Son Haberler
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KARA GEÇİŞ KAPILARI YARARLI ANCAK BU YAKLAŞIM HER YERE KAPI AÇALIM ANLAMINI TAŞIMIYOR
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: RUM TARAFININ TÜRKİYE’Yİ BAHANE EDEREK BM BARIŞ GÜCÜNÜN ADADAKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMESİNİ İSTEMESİ SAÇMA BİR GEREKÇE
-www.brtk.net-
2019 BÜTÇESİ... MECLİS EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ DÜN YAPTIĞI TOPLANTIDA BAŞBAKANLIK VE BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI BÜTÇELERİNİ ONAYLADI.
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... GÜNEY KIBRIS’TAN DEMOKRATİK SEFERBERLİK PARTİSİ’NDEN BİR HEYET, ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... UBP VE DİSİ BAZI NOKTALARDA FARKLI GÖRÜŞLERİ OLSA DA DİYALOĞU DEVAM ETTİRME KARARI ALDI, BİR SONRAKİ GÖRÜŞME GÜNEY KIBRIS’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, LONDRA’DA TEMASLARDA BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... BAKAN ÖZYİĞİT: İNGİLTERE’DEKİ KIBRISLI TÜRK ÇOCUKLARIN KENDİ DİL VE KÜLTÜRLERİNE SAHİP ÇIKARAK YETİŞMELERİNİ SAĞLAMA YÖNÜNDEKİ UĞRAŞLAR KARARLILIKLA SÜRECEK
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... HAYAT PAHALILIĞI UYGULAMASIYLA İLGİLİ MALİYE BAKANI DENKTAŞ İLE YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ DİZDARLI’NIN KARŞILIKLI AÇIKLAMALARI SÜRÜYOR.
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... MALİYE BAKANI DENKTAŞ KARAR İVEDİ VE ZARURİ
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... OMBUDSMAN DİZDARLI: KARAR DOĞRU ŞEKİLDE ALINMADI, KALDIRILMASI GEREKİYOR
-www.brtk.net-
HASPOLAT’TAKİ YOL... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: ÜST GEÇİT YAPIMI TAMAMLANANA KADAR, ÖNLEMLERLE BİRLİKTE BİR DİZİ ALTERNATİF GELİŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İŞ KAZASI... ORTAKÖY’DE MEYDANA GELEN KAZADA BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞAN SANİYE BAĞ, GAZ FIRININI YAKMAYA ÇALIŞTIĞI SIRADA YANDI. BAĞ, TEDAVİ ALTINA ALINDI.
-www.brtk.net-
GİRNE’DE HUZUR OPERASYONU... POLİS: KUMARHANEYE GİRMELERİ YASAK 13 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATTI. TRAFİKTE 340 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 113 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC 35 YAŞINDA... GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, 35.’İNCİ YIL CUMHURİYET KONSERİ” VERDİ
-www.brtk.net-
CALİFORNİA’DAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMİYOR... 71 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ YANGINDA, 1011 KİŞİ KAYIP
-www.brtk.net-
ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. İKİ LİDER KAŞIKÇI CİNAYETİ, FETÖ SORUŞTURMALARI VE SURİYE’Yİ ELE ALDI
-www.brtk.net-
KAŞIKÇI CİNAYETİ ... CIA: GAZETECİ KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLME EMRİNİ VELİAHT PRENS SELMAN VERDİ
-www.brtk.net-
MAY’DEN BREXİT ATAMALARI... İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İSTİFA EDEN 4 BAKANDAN 2’SİNİN YERİNE YENİ İSİMLER ATADI
-www.brtk.net-
YEMEN AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR... BM, YEMEN'DE 18 MİLYON KİŞİNİN AÇLIK TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-

CTP Kurultayı’nda tek aday Erhürman genel başkan ilan edildi

Pazar 13 Kasım 2016

Cumhuriyetçi Türk Partisi 26’ıncı Olağan Genel Kurultayı “Yine birlikte, yeni CTP” sloganıyla Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Divan Başkanlığına getirilen Fatma Ekenoğlu yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi Türk Partisinin hedefinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Daha sonra CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat bir konuşma yaptı.

Mehmet Ali Talat, CTP’nin zor yıllarda Kıbrıslı Türklere barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getirmek amacıyla kurulduğunu ve bu yönde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yeni bir düzeni kurmak için çıkılan yolda yürümeye devam ettiklerini ifade eden Talat, 46 yılda büyük başarıları kadar hataları da olduğunu kaydetti.

2015’te Genel Başkanlık için yeniden aday olurken ortaya koyduğu 25 maddelik manifestoda öngörülen hususları büyük ölçüde yerine getirdiklerini belirten Mehmet Ali talat, “Genel başkanlığı gönül rahatlığı ile devrediyorum” dedi.

Talat, Cumhuriyetçi Türk partili hükümet dönemlerinde çıkarılan önemli yasaları, yapılan icraatları anlattı.

Ancak CTP’nin sağ partilerle yaptığı hükümet denemelerinde istenen  başarının yakalanamadığını belirten Talat, hedeflerinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümüne verdikleri önemi anlatan Talat, “Biz Kıbrıs Türkünü uluslararası hukukun içine sokmak istiyoruz, dünya insanı yapmak istiyoruz. Bunun yolu da Kıbrıs sorununun çözümüdür” dedi.

Talat, Mont Pelerin’deki müzakerelere verilen 1 haftalık aranın ardından bir yol kazası yaşanmaması ve Mont Pelerin’deki ikinci zirvenin yapılabilmesi için CTP’ye büyük görev düştüğünü belirterek, tüm CTP’lileri bu yönde çalışmaya çağırdı.

Talat’ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali rapor okunarak aklandı.

Ardından Kurultay’da Genel başkanlık için tek aday olan Tufan Erhürman kürsüye çağrıldı.

Tufan Erhürman, kurultayın onayıyla Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yeni Genel Başkanı oldu.

Genel Başkan sıfatıyla ilk kez seslenen Erhürman, bugün CTP’nin bundan sonraki siyasi yaşamının ilk günü olduğunu belirterek, “kurultayda kalın bir çizgi çekiyoruz. Bu kalın çizginin gerisinden alıp ileriye taşıyacağımız şeyler var, gerisinde bırakacaklarımız, hatırlamayacaklarımız var” dedi.

46 yıllık CTP tarihinde doğrular da hatalar da bulunduğunu anlatan Erhürman, 46 yılda bazı CTP’lilerin sol değerlerle bağdaştırılamayacak davranışlar içine girdiklerini ancak bugünden itibaren hiç kimsenin bu tür davranışlar içinde olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Partinin son dönemlerde kamuoyunda parti içi çatışmalarla gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Erhürman, bunu fırsat bilenlerin partiyi bölmeye çalıştığını savundu ve “bu bize yakışmaz. Yağma yok. Bizi bölemezler, yok edemezler, bu ülkede umudu yok edemezler” dedi.

Açıkladığı manifestonun uygulanmasında sol değerlere ve ülkenin her bir noktasındaki CTP’lilere güvendiğini belirten Tufan Erhürman, CTP’yi fabrika ayarlarına döndüreceklerini ifade etti.

Erhürman, “bugün bu ülkede biraz olsun demokrasiden, biraz olsun haysiyetten söz edebiliyorsak, barışı hiç olmazsa yüksek sesle savunabiliyorsak, bunun ardında bizden önceki yoldaşlarımızın, kanı, teri, emeği, ödediği bedeller vardır” dedi.

Erhürman, üç kez iktidara gelen CTP’nin her üçünde de sağ partilerle iktidar ortaklığı yapmanın zorluklarını yaşadığını belirterek, CTP’nin tek başına iktidarında ise herşeyin başka türlü olacağını söyledi.

Kıbrıs sorununa da işaret eden Erhürman, CTP’nin Kıbrıs’ta ezelden beri federal bir çözümü savunduğunu anlattı. Erhürman, ancak ülke sorunlarını çözüme erteleyecek bir parti de olmadıklarını kaydetti.

 

Mont Pelerin’de bir hafta ara verilen zirve için genel başkan olarak ilk işinin AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİSİ temsilcisi ile görüşeceğini kaydeden Erhürman, “hem masada, hem sokakta yaratıcı çözümler için, barış için uğraşmaya devam edeceğiz” dedi.

CTP genel Başkanı Erhürman, CTP’nin üretimden yana olduğunu belirterek, “ancak üreterek varolabiliriz. Her alanda daha çok üreteceğiz, üreteni teşvik edeceğiz. Varız, varolmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Özker Özgür’ü “Bütün Kıbrıslıların insan haklarına inandım, inanmaya devam ediyorum” sözleriyle anan Tufan Erhürman, tüm Kıbrıslıların eşit haklara sahip olduğu bir ülke hayali taşıdıklarını dile getirdi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Bizim ideelolojimizde ‘ben’ yoktur ‘biz’ vardır. Biz ne zaman ‘biz’ olmayı başardıysak, o zaman bu parti de, bu ülke de, bu ülkedeki insanlar da ileriye gitti. Ne zaman ki bizi‘biz’ olmayı unuttuk, ‘ben’ler büyüdü, egolar şişkinleşti, o zaman parti de, ülke de, insanlar da kaybetti. İnsanlarımıza ve ülkemize borcumuz var. Demokrasi şehitlerine de gelecek kuşaklara da borcumuz vardır” dedi.

Tufan Erhürman’ın konuşmasının ardından 75 kişilik Parti Meclisi ve 5 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu seçimine geçildi. Parti Meclisi için 108, Yüksek Disiplin Kurulu içinse 7 aday yarışıyor. Oy verme işlemi için 20 digital oy kullanma kabini kuruldu.

Sonuçların oy verme işleminin sona ermesinden 1 saat içerisinde açıklanacağı belirtiliyor.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 22/11° 20/10°
  Girne 22/10° 19/10°
  Mağusa 23/14° 21/13°
  İskele 28/18° 26/19°
  Güzelyurt 23/10° 20/8°
  Lefke 22/9° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3412
  5,3508
  0%
  6,0565
  6,0674
  0%
  6,8265
  6,8620