Son Haberler
23 NİSAN KUTLAMALARI…23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
23 NİSAN KUTLAMALARI… KONUK EKİPLER CUMHURBAŞKANI AKINCI VE BÜYÜKELÇİ BAŞÇERİ’Yİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇOCUKLARA ARMAĞAN... CUMHURBAŞKANLIĞI, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NDA ÇOCUKLARA “HAKLARIMI BİLİYORUM” ADLI ÇOCUK KİTABINI ARMAĞAN EDİYOR.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… MALİYE BAKANI DENKTAŞ, MECLİS GENEL KURULU TOPLANTISINDA KENDİSİNE YÖNELİK İDDİALARA YANIT VERDİ
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI… DENKTAŞ: ALNIM AÇIKTIR, HER TÜRLÜ ORTAMDA BU İDDİALARI YANITLAMAYA HAZIRIM
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI...CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BRTK’NIN 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARINI GÖRÜŞEREK ONAYLADI.
-www.brtk.net-
TAK’DA 2 SAATLİK GREV… KTAMS VE KAMU-İŞ TAK ÇALIŞANLARININ MECLİS GENEL KURULU’NDAKİ GÖREVLERİ ESNASINDA YAŞADIKLARI SORUNLARA KARŞI, TAK’TA 2 SAATLİK UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… POLİS TAŞKENT YOLUNDA ÖLÜ BULUNAN GENCİN İSMİNİ WALSHAK AUGUSTİNE NGOK OLARAK AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TAŞKENT CİNAYETİ… WALSHAK’IN ÖLDÜRÜLMESİ OLAYIYLA İLGİLİ 12 KİŞİ TUTUKLANDI
-www.brtk.net-
ÇELER’DEN İŞ KADINLARINA ZİYARET... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER, İŞ KADINLARI DERNEĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... İŞ KADINLARI DERNEĞİ, 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI’NDA ÜYE İŞYERLERİNİN TAM GÜN KAPALI OLACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELER: 1 MAYIS SADECE RESMİ TATİL DEĞİL, KUTLANMASI GEREKEN BİR BAYRAMDIR
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN DUYURU... SAĞLIK BAKANLIĞI ASYA, HEDİYEM, KÖSEDAĞ VE AYSU DAMACANA SU FİRMALARININ ÜRETİMLERİNİ BİR SÜRELİĞİNE DURDURARAK, SÖZ KONUSU FİRMALARIN SU ÖRENKLERİNE YAPILAN ANALİZLERDE BROMAT DEĞERLERİNİN YÜKSEK ÇIKTIĞI BELİRTİLDİ. HALKA SÖZ KONUSU SULARI TÜKETMEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNULDU.
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA YANGIN… ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NDE REMADE RECYCLİNG CYPRUS LTD’İN FIRIN ODASINDA YANGIN ÇIKTI
-www.brtk.net-
TEL-SEN’İN EYLEMİ… ÖZELLEŞTİRME VE TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA KARŞI ÇIKAN TEL-SEN GÜZELYURT’TA EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
İPEK KOZASI FESTİVALİ... 14. KIBRIS İPEK KOZASI FESTİVALİ, 4-5 MAYIS’TA BEYLERBEYİ’NDE YAPILACAK
-www.brtk.net-
SANAT BULUŞMASI... GAZİMAĞUSA GELİŞİM AKADEMİSİ’NİN “SANAT BULUŞMASI VE ATÖLYE BAYRAMI” BAŞLADI. 19 SANATÇININ KATILDIĞI ATÖLYE ÇALIŞMLARININ SERGİSİ 26 NİSAN’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
SRİ LANKA’DAKİ SALDIRI… KİLİSE VE OTELLERİ HEDEF ALAN TERÖR SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 290’A YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa kuruldu

Cumartesi 2 Haziran 2018

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Public Bicycle Sharing Cyprus LTD işbirliği ile ülkemizde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın lansman gecesi dün akşam gerçekleştirildi.

Lansman gecesine İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Yapım İnşaat Genel Proje Koordinatörü Laden Köse Göktaş, PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini, Yapım İnşaat Direktörü Ceren Ahmet Köse yanında birçok davetli katıldı.

GecedeLTB Başkanı Mehmet Harmancı ile beraber üç bakana üyelik belgeleri de takdim edildi.

LTB basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre; Lefkoşa’nın 43 farklı noktasında yer alacak 410 bisikletin bulunduğu paylaşım sistemi bir ay içerisinde hizmete girecek.

Yurttaşlar, Telsim Vodafo’nun sponsor olduğu bisiklet Paylaşım Sistemi’nden 4 farklı paket ile faydalanılabilecek. Bisiklet Paylaşım Sistemi’ndeYarım saatlik sürüş 7.90 TL, günlük sürüş 19.90 TL, 300 dakikalık esnek sürüş 49.90 TL , yıllık üyelik ise 339 TL olarak belirlendi.

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’dan yaralanmak isteyen yurttaşlar şehrin farklı noktalarında bulunan dokunmatık ekranlardan, projenin web sitesinden ve telefonlara indirilecek “Cycle Finder” aplikasyon ile bisikletleri kiralayabilecek.

Lansman gecesinde bir konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bir devrin başlangıcına tanıklık edildiğini ifade ederek, Lefkoşa için bisikletli günlerin başladığını müjdeledi.

Başkan Harmancı, ‘velesbit’in özellikle 1974 yılı öncesinde Kıbrıs Türk halkının hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu, bir ulaşım aracı olduğunu belirtirken, günümüzde ise markete dahi araba ile gitme alışkanlığı edinildiğini ifade etti.

Bir devrin değişiyor olduğunu, New York, Londra gibi dünyanın en önemli şehirlerinde var olan sistemin Lefkoşa’da da yaratıldığını söyleyen Harmancı, toplam 410 bisikletin olacağı sistem uyarınca her 15 dakikalık sürüş mesafesinde bir istasyonun var olacağının altını çizdi.

Başkan Harmancı, buradan sağlanacak gelirin bisiklet yollarının yapımına harcanacağına dikkat çekerek, şirket yetkililerine gösterdikleri cesur ve kararlı tavır nedeni ile teşekkür etti.

Gecede Velesbit Lefkoşa Direktörleri Ceren Ahmet Köse ve Laden Köse Göktaş ise konuşmalarında teknik detaylara yer verdiler ve sağlıklı yaşam adına bisiklet kullanımının Lefkoşa’da yaygınlaşmasının önemine vurgu yaptılar.
Ceren Ahmet Köse konuşmasında ayrıca bu zorlu süreç boyunca her türlü popilist baskı ve zorluğa göğüs geren LTB Başkanı Harmancı ve proje paydaşlarına teşekkür etti.

Lansman gecesinde ayrıca Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin dünyanın farklı şehirlerinde yaygınlaşması için çalışan Kanada merkezli PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini de gecede yaptığı konuşmasında LTB Başkanı Harmancı ve Köse ailesine teşekkür etti. Son dönemde yapılan ciddi çalışmalar sayesinde projenin hayat bulduğunu söyleyen Sabbatini, “Dünyada iki tip belediye başkanı vardır. Bisiklet paylaşım sistemi kurmayı hayal eden başkanlar ve bu hayali gerçekleştiren başkanlar.Bu nedenle sayın belediye başkanını kutlamak isterim” dedi.

Dün gece gerçekleştirilen lansmanın ardından bugün de Sağlık Bakanlığı’nın organize ettiği “Tütünsüz Dünya Günü” etkinliği kapsamında “Velespeed” sürüşü düzenlendi.

Velespeed Sürüşü etkinliğine Sağlık Bakanı Filiz Besim ile LTB Başkanı Mehmet Harmancı da katıldı.

Etkinlikte ayrıca Dumansız Hava Platformu üyeleri de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Sağlık Bakanlığı ile LTB’nin bugün çok anlamlı ve güzel bir etkinliğe imza attığını belirterek, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

LTB’nin Bisiklet Paylaşım Sistemi’ni çok anlamlı bulduğunu dile getiren Bakan Besim, “İki bin yıllık tarih kokan Lefkoşa’nın bisiklet yolları ile çevre dostu, engelli odaklı, insan odaklı bir şehir olmasını istiyorum. Hiç kuşkusuz bisiklet bu anlamda bize çok şey katacaktır” dedi.

31 Mayıs’ın Dünya Tütünden Arınma ve Farkındalık Günü olduğunu da belirten Besim, bugün dünya üzerinde en büyük salgının sigara kullanımı salgını olarak atlandırıldığını belirterek her yıl 7 milyon insanın sigara kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmasında Başkent Lefkoşa’da ülke genelinde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın bir devrin başlangıcı olduğunu kaydetti. LTB’nin hayata geçirdiği Velespeed Lefkoşa’nın dünyanın bir çok önemli şehrinde görülen bisiklet kiralama istasyonları ile aynı sistemde çalıştığını söyleyen Harmancı bisiklet kiralama istasyonlarının yıllık, aylık, günlük, saatlik ve tek kullanımlık tarifelerinin olacağını belirtti. Velespeed Lefkoşa’nın Lefkoşa’ya sağlık, dinamizim ve daha az ekzoz dumanı getireceğini vurgulayan Harmancı, en önemlisi de bisikletin bir taşıt olduğunun da yeniden hatırlanacağını ifade etti. Harmancı Lefkoşa’nın yeni bir güne uyandığını ve başkentte bu tür devrimlerin devam edeceğini belirtti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905