Son Haberler
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI İLE BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞMELERİNİ BU SABAH GERÇEKLEŞTİRDİ GÖRÜŞMEDE, CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN, RUM YÖNETİMİ LİDERİ NİKOS ANASTASİADİS İLE 26 ŞUBAT’TA YAPACAĞI GÖRÜŞME İLE KAMU GÖREVLİLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI ELE ALINDI
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPAN BAŞBAKAN ERHÜRMAN, HERKESİN ANASTASİADİS’İN BUGÜNE KADAR SÖYLEDİKLERİNİ SOMUTLAŞTIRMASINI BEKLEDİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
HAFTALIK OLAĞAN GÖRÜŞME... ERHÜRMAN, KAMU REFORMU İLE İLGİLİ YASA TASARISININ DA GÖRÜŞMEDE ELE ALINDIĞINI, KOMİTE AŞAMASINA GELDİĞİNDE TÜM SENDİKALARIN SÜRECE DAHİL OLACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY AA’YA KONUŞTU... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, PAYLAŞMAYA DAYALI FEDERAL ORTAKLIK MODELİNİN DENENDİĞİNİ VE TÜKETİLDİĞİNİ VURGULADI ÖZERSAY AA’YA KONUŞTU... ÖZERSAY, “KIBRIS RUM TARAFI, PAYLAŞMAYA DAYALI BİR ORTAKLIK MODELİNE YANAŞMAYACAKSA İŞ BİRLİĞİNE DAYALI BİR ORTAKLIK MODELİNİN DENENMESİ GEREKİR" DEDİ
-www.brtk.net-
TIP-İŞ’İN TALEPLERİ... KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI, TALEPLERİNİ MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ’A İLETTİ TIP-İŞ’İN TALEPLERİ... DENKTAŞ İSE ÖZELLİKLE SAĞLIK VE EĞİTİMDEKİ TÜM TALEPLERİ KARŞILAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERDİKLERİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİ... ŞİDDETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE DAMI HASAR GÖREN VE AMELİYATLARIN YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞI GAZİMAĞUSA DEVLET HASTANESİNDE 19 ŞUBAT İTİBARİYLE PLANLI AMELİYATLAR ALINMAYA BAŞLANDI
-www.brtk.net-
KIBRIS MÜZAKERE SÜRECİ... CTP KIBRIS ÇALIŞMA GRUBU ÜYESİ, GİRNE MİLLETVEKİLİ FİKRİ TOROS, DESENTRALİZASYON MODELİ İLKESEL OLARAK BENİMSEDİKLERİNİ ANCAK RUM LİDERDEN SOMUT ÖNERİ BEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BKP’DEN AÇIKLAMA... BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, UBP, HP VE YDP’NİN CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’YA YÖNELİK ELEŞTİRİLERLE ÇÖZÜM SÜRECİNİ BERHAVA EDEREK, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE AVANTAJ ELDE ETMEYİ AMAÇLADIĞINI SAVUNDU
-www.brtk.net-
AP TÜRKİYE RAPORU... AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ, "AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TÜRKİYE İLE KATILIM MÜZAKERELERİNİ RESMEN ASKIYA ALMASINI" ÖNEREN TASALAK RAPORU ONAYLADI AP TÜRKİYE RAPORU... RAPOR, AP’NİN 13 MART’TAKİ GENEL KURUL OTURUMUNDA OYLANACAK
-www.brtk.net-
TASLAK RAPORA TEPKİ... AVRUPA PARLAMENTOSU AP DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ'NİN RAPORUNA İLK TEPKİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN GELDİ TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ HAMİ AKSOY,HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI OLMAYAN, TAVSİYE KARARI NİTELİĞİNDEKİ TASLAK RAPORDA, KATILIM MÜZAKERELERİNİN RESMEN ASKIYA ALINMASI ÇAĞRISINDA BULUNULMASINI KABUL EDİLEMEZ OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
BEŞPARMAKLAR TİYATRO FESTİVALİ... BEŞPARMAKLAR TİYATRO FESTİVALİ, 1 MART’TA BAŞLIYOR. FESTİVALDE 2’Sİ ÇOCUK OLMAK ÜZERE 14 OYUN SAHNELENECEK.
-www.brtk.net-

CB Akıncı, TBMM Başkan Vekili Gök’ü kabul etti

Cuma 20 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının kağıt üzerinde kabul edilen siyasi eşitliği dahi içselleştiremediğine işaret etti.

Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz” dedi.

Akıncı, Kıbrıs’ı barış ve işbirliği adası haline getirip, Doğu Akdeniz’in barış havzasına dönüşebileceğini ve doğal gazın bir tedirginlik unsuru değil de işbirliği unsuru olabileceğini ancak bir noktada tıkandıklarını ve o noktanın da Rum tarafının gücünü, servetini ve refahını paylaşmak istememesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için KKTC’ye gelen TBMM Başkan Vekili Levent Gök’ü kabul etti.
Akıncı, Gök’ü görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, 44 yıl önce bu topraklarda yaşananları bugün gibi hatırladıklarını belirtti.

1974 öncesi koşulları anlatarak, o günlerden dersler çıkarıp, ona göre geleceği planlamak gerektiğini kaydeden Akıncı, “Her Kıbrıslı Türk ağzını açtığında, bir daha 1974 öncesini istemiyoruz diyor. Bu boşuna söylenmiş bir laf değil. Çünkü onun öncesinde, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda ya sürekli göç eden ya da azınlık olmaya veya bir Rum Cumhuriyeti’ne yama olmaya giden bir süreç sözkonusuydu” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Enosis amaçlı 15 Temmuz darbesi ve arkasından yapılan Barış Harekatı’nın o kötü gidişatı engellediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz. Bu bir temel prensiptir: Bir tarafın diğer tarafa tahakküm etmesin, öteki taraf diğer taraf için tehdit olmasın. Bu adayı barış ve işbirliği adası haline getirelim. Bu adanın dışına da çıkalım ve Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirelim. Doğal gaz bir tedirginlik, tansiyon unsuru olmasın işbirliği unsuru olsun istiyoruz. Ama işte olmuyor. Geliyorsunuz, bir noktada tıkanıyorsunuz. O noktada Rum tarafının yetkiyi, gücü, serveti ve refahı paylaşmak istememesidir. İşin özü gelip oraya dayanmaktadır”dedi.

Kağıt üzerinde bile kabul edildiği söylenen eşitliğe ilişkin unsurların bile tartışma konusu yapıldığını kaydeden Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün gün gelip Cumhurbaşkanı olabileceğini bir türlü içselleştiremiyorlar. Varılmış bir mutabakat var oysa bu konuda” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm arayışları devam ederken, Kıbrıs Türkü’nün ekonomi ve demokrasisini daha üst seviyeye çıkarmak için çalışması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkan Vekili Levent Gök de konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’ne desteğinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha güçlü şekilde devam edeceğini belirtti.

TBMM olarak Kıbrıs Türkü’nün yurt dışında tanınması kararlılığı içinde olduklarını ve bu yönde gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Gök, yaptıkları diğer faaliyetleri de aktardı. Gök, “Burada bir devletin olduğu gerçeğini her platformda anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
Gök, Rum tarafının çözümden yana olmadığının çok açık şekilde görüldüğüne işaret ederek, tıkanan ve geleceği pek parlak görülmeyen müzakereler karşısında daha aktif bir takım yollar denemek gerektiğini belirtti. Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydeden Gök, “TBMM Kıbrıs Türk halkının yanındadır. KKTC’nin ekonomik açıdan gelişmesini desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ın haklı mücadelesinde şehit düşenleri saygıyla ve şükranla andıklarını kaydeden Gök, bu mücadeleye liderlik eden Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı’nı gerçekleştiren TC Başbakanı Bülent Ecevit’i saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

Gök, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da ilk fırsatta KKTC’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Akıncı ile Gök, karşılıklı anı tabağı takdim etti.

TAK/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905