Son Haberler
SENDİKALARDAN EYLEM KARARI... SENDİKAL PLATFORM, 23 EKİM’DE EYLEM DÜZENLİYOR. EYLEM, ÜLKEDEKİ EKONOMİK KRİZ VE ALINMASI İSTENEN ÖNLEMLERE DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE DE TOPLANAMADI... NİSAP SORUNU YAŞAYAN MECLİS GENEL KURULU, YENİDEN 24 SAAT SONRAYA ERTELENDİ
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN MERSİN’DE... BAŞBAKAN ERHÜRMAN BU AKŞAM LİDERLİK AKADEMİSİ VE STRATEJİ ÇALIŞTAYI’NA ONUR KONUĞU OLARAK KATILACAK VE KONUŞMA YAPACAK
-www.brtk.net-
NEVCİHAN OLUŞUM’U KAYBETTİK... KIBRIS’TA SAVAŞIN ÇARESİZLİĞİNİ, ACISINI, HÜZNÜNÜ YANSITAN FOTOĞRAFIN SİMGE İSMİ NEVCİHAN OLUŞUM BUGÜN YAŞAMA VEDA ETTİ. OLUŞUM GAZİVEREN’DE TOPRAĞA VERİLİYOR
-www.brtk.net-
İSKELE’DE TEMİZLİK ETKİNLİĞİ... ÇEVRE KORUMA DAİRESİ VE İSKELE BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE İSKELE’DE TEMİZLİK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
COBALT AİRLİNES İFLAS ETTİ... GÜNEY KIBRIS’IN EN BÜYÜK HAVAYOLU ŞİRKETİ COBALT AİRLİNES İFLAS ETTİ
-www.brtk.net-
SIR PERDESİ ARALANMADI... KAYIP SUUDİ GAZETECİ KAŞIKÇI’NIN BULUNMASI İÇİN OLUŞTURULAN ARAŞTIRMA EKİBİ BAŞKONSOLOSLUK KONUTUNDAKİ ARAMASINI TAMAMLADI. İNCELEME HAKKINDA HENÜZ BİR BİLGİ PAYLAŞILMADI
-www.brtk.net-
FOTOĞRAF BİR USTASINI KAYBETTİ... TÜRKİYE'DE DUAYEN FOTOĞRAF USTASI ARA GÜLER HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

CB Akıncı, TBMM Başkan Vekili Gök’ü kabul etti

Cuma 20 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının kağıt üzerinde kabul edilen siyasi eşitliği dahi içselleştiremediğine işaret etti.

Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz” dedi.

Akıncı, Kıbrıs’ı barış ve işbirliği adası haline getirip, Doğu Akdeniz’in barış havzasına dönüşebileceğini ve doğal gazın bir tedirginlik unsuru değil de işbirliği unsuru olabileceğini ancak bir noktada tıkandıklarını ve o noktanın da Rum tarafının gücünü, servetini ve refahını paylaşmak istememesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için KKTC’ye gelen TBMM Başkan Vekili Levent Gök’ü kabul etti.
Akıncı, Gök’ü görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, 44 yıl önce bu topraklarda yaşananları bugün gibi hatırladıklarını belirtti.

1974 öncesi koşulları anlatarak, o günlerden dersler çıkarıp, ona göre geleceği planlamak gerektiğini kaydeden Akıncı, “Her Kıbrıslı Türk ağzını açtığında, bir daha 1974 öncesini istemiyoruz diyor. Bu boşuna söylenmiş bir laf değil. Çünkü onun öncesinde, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda ya sürekli göç eden ya da azınlık olmaya veya bir Rum Cumhuriyeti’ne yama olmaya giden bir süreç sözkonusuydu” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Enosis amaçlı 15 Temmuz darbesi ve arkasından yapılan Barış Harekatı’nın o kötü gidişatı engellediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz. Bu bir temel prensiptir: Bir tarafın diğer tarafa tahakküm etmesin, öteki taraf diğer taraf için tehdit olmasın. Bu adayı barış ve işbirliği adası haline getirelim. Bu adanın dışına da çıkalım ve Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirelim. Doğal gaz bir tedirginlik, tansiyon unsuru olmasın işbirliği unsuru olsun istiyoruz. Ama işte olmuyor. Geliyorsunuz, bir noktada tıkanıyorsunuz. O noktada Rum tarafının yetkiyi, gücü, serveti ve refahı paylaşmak istememesidir. İşin özü gelip oraya dayanmaktadır”dedi.

Kağıt üzerinde bile kabul edildiği söylenen eşitliğe ilişkin unsurların bile tartışma konusu yapıldığını kaydeden Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün gün gelip Cumhurbaşkanı olabileceğini bir türlü içselleştiremiyorlar. Varılmış bir mutabakat var oysa bu konuda” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm arayışları devam ederken, Kıbrıs Türkü’nün ekonomi ve demokrasisini daha üst seviyeye çıkarmak için çalışması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkan Vekili Levent Gök de konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’ne desteğinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha güçlü şekilde devam edeceğini belirtti.

TBMM olarak Kıbrıs Türkü’nün yurt dışında tanınması kararlılığı içinde olduklarını ve bu yönde gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Gök, yaptıkları diğer faaliyetleri de aktardı. Gök, “Burada bir devletin olduğu gerçeğini her platformda anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
Gök, Rum tarafının çözümden yana olmadığının çok açık şekilde görüldüğüne işaret ederek, tıkanan ve geleceği pek parlak görülmeyen müzakereler karşısında daha aktif bir takım yollar denemek gerektiğini belirtti. Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydeden Gök, “TBMM Kıbrıs Türk halkının yanındadır. KKTC’nin ekonomik açıdan gelişmesini desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ın haklı mücadelesinde şehit düşenleri saygıyla ve şükranla andıklarını kaydeden Gök, bu mücadeleye liderlik eden Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı’nı gerçekleştiren TC Başbakanı Bülent Ecevit’i saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

Gök, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da ilk fırsatta KKTC’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Akıncı ile Gök, karşılıklı anı tabağı takdim etti.

TAK/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,6825
  5,6928
  0%
  6,5678
  6,5797
  0%
  7,4573
  7,4962