Son Haberler
ERDOĞAN’DAN DOĞU AKDENİZ VURGUSU ... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ’DEN ÇEKİLMEK YADA ÇIKMAK YOK, BİZ HAKLARIMIZI BİLİYORUZ, KUZEY KIBRIS'TAKİ SOYDAŞLARIMIZIN HAKLARINI SONUNA KADAR KORUYACAĞIMIZ GİBİ KENDİ HAKLARIMIZI DA SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ
-www.brtk.net-
ULUÇAY AA’YA KONUŞTU... CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY: DOĞU AKDENİZ'DE YEŞERECEK BİR İŞ BİRLİĞİ, BÖLGENİN GELECEK 50 YILINA KATKI SAĞLAYACAKTIR.
-www.brtk.net-
ULUÇAY AA’YA KONUŞTU... ULUÇAY: KIBRIS TÜRK TARAFI OLARAK KIBRIS SORUNUNUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİ, KIBRIS TÜRK HALKININ DA EN AZ KIBRIS RUM HALKI KADAR DÜNYADA HAK ETTİĞİ YERİ ALMASI İÇİN YOĞUN BİR MÜCADELE İÇERİSİNDEYİZ
-www.brtk.net-
İKİNCİ KATTAN DÜŞTÜ... ERDEMLİ’DE 4 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU İKİNCİ KATTAN BETON ZEMİNE DÜŞEREK, AĞIR YARALANDI.
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... YENİBOĞAZİÇİ PULYA FESTİVALİ KAPSAMINDA KARADENİZLİLER GECESİ DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... FESTİVAL KAPSAMINDA YARIN SABAH SAAT 06.00’DA FARKINDALIK VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRÜŞÜ YAPILACAK
-www.brtk.net-
ALSANCAK DENİZ FESTİVALİ… ALSANCAK BELEDİYESİ’NİN, BU YIL 5’İNCİSİNİ DÜZENLEDİĞİ DENİZ FESTİVALİ RENKLİ ETKİNLİKLERLE 25 AĞUSTOS’A KADAR DEVAM EDECEK
-www.brtk.net-
KIBRIS GECESİ... GİRNE BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ 9. GİRNE KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ KAPSAMINDA KIBRIS GECESİ DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
YOL UYARISI… LTB: YAĞMUR SUYU DRENAJ HATTI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ATLEKS SANVERLER ORTAOKULU ARASINDA VE ŞHT SITKI HASAN SOKAK’TA BUGÜNDEN İTİBAREN 15 EYLÜL’E KADAR YOL KISMEN, ZAMAN ZAMAN İSE TAMAMEN KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... POLİS, HASPOLAT ÇEMBERİ İLE YUSUF ÇOCUK LİMİTED ARASINDAKİ YOLUN YAPILAN ÇALIŞMALAR NEDENİYLE TRAFİK AKIŞINA KAPATILDIĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
G7 ZİRVESİ BAŞLIYOR... G7 ÜLKELERİNİN LİDERLERİ BUGÜN FRANSA'NIN EV SAHİPLİĞİNDE BİARRİTZ KENTİNDE BİR ARAYA GELECEK.
-www.brtk.net-
G7 ZİRVESİ... FRANSA’DAKİ ZİRVE ÖNCESİ PROTESTOLAR VARDI. PROTESTOLARDA 17 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 4 POLİS İSE HAFİF YARALANDI
-www.brtk.net-
PENÇE HAREKATI... TÜRKİYE MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, IRAK'IN KUZEYİNDE TERÖR HEDEFLERİNE YÖNELİK "PENÇE-3" HAREKATININ BAŞLATILDIĞINI DUYURDU. BU KEZ HEDEF SİNAT-HAFTANİN BÖLGESİNDEKİ TERÖR UNSURLARI.
-www.brtk.net-
AMAZON YAĞMUR ORMANLARI YANIYOR... İKİ HAFTADIR DEVAM EDEN YANGINLARDA HER BİR DAKİKADA BİR FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ORMANLIK ALAN KAYBOLUYOR
-www.brtk.net-
AMAZON YAĞMUR ORMANLARI YANIYOR... KOLOMBİYA VE ARJANTİN’DE YANGINLAR İÇİN GÖSTERİ DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
VENEZUELA’DA SEÇİM TARTIŞMASI... VENEZUELA’DA KENDİNİ "GEÇİCİ DEVLET BAŞKANI" İLAN EDEN GUAİDO OLASI ERKEN SEÇİME KATILMAYACAKLARINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

BRT’den bir ilk

Cuma 3 Mayıs 2019

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu örnek bir projeyi hayata geçirdi.

Devlete bağlı kurumlar arasında bir ilk olan Yenilenebilir Enerji Altyapı Yatırım Projesi bugün BRT Sitesinde düzenlenen resepsiyonda tanıtıldı.
Üç aşamada tamamlanacak çevre dostu proje ile Kurumun elektrik tüketiminin yüzde 65’inin güneş enerjisinden karşılanması hedefleniyor.

İlk etabı tamamlanan Sistem şu anda Kurumun tüm ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayacak kapasiteye sahip.

Tanıtım resepsiyonunda konuşan Kurum Müdürü Aysu Basri Akter, güneş enerji santrali projesine verdikleri önemi anlattı, projenin hayata geçmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Üç etaptan oluşacak projenin ilk etabının 21 Aralık’ta devreye girdiğini anlatan Akter, “dört aylık verilere baktığımızda elimize gelen bilgiler bile bizi heyecanlandırıyor. tüketimin yaklaşık yüzde 20’sini bu ilk etap projesi ile sağlıyoruz. İkinci etabın devreye girmesi ile birlikte bunun yüzde 50’ye çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Santralin ilk etabında 370 adet güneş panelinin bin metrekarelik alan üzerine kurulduğunu anlatan Akter, kamuda en önemli gider kalemlerinden biri olan elektrik faturasından yüzde 65 tasarruf yapılabilmesinin yayıncılık alanında altyapıya daha sürdürülebilir yatırımlar yapılabilmesine olanak sağlayacağını vurguladı.

Çevresel etkilere de işaret eden Akter “gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakma sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. Dört aylık süredeki istatistiklere baktığımızda şu ana kadar 36 ton karbon salınımının önüne geçtik, 900 adet ağaç kurtardık. Sadece bu bile bizi gülümseten bir sonuç çıkartıyor” dedi.

Akter projenin diğer kurumlara da örnek olması temennisinde bulundu.

Başbakanlık Müsteşarı Hasan Alicik de projenin küresel iklim değişikliğinin yaşandığı günümüzde daha da anlam kazandığını söyledi.

Proje ile BRT ailesinin topluma önemli bir mesaj verdiğini kaydeden Alicik “Bu mesaj sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir enerji ve çevre dostu projelerdir” dedi.

Alicik, çevreye karşı duyarlılığından dolayı BRT’ye teşekkür etti.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise konuşmasında BRT’deki yenilenebilir projenin kamuda bir ilk olduğuna işaret etti.

Denktaş, Projenin kalan etaplarının kısa sürede tamamlanmasıyla BRT’nin yayıncılık ve altyapısını geliştirmek için harcayabileceği bir rakamın ortaya çıkacağını söyledi.

Serdar Denktaş önemli bir açıklamada da bulundu.
KIB-TEK ile gerekli istişarelerin yapıldığı bilgisini de veren Denktaş “tüm kamunun yenilenebilir enerjiye geçmesi için düğmeye bastık” dedi.

Kamu enerji harcamasının elektrik kurumu üzerindeki en büyük yükü ortaya çıkardığına dikkat çeken Denktaş, 3-4 yıl içinde tümü gerçekleşecek proje ile hem büyük bir masraftan hem de KIB-TEK’e yönelik büyük bir yükten kurtulunacağını söyledi.

Bakan Denktaş’ın kamu çalışanlarından bir de isteği oldu.
“her beş lambadan birini tasarruflu kullansak, her dört klimadan birini çalıştırmasak yaklaşık yüzde 20 tasarruf sağlanıyor, bu da yıllık yaklaşık 25 milyon gibi bir rakamın tasarruf edilmesi anlamına gelir. Ve bu içinden geçtiğimiz süreçte buna ihtiyacımız var” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar güneş enerjisi santralini yerinde incelendi, teknik bilgi aldı. Bilkem Tunar’ın müzik dinletisinin de yer aldığı tanıtım resepsiyon ile sona erdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,7538
  5,7642
  0%
  6,3654
  6,3769
  0%
  7,0138
  7,0504