Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, YARIN AKŞAM KKTC’YE GELİYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... “TARİHİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN” SLOGANIYLA DÜZENLENECEK ŞAFAK NÖBETİ, YARIN AKŞAM 21.30’DA YAVUZ ÇIKARMA PLAJI’NDA BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR, 1974 BARIŞ HAREKATI’NDA HELİKOPTERLERLE ADAYA İLK GELEN 1. BOLU KOMANDO TABURUNDA GÖREV YAPAN 18 ASKERİ BAŞBAKANLIKTA KABUL EDEREK MADALYA TAKDİM ETTİ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR: 45. YILDÖNÜMÜMÜZ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. TÜRKİYE İYİ Kİ ZAMANINDA ADAYA ADIM ATMIŞTIR. BU CUMHURİYETİN ÇATISI ALTINDA OLMAK BÜYÜK BİR ONUR VE GURURDUR. GÜÇLÜ TÜRKİYE VE GÜÇLÜ KKTC İÇİN BİRLİKTEYİZ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI... TATAR, TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS’TAN GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, DOĞU AKDENİZ’DE HİDROKARBON YATAKLARININ BULUNMASI İLE KKTC’NİN NE KADAR ÖNEMLİ BİR DEVLET OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI
-www.brtk.net-
TBMM’DEN DOĞU AKDENİZ İÇİN ORTAK BİLDİRİ...DEVLETİMİZİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA ÇALIŞMALARINI DOĞRU VE YERİNDE BULUYORUZ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI ...ULUÇAY, KIRGIZİSTAN ESKİ MECLİS BAŞKANI TURSUNBEKOV’U KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN TATAR, 20 TEMMUZ TÖRENLERİ DOLAYISIYLA ADADA BULUNAN TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS TÜRK HALKININ; HAVA SAVUNMASINDA HER ZAMAN VE HER KOŞULDA YARDIMA GELEN TÜRK PİLOTLARINI TAKDİRLE ANDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖZERSAY, TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. ÖZERSAY: TÜRKİYE BİR GARANTÖR ÜLKE OLARAK KIBRIS’TAKİ MEVCUDİYETİ VE SERGİLEDİĞİ TUTUM İLE DAVRANIŞIN, İSTİKRARIN VE BARIŞIN GÜVENCESİ NİTELİĞİNDE
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI’NIN KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ GÖSTERİ UÇUŞU VE PROVALAR NEDENİYLE, 18 TEMMUZ İLE 21 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA BAZI BÖLGELER VE BELLİ SAATLERDE DRON UÇURMAK, YAMAÇ PARAŞÜTÜ, DENİZ PARAŞÜTÜ VE BENZERİ HAVA SPORU İCRA ETMEK GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YASAKLANDI.
-www.brtk.net-
  BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN PROGRAMI NEDENİYLE, 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ, LEFKOŞA’DA, SAAT 07:30’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR GÖNYELİ ÇEMBERİ İLE ALPET-ALTINBAŞ PETROL İSTASYONU ARASINDA KALAN YOL TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ GAZİMAĞUSA’DA, SAAT 16:00’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR, FAZIL POLAT PAŞA BULVARI, FEVZİ ÇAKMAK BULVARI VE İLKER KARTER CADDESİ İLE BAYKAL ÇEMBERİ TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN ÖNERİSİ…RUM LİDER ANASTASİADİS CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN 5’Lİ GAYRI RESMİ TOPLANTIYA İLİŞKİN ÖNERİSİNDEN MEMNUNİYET DUYDUĞUNU BİLDİRDİ, GÖRÜŞMEYE HAZIR OLDUGUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LACROİX GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI BM’NİN OPERASYONLARDAN SORUMLU YARDIMCISI LACROİX’I 24 TEMMUZDA KABUL EDECEK.
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ...BAŞBAKAN ERSİN TATAR, TURİZM KONUSUNDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR VE TURİZMDE 2020 HEDEFLERİ HAKKINDA TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜNAL ÜSTEL’DEN BİLGİ ALDI.
-www.brtk.net-
TATAR TÜRK KIZILAYI’NI KABUL ETTİ…BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS TÜRK HALKININ BUGÜNLERE GELMESİNDE TÜRK KIZILAY'IN ÖNEMİ BÜYÜK
-www.brtk.net-
İKİ TOPLUMLU BARIŞ İNİSİYATİFİ...ARA BÖLGEDE ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI. “ADA’NIN TÜM SAKİNLERİNİN BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMASI İÇİN MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, HAZİNE-SEN İLE GÖRÜŞTÜ. AMCAOĞLU: TERFİLER KONUSUNDA ZAMAN KAYBEDİLMEMESİ GEREKİYOR
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...BAKAN AMCAOĞLU, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
SOS’DEN SUCUOĞLU’NA ZİYARET... SOS ÇOCUK KÖYÜ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FAİZ SUCUOĞLU’NU ZİYARET EDEREK, PROJELER VE İHTİYAÇLAR İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI.
-www.brtk.net-
KTTO’DAN PİLLİ’YE ZİYARET... KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI BAŞKANI TURGAY DENİZ VE BERABERİNDEKİ HEYET, SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ’Yİ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
SAĞLIKTA YOL HARİTASI BELİRLENDİ... SAĞLIK BAKANI PİLLİ: YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK, SAĞLIĞI İLERİYE TAŞIMAKTA KARARLIYIZ
-www.brtk.net-
PILLI’NIN KABULÜ…SAĞLIK BAKANI PILLI, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞI YETKILILERIYLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI ...KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI KOMİTEDE KABUL EDİLDİ

-www.brtk.net-

ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI...KAR-İŞ ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI HAKKINA HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA İSTEDİ, YENİ EĞİTİM YILI BAŞLAMADAN GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU.

-www.brtk.net-
TRAFİKTE DENETİMLER DEVAM EDİYOR...POLİS GÜZELYURT’TA DENETİMLERİN SÜRDÜRDÜ
-www.brtk.net-
KASAPLIK HAYVAN SATIŞI... DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ, KAPALI ZARF YÖNTEMİ İLE SON KALAN İNEK VE DÜVELERİ SATACAK. TEKLİFLER EN GEÇ 26 TEMMUZ CUMA GÜNÜNE KADAR TEKLİF KUTUSUNA ATILABİLECEK.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Cumhurbaşkanı Akıncı, Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi

Salı 12 Şubat 2019

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bakanlar Kurulu’nu, Kıbrıs sorununda gelinen son aşamayla ilgili bilgilendirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, yaklaşık iki saat süren toplantının ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

BM Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’la yapılan görüşmeler dahil tüm görüşme tutanaklarının Meclis ve hükümet yetkililerine gönderildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bizim yaptığımız tüm temaslar, Sn. Lute dahil tüm görüşmelerimizin tutanakları Meclis’e, hükümete gidiyor. İlgili arkadaşlar, onları okuyup değerlendiriyor. Yine de zaman zaman bu tip buluşmaları yapmamız lazım. Oldukça yararlı bir görüş alış -verişi oldu, Sayın Lute’un temasları ile ilgili Bakanlar Kurulu üyelerini bilgilendirdim, sorularına yanıt verdim ve değerlendirmelerini dinledim” dedi.

İlgili yasa ve Anayasa’nın hükümlerine göre Meclis’i toplantıya çağırma yetkisiyle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şunları belirtti: “Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim; ilgili yasanın ve Anayasa’nın hükümlerine göre Meclis’i toplantıya çağırma yetkisi Cumhurbaşkanı’nda, Meclis Başkanı’nda, hükümet başkanında ve 10 milletvekilindedir. 10 Milletvekili, Cumhurbaşkanı’nı meclise çağırabilir gibi yorumlarda bulunuldu, bu doğru değil. Cumhurbaşkanı, meclisi toplantıya çağırabilir ancak 10 milletvekili imza toplayıp Cumhurbaşkanı’nı meclise çağıramaz ama Meclis’i kendi içinde toplanması için toplantıya çağırabilir. Yeri gelmişken bunu düzeltmek istedim. Önemli olan yeri ve zamanı geldiğinde bu ihtiyacı karşılıklı duyarak bu diyaloğu geliştirmemizdir.”

Son 1.5 yıldır, meclisi toplantıya çağırmasını gerektirecek bir neden olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Sn. Lute geldi, bu süreç bir yere doğru gider mi gitmez mi, ortak zemin arayışında ortaya çıkan sorunlar nelerdir, bunları enine boyuna meclisimizde konuşup tartışacağız” şeklinde konuştu.
Dışişleri Bakanı’nın federasyonla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili fikri sorulan Cumhurbaşkanı Akıncı, Dışişleri Bakanı’nın açıklamayı kendi şahsı adına yaptığını, Kıbrıs sorunu bağlamında hükümetteki partilerin farklı görüşleri olduğunu belirterek, “Hükümet programına da bir şey yazılamadı, çünkü farklı farklı düşünceler olduğu açık.” dedi. Hükümetteki partilerin kendine özgü program ve düşünceleri olduğunu, kendisinin de Cumhurbaşkanı olarak halktan aldığı yetkiyi hangi çerçevede alıp kullandığının herkes tarafından bilindiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle devam etti: “BM Genel Sekreteri, Crans Montana çöktükten sonraki raporunda bir çerçeve çizdi ve ‘biz sizlere yardımcı olabiliriz, eğer bu çerçevede bizimle temas kurup yardımcı olmamızı isterseniz’ dedi. O çerçeve de iki bölgeli iki toplumlu federasyondur. Ama ‘iki taraf ortak bir karar alır bize başka bir şey söylerse ona da bakarız’ denildi. Lute geldi, temaslarını yaptı, böyle bir durum yok. Bizi ilgilendiren; Rum tarafının BM’ye ne söylediğidir.”

Rum tarafının Desantralize Federasyon istediğini söylemesine rağmen bunun altını doldurmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları kaydetti: “Öneri nedir? Ne çerçevede bir desantralizasyon istiyorsun? Ortak devletin hiç mi yetkisi olmayacak? Eğer hiç yetki olmayacaksa; o zaman iki ayrı bağımsız devletten bahsediyoruz demektir. Ama dediği o da değil. Ortak karar almak istemiyorsun, kararları tek başına almak istiyorsun… Bu Federasyon değil, üniter devlet… Onu da biz kabul edemeyiz. Bu kafa karışıklığının gitmesi lazım, bunun için de Lute’un çalışmalarının sonunu görmemiz lazım.”

Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini içermeyecek davranışlara tolerans gösterilmeyeceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kamuoyu şunu bilsin istiyorum; biz halkımızdan aldığımız yetkiyle bir süreci ileriye götürmeye çalışırken bunun ne kadar zor olduğunun farkındayız. Siyasi eşitliğimizi içermeyecek davranışlara tolerans gösterecek değiliz. Kıbrıs Türk halkı, bu topraklarda eşit bir varlık olarak bu çatıyı kurmak için mücadelesini sürdürecek. Rum tarafının yanlışlarını da bütün dünya görecek, kendi içindekiler de bir bir görmeye başladılar. Bir başsavcı, Kıbrıs Türk tarafının talebi ve aynı zamanda bir BM parametresi olan siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılımla ilgili ‘bu veto değil kararlara katılım demektir’ diye Anastasiadis’i uyarabilmekte. Biz tutarlı gitmek zorundayız. Rum tarafının yanlış tavırları karşısında başka yöne bakalım dediğimiz anda BM parametrelerinin dışına çıkan taraf olarak suçlanacağız ve bu suçlu gömleğini Kıbrıs Türk halkının sırtına kendi elimizle giydireceğiz. Statükonun bertaraf edilmesi için en fazla çabayı harcayan kişilerden biriyim. Bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyım. Bu mücadele, BM çerçevesinde olacak, kavga ederek olmayacak. Fırsat olursa müzakere ederek olacak. 26 Şubat tarihinde Sayın Anastasiadis’i anlayacağız, bir niyet var mı yoksa altı boş mu kalacak söylediklerinin göreceğiz.”

Statükonun en büyük mağdurunun Kıbrıslı Türkler olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, uzun vadede Rumların da çözümsüzlüğün mağduriyetiyle ilgili kaygı taşımasının doğru olacağını, statükonun devam etmesi durumunda gelecekte Kıbrıslı Rumların da zarar göreceğini belirtti. Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs’ta çözümü en fazla isteyen taraf olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “Statükonun en büyük mağdurunun, çözümü en fazla isteyen taraf olması çok doğal değil mi? Bizim kadar başkaları bunu isteyemez; bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Ne bizim kadar çözümü Rum tarafı istiyor ne de başkaları… Bu çok açık ve net. Türkiye çözüm için destek verdi mi, yardımcı oldu mu? Evet. Özellikle son Crans Montana’da bir çözümün ortaya çıkabilmesi için katkısını koydu. 2004’te Annan Planı sürecinde desteğini sonuna kadar verdi ama bu, çözümsüzlüğün en büyük mağdurunun Kıbrıslı Türkler olduğu ve en çok da çözüm isteyen tarafın Kıbrıslı Türkler olduğu sonucunu değiştirmez.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.17%
  5,6929
  5,7031
  0.4%
  6,3830
  6,3945
  0.6%
  7,0480
  7,0848