Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUTSAFA AKINCI, AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ, DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERLE İLGİLİ TÜRKİYE’Yİ KINAMA KARARINDAN GERİ DÖNMEYE ÇAĞIRDI.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY KKTC’DE YAŞAYAN RUM VE MARONİTLERE GELEN YARDIMLARDAN GÜMRÜK VERGİSİ ALINMAYACAĞINI, İÇ PİYASADA SATILMASINI ÖNLEMEK İÇİN ÜZERLERİNE UYARICI ETİKETLER YAPIŞTIRILACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU BUGÜN TOPLANDI. BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN BAŞKANLIĞINDAKİ BAKANLAR KURULU TOPLANTISI 3 SAAT SÜRDÜ. TOPLANTI ÖNCESİ VE SONRASINDA BASINA AÇIKLAMA YAPILMADI.
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANI FİLİZ BESİM VE BERABERİNDEKİ HEYET, TEMASLAR YAPMAK AMACIYLA İKİ GÜNLÜĞÜNE ANKARA’YA GİDİYOR.
-www.brtk.net-
KKTC’DE KALP NAKLİ YAPILABİLMESİ İÇİN ANTALYA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İLE PROTOKOL İMZALANDI.
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANI FİLİZ BESİM, DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’YLE BİRLİKTE ÖZEL BİR HASTANEYE DAHA NAKİL İÇİN İZİN VERİLECEĞİNİ VE BÖYLECE İKİ MERKEZDE KALP NAKLİ YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ERKUT ŞAHALİ, GEÇMİŞ HÜKÜMETİN, TÜRKİYEDEN GELEN SUYUN GÜZELYURT BÖLGESİNE NASIL ULAŞTIRILACAĞI İLE İLGİLİ HİÇ BİR ÇALIŞMA YAPMADIĞINI SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANLIĞINA TEK ADAY OLAN AHMET ULUBAY OY BİRLİĞİ İLE SEÇİLDİ.
-www.brtk.net-
LEFKE VE ÇEVRE KÖYLERİ DAYANIŞMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ, CMC ALANLARININ KONTROLÜ VE TEMİZLENMESİ KONUSUNDA HERHANGİ SOMUT BİR GELİŞME OLMAMASI HALİNDE TÜM ANAYASAL HAKLARINI KULLANACAKLARI KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ VE AKDENİZ AVRUPA SANAT DERNEĞİ İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN ‘KIŞ DÖNEMİ ÇOCUK KURSLARI’ SERGİSİ AÇILDI.
-www.brtk.net-

Bulunç Ankara’da konferans verdi

Cumartesi 24 Şubat 2018

KKTC eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet devletinin varlığını esas almayan bir anlaşmanın söz konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eski Ankara Büyükelçisi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmet Zeki Bulunç, 12. Ankara Kitap Fuarı etkinlikleri çerçevesinde, ” Kıbrıs Sorununun Dünü Bugünü Ne yapmalıyız ” konulu bir konferans verdi.

Bulunç, Türkiye ve Kıbrıs üzerinde hesapları olan Rum Yunan ikilisinin Batılı emperyalist devletlerin Kıbrıs Sorunu kavramından söz ettiklerine bunun da tesadüfi bir kavram olmadığına dikkati çekti.

Bulunç,Kıbrıs Sorunu demek suretiyle Rumların Kıbrıs’ta hiç bir şey yapmadıklarını ama Türkiye’yi işgalci göstererek sorunun Barıuş Hareketı ile başladığını demeye çalıştıklarını anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 15 Kasım 1983 yılından beri günümüze bakıldığında, Kıbrıs’ta defakto’da olsa da iki kesimli iki devletli bir yapının varlığına dikkati çeken Bulunç, uluslararası hukuk açısından meseleye bakıldığı zaman iki devletin bulunduğu bir yerde sınır, egemenlik gibi temel ulusal çıkarlarla bugün tartışılan deniz yetki alanları, Münhasır Ekonomik Bölgeler gibi birtakım hususların tartışıldığı bir ortamda meselenin bir sorun değil uluslararası bir uyuşmazlık olduğunu ifade etti.

Bulunç gelinen aşamada BM parametrelerinin çöktüğünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varlığının temelini esas almayan hiçbir anlaşmanın söz konusu olmaması gerektiğini vurguladı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  3,9087
  3,9157
  0%
  4,8245
  4,8332
  0%
  5,5235
  5,5523