Son Haberler
MECLİS GENEL KURULU’NDA BUGÜN, YAŞANAN SEL FELAKETİ VE CİKLOS’TA DÖRT GENCİN YAŞAMINI YİTİRMESİ DE TARTIŞILDI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, SEL FELAKETİ ÇERÇEVESİNDE YAŞANANLARIN ARAŞTIRILMASI İÇİN YÜRÜTMENİN YER ALMAYACAĞI BAĞIMSIZ BİR KOMİTE KURULACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
ANAMUHALEFET ULUSAL BİRLİK PARTİSİ MECLİS GRUBU İSE, DÖRT GENCİN HAYATLARINI KAYBETTİKLERİ YOL KONUSUNDA MECLİS BAŞKANLIĞI’NA BUGÜN BİR ARAŞTIRMA KOMİTESİ KURULMASI ÖNERGESİ SUNDU.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ (İŞAD) TOPLUMSAL ALTYAPI SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMASI KONUSUNDA HALKI, TALEPKAR OLMAYA DAVET ETTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (KTTB); SEL, SALGIN HASTALIKLAR VE İNSAN SAĞLIĞI KONUSUNDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ İÇEREN DOSYAYI BAŞBAKANLIK KRİZ MASASI BAŞKANI, BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI HASAN ALİCİK’E SUNDU.
-www.brtk.net-
KUZEY KIBRIS TÜRK KIZILAYI, ÜLKEYİ ETKİSİ ALTINA ALAN VE CAN KAYIPLARININ YANI SIRA PEK ÇOK KONUT VE İŞ YERİNİ KULLANILMAZ HALE GETİREN SEL FELAKETİNİN YARALARININ HIZLICA SARILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
MECLİS GENEL KURULU, KAMU ÇALIŞANLARININ HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİ HAKKINI DÜZENLEYEN UYGULAMANIN 3 AY SÜREYLE DURDURULMASI İÇİN HÜKÜMETÇE HAZIRLANAN YASA GÜCÜNDE KARARNAMELERİ GÖRÜŞEREK OY ÇOKLUĞUYLA ONAYLADI.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA İSKELE YENİBOĞAZİÇİ GEÇİŞ SÜRECİ EMİRNAMESİ, BUGÜN RESMİ GAZETE’DE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.
-www.brtk.net-
İSVEÇ BÜYÜKELÇİLİĞİ BÜNYESİNDE FAALİYET GÖSTEREN “KIBRIS BARIŞ SÜRECİNDE DİNİ YOL OFİSİ”, İNSAN HAKLARI GÜNÜ VE OFİSİN KURULUŞUNUN 10. YILI NEDENİYLE ARA BÖLGEDE ETKİNLİK DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
KKTC İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI HASAN YILMAZ IŞIK, 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ’NDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E (BM) KKTC’Yİ TANIMA ÇAĞRISI YAPTI.
-www.brtk.net-
İNGİLTERE BAŞBAKANI THERESA MAY, PARLAMENTODAKİ BREXİT OYLAMASININ ERTELENDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
YAYIN YÜKSEK KURULU (YYK), KAMU VE ÖZEL KARASAL ANALOG TV YAYINLARININ SONLANDIRILMASI İLE SAYISAL TV (DVBT) YAYINLARININ BÜTÜNLÜKLÜ DEVAM ETMESİ VE BÖLGESEL OLARAK ANALOG TV YAYINI YAPAN ÜNİVERSİTELERİN, YEREL TV OLARAK SADECE REKTÖRLÜKLERİNİN BULUNDUĞU İLÇELERDE YAYINLARINI SÜRDÜRMESİ KARARI ALDI.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, HAVANIN, YARINDAN İTİBAREN HAFTA SONUNA KADAR YAĞMURLU OLACAĞINI, RÜZGARIN ZAMAN ZAMAN KUVVETLİ, YARIN VE ÇARŞAMBA GÜNÜ İSE ZAMAN ZAMAN FIRTINAMSI ESMESİNİN BEKLENDİĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
HASPOLAT KİRLİ SANAYİ BÖLGESİNİN BATISINDA BULUNAN YUSUF ÇOCUK, SERCEM ASFALT, KASKON İŞLETMELERİ VE CİVARININ  ELEKTRİK ENERJİSİ YARIN 09:00 İLE 11:00  SAATLERİ ARASI KESİK OLACAK.
-www.brtk.net-
GAZİVEREN’DE LALE SOKAK VE CAMİ BÖLGESİNE YARIN YAKLAŞIK 6 SAAT ELEKTRİK VERİLEMEYECEK.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK KUZEY KIBRIS TÜRK FİLMLERİ HAFTASI YARIN BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
ŞAİR NAZIM HİKMET’İN EŞİNE YAZDIĞI ŞİİRLERİ KONU ALAN “PİRAYE” İSİMLİ OYUN YARIN GİRNE’DE SAHNELENİYOR.
-www.brtk.net-

CB Akıncı, TBMM Başkan Vekili Gök’ü kabul etti

Cuma 20 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının kağıt üzerinde kabul edilen siyasi eşitliği dahi içselleştiremediğine işaret etti.

Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz” dedi.

Akıncı, Kıbrıs’ı barış ve işbirliği adası haline getirip, Doğu Akdeniz’in barış havzasına dönüşebileceğini ve doğal gazın bir tedirginlik unsuru değil de işbirliği unsuru olabileceğini ancak bir noktada tıkandıklarını ve o noktanın da Rum tarafının gücünü, servetini ve refahını paylaşmak istememesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için KKTC’ye gelen TBMM Başkan Vekili Levent Gök’ü kabul etti.
Akıncı, Gök’ü görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, 44 yıl önce bu topraklarda yaşananları bugün gibi hatırladıklarını belirtti.

1974 öncesi koşulları anlatarak, o günlerden dersler çıkarıp, ona göre geleceği planlamak gerektiğini kaydeden Akıncı, “Her Kıbrıslı Türk ağzını açtığında, bir daha 1974 öncesini istemiyoruz diyor. Bu boşuna söylenmiş bir laf değil. Çünkü onun öncesinde, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda ya sürekli göç eden ya da azınlık olmaya veya bir Rum Cumhuriyeti’ne yama olmaya giden bir süreç sözkonusuydu” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Enosis amaçlı 15 Temmuz darbesi ve arkasından yapılan Barış Harekatı’nın o kötü gidişatı engellediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz. Bu bir temel prensiptir: Bir tarafın diğer tarafa tahakküm etmesin, öteki taraf diğer taraf için tehdit olmasın. Bu adayı barış ve işbirliği adası haline getirelim. Bu adanın dışına da çıkalım ve Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirelim. Doğal gaz bir tedirginlik, tansiyon unsuru olmasın işbirliği unsuru olsun istiyoruz. Ama işte olmuyor. Geliyorsunuz, bir noktada tıkanıyorsunuz. O noktada Rum tarafının yetkiyi, gücü, serveti ve refahı paylaşmak istememesidir. İşin özü gelip oraya dayanmaktadır”dedi.

Kağıt üzerinde bile kabul edildiği söylenen eşitliğe ilişkin unsurların bile tartışma konusu yapıldığını kaydeden Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün gün gelip Cumhurbaşkanı olabileceğini bir türlü içselleştiremiyorlar. Varılmış bir mutabakat var oysa bu konuda” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm arayışları devam ederken, Kıbrıs Türkü’nün ekonomi ve demokrasisini daha üst seviyeye çıkarmak için çalışması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkan Vekili Levent Gök de konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’ne desteğinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha güçlü şekilde devam edeceğini belirtti.

TBMM olarak Kıbrıs Türkü’nün yurt dışında tanınması kararlılığı içinde olduklarını ve bu yönde gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Gök, yaptıkları diğer faaliyetleri de aktardı. Gök, “Burada bir devletin olduğu gerçeğini her platformda anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
Gök, Rum tarafının çözümden yana olmadığının çok açık şekilde görüldüğüne işaret ederek, tıkanan ve geleceği pek parlak görülmeyen müzakereler karşısında daha aktif bir takım yollar denemek gerektiğini belirtti. Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydeden Gök, “TBMM Kıbrıs Türk halkının yanındadır. KKTC’nin ekonomik açıdan gelişmesini desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ın haklı mücadelesinde şehit düşenleri saygıyla ve şükranla andıklarını kaydeden Gök, bu mücadeleye liderlik eden Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı’nı gerçekleştiren TC Başbakanı Bülent Ecevit’i saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

Gök, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da ilk fırsatta KKTC’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Akıncı ile Gök, karşılıklı anı tabağı takdim etti.

TAK/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2810
  5,2905
  0%
  6,0289
  6,0397
  0%
  6,7015
  6,7365