Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI HÜKÜMET ORTAKLARI İLE AYLIK OLAĞAN GÖRÜŞMESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
AKINCI: DÖVİZE KARŞI ALINAN VE ALINACAK TEDBİRLERİ GÖRÜŞTÜK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU, İÇİNDEN GEÇİLEN SIKINTILI DÖNEMDE TÜKETİCİNİN VE ÖZELLİKLE DAR GELİRLİ KESİMLERİN ALIM GÜCÜNÜN MÜMKÜN OLDUĞUNCA KORUNMASININ HÜKÜMET AÇISINDAN ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDESİ OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN: 24 MADDEYE ÇIKAN EKONOMİK ÖNLEMLER PAKETİ YARIN BAKANLAR KURULU'NDA, KHK VE KARAR ŞEKLİNDE KABUL EDİLECEK
-www.brtk.net-
ARİFE GÜNÜ İDARİ TATİL VERİLDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAK, YABANCI YATIRIMCILARLA TELEKONFERANSLA BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
ALBAYRAK: BU DALGALANMALARDAN DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAĞIZ
-www.brtk.net-
MİLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI İLE ÜNİVERSİTELER ARASINDA 2018-19 ÖĞRENİM YILI YÜKSEKÖĞRENİM PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT: ÖĞRENCİ KAYIT KABUL TÜZÜĞÜ’NE GÖRE KAYIT YAPILACAK. ÜNİVERSİTELER GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDI
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT: ASKERLİK ERTELEME VE BURS BAŞVURULARI ONLİNE YAPILACAK
-www.brtk.net-
ENGLISH SCHOOL OF KYRENIA STERLİN KURUNU 6.30’A SABİTLEDİ
-www.brtk.net-
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, DESTEK MERKEZİ FONUNDAN PİYASAYA TEŞVİK DESTEK PRİMLERİ ÇERÇEVESİNDE 10 MİLYON TL ÖDENDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
DPÖ MÜSTEŞARI MUHTAROĞLU, 2018’İN İLK ALTI AYINDA 16 YATIRIM PROJESİNE DAHA TEŞVİK BELGESİ VERİLDİĞİNİ, BU PROJELERİN HAYATA GEÇMESİYLE BİN 694 İSTİHDAM YARATILMASININ ÖNGÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI ATAKAN, ANKARA’DA TÜRKİYE ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI TURAN İLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
NAİMOĞULLARI: SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMAMASI HALİNDE BAYRAM SONRASI SERT EYLEMLER YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
LEFKE’DE 44 YIL ÖNCE ŞEHİT DÜŞENLER KEMAL ÖZALPER ŞEHİTLİĞİ’NDE YER ALAN TÖRENLE ANILDI
-www.brtk.net-
IŞIK KİTABEVİ’NİN 31. KİTAP FUARI 27 AĞUSTOS-7 EYLÜL ARASINDA YAPILACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

CB Akıncı, TBMM Başkan Vekili Gök’ü kabul etti

Cuma 20 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının kağıt üzerinde kabul edilen siyasi eşitliği dahi içselleştiremediğine işaret etti.

Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz” dedi.

Akıncı, Kıbrıs’ı barış ve işbirliği adası haline getirip, Doğu Akdeniz’in barış havzasına dönüşebileceğini ve doğal gazın bir tedirginlik unsuru değil de işbirliği unsuru olabileceğini ancak bir noktada tıkandıklarını ve o noktanın da Rum tarafının gücünü, servetini ve refahını paylaşmak istememesi olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak için KKTC’ye gelen TBMM Başkan Vekili Levent Gök’ü kabul etti.
Akıncı, Gök’ü görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, 44 yıl önce bu topraklarda yaşananları bugün gibi hatırladıklarını belirtti.

1974 öncesi koşulları anlatarak, o günlerden dersler çıkarıp, ona göre geleceği planlamak gerektiğini kaydeden Akıncı, “Her Kıbrıslı Türk ağzını açtığında, bir daha 1974 öncesini istemiyoruz diyor. Bu boşuna söylenmiş bir laf değil. Çünkü onun öncesinde, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda ya sürekli göç eden ya da azınlık olmaya veya bir Rum Cumhuriyeti’ne yama olmaya giden bir süreç sözkonusuydu” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Enosis amaçlı 15 Temmuz darbesi ve arkasından yapılan Barış Harekatı’nın o kötü gidişatı engellediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Biz kendi payımıza hakkımızdan fazlasını istediğimiz kanaatinde değilim. Bu topraklarda 2 eşit halkın eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşamasını istiyoruz. Bu bir temel prensiptir: Bir tarafın diğer tarafa tahakküm etmesin, öteki taraf diğer taraf için tehdit olmasın. Bu adayı barış ve işbirliği adası haline getirelim. Bu adanın dışına da çıkalım ve Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirelim. Doğal gaz bir tedirginlik, tansiyon unsuru olmasın işbirliği unsuru olsun istiyoruz. Ama işte olmuyor. Geliyorsunuz, bir noktada tıkanıyorsunuz. O noktada Rum tarafının yetkiyi, gücü, serveti ve refahı paylaşmak istememesidir. İşin özü gelip oraya dayanmaktadır”dedi.

Kağıt üzerinde bile kabul edildiği söylenen eşitliğe ilişkin unsurların bile tartışma konusu yapıldığını kaydeden Akıncı, “Bir Kıbrıslı Türk’ün gün gelip Cumhurbaşkanı olabileceğini bir türlü içselleştiremiyorlar. Varılmış bir mutabakat var oysa bu konuda” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, çözüm arayışları devam ederken, Kıbrıs Türkü’nün ekonomi ve demokrasisini daha üst seviyeye çıkarmak için çalışması gerektiğini belirtti.

TBMM Başkan Vekili Levent Gök de konuşmasında, Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’ne desteğinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha güçlü şekilde devam edeceğini belirtti.

TBMM olarak Kıbrıs Türkü’nün yurt dışında tanınması kararlılığı içinde olduklarını ve bu yönde gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini kaydeden Gök, yaptıkları diğer faaliyetleri de aktardı. Gök, “Burada bir devletin olduğu gerçeğini her platformda anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
Gök, Rum tarafının çözümden yana olmadığının çok açık şekilde görüldüğüne işaret ederek, tıkanan ve geleceği pek parlak görülmeyen müzakereler karşısında daha aktif bir takım yollar denemek gerektiğini belirtti. Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydeden Gök, “TBMM Kıbrıs Türk halkının yanındadır. KKTC’nin ekonomik açıdan gelişmesini desteklemeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ın haklı mücadelesinde şehit düşenleri saygıyla ve şükranla andıklarını kaydeden Gök, bu mücadeleye liderlik eden Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı’nı gerçekleştiren TC Başbakanı Bülent Ecevit’i saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.

Gök, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da ilk fırsatta KKTC’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Akıncı ile Gök, karşılıklı anı tabağı takdim etti.

TAK/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 40/20° 38/18°
  Girne 36/19° 35/19°
  Mağusa 34/21° 34/20°
  İskele 36/22° 34/21°
  Güzelyurt 30/16° 32/17°
  Lefke 34/19° 36/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,7982
  5,8087
  0%
  6,5935
  6,6054
  0%
  7,3552
  7,3936