Son Haberler
23 NİSAN COŞKUSU... 21. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR KUĞULU PARK’TAN CUMHURBAŞKANLIĞINA ARDINDAN İSE MECLİS’E YÜRÜDÜ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI KORTEJDEKİ ÇOCUKLARA SESLENDİ; DAHA GÜZEL, BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE BİR ADA VE DÜNYA YARATILMASI İÇİN BÜYÜKLERİN OMUZLARINDA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK VAR. SİZE DAHA GÜZEL BİR GELECEĞİ BIRAKABİLMEMİZ LAZIM.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 21’İNCİ ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NİN AÇILIŞI MECLİS ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. MECLİS BAŞKANI ULUÇAY İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İN DE KATILDIĞI AÇILIŞTA “BÜTÜN ÇOCUKLAR KARDEŞTİR” SLOGANIYLA GÖKYÜZÜNE BALONLAR VE GÜVERCİNLER UÇURTULDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ÇOCUK FESTIVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NU ZİYARET ETTİ. MECLİS BAŞKANININ MAKAMINA OTURAN ŞEHİT TUNCER İLKOKULU ÖĞRENCİSİ ELİF BARAN, EĞİTİM VE ÇEVRE KONULARINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... TÜRKİYE, FİNLANDİYA, LİTVANYA, MAKEDONYA, POLONYA VE RUSYA’DAN GELEN KONUK ÇOCUKLAR , MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, MECLİS BAŞKANI ULUÇAY VE BAŞBAKAN ERHÜRMAN’I ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... YARIN GAZİMAĞUSA’DA NAMIK KEMAL MEYDANI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ 27 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... 21 NİSAN PAZAR GÜNÜ GİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ HAVA MUHALEFETİ DOLAYISIYLA 28 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU... BAY-SEN’İN OLAĞAN GENEL KURULU DÜN YAPILDI. GENEL KURUL’DA YAPILAN SEÇİMDE BAŞKANLIĞA İBRAHİM KANAT SEÇİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bugüne kadar 3 Milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Salı 23 Ekim 2018

UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın Meclis toplantısında dokunulmazlığının kaldırılması ülke gündeminde geniş yer buldu.

Çaluda, Cumhuriyet Meclisi tarihinde dokunulmazlığı kaldırılan 3’üncü milletvekili oldu.

1992 yılında Lefkoşa Milletvekili Emin Uzun ve Gazimağusa Milletvekili Ömer Demir’in yasama dokunulmazlığı kaldırıldı.

Meclis İç Tüzüğüne göre bir milletvekilinin veya Meclis üyesi olmayan bir
Bakanın Yasama Dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin istem Başsavcılıkça Meclis Başkanlığına iletilir.

Meclis Başkanlığı ise bu istemi gelen evrak listesine geçirerek, dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin dosyayı, oluşturulacak özel bir komiteye 45 günde tamamlama yükümlülüğü ile iletir.

Bu çerçevede Meclis’te ilk yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebi CTP Milletvekilleri Özker Özgür ve Mehmet Civa için 1986 yılında verildi.

Konuyla ilgili oluşturulan özel komite raporu, konunun mahkemede olan bir davayla ilgili olması nedeniyle, dava sonuçlanıncaya kadar ertelendi.
Rapor, Genel Kurul gündeminden geçici olarak çıkarıldı.

Bir sonraki dokunulmazlığın kaldırılması talebi yine 1986 yılında CTP Milletvekilleri Naci Talat ile Feridun Önsav için verildi…
Oluşturulan geçici komite dokunulmazlıkların kaldırılmasını uygun görmedi.

1992 yılının ilk günlerinde Lefkoşa Milletvekili Emin Uzun’un dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi, Meclisin 20 Ekim 1992 tarihli toplantısında Emin Uzun’un yasama dokunulmazlığı kaldırıldı.

Yine 1992 yılında Gazimağusa Milletvekili Ömer Demir için dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi ve Meclisin 8 Aralık 1992 tarihli birleşiminde Ömer Demir’in dokunulmazlığı da kaldırıldı.

1992 yılında dokunulmazlığının kaldırılması istenen Yeni Doğuş Partisi Gazimağusa Milletvekili Kenan Akın’ın 15 Ocak ve 29 Ocak 1993 yılında görüşülen birleşimlerde dokunulmazlığı kaldırılamadı.

1994 yılında ise Ulusal Birlik Partisi’nden Derviş Eroğlu, Ertuğrul Hasipoğlu, Kenan Atakol, Günay Caymaz, Salih Miroğlu, Eşber Serakıncıi Mehmet Bayram, İlkay Kamil, Erdal Onurhan, Salih Coşar ve İrsen Küçük’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması istendi, süreç sonuçlanmadı.

Yine 1994’te UBP Girne Milletvekili Salih Miroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi, ancak sonuçlanmadı.

Aradan geçen 24 yılın ardından bu kez UBP Lefke Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

Çaluda’nın yasama dokunulmazlığı kaldırıldı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905