Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BRT’DE YAYINLANAN BİRİNCİ BOYUT PROGRAMINA KATILARAK GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI. ÖZERSAY, HÜKÜMETİN KIBRIS SORUNUNUN GELECEKTE NASIL ÇÖZÜMLENMESİ GEREKTİĞİ, HANGİ ZEMİNDE NASIL BİR ORTALIK OLMASINA İLİŞKİN BİR KONSENSUSU OLMADIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
ÜLKEMİZ YENİDEN YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRERKEN BAZI BÖLGELERDE İSE DOLU YAĞIŞLARI BAZI YOLLARIN BUZLANMASINA NEDEN OLDU.
-www.brtk.net-
POLİS BASIN SUBAYLIĞI, BÜYÜKKONUK - KAPLICA ARASI YOĞUN DOLU YAĞIŞI NEDENİYLE YOLDA BUZLANMA MEYDANA GELDİĞİNİ AÇIKLADI. AÇIKLAMADA, SÜRÜCÜLERİN YAVAŞ VE DİKKATLİ SEYRETMELERİ İSTENDİ.
-www.brtk.net-
HAYVANCILAR, 27 ŞUBAT ÇARŞAMBAGÜNÜ LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEME GİDİYOR.KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MUSTAFA NAİMOĞLULARI, BİRLİK GENEL MERKEZİNDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, “HEM KARA HEM DE DENİZLERİMİZDEKİ KAYNAKLARIMIZI İNSANIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”DEDİ.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ, SPORUN HER DALININ DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
GÖNYELİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET BENLİ, MAHKEMELİK OLAN VE İNŞAASI DURDURULAN GÜZELYURT ANAYOLUNDAKİ ALT GEÇİT PROJESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. BENLİ, ÇOK KISA BİR SÜREDE ARA EMRİNİN KALKACAĞINI VE 10 GÜNLÜK BİR İNŞAAT FAALİYETİNDEN SONRA GEÇİDİN TRAFİĞE AÇILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, DAKKA’NIN TARİHİ CHAWKBAZAR MAHALLESİNDE ÖNCEKİ AKŞAM MEYDANA GELEN YANGIN FELAKETİNE İLİŞKİN BANGLADEŞ DIŞİŞLERİ BAKANI’NA TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MAĞUSA KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ORTAKLIĞINDA BU YIL 27.’Sİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI MAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ SES YARIŞMASININ ÖN ELEME ETKİNLİĞİ İLE YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-

Çakıcı: Akıncı’nın federal çözüm hedefli politikalarını destekliyoruz

Salı 22 Ocak 2019

TKP-YG Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs konusunda son günlerdeki bazı gelişmelerin endişe verici olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununun geleceğinin hâlâ belirsizliğini koruduğunu belirten Çakıcı, federal çözümden uzaklaşıldığı şeklinde bir görüntü yaratılmaya çalışıldığını savundu.

Çakıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın federal çözüm şeklini reddeden, Cumhurbaşkanıyla aynı görüşte olmadığını ilan eden tutum ve açıklamalarını, yanlış ve sakıncalı bulduklarını kaydederek, Özersay’ın bu tutumunun çözümsüzlüğe hizmet etmekten başka bir şeye yaramayacağını iddia etti.

Dışişleri Bakanı’nın Cumhurbaşkanı ile aynı görüşte olmadığını açıklamasının “Kıbrıs Türk toplumunun çözüm şekli konusunda kafasının karışık olduğu” görüntüsüne yol açtığını savunan Çakıcı, dörtlü koalisyon hükümetinin bu konudaki sessizliğinin, zaafiyetin boyutlarını ortaya koyması bakımından ayrıca önem taşıdığını ifade etti.

“Çatışmacı kültür ne dünya barışına ne bölgesel barışa ne de Kıbrıs’ta barışa hizmet etmektedir” ifadelerini kullanan Çakıcı, savaş çığırtkanlığı ve çatışma söylemi bireysel hırs ve ihtirasları tatmin için kullanılırsa bunun bedelinin ağır olacağını ve bu bedeli toplumların ödeyeceğini belirtti.

“Kudret Özersay’ın kişisel hedefleri toplumsal çıkarlarımızı tehdit eder boyuta ulaşmış gibi görünmektedir. Bu son derece sakıncalı bir durumdur” iddiasında bulunan Çakıcı, Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ın tüm yeraltı zenginliklerinde Kıbrıs Rum toplumu kadar hakları bulunduğunu ve bunların yok sayılmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Çakıcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs sorununda varılacak yeni bir anlaşma elbette başta Kıbrıslı Türk toplumu olmak üzere Tüm Kıbrıslı toplumların yararına olacaktır. Kıbrıs’ta yapılacak bir anlaşma Türkiye ve Yunanistan’ın da çıkarına olacağı gibi örnek oluşturması bakımından bölge barışına da katkısı olabilecektir.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın federal çözüm hedefli politikalarını destekliyor ve yanında olduğumuzu yineliyoruz. Görüşme masası yeniden oluşmalı, erken ve hakçasına bir çözüme ulaşmak tarafların tek hedefi olmalıdır.”
(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905