Son Haberler
LEFKE’NİN KURTULUŞUNUN 45. YILDÖNÜMÜ... LEFKE’NİN KURTULUŞUNUN 45’İNCİ YILDÖNÜMÜ VE BU MÜCADELEDE ŞEHİT DÜŞENLER İÇİN LEFKE’DE TÖREN DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... YENİBOĞAZİÇİ PULYA FESTİVALİ BAŞLADI. 25 AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK FESTİVALİN AÇILIŞ TÖRENİNE BAŞBAKAN TATAR VE CUMHURBAŞKANI AKINCI DA KATILDI
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... PULYA FESTİVALİNİN AÇILIŞ KONUŞMALARINDA, ÇEVRE VE DOĞAL GÜZELLİKLER KORUNARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELİŞMENİN ÖNEMİ VURGULANDI
-www.brtk.net-
SERDARLI’DA FESTİVAL COŞKUSU... 5’İNCİ SERDARLI BABUTSA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI. FESTİVAL, 2 GÜN SÜRECEK
-www.brtk.net-
“YANGIN YERİNDE KABARE”... CUMHURBAŞKANI AKINCI, “YANGIN YERİNDE KABARE” OYUNUNUN SAKINCALI BULUNMASI KONUSUNDA, “41’İNCİ HÜKÜMETİN BİZİ 40 YIL GERİYE GÖTÜRMESİNİ KABUL EDEMEYİZ, TOPLUMUMUZ BUNU HAK ETMİYOR” DEDİ
-www.brtk.net-
TİYATRO TARTIŞMASI... KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI HÜKÜMETİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT ETMEKLE SUÇLADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜ PRODROMU, RUM YÖNETİMİ BAŞKANININ, KIBRIS SORUNUNA KALICI VE FONKSİYONEL BİR ÇÖZÜM BULUNMASINI SAĞLAYACAK KENDİLERİ AÇISINDAN ONURLU BİR ANLAŞMAYA İMZA ATMAYI HEDEFLEDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ
-www.brtk.net-
İDLİB'E RUS HAVA SALDIRISI... RUS SAVAŞ UÇAKLARININ, "İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ"NDE BİR KÖYE DÜZENLEDİĞİ SALDIRIDA 13 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ, 20 SİVİL YARALANDI
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DA AŞIRI YAĞIŞLAR... HİNDİSTAN'IN ÇEŞİTLİ KESİMLERİNDE ETKİLİ OLAN YAĞIŞLARIN YOL AÇTIĞI SEL, TOPRAK KAYMALARI VE KAZALARDA ÖLENLERİN SAYISI 333'E YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
JAPONYA'DA TAYFUN... JAPONYA'NIN BATI KESİMLERİNİ ETKİSİ ALTINA ALAN KROSA TAYFUNU NEDENİYLE 3 KİŞİ ÖLDÜ, 50 KİŞİ YARALANDI, YÜZLERCE UÇAK SEFERİ İPTAL EDİLDİ
-www.brtk.net-
DRAG YARIŞI... AKINCILAR KÖYÜ BİRİNCİ TÜNEL YOLUNDA BUGÜN DRAG YARIŞI YAPILACAK. YARIŞ NEDENİYLE TRAFİK AKIŞI, BELİRLİ SAATLERDE İKİNCİ TÜNEL YOLU ÜZERİNDEN VE TEK ŞERİTTEN SAĞLANACAK
-www.brtk.net-

Bülent Ecevit Lefkoşa’da düzenlenen törenle anıldı

Cuma 19 Temmuz 2019

Kıbrıs’a 20 Temmuz 1974’te çıkarma yapılması kararını alan dönemin Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı merhum Bülent Ecevit, Lefkoşa’da düzenlenen törenle anıldı.

Sönmezliler Ocağı tarafından düzenlenen tören, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ve muharip derneklerin katılımıyla gerçekleşti.

Göçmenköy girişinde, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi yanındaki Ecevit Heykeli önünde saat 09.30’da başlayan törende, çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende, Sönmezliler Ocağı Başkanı Erden Esenyel, Bülent Ecevit’in özgeçmişini okudu; Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de konuşma yaptı.

Esenyel, Rum ve Yunan cuntalarının 15 Temmuz 1974 darbesi ardından, Kıbrıs’a müdahale kararı alan dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in en görkemli eserinin, Kıbrıslı Türklerin Rum ve Yunan soykırımından kurtulması olduğuna işaret ederek, Ecevit’i rahmetle andıklarını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de törende yaptığı konuşmada, 1974’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı merhum Bülent Ecevit’in, sadece dönemin başbakanı değil, Kıbrıs Türk halkının gönüllerini fetheden kişi olduğunu söyledi.

Osmanlı’nın adadan çekilmesiyle Kıbrıslı Türklerin 96 yıl öksüz, yetim kaldığını ve anavatan Türkiye’yi beklediğini belirten Töre, Kıbrıslı Türklerin umudunun hiç tükenmediğini kaydetti.

1960’da Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu anımsatan Töre, Mehmetçiğin adaya gelmesinin Kıbrıslı Türklerin mücadelesine ivme kazandırdığını ve Kıbrıslı Türklerim mücadeleye devam ettiğini kaydetti.

Kıbrıs’ta yaşanan olaylara ve Kıbrıs Türk halkının yaşadığı acılara değinen Zorlu Töre, Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantisini 1963 Kanlı Noel’de, ardından da Erenköy direnişinde gösterdiğini aktardı.

Töre, Bülent Ecevit ve hükümetinin Kıbrıs için çok kararlı davrandığını, 15 Temmuz 1974 darbesi ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’a müdahale gerçekleştirdiğini anlattı.

“Türkiye’yi, Türk ordusunu bizlerden biliyoruz. Türkiye’ye yürekten bağlıyız” şeklinde konuşan Töre, şimdi ise Türkiye’nin garantörlüğünün sona ermesi, Türk askerinin adadan çekilmesi için oyunlar oynandığını kaydetti.

Töre, Kıbrıs Türk halkının bu oyunlara bir daha asla gelmeyeceğini vurgulayarak, TC’nin garantörlüğünün sona erdirilmesi, ittifak anlaşmalarının ortadan kaldırılması veya sulandırılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Töre, “Bunun olması halinde Girit, Batı Trakya Türkleri gibi oluruz. Kıbrıs bizim için vazgeçilmezdir” dedi.

Şimdi de denizlerin işgal edilmeye çalışıldığını söyleyen Zorlu Töre, Türkiye’nin tüm baskılara karşı, denizlerin işgal edilmesine fırsat vermemeye kararlı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin haklarını savunup direndiğini belirtti.

Töre, “TC ile birlikte yola devam edeceğiz. KKTC, Kıbrıs Türk halkının ulaştığı en büyük şereftir. İki devlet, iki bağımsızlığa gerek yoktur söylemleri asla kabul edilemezdir” diye konuştu.

Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere ise sağlık ve esenlikler diledi.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.57%
  5,5398
  5,5497
  1.14%
  6,1414
  6,1524
  0.14%
  6,7168
  6,7518