Son Haberler
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜN TOPLANIYOR. GÜNDEMDE SAYIŞTAY KOMİTESİ İLE DİLEKÇE VE OMBUDSMAN KOMİTESİ’NİN RAPORLARI VAR.
-www.brtk.net-
İNSANİ İŞBİRLİĞİ...PRAG’TAN BİR UÇAK ERCAN’A DOĞRUDAN UÇUŞ YAPTI. ÖZERSAY: İNSANİ KONULARDA ULUSLARARASI AKTÖRLER İLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER... TÜRKİYE’DE 24 HAZİRAN’DA YAPILACAK SEÇİM İÇİN KKTC’DE OY VERME İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER... KKTC’DE İKAMET EDEN VE YURTDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNDE KAYDI BULUNAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI BUGÜN DE OY KULLANABİLECEK.
-www.brtk.net-
YAYAYA ÇARPTI... GÜZELYTURT KALKANLI ANAYOLUNDA BİR ARACIN YAYAYA ÇARPMASI SONUCU AKÇAY SAKİNLERİNDEN 32 YAŞINDAKİ KADİR ÖZTÜRK AĞIR YARALANDI.
-www.brtk.net-
KATI ATIK ANKETİ...“KIBRIS’TA ATIKLAR VE GERİ DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ FARKINDALIK ARAŞTIRMASININ ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI.
-www.brtk.net-
KATI ATIK ANKETİ...KIBRIS’IN İKİ TARAFINDAN TOPLAM BİN KİŞİNİN KATILIMIYLA YAPILAN ARAŞTIRMA İNSANLARIN ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN FARKINDA OLDUKLARINI, ANCAK ÇÖZÜMÜ İÇİN YETERİNCE KATILIMCI OLMADIKLARINI ORTAYA KOYDU.
-www.brtk.net-
KOLOMBİYA’DA SEÇİM... KOLOMBİYA'DAKİ DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ, YÜZDE 53,95'LE SAĞCI ADAY IVAN DUQUE KAZANIRKEN, SOLCU RAKİBİ GUSTAVO PETRO İSE YÜZDE 41,83'TE KALDI.
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DA SEL... HİNDİSTAN'IN KUZEYDOĞUSUNDAKİ ASSAM EYALETİNDE MUSON YAĞMURLARININ YOL AÇTIĞI SELLER NEDENİYLE 17 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİLDİRİLDİ.
-www.brtk.net-

Bulunç Ankara’da konferans verdi

Cumartesi 24 Şubat 2018

KKTC eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet devletinin varlığını esas almayan bir anlaşmanın söz konusu olmaması gerektiğini söyledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eski Ankara Büyükelçisi ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmet Zeki Bulunç, 12. Ankara Kitap Fuarı etkinlikleri çerçevesinde, ” Kıbrıs Sorununun Dünü Bugünü Ne yapmalıyız ” konulu bir konferans verdi.

Bulunç, Türkiye ve Kıbrıs üzerinde hesapları olan Rum Yunan ikilisinin Batılı emperyalist devletlerin Kıbrıs Sorunu kavramından söz ettiklerine bunun da tesadüfi bir kavram olmadığına dikkati çekti.

Bulunç,Kıbrıs Sorunu demek suretiyle Rumların Kıbrıs’ta hiç bir şey yapmadıklarını ama Türkiye’yi işgalci göstererek sorunun Barıuş Hareketı ile başladığını demeye çalıştıklarını anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 15 Kasım 1983 yılından beri günümüze bakıldığında, Kıbrıs’ta defakto’da olsa da iki kesimli iki devletli bir yapının varlığına dikkati çeken Bulunç, uluslararası hukuk açısından meseleye bakıldığı zaman iki devletin bulunduğu bir yerde sınır, egemenlik gibi temel ulusal çıkarlarla bugün tartışılan deniz yetki alanları, Münhasır Ekonomik Bölgeler gibi birtakım hususların tartışıldığı bir ortamda meselenin bir sorun değil uluslararası bir uyuşmazlık olduğunu ifade etti.

Bulunç gelinen aşamada BM parametrelerinin çöktüğünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varlığının temelini esas almayan hiçbir anlaşmanın söz konusu olmaması gerektiğini vurguladı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,6484
  4,6568
  0%
  5,4621
  5,4720
  0%
  6,1896
  6,2218