KENDİLERİNE AİT OLDUĞUNU ZANNEDENLERİN, BUGÜN OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE KARŞILARINDA TÜRKİYE'NİN VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NİN KARARLILIĞINI BULACAKLARINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TATAR-OKTAY GÖRÜŞMESİ...BAŞBAKAN TATAR, TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY İLE GÖRÜŞTÜ OKTAY: TÜRKİYE KKTC’YE HER ALANDA TAM DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK OKTAY: SUYUN ARDINDAN ELEKTRİĞİ DE ADAYA GÖTÜRMEYİ ARZULUYORUZ TATAR: DOĞU AKDENİZ’DEKİ POZİSYONUMUZUN İLERİYE TAŞINMASI İÇİN İSTİKRAR ŞART TATAR: İKİ AYRI DEVLETLİ ÇÖZÜM BİZİ SELAMETLE İLERİYE TAŞIYACAK
-www.brtk.net-
KAYNAK AKIŞI BAŞLADI...MALİYE BAKANI OLGUN AMCAOĞLU, EKONOMİK VE MALİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ UYARINCA KAYNAK AKIŞININ İLK DİLİMİ OLAN 750 MİLYONUN 653 MİLYONUNUN MALİYE BAKANLIĞI’NA AKTARILDIĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS TURİZMİ... KUZEY KIBRIS TURİZM İŞBİRLİĞİ TOPLANTILARININ İKİNCİSİ ANKARA’DA YAPILDI. TOPLANTILARIN ARDINDAN RESEPSİYON DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
SELÇUK KKTC’DE... TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK, MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE BİRLİKTE HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİNE ZİYARET ETTİ ÇAVUŞOĞLU: ANKARA’DA BAŞLAYAN İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRME GAYRETİNDEYİZ SELÇUK: İŞBİRLİĞİNİ DAHA DA GELİŞTİREBİLMENİN ÇALIŞMASINI YAPIYORUZ
-www.brtk.net-
OĞUZ ANKARA’DA... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI DURSUN OĞUZ, TC TARIM VE KREDİ KOOPERATİFLERİ MERKEZ BİRLİĞİ İLE GÖRÜŞTÜ OĞUZ: İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK
-www.brtk.net-
KAN İHTİYACI...CUMHURBAŞKANI AKINCI, THALASSEMİA DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ AKINCI: KAN VERME BİLİNCİ YAYGINLAŞTIRILMALI VAROĞLU: YENİ THALASSAEMİALAR ÖNLENDİ AMA HALA KAN SIKINTISI YAŞANIYOR
-www.brtk.net-
SAĞLIK KONFERANSI 2019... SAĞLIK SİGORTASI KONUSU YDÜ’NDE DÜZENLENEN KONFERANSTA MASAYA YATIRILDI
-www.brtk.net-
SAĞLIK KONFERANSI 2019... SAĞLIK BAKANI PİLLİ, YAKIN BİR GELECEKTE HAYATA GEÇİRMEYİ ÖNGÖRDÜKLERİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI MODELİ İLE DEVLETİN ANLAŞMALI OLACAĞI ÖZEL SAĞLIK KURUMLARINDAN VATANDAŞIN HİZMET ALMASININ SAĞLANACAĞINI KAYDETTİ
-www.brtk.net-
ARAP ALİ DESTANI... BESTECİ VE ORKESTRA ŞEFİ ALİ HOCA’NIN BESTELEDİĞİ, KKTC’NİN İLK YERLİ OPERA ESERİ ‘ARAP ALİ DESTANI’NIN PRÖMİYERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
“KAKTÜS ÇİÇEKLERİ”... POSTA DAİRESİ’NİN YENİ PUL SERİSİ VE İLK GÜN ZARFI, 24 EYLÜL SALI GÜNÜ SATIŞA SUNULUYOR
-www.brtk.net-

Cumhurbaşkanı Akıncı: Yurdunu sevmek onu temiz tutmakla başlar

Perşembe 13 Haziran 2019

Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında düzenlenen Kalıcı Etki Proje Yarışması ödülleri, dün akşam Cumhurbaşkanlığı’ndaki törenle sahiplerine verildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre,  Kalıcı Etki Proje Yarışması’nda; “Kalıcı Etki Ödülü” kategorisinde, Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği “Kuşları Gözle ve Gözet” projesiyle birincilik; “Sağlıklı Yaşam İçin Temiz Çevre” projesiyle İskele Ticaret Lisesi ikincilik; Taşkent Doğa Parkı da “1190 Yaban Hayat Destek Hattı” projesiyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Yeni Fikirler kategorisinde, “KKTC’de evsel ve yeşil atıkları eğitim odaklı bireysel ve toplu kompostla azaltma” projesiyle Hazal Say-Ötün birincilik, “Okulumda Pet Şişeye Gerek Yok!” projesiyle Meryem Özkan ikincilik, Hasan Yıkıcı da “1.5 Derece”: İklim değişikliğine yönelik bilgilendirme ve farkındalık yaratmak amacıyla podcast programı” projesiyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Ödül töreninde, “Bu akşam güzel bir amaç etrafında buluşup güzel bir olayı paylaşmak için bir araya geldik” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kalıcı Etki Proje Yarışması’nın bir diğer ortağının ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu olduğunu belirterek, projeye emek koyan herkese teşekkür etti.
Kalıcı Etki Proje Yarışması’nda kalıcı etki ve yeni fikirler olmak üzere 2 kategoride ödüller verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, bu ödüllerin çevre farkındalığıyla ilgili bir teşvik amacı taşıdığını söyledi.
Yarışmaya, geçen yıla oranla bu sene katılımın arttığını belirten Cumhurbaşkanı, bunun ilerleyen yıllarda daha da artacağına inanç belirtti.
Çevrenin, tüm dünya insanlığının ortak malı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, ülkenin tarihi ve doğal çevresinin çok güzel olduğunu ifade ederek bu çevreyi koruyup gelecek kuşaklara aktarmanın bir ödev olduğunun altını çizdi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çevre bilinci ve farkındalığı yaratılmasıyla ilgili gayret içerisinde olunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Eksiklerimiz, yanlışlarımız ve daha da yapmamız gerekenler var…” şeklinde konuştu.
Çevre bilinci yaratılması hususunda paydaşların fikir alışverişi ve iş birliği yapmasının gerekliliğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Prof. Dr. Vamık Volkan’ın konuşmasında çevre kirliliğinin kendisinde yarattığı üzüntüden bahsettiği konuşmasının ve verdiği mesajın oldukça önemli olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, görevi devralan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun çevre konusunda başlatılan çalışmaları daha iyi bir noktaya götürmek için Cumhurbaşkanlığı’yla iş birliği içerisinde çalışacaklarına inanç belirtti.

Doğayı kirletmemeyi bir yaşam biçimi haline getirmenin en temel hedef olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, öz sevgi ve özgüvenin yeniden kazanılmasının önemine değinerek “Yurdunu sevmek onu temiz tutmakla başlar” dedi.
Çevreyi korumakla ilgili ceza ve ödüllendirmenin önemine de değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, kendi belediye başkanlığı döneminde tarihi çevrenin korunmasına yönelik gerçekleştirdiği icraatlardan bahsederek özellikle doğal çevrenin korunmasına yönelik artan bilinçten duyduğu memnuniyeti kaydetti.
“Güzel örnek kendini tekrarlıyor ve diğerlerinin de yolunu açıyor” diye konuşan Cumhurbaşkanı, çevreyle ilgili yurttaşlar dahil tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

“Sadece güzel sözler söylemek yetmiyor artık; güzel işler de yapmak lazım. Bu proje, bu güzel işlerden biridir diye düşünüyorum” diyen Cumhurbaşkanı, çevreyle ilgili caydırıcılık konusunda Meclis’teki partilerin gerekli adımları atıp belediyelerin bu konuda elinin güçlendirilmesi temennisinde bulunarak, belediyelerin çevreyi kirletenlere keseceği cezanın daha da caydırıcı olabilmesi için Belediyeler Yasası’nda gerekli değişikliğin yapılması gerektiğine işaret etti.

Temiz bir çevrede yaşamanın bir insan hakkı olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu insan hakkına hepimizin saygı göstermesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok güzel bir ülke olduğunu belirten Temiz Düşün Onursal Başkanı psikiyatr Prof Dr. Vamık Volkan da temiz düşünerek ülkeyi temiz tutmanın herkesin üzerine düşen bir görev olduğunu kaydetti. Ülkedeki çevre kirliliğinin boyutundan duyduğu üzüntüden de bahseden Volkan, “Kuzey Kıbrıs’ımızı hep beraber temiz tutup onunla gurur duyacağız” dedi.

Çevrenin herkesi doğrudan ilgilendiren bir olgu olduğunu belirten Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, çevre konusunda ülkede istenilen noktada olunmadığını kaydederek, yaşanan çevresel sıkıntılarla ilgili her kesimin hatasını kabul edip bu hatalardan geri dönülmesi gerektiğini söyledi.
Evsel ve inşaat atıklarının gelişigüzel yerlere dökülmesinin yarattığı çevre kirliliğine de değinen Üstel, yapılan çevre temizliklerine rağmen çevrenin kirletilmeye devam edildiğini söyleyerek çevre bilinci oluşmasının gerekliliğine işaret etti. Cezai yaptırımlarla ilgili değişikliğe gidilip cezaların daha caydırıcı olması gerektiğine de vurgu yapan Üstel, “Bu güzel ülkemize el birliğiyle sahip çıkılmalı” diye konuştu.

Eski Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada, Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’yle ilgili ilk günkü heyecanı taşıdığını belirterek, temiz bir çevre için tüm imkânların seferber edilmesine olanak tanınması gerektiğini söyledi.
Daha temiz bir çevre için kendi bakanlığı döneminde sivil toplum örgütleriyle yaptıkları çalışmalara ve yasal değişikliklere de değinen Ataoğlu, yaşanan çevre kirliliklerinin önüne geçilmesi için cezanın şart olduğunu ifade etti. Çevre farkındalığı için eğitimin önemli olduğunu da kaydeden Ataoğlu, çocukların küçük yaşta çevre dersi almasının öneminden bahsetti.

Eski Milli Eğitim Bakanı, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın çevre farkındalığı konusunda öncülük yaptığını ifade etti.
Kendi Eğitim Bakanlığı döneminde Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’ne heyecanla destek vermeye gayret gösterdiklerini kaydeden Özyiğit, okul öncesi öğrencilerinden lise öğrencilerine kadar birçok öğrencinin Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’nde yer aldığını belirterek çevre bilincinin oluşmasının öneminin altını çizdi.

Bakanlığı döneminde ekoloji ve çevre dersinin zorunlu dersler arasına alındığını belirten Özyiğit, çevre bilincinin bir yaşam biçimi haline gelmesi için atılması gereken adımların önemine vurgu yaptı.
Küçük yaştaki çocuklara çevre duyarlılığı oluşturulması gerektiğini belirten Özyiğit, bunun önemli bir sorumluluk olduğunu dile getirdi. Özyiğit, çocuklara bırakılabilecek en önemli mirasların barış içinde bir ülkede temiz bir çevre ve temiz düşünme becerisi olduğunun altını çizdi.

Kalıcı Etki Ödülü” ve “Yeni Fikirler Teşvik Ödülü” kategorilerinde, Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan final sunumlarında jüriyi, Temiz Düşün Onursal Başkanı Prof. Dr. Vamık Volkan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Özel Danışmanı Prof. Dr. Ömer Gökçekuş, Cumhurbaşkanlığı Çevre Özel Danışmanı, Temiz Düşün Proje Koordinatörü Prof. Dr. Şerife Gündüz ve ODTÜ-KKK Sürdürülebilirlik Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu, Doç. Dr. Onur Taylan ve Doç. Dr. Yeliz Yeşilada Yılmaz oluşturdu.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde, ülkenin çevre konularındaki eğitim, farkındalık ve altyapı ihtiyaçlarına, birçok kurumun ve uzmanın katılımı ve iş birlikleriyle çözümler aramak amacıyla yürütülen Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi kapsamında düzenlenen Kalıcı Etki Proje Yarışması’na bu yıl yapılan 26 başvurunun 18 tanesi Yeni Fikirler Teşvik Ödülü kategorisine yapılırken, Kalıcı Etki Ödülü kategorisine ise 8 başvuruda bulunulmuştu.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.23%
  5,6917
  5,7020
  0.31%
  6,2941
  6,3055
  0.29%
  7,0870
  7,1239