Son Haberler
23 NİSAN KUTLAMALARI…23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
23 NİSAN KUTLAMALARI… KONUK EKİPLER CUMHURBAŞKANI AKINCI VE BÜYÜKELÇİ BAŞÇERİ’Yİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN... CUMHURBAŞKANLIĞI, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NDA ÇOCUKLARA “HAKLARIMI BİLİYORUM” ADLI ÇOCUK KİTABINI ARMAĞAN EDİYOR.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… MALİYE BAKANI DENKTAŞ, MECLİS GENEL KURULU TOPLANTISINDA KENDİSİNE YÖNELİK İDDİALARA YANIT VERDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… DENKTAŞ: ALNIM AÇIKTIR, HER TÜRLÜ ORTAMDA BU İDDİALARI YANITLAMAYA HAZIRIM
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI...CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BRTK’NIN 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARINI GÖRÜŞEREK ONAYLADI.
-www.brtk.net-
TAK’DA 2 SAATLİK GREV… KTAMS VE KAMU-İŞ TAK ÇALIŞANLARININ MECLİS GENEL KURULU’NDAKİ GÖREVLERİ ESNASINDA YAŞADIKLARI SORUNLARA KARŞI, TAK’TA 2 SAATLİK UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… POLİS TAŞKENT YOLUNDA ÖLÜ BULUNAN GENCİN İSMİNİ WALSHAK AUGUSTİNE NGOK OLARAK AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… WALSHAK’IN ÖLDÜRÜLMESİ OLAYIYLA İLGİLİ 12 KİŞİ TUTUKLANDI
-www.brtk.net-
ÇELER’DEN İŞ KADINLARINA ZİYARET... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, İŞ KADINLARI DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... İŞ KADINLARI DERNEĞİ, 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI’NDA ÜYE İŞYERLERİNİN TAM GÜN KAPALI OLACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: 1 MAYIS SADECE RESMİ TATİL DEĞİL, KUTLANMASI GEREKEN BİR BAYRAMDIR
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DUYURU... SAĞLIK BAKANLIĞI ASYA, HEDİYEM, KÖSEDAĞ VE AYSU DAMACANA SU FİRMALARININ ÜRETİMLERİNİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURARAK, SÖZ KONUSU FİRMALARIN SU ÖRENKLERİNE YAPILAN ANALİZLERDE BROMAT DEĞERLERİNİN YÜKSEK ÇIKTIĞI BELİRTİLDİ. HALKA SÖZ KONUSU SULARI TÜKETMEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNULDU.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA YANGIN… ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE REMADE RECYCLİNG CYPRUS LTD’İN FIRIN ODASINDA YANGIN ÇIKTI
-www.brtk.net-
TEL-SEN’İN EYLEMİ… ÖZELLEŞTİRME VE TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA KARŞI ÇIKAN TEL-SEN GÜZELYURT’TA EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
İPEK KOZASI FESTİVALİ... 14. KIBRIS İPEK KOZASI FESTİVALİ, 4-5 MAYIS’TA BEYLERBEYİ’NDE YAPILACAK
-www.brtk.net-
SANAT BULUŞMASI... GAZİMAĞUSA GELİŞİM AKADEMİSİ’NİN “SANAT BULUŞMASI VE ATÖLYE BAYRAMI” BAŞLADI. 19 SANATÇININ KATILDIĞI ATÖLYE ÇALIŞMLARININ SERGİSİ 26 NİSAN’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
SRİ LANKA’DAKİ SALDIRI… KİLİSE VE OTELLERİ HEDEF ALAN TERÖR SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 290’A YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

CTP Kurultayı’nda tek aday Erhürman genel başkan ilan edildi

Pazar 13 Kasım 2016

Cumhuriyetçi Türk Partisi 26’ıncı Olağan Genel Kurultayı “Yine birlikte, yeni CTP” sloganıyla Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Divan Başkanlığına getirilen Fatma Ekenoğlu yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi Türk Partisinin hedefinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Daha sonra CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat bir konuşma yaptı.

Mehmet Ali Talat, CTP’nin zor yıllarda Kıbrıslı Türklere barışı, özgürlüğü ve demokrasiyi getirmek amacıyla kurulduğunu ve bu yönde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yeni bir düzeni kurmak için çıkılan yolda yürümeye devam ettiklerini ifade eden Talat, 46 yılda büyük başarıları kadar hataları da olduğunu kaydetti.

2015’te Genel Başkanlık için yeniden aday olurken ortaya koyduğu 25 maddelik manifestoda öngörülen hususları büyük ölçüde yerine getirdiklerini belirten Mehmet Ali talat, “Genel başkanlığı gönül rahatlığı ile devrediyorum” dedi.

Talat, Cumhuriyetçi Türk partili hükümet dönemlerinde çıkarılan önemli yasaları, yapılan icraatları anlattı.

Ancak CTP’nin sağ partilerle yaptığı hükümet denemelerinde istenen  başarının yakalanamadığını belirten Talat, hedeflerinin tek başına iktidar olduğunu söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümüne verdikleri önemi anlatan Talat, “Biz Kıbrıs Türkünü uluslararası hukukun içine sokmak istiyoruz, dünya insanı yapmak istiyoruz. Bunun yolu da Kıbrıs sorununun çözümüdür” dedi.

Talat, Mont Pelerin’deki müzakerelere verilen 1 haftalık aranın ardından bir yol kazası yaşanmaması ve Mont Pelerin’deki ikinci zirvenin yapılabilmesi için CTP’ye büyük görev düştüğünü belirterek, tüm CTP’lileri bu yönde çalışmaya çağırdı.

Talat’ın konuşmasının ardından faaliyet ve mali rapor okunarak aklandı.

Ardından Kurultay’da Genel başkanlık için tek aday olan Tufan Erhürman kürsüye çağrıldı.

Tufan Erhürman, kurultayın onayıyla Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yeni Genel Başkanı oldu.

Genel Başkan sıfatıyla ilk kez seslenen Erhürman, bugün CTP’nin bundan sonraki siyasi yaşamının ilk günü olduğunu belirterek, “kurultayda kalın bir çizgi çekiyoruz. Bu kalın çizginin gerisinden alıp ileriye taşıyacağımız şeyler var, gerisinde bırakacaklarımız, hatırlamayacaklarımız var” dedi.

46 yıllık CTP tarihinde doğrular da hatalar da bulunduğunu anlatan Erhürman, 46 yılda bazı CTP’lilerin sol değerlerle bağdaştırılamayacak davranışlar içine girdiklerini ancak bugünden itibaren hiç kimsenin bu tür davranışlar içinde olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Partinin son dönemlerde kamuoyunda parti içi çatışmalarla gündeme gelmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Erhürman, bunu fırsat bilenlerin partiyi bölmeye çalıştığını savundu ve “bu bize yakışmaz. Yağma yok. Bizi bölemezler, yok edemezler, bu ülkede umudu yok edemezler” dedi.

Açıkladığı manifestonun uygulanmasında sol değerlere ve ülkenin her bir noktasındaki CTP’lilere güvendiğini belirten Tufan Erhürman, CTP’yi fabrika ayarlarına döndüreceklerini ifade etti.

Erhürman, “bugün bu ülkede biraz olsun demokrasiden, biraz olsun haysiyetten söz edebiliyorsak, barışı hiç olmazsa yüksek sesle savunabiliyorsak, bunun ardında bizden önceki yoldaşlarımızın, kanı, teri, emeği, ödediği bedeller vardır” dedi.

Erhürman, üç kez iktidara gelen CTP’nin her üçünde de sağ partilerle iktidar ortaklığı yapmanın zorluklarını yaşadığını belirterek, CTP’nin tek başına iktidarında ise herşeyin başka türlü olacağını söyledi.

Kıbrıs sorununa da işaret eden Erhürman, CTP’nin Kıbrıs’ta ezelden beri federal bir çözümü savunduğunu anlattı. Erhürman, ancak ülke sorunlarını çözüme erteleyecek bir parti de olmadıklarını kaydetti.

 

Mont Pelerin’de bir hafta ara verilen zirve için genel başkan olarak ilk işinin AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve DİSİ temsilcisi ile görüşeceğini kaydeden Erhürman, “hem masada, hem sokakta yaratıcı çözümler için, barış için uğraşmaya devam edeceğiz” dedi.

CTP genel Başkanı Erhürman, CTP’nin üretimden yana olduğunu belirterek, “ancak üreterek varolabiliriz. Her alanda daha çok üreteceğiz, üreteni teşvik edeceğiz. Varız, varolmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Özker Özgür’ü “Bütün Kıbrıslıların insan haklarına inandım, inanmaya devam ediyorum” sözleriyle anan Tufan Erhürman, tüm Kıbrıslıların eşit haklara sahip olduğu bir ülke hayali taşıdıklarını dile getirdi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “Bizim ideelolojimizde ‘ben’ yoktur ‘biz’ vardır. Biz ne zaman ‘biz’ olmayı başardıysak, o zaman bu parti de, bu ülke de, bu ülkedeki insanlar da ileriye gitti. Ne zaman ki bizi‘biz’ olmayı unuttuk, ‘ben’ler büyüdü, egolar şişkinleşti, o zaman parti de, ülke de, insanlar da kaybetti. İnsanlarımıza ve ülkemize borcumuz var. Demokrasi şehitlerine de gelecek kuşaklara da borcumuz vardır” dedi.

Tufan Erhürman’ın konuşmasının ardından 75 kişilik Parti Meclisi ve 5 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu seçimine geçildi. Parti Meclisi için 108, Yüksek Disiplin Kurulu içinse 7 aday yarışıyor. Oy verme işlemi için 20 digital oy kullanma kabini kuruldu.

Sonuçların oy verme işleminin sona ermesinden 1 saat içerisinde açıklanacağı belirtiliyor.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905