Son Haberler
OSMAN ÖREK ANILDI… MERHUM BAŞBAKANLARDAN OSMAN ÖREK, 20. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ OLAN DÜN KABRİ BAŞINDA DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI
-www.brtk.net-
OSMAN ÖREK ANILDI... CUMHURBAŞKANI AKINCI: RUM TARAFININ ZİHNİYETİ HEP AYNI. ADANIN TEK HAKİMİ OLMAK İSTİYORLAR. EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMA İSTEMİMİZ DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ… ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİYLE İŞLETİLMESİ AMACIYLA ÖN RAPOR HAZIRLANIYOR
-www.brtk.net-
TEL-SEN’DEN UYARI… TEL-SEN, TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİ İLE İLGİLİ YAPILACAK YENİDEN YAPILANDIRMA KONUSUNDA HİÇBİR OLDU BİTTİYE MÜSAADE ETMEYECEĞİNİ BELİRTEREK, GREV DAHİL HER TÜRLÜ EYLEMLE TEPKİSİNİ ORTAYA KOYACAĞINI BİLDİRDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜN YASAMA GÖREVİNİ YERİNE GETİRECEK
-www.brtk.net-
DONMUŞ PATATES’E KOTA… BAKANLAR KURULU, YERLİ PATATESTEN ÜRETİLEN PARMAK PATATESİN ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİ AMACIYLA YURT DIŞINDAN YAPILACAK HER TÜRLÜ DONMUŞ PATATESE KOTA GETİRDİ
-www.brtk.net-
KÜTÜPHANE HAFTASI… 55. KÜTÜPHANE HAFTASI BUGÜN LEFKOŞA AKM’DE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT’İN KATILACAĞI AÇILIŞ SEREMONİSİYLE BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Cumhurbaşkanı Akıncı, FODER’in “Mimari Yansımalar” sergisinin açılışını yaptı

Çarşamba 13 Mart 2019

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin (FODER) Kültür Dairesi’nin katkılarıyla düzenlediği “Mimari Yansımalar (Architectural Reflections)” sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenen her serginin bir önceki sergiye oranla daha fazla insanın ilgisini çektiğini gözlemlediğini kaydeden Akıncı, düzenlenen sergilere artan ilgilinin, yapılan güzel işlerin takdir gördüğünün göstergesi olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, mimarlığın, bir toplumun yaşam biçiminin ve kültürel dokusunun yansıması da olduğunu, fotoğrafla birlikte bu yaşam biçiminin ölümsüzleştirilip dünyayla buluşturulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, KKTC’nin fotoğraf sanatıyla yansıtılabilecek doğal güzellikleri, insan dokusu, tarihi-kültürel mirası, tarihin çeşitli dönemlerinden mimari eserleri olduğunu belirtti.

Güzelliklerin yanı sıra, yıllar içerisinde ülkede çarpık yapılaşmanın da oluştuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, fotoğraf sanatının, güzellikleri yansıtırken, çarpıklıkları, yanlış yapılaşma ve yanlışları da yansıtması gerektiğini söyledi.

Fotoğrafın gücünün burada da kendisini göstermesi gerektiğine dikkati çeken Akıncı, fotoğrafın bu yönüyle, yanlışlardan dersler çıkarılmasının sağlanabileceğini dile getirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlığı görevinde bulunduğu 1976-1990 yılları arasında, Lefkoşa Kültür Sanat Şenlikleri düzenlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, o dönemde tiyatro, resim, karikatür sanatıyla ilgili sergi ve etkinlikler gerçekleştiren şenliklerde fotoğraf sergileri de düzenlendiğini anımsattı.

1978’de ilk kez yerel yönetimlerle ilgili bir seminer düzenlendiğini, Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli mimarlardan Vedat Dalokay ve CTP’nin eski liderlerinden Özker Özgür ile birlikte Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde Lefkoşa konulu bir fotoğraf sergisi açıldığını hatırlatan Akıncı, o günkü sergideki fotoğrafların bulunup “bugünün Lefkoşa’sı” ile kıyaslanmasının çok ilginç sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Atatürk Kültür Merkezi Büyük Sergi Salonu’ndaki serginin açılışı öncesinde, serginin gerçekleşmesine katkıda bulunan Kültür Dairesi Sorumlusu Nuri Ünüçok ve Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç’a plaketlerini sundu.

Sergide 34 üyenin, dünyanın çeşitli ülkelerinde çektiği 129 fotoğrafı sergileniyor. Sergi 23 Mart’a kadar gezilebilecek.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905