Son Haberler
KIBRIS KONUSU... NEWYORK’TA BULUNAN BM GENEL SEKRETERİ'NİN KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ELİZABETH SPEHAR, YARIN GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELERİNE BİLGİ VERECEK
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, KIBRIS’TAKİ GÖREV SÜRESİNİ DOLDURAN ABD’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KATHLEEN DOHERTY’Yİ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, GÖREVİNE YENİ BAŞLAYAN AVUSTRALYA’NIN LEFKOŞA YÜKSEK KOMİSERİ SAMUEL BE EVER’İ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... KIBRIS TÜRK İŞÇİ SENDİKALARI FEDERASYONU TÜRK-SEN, ASGARİ ÜCRET ARTIŞINI GÜLÜNÇ OLARAK NİTELENDİRDİ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... EŞİT HAK VE ADALET SENDİKASI DA, DÜN BELİRLENEN YENİ ASGARİ ÜCRETİN YETERLİ OLMADIĞINI BELİRTEREK TEPKİ GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
ATAKAN ANKARA’YA GİDİYOR... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI TOLGA ATAKAN RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE BU AKŞAM ANKARA’YA GİDECEK
-www.brtk.net-
‘ŞAHANE DÜĞÜN’... KIBRIS TÜRK DEVLET TİYATROLARININ 2018-2019 SEZONU AÇILIŞ OYUNU "ŞAHANE DÜĞÜN" GAZİMAĞUSA’DA SAHNELENİYOR. OYUNUN İLK GÖSTERİMİ DÜN AKŞAM İZLEYİCİYLE BULUŞTU
-www.brtk.net-
YAĞMUR GELİYOR... METEOROLOJİ DAİRESİ BÖLGEDE YENİ BİR SOĞUK VE NEMLİ HAVA KÜTLESİNİN ETKİLİ OLACAĞINI DUYURDU. HAVA HAFTA BOYUNCA PARÇALI BULUTLU VE YAĞMURLU GEÇECEK
-www.brtk.net-
GRİP CAN ALDI... ROMANYA'DA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONUYLA HASTANEYE GİDENLERİN SAYISI 90 BİNİ AŞTI. ÜLKEDE 25 KİŞİ GRİP NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-

CTP Kurultayı’nda tek aday Erhürman genel başkan ilan edildi

Pazar 13 Kasım 2016

Cumhuriyetçi Türk Partisi 26’ıncı Olağan Genel Kurultayı “Yine birlikte, yeni CTP” sloganıyla Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Divan Başkanlığına getirilen Fatma Ekenoğlu yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi Türk Partisinin hedefinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Daha sonra CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat bir konuşma yaptı.

Mehmet Ali Talat, CTP’nin zor yıllarda Kıbrıslı Türklere barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getirmek amacıyla kurulduğunu ve bu yönde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yeni bir düzeni kurmak için çıkılan yolda yürümeye devam ettiklerini ifade eden Talat, 46 yılda büyük başarıları kadar hataları da olduğunu kaydetti.

2015’te Genel Başkanlık için yeniden aday olurken ortaya koyduğu 25 maddelik manifestoda öngörülen hususları büyük ölçüde yerine getirdiklerini belirten Mehmet Ali talat, “Genel başkanlığı gönül rahatlığı ile devrediyorum” dedi.

Talat, Cumhuriyetçi Türk partili hükümet dönemlerinde çıkarılan önemli yasaları, yapılan icraatları anlattı.

Ancak CTP’nin sağ partilerle yaptığı hükümet denemelerinde istenen  başarının yakalanamadığını belirten Talat, hedeflerinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümüne verdikleri önemi anlatan Talat, “Biz Kıbrıs Türkünü uluslararası hukukun içine sokmak istiyoruz, dünya insanı yapmak istiyoruz. Bunun yolu da Kıbrıs sorununun çözümüdür” dedi.

Talat, Mont Pelerin’deki müzakerelere verilen 1 haftalık aranın ardından bir yol kazası yaşanmaması ve Mont Pelerin’deki ikinci zirvenin yapılabilmesi için CTP’ye büyük görev düştüğünü belirterek, tüm CTP’lileri bu yönde çalışmaya çağırdı.

Talat’ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali rapor okunarak aklandı.

Ardından Kurultay’da Genel başkanlık için tek aday olan Tufan Erhürman kürsüye çağrıldı.

Tufan Erhürman, kurultayın onayıyla Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yeni Genel Başkanı oldu.

Genel Başkan sıfatıyla ilk kez seslenen Erhürman, bugün CTP’nin bundan sonraki siyasi yaşamının ilk günü olduğunu belirterek, “kurultayda kalın bir çizgi çekiyoruz. Bu kalın çizginin gerisinden alıp ileriye taşıyacağımız şeyler var, gerisinde bırakacaklarımız, hatırlamayacaklarımız var” dedi.

46 yıllık CTP tarihinde doğrular da hatalar da bulunduğunu anlatan Erhürman, 46 yılda bazı CTP’lilerin sol değerlerle bağdaştırılamayacak davranışlar içine girdiklerini ancak bugünden itibaren hiç kimsenin bu tür davranışlar içinde olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Partinin son dönemlerde kamuoyunda parti içi çatışmalarla gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Erhürman, bunu fırsat bilenlerin partiyi bölmeye çalıştığını savundu ve “bu bize yakışmaz. Yağma yok. Bizi bölemezler, yok edemezler, bu ülkede umudu yok edemezler” dedi.

Açıkladığı manifestonun uygulanmasında sol değerlere ve ülkenin her bir noktasındaki CTP’lilere güvendiğini belirten Tufan Erhürman, CTP’yi fabrika ayarlarına döndüreceklerini ifade etti.

Erhürman, “bugün bu ülkede biraz olsun demokrasiden, biraz olsun haysiyetten söz edebiliyorsak, barışı hiç olmazsa yüksek sesle savunabiliyorsak, bunun ardında bizden önceki yoldaşlarımızın, kanı, teri, emeği, ödediği bedeller vardır” dedi.

Erhürman, üç kez iktidara gelen CTP’nin her üçünde de sağ partilerle iktidar ortaklığı yapmanın zorluklarını yaşadığını belirterek, CTP’nin tek başına iktidarında ise herşeyin başka türlü olacağını söyledi.

Kıbrıs sorununa da işaret eden Erhürman, CTP’nin Kıbrıs’ta ezelden beri federal bir çözümü savunduğunu anlattı. Erhürman, ancak ülke sorunlarını çözüme erteleyecek bir parti de olmadıklarını kaydetti.

 

Mont Pelerin’de bir hafta ara verilen zirve için genel başkan olarak ilk işinin AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİSİ temsilcisi ile görüşeceğini kaydeden Erhürman, “hem masada, hem sokakta yaratıcı çözümler için, barış için uğraşmaya devam edeceğiz” dedi.

CTP genel Başkanı Erhürman, CTP’nin üretimden yana olduğunu belirterek, “ancak üreterek varolabiliriz. Her alanda daha çok üreteceğiz, üreteni teşvik edeceğiz. Varız, varolmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Özker Özgür’ü “Bütün Kıbrıslıların insan haklarına inandım, inanmaya devam ediyorum” sözleriyle anan Tufan Erhürman, tüm Kıbrıslıların eşit haklara sahip olduğu bir ülke hayali taşıdıklarını dile getirdi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Bizim ideelolojimizde ‘ben’ yoktur ‘biz’ vardır. Biz ne zaman ‘biz’ olmayı başardıysak, o zaman bu parti de, bu ülke de, bu ülkedeki insanlar da ileriye gitti. Ne zaman ki bizi‘biz’ olmayı unuttuk, ‘ben’ler büyüdü, egolar şişkinleşti, o zaman parti de, ülke de, insanlar da kaybetti. İnsanlarımıza ve ülkemize borcumuz var. Demokrasi şehitlerine de gelecek kuşaklara da borcumuz vardır” dedi.

Tufan Erhürman’ın konuşmasının ardından 75 kişilik Parti Meclisi ve 5 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu seçimine geçildi. Parti Meclisi için 108, Yüksek Disiplin Kurulu içinse 7 aday yarışıyor. Oy verme işlemi için 20 digital oy kullanma kabini kuruldu.

Sonuçların oy verme işleminin sona ermesinden 1 saat içerisinde açıklanacağı belirtiliyor.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905