Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, YARIN AKŞAM KKTC’YE GELİYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... “TARİHİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN” SLOGANIYLA DÜZENLENECEK ŞAFAK NÖBETİ, YARIN AKŞAM 21.30’DA YAVUZ ÇIKARMA PLAJI’NDA BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR, 1974 BARIŞ HAREKATI’NDA HELİKOPTERLERLE ADAYA İLK GELEN 1. BOLU KOMANDO TABURUNDA GÖREV YAPAN 18 ASKERİ BAŞBAKANLIKTA KABUL EDEREK MADALYA TAKDİM ETTİ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR: 45. YILDÖNÜMÜMÜZ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. TÜRKİYE İYİ Kİ ZAMANINDA ADAYA ADIM ATMIŞTIR. BU CUMHURİYETİN ÇATISI ALTINDA OLMAK BÜYÜK BİR ONUR VE GURURDUR. GÜÇLÜ TÜRKİYE VE GÜÇLÜ KKTC İÇİN BİRLİKTEYİZ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI... TATAR, TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS’TAN GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, DOĞU AKDENİZ’DE HİDROKARBON YATAKLARININ BULUNMASI İLE KKTC’NİN NE KADAR ÖNEMLİ BİR DEVLET OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI
-www.brtk.net-
TBMM’DEN DOĞU AKDENİZ İÇİN ORTAK BİLDİRİ...DEVLETİMİZİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA ÇALIŞMALARINI DOĞRU VE YERİNDE BULUYORUZ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI ...ULUÇAY, KIRGIZİSTAN ESKİ MECLİS BAŞKANI TURSUNBEKOV’U KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN TATAR, 20 TEMMUZ TÖRENLERİ DOLAYISIYLA ADADA BULUNAN TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS TÜRK HALKININ; HAVA SAVUNMASINDA HER ZAMAN VE HER KOŞULDA YARDIMA GELEN TÜRK PİLOTLARINI TAKDİRLE ANDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖZERSAY, TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. ÖZERSAY: TÜRKİYE BİR GARANTÖR ÜLKE OLARAK KIBRIS’TAKİ MEVCUDİYETİ VE SERGİLEDİĞİ TUTUM İLE DAVRANIŞIN, İSTİKRARIN VE BARIŞIN GÜVENCESİ NİTELİĞİNDE
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI’NIN KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ GÖSTERİ UÇUŞU VE PROVALAR NEDENİYLE, 18 TEMMUZ İLE 21 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA BAZI BÖLGELER VE BELLİ SAATLERDE DRON UÇURMAK, YAMAÇ PARAŞÜTÜ, DENİZ PARAŞÜTÜ VE BENZERİ HAVA SPORU İCRA ETMEK GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YASAKLANDI.
-www.brtk.net-
  BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN PROGRAMI NEDENİYLE, 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ, LEFKOŞA’DA, SAAT 07:30’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR GÖNYELİ ÇEMBERİ İLE ALPET-ALTINBAŞ PETROL İSTASYONU ARASINDA KALAN YOL TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ GAZİMAĞUSA’DA, SAAT 16:00’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR, FAZIL POLAT PAŞA BULVARI, FEVZİ ÇAKMAK BULVARI VE İLKER KARTER CADDESİ İLE BAYKAL ÇEMBERİ TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN ÖNERİSİ…RUM LİDER ANASTASİADİS CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN 5’Lİ GAYRI RESMİ TOPLANTIYA İLİŞKİN ÖNERİSİNDEN MEMNUNİYET DUYDUĞUNU BİLDİRDİ, GÖRÜŞMEYE HAZIR OLDUGUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LACROİX GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI BM’NİN OPERASYONLARDAN SORUMLU YARDIMCISI LACROİX’I 24 TEMMUZDA KABUL EDECEK.
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ...BAŞBAKAN ERSİN TATAR, TURİZM KONUSUNDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR VE TURİZMDE 2020 HEDEFLERİ HAKKINDA TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜNAL ÜSTEL’DEN BİLGİ ALDI.
-www.brtk.net-
TATAR TÜRK KIZILAYI’NI KABUL ETTİ…BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS TÜRK HALKININ BUGÜNLERE GELMESİNDE TÜRK KIZILAY'IN ÖNEMİ BÜYÜK
-www.brtk.net-
İKİ TOPLUMLU BARIŞ İNİSİYATİFİ...ARA BÖLGEDE ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI. “ADA’NIN TÜM SAKİNLERİNİN BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMASI İÇİN MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, HAZİNE-SEN İLE GÖRÜŞTÜ. AMCAOĞLU: TERFİLER KONUSUNDA ZAMAN KAYBEDİLMEMESİ GEREKİYOR
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...BAKAN AMCAOĞLU, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
SOS’DEN SUCUOĞLU’NA ZİYARET... SOS ÇOCUK KÖYÜ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FAİZ SUCUOĞLU’NU ZİYARET EDEREK, PROJELER VE İHTİYAÇLAR İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI.
-www.brtk.net-
KTTO’DAN PİLLİ’YE ZİYARET... KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI BAŞKANI TURGAY DENİZ VE BERABERİNDEKİ HEYET, SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ’Yİ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
SAĞLIKTA YOL HARİTASI BELİRLENDİ... SAĞLIK BAKANI PİLLİ: YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK, SAĞLIĞI İLERİYE TAŞIMAKTA KARARLIYIZ
-www.brtk.net-
PILLI’NIN KABULÜ…SAĞLIK BAKANI PILLI, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞI YETKILILERIYLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI ...KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI KOMİTEDE KABUL EDİLDİ

-www.brtk.net-

ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI...KAR-İŞ ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI HAKKINA HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA İSTEDİ, YENİ EĞİTİM YILI BAŞLAMADAN GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU.

-www.brtk.net-
TRAFİKTE DENETİMLER DEVAM EDİYOR...POLİS GÜZELYURT’TA DENETİMLERİN SÜRDÜRDÜ
-www.brtk.net-
KASAPLIK HAYVAN SATIŞI... DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ, KAPALI ZARF YÖNTEMİ İLE SON KALAN İNEK VE DÜVELERİ SATACAK. TEKLİFLER EN GEÇ 26 TEMMUZ CUMA GÜNÜNE KADAR TEKLİF KUTUSUNA ATILABİLECEK.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bütçe görüşmeleri Cuma günü devam edecek

Çarşamba 14 Kasım 2018

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi, Cumhuriyet Meclisi için öngörülen 37 milyon 756 bin 600 TL’lik bütçe tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

Komitedeki bütçe görüşmelerine, 16 Kasım Cuma günü saat 14.00’de devam edilecek. Bütçe görüşmeleri takvimine göre, cuma günü Başbakanlık ile Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı bütçeleri görüşülecek.Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, komite toplantısına başlarken yaptığı konuşmada, Meclis olarak ekonomik sıkıntı yaşanılan bu dönemde 2018 bütçesinde tasarruf amaçlı belli kalemlerde sınırlama sağlandığını kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi olarak kendi bünyelerinde bir dizi tedbir aldıklarını dile getiren Uluçay, 2019 yılının bütçesinde de tasarruf amaçlı bazı kalemleri Maliye Bakanlığı ile istişare ederek uygulamaya geçeceklerini belirtti.

Uluçay, kaynakların, 2019 yılında da ekonomik kriz dolayısıyla mümkün olduğu kadar tedbirli kullanılacağını söyledi.

2019 yılında tasarruflu davranarak, bütçe rakamlarının üstüne çıkmayacaklarını düşündüklerini dile getiren Uluçay, Cumhuriyet Meclisi’nin bütçe rakamı tahminlerini, gerçekleşme aşamasında yakalayabileceklerini düşündüklerini belirtti.

Önümüzdeki dönem Meclis’in çalışma alanlarından da bahseden Uluçay, TBMM ile var olan ilişkileri geliştirmek ve onların var olan bilgi ve tecrübelerini personelle paylaşacaklarını kaydetti.

Uluçay, TBMM ile dış ilişkiler alanında çok daha koordineli iletişim alanı oluşturduklarını söyledi.

Uluslararası organizasyonlarda TBMM ile varılan mutabakata kendilerinin de katılacağını dile getiren Uluçay, TBMM ile koordineli çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Meclis çevresinin düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Uluçay, şeref salonuna genel kurul dönemlerinde Meclis’in bahçesinden geçerek, milletvekillerine salonda kabul yapma imkanı verildiğini kaydetti.

Meclis binasını daha kullanışlı hale getirmek için de gerekli çalışmaların yapılmaya devam edeceğini dile getiren Uluçay, özellikle Meclis çalışmalarının daha kurumsal hale gelmesi için ileriki dönemde personelin yaşadığı sıkıntıları çözmek için de çalışma yapacaklarını belirtti.

Müşavir kadrosunda bulunan kişilere milletvekillerinin çalışmalarına katkıda bulunmalarına imkan sunabilecek fiziksel ortam sağlamayı öngördüklerini söyleyen Uluçay, ayrıca dışilişkilerde bazı noktalarda farklı adımlar attıklarını dile getirdi ve dışilişkilerdeki etkinliklerin artacağını kaydetti.

HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, şeref salonunda yapılan tadilatı gerekli bulduğunu söyledi.
Meclisin görüntüsünün önemli olduğuna dikkat çeken Manavoğlu, Meclis çevresinin daha da düzeltilmesi gerektiğini kaydetti.

Müşavirlere verilecek odaların çok faydalı olacağına da dikkat çeken Sanver Manavoğlu, müşavirlerin Mecliste görev yapmalarına hızlı bir şekilde imkan sağlanmasını talep etti.UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, tüm Meclis çalışanlarına çalışmaları için teşekkür etti.

Yeni oluşan Meclis başkanlığı ve divan çalışmalara da değinin Amcaoğlu, divanda görev yapan kişilerin görüşlerinin alınması gerektiğini söyleyerek, Meclis’in dış duvarları ve yapısını eleştirdi.

Meclisin dış görüntüsü ve güvenliğini düşünerek mali kalemlere daha fazla katkıda bulunulması gerektiğini dile getiren Amcaoğlu, “Eğer müşavirleri boş odada oturtulacaksa bu uygulamadan vazgeçin” dedi.

Amcaoğlu ayrıca Meclis’in fiziki altyapısının bu şekilde müşavirlik kadrosuna çalışma ortamının asla sağlanamayacağını kaydetti. Komitelerin çalışma ortamının da sağlıklı ve yeterli olmadığını söyleyen Amcaoğlu, ilk önce müşavirlerin değil, milletvekillerinin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Amcaoğlu, Meclis’in 3 aylık yaz tatilinde de milletvekili ve komitelerin çalışabileceği bir ortam yaratılması gerektiğini dile getirdi.

Olgun Amcaoğlu, Meclis’in ilk görevinin mevzuat ve yani yasamayla ilgili çalışmanın olması gerektiğini vurguladı.
Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, Meclis’in çevre düzenlemesiyle ilgili eleştirilere değinerek, Meclis’in yemyeşil çitlerini kesip de, duvar ile çevrilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

Denktaş, Meclis’e duvar yapılacağına araçların üstünü örtecek bir yapının sağlanmasının daha doğru olabileceğinin söyledi.

CTP Milletvekili Fikri Toros da, Meclis’in elektronik oy verme sistemine ihtiyacı olduğunu ve bu önerisinin değerlendirilmesini istedi.
UBP Milletvekili Menteş Gündüz, yeşilin korunması gerektiğine kendisinin de inandığını ancak yeşil içeride korunurken bina dışının duvarlarla çevrilmesinin güvenlik açısından önemli olduğunu kaydetti.

Milletvekillerinin daha güvenli şartlarda çalışması gerektiğini söyleyen Gündüz, Meclis güvenliğinin bulunmadığına dikkat çekti.

Gündüz, müşavirlerin çağırılma konusunun hala konuşulmamasını da eleştirdi.

Ekonomik tedbirlere ilişkin konuşmaları da eleştiren Gündüz, yapılan atamalarda, ekonomik tedbirler gözetilmeden hareket edildiğini savundu.

Gündüz, komitelerin meclisin mutfağı olduğunu ve çok önemli yasaların olduğunu dile getirerek, komitelere isteyen milletvekillerinin yasa çalışmalarına katılmasının engellenmemesi gerektiğini söyledi.CTP Milletvekili Armağan Candan da, Meclis çalışmalarında sırada bekleyen yasa tasarılarıyla ilgili kendilerine danışmanlık ve hazırlık yaparak, kendilerine yardımcı olacak kişilere ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Komitede vekillerin görüşmesinden önce gerekli çalışmalar yapacak ekiplere ihtiyaç duyulduğunu, bu ihtiyacın da müşavirlerle giderilebileceğinden emin olamadığını dile getiren Candan, kendisinin milletvekili olarak danışmanlık konusunda eksiklik gördüğünü ve sorunun nasıl çözülebileceğinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, milletvekillerin çok yoğun olduğuna dikkat çekerek, yasa çalışılmasının kendilerini çok zorladığını kaydetti.

Milletvekillerinin sadece yasama günü değil her gün Meclise gelip, çalışmalar yapması gerektiğini dile getiren Taçoy, TBMM’de milletvekillerinin haftanın 5 günü odalarında hizmet verdiğini, ofislerinde danışmanları, odaları ve sekreterleri olduğunu, bu nedenle de işlerin daha programlı yürütüldüğünü kaydetti.

Verimlilik isteniyorsa, TBMM’deki uygulamaların getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Taçoy, çok basit değişikliklerle bazı şeylerin yapılacağını söyledi.Bütçenin içerisinde hizmet içi eğitim adına bir tek kuruş ayrılmadığını söyleyen Taçoy, hizmet içi eğitime önem verilmesini eleştirdi.

Taçoy, komite çalışmalarında yapılan değişikliği de eleştirerek, kendisinin komite toplanma saatinin değiştiğinden haberdar olmadığını kaydetti.Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tekrar söz alarak, yapılan önerileri not ettiğini dile getirerek, Meclis çevresinin düzenlenmesini öngördüklerini fakat Meclis’in etrafının yüksek duvarlarla kapatılmasına karşı olduğunu belirtti ve yapılacak duvarın da yeşili koruyacak şekilde olmasını öngördüklerini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Bütçesi konuşmaların ardından, 37 Milyon 756 Bin 600 TL olarak öngörülen bütçe oy çokluğuyla komiteden geçti.Bu arada bütçe takvimi yeniden düzenlendi

16 Kasım Cuma günü saat 14.00’de başlayacak komite toplantısında 134 milyon 839 bin 500 TL’lik Başbakanlık bütçesi, 99 milyon 841 bin 600 TL’lik Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülecek.

21 Kasım Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak toplantıda 79 milyon 763 bin 700 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, 16 milyon 263 bin TL’lik Hukuk Dairesi (Başsavcılık), 56 milyon 568 bin 700 TL’lik Mahkemeler, 234 Milyon 274 Bin 200 TL’lik Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçeleri ele alınacak.

22 Kasım Perşembe günü saat 10.00’da 27 Milyon TL’lik Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 423 milyon TL’lik GKK, 395 milyon 813 bin 300 TL’lik Polis Genel Müdürlüğü, 287 milyon 957 bin 400 TL’lik İçişleri Bakanlığı ve 924 milyon 87 bin 300 TL’lik Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçeleri görüşülecek.

23 Kasım Cuma günü bütçe görüşmeleri saat 10.00’da başlayacak ve saat 18.00’de bitecek. Cuma günü 10 Milyon 334 Bin 200 TL’lik Sayıştay Başkanlığı, 6 Milyon 166 Bin 800 TL’lik Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanlığı, 3 Milyon 146 Bin 400 TL’lik Ombudsman, 621 Milyon 965 Bin 700 TL’lik Sağlık Bakanlığı ve 124 Milyon 386 Bin 800 TL’lik Turizm ve Çevre Bakanlığı bütçeleri ele alınacak.

27 Kasım Salı günü saat 10.00’da başlayacak komitedeki bütçe görüşmelerinde sırasıyla 305 Milyon 481 Bin 100 TL’lik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 299 Milyon 764 Bin 900 TL’lik Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçeleri görüşülecek.

Komitedeki bütçe görüşmeleri, 28 Kasım Çarşamba günü de saat 10.00’da başlayacak ve 3 Milyar 575 Milyon 744 Bin 200 TL olarak öngörülen Maliye Bakanlığı bütçesi ile gelirler bütçesinin ele alınmasıyla tamamlanacak.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.03%
  5,6912
  5,7014
  0.13%
  6,3913
  6,4028
  0.52%
  7,0845
  7,1215