Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ YARIN SAAT 12.00’DE 21 PARE TOP ATIŞI VE CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’NIN BRT’DEN YAPACAĞI KONUŞMAYLA BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... “TARİHİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN” SLOGANIYLA DÜZENLENECEK ŞAFAK NÖBETİ, YARIN AKŞAM SAAT 21.30’DA YAVUZ ÇIKARMA PLAJI’NDA BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI’NIN KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ GÖSTERİ UÇUŞU VE PROVALAR NEDENİYLE, 18 TEMMUZ İLE 21 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA BAZI BÖLGELER VE BELLİ SAATLERDE DRON UÇURMAK, YAMAÇ PARAŞÜTÜ, DENİZ PARAŞÜTÜ VE BENZERİ HAVA SPORU İCRA ETMEK GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YASAKLANDI.
-www.brtk.net-
RUM YÖNETİMİNDEN PROVOKATİF GİRİŞİM... RUM YÖNETİMİ, KKTC’Yİ YOK SAYARAK TÜRKİYE’YE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI YAPTI.RUM YÖNETİMİ DIŞİŞLERİ BAKANI HRİSTODOULİDİS:TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ TÜM TARAFLARIN FAYDASINA OLUR
-www.brtk.net-
TATAR TÜRK KIZILAYI’NI KABUL ETTİ…BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS TÜRK HALKININ BUGÜNLERE GELMESİNDE TÜRK KIZILAY'IN ÖNEMİ BÜYÜK
-www.brtk.net-
SOS’DEN SUCUOĞLU’NA ZİYARET... SOS ÇOCUK KÖYÜ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FAİZ SUCUOĞLU’NU ZİYARET EDEREK, PROJELER VE İHTİYAÇLAR İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI.
-www.brtk.net-
KTTO’DAN PİLLİ’YE ZİYARET... KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI BAŞKANI TURGAY DENİZ VE BERABERİNDEKİ HEYET, SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ’Yİ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
SAĞLIKTA YOL HARİTASI BELİRLENDİ... SAĞLIK BAKANI PİLLİ: YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK, SAĞLIĞI İLERİYE TAŞIMAKTA KARARLIYIZ
-www.brtk.net-
PILLI’NIN KABULÜ…SAĞLIK BAKANI PILLI, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞI YETKILILERIYLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN TAZİYE MESAJI...BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TÜRKİYE’NİN ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA GÖREVLİ BİR DİPLOMATIN SİLAHLI SALDIRI SONUCU ŞEHİT OLMASINDAN DOLAYI TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NA TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ.
-www.brtk.net-
ABD TÜRKİYE GERGİNLİĞİ...PENTAGON TÜRKİYE İLE F-35 PROGRAMINI ASKIYA ALINDIĞI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DEN F-35 KARARINA TEPKİ... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BU TEK TARAFLI ADIM, MÜTTEFİKLİK RUHUYLA BAĞDAŞMADIĞI GİBİ HİÇBİR MEŞRU GEREKÇEYE DE DAYANMAMAKTADIR.
-www.brtk.net-
STOLTENBERG’DEN F-35 AÇIKLAMASI... NATO GENEL SEKRETERİ JENSSTOLTENBERG: TÜRKİYE'NİN NATO'YA KATKISI VE NATO'NUN TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ, F-35'LERDEN ÇOK DAHA DERİN VE KAPSAMLIDIR.
-www.brtk.net-
POMPEO-DENDİAS GÖRÜŞMESİ... ABD DIŞİŞLERİ BAKANI MİKE POMPEO, YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI NİKOS DENDİAS İLE BİR ARAYA GELDİ. GÖRÜŞMEDE DOĞU AKDENİZ'DEKİ ENERJİ PROJESİ VE BÖLGESEL İLİŞKİLER DE ELE ALINDI.
-www.brtk.net-
KASAPLIK HAYVAN SATIŞI... DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ, KAPALI ZARF YÖNTEMİ İLE SON KALAN İNEK VE DÜVELERİ SATACAK. TEKLİFLER EN GEÇ 26 TEMMUZ CUMA GÜNÜNE KADAR TEKLİF KUTUSUNA ATILABİLECEK.
-www.brtk.net-
BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN PROGRAMI NEDENİYLE, 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ, LEFKOŞA’DA, SAAT 07:30’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR GÖNYELİ ÇEMBERİ İLE ALPET-ALTINBAŞ PETROL İSTASYONU ARASINDA KALAN YOL TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ GAZİMAĞUSA’DA, SAAT 16:00’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR, FAZIL POLAT PAŞA BULVARI, FEVZİ ÇAKMAK BULVARI VE İLKER KARTER CADDESİ İLE BAYKAL ÇEMBERİ TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa kuruldu

Cumartesi 2 Haziran 2018

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Public Bicycle Sharing Cyprus LTD işbirliği ile ülkemizde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın lansman gecesi dün akşam gerçekleştirildi.

Lansman gecesine İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Yapım İnşaat Genel Proje Koordinatörü Laden Köse Göktaş, PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini, Yapım İnşaat Direktörü Ceren Ahmet Köse yanında birçok davetli katıldı.

GecedeLTB Başkanı Mehmet Harmancı ile beraber üç bakana üyelik belgeleri de takdim edildi.

LTB basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre; Lefkoşa’nın 43 farklı noktasında yer alacak 410 bisikletin bulunduğu paylaşım sistemi bir ay içerisinde hizmete girecek.

Yurttaşlar, Telsim Vodafo’nun sponsor olduğu bisiklet Paylaşım Sistemi’nden 4 farklı paket ile faydalanılabilecek. Bisiklet Paylaşım Sistemi’ndeYarım saatlik sürüş 7.90 TL, günlük sürüş 19.90 TL, 300 dakikalık esnek sürüş 49.90 TL , yıllık üyelik ise 339 TL olarak belirlendi.

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’dan yaralanmak isteyen yurttaşlar şehrin farklı noktalarında bulunan dokunmatık ekranlardan, projenin web sitesinden ve telefonlara indirilecek “Cycle Finder” aplikasyon ile bisikletleri kiralayabilecek.

Lansman gecesinde bir konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bir devrin başlangıcına tanıklık edildiğini ifade ederek, Lefkoşa için bisikletli günlerin başladığını müjdeledi.

Başkan Harmancı, ‘velesbit’in özellikle 1974 yılı öncesinde Kıbrıs Türk halkının hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu, bir ulaşım aracı olduğunu belirtirken, günümüzde ise markete dahi araba ile gitme alışkanlığı edinildiğini ifade etti.

Bir devrin değişiyor olduğunu, New York, Londra gibi dünyanın en önemli şehirlerinde var olan sistemin Lefkoşa’da da yaratıldığını söyleyen Harmancı, toplam 410 bisikletin olacağı sistem uyarınca her 15 dakikalık sürüş mesafesinde bir istasyonun var olacağının altını çizdi.

Başkan Harmancı, buradan sağlanacak gelirin bisiklet yollarının yapımına harcanacağına dikkat çekerek, şirket yetkililerine gösterdikleri cesur ve kararlı tavır nedeni ile teşekkür etti.

Gecede Velesbit Lefkoşa Direktörleri Ceren Ahmet Köse ve Laden Köse Göktaş ise konuşmalarında teknik detaylara yer verdiler ve sağlıklı yaşam adına bisiklet kullanımının Lefkoşa’da yaygınlaşmasının önemine vurgu yaptılar.
Ceren Ahmet Köse konuşmasında ayrıca bu zorlu süreç boyunca her türlü popilist baskı ve zorluğa göğüs geren LTB Başkanı Harmancı ve proje paydaşlarına teşekkür etti.

Lansman gecesinde ayrıca Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin dünyanın farklı şehirlerinde yaygınlaşması için çalışan Kanada merkezli PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini de gecede yaptığı konuşmasında LTB Başkanı Harmancı ve Köse ailesine teşekkür etti. Son dönemde yapılan ciddi çalışmalar sayesinde projenin hayat bulduğunu söyleyen Sabbatini, “Dünyada iki tip belediye başkanı vardır. Bisiklet paylaşım sistemi kurmayı hayal eden başkanlar ve bu hayali gerçekleştiren başkanlar.Bu nedenle sayın belediye başkanını kutlamak isterim” dedi.

Dün gece gerçekleştirilen lansmanın ardından bugün de Sağlık Bakanlığı’nın organize ettiği “Tütünsüz Dünya Günü” etkinliği kapsamında “Velespeed” sürüşü düzenlendi.

Velespeed Sürüşü etkinliğine Sağlık Bakanı Filiz Besim ile LTB Başkanı Mehmet Harmancı da katıldı.

Etkinlikte ayrıca Dumansız Hava Platformu üyeleri de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Sağlık Bakanlığı ile LTB’nin bugün çok anlamlı ve güzel bir etkinliğe imza attığını belirterek, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

LTB’nin Bisiklet Paylaşım Sistemi’ni çok anlamlı bulduğunu dile getiren Bakan Besim, “İki bin yıllık tarih kokan Lefkoşa’nın bisiklet yolları ile çevre dostu, engelli odaklı, insan odaklı bir şehir olmasını istiyorum. Hiç kuşkusuz bisiklet bu anlamda bize çok şey katacaktır” dedi.

31 Mayıs’ın Dünya Tütünden Arınma ve Farkındalık Günü olduğunu da belirten Besim, bugün dünya üzerinde en büyük salgının sigara kullanımı salgını olarak atlandırıldığını belirterek her yıl 7 milyon insanın sigara kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmasında Başkent Lefkoşa’da ülke genelinde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın bir devrin başlangıcı olduğunu kaydetti. LTB’nin hayata geçirdiği Velespeed Lefkoşa’nın dünyanın bir çok önemli şehrinde görülen bisiklet kiralama istasyonları ile aynı sistemde çalıştığını söyleyen Harmancı bisiklet kiralama istasyonlarının yıllık, aylık, günlük, saatlik ve tek kullanımlık tarifelerinin olacağını belirtti. Velespeed Lefkoşa’nın Lefkoşa’ya sağlık, dinamizim ve daha az ekzoz dumanı getireceğini vurgulayan Harmancı, en önemlisi de bisikletin bir taşıt olduğunun da yeniden hatırlanacağını ifade etti. Harmancı Lefkoşa’nın yeni bir güne uyandığını ve başkentte bu tür devrimlerin devam edeceğini belirtti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.17%
  5,6929
  5,7031
  0.4%
  6,3830
  6,3945
  0.6%
  7,0480
  7,0848