Son Haberler
BAŞBAKANDAN AÇIKLAMA... UBP GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN TATAR DİKMEN’DE UBP ÖRGÜT BİNASININ AÇILIŞINDA KONUŞTU. TATAR: KIBRIS TÜRK HALKI’NIN KENDİ İÇİNDE BİRLİĞİNİ KORUDUĞU, TÜRKİYE İLE SAMİMİ İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRDÜĞÜ SÜRECE BİRAZ ZAMAN ALSA DA TÜM SORUNLARINI AŞACAĞINI VURGULADI
-www.brtk.net-
BAŞBAKANDAN AÇIKLAMA... TATAR: ULUSAL BİRLİK PARTİLİLER VE HER GÖRÜŞTEN KKTC İNSANI İLE HER AN İÇ İÇE YAŞAYAN BİR POLİTİKACI OLDUĞUNU, HALKIN SORUNLARINI VE ÇÖZÜMLERİNİ İYİ BİLDİĞİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
BAŞBAKANDAN AÇIKLAMA... TATAR: ÇOK ÇALIŞMAK, ÜRETMEK, DÜNYADAKİ GELİŞMELERE GÖRE KENDİMİZİ GELİŞTİRMEK, GİRİŞİMCİLERİMİZİN YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇMAK DURUMUNDAYIZ Kİ, REFAH SEVİYEMİZİ ARTIRALIM
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ… HP GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN PARTİLERİN DEĞİL HALKIN SEÇİMİ OLMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADI
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ…ÖZERSAY, CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA KENDİSİNİN HENÜZ BİR KARAR VERMEDİĞİNİ DE BELİRTTİ
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN’DAN AÇIKLAMA…CTP GENEL BAŞKANI ERHÜRMAN, CTP’NİN YENİ DÖNEMDE İZLEYECEĞİ ÜÇ BACAKLI YOL HARİTASININ; KIBRIS SORUNUNA BİR AN ÖNCE KAPSAMLI ÇÖZÜM BULUNMASI, PROAKTİF BİR DIŞ POLİTİKA VE KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR EKONOMİ YARATMAK” OLACAĞINI KAYDETTİ
-www.brtk.net-
ERHÜRMAN’DAN AÇIKLAMA…ERHÜRMAN, KIBRIS’TA BİR ÇÖZÜM BULUNACAKSA BUNUN BM ŞEMSİYESİ ALTINDA MÜZAKERELER YOLUYLA BULUNACAĞINI DA VURGULADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ… UBP GENEL SEKRETERİ SANER, UBP’NİN HİÇBİR ŞEYDEN ETKİLENMEDEN AY SONUNDA BAŞLATACAĞI ÇALIŞMALARLA, CUMHURBAŞKANI ADAYINI SAPTAMA YOLUNA GİDECEĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ…SANER, KİMSENİN UBP’YE ‘SENİN ADAYIN ŞU OLMASIN, BU OLSUN, SEN ADAY GÖSTER VEYA GÖSTERME’ DEME HAKKI OLMADIĞINI DA VURGULADI
-www.brtk.net-
‘DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER VE KIBRIS’… YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, AVRASYA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ’NDE "DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER VE KIBRIS" KONULU BİR KONFERANS VERDİ
-www.brtk.net-
‘DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER VE KIBRIS’…ARIKLI TÜM ŞER GÜÇLERİN ORTAK HEDEFİNİNTÜRKİYESİZ BİR DOĞU AKDENİZ VE TÜRKİYE’DEN KOPARILMIŞ BİR KIBRIS OLDUĞUNU SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
BARIŞ PINARI HAREKATI…TÜRKİYE’NİN FIRAT’IN DOĞUSUNDA TERÖRİSTLERE YÖNELİK BAŞLATTIĞI BARIŞ PINARI HAREKATI’NA VERİLEN ARA ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE. TERÖRİSTLERİN BÖLGEDEN ÇEKİLMELERİ SÜRERKEN MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, YAKLAŞIK 55 ARAÇLIK KONVOYUN RESULAYN'A GİRİŞ YAPTIĞINI, 86 ARAÇLIK KONVOYUN İSE TEL TAMİR İSTİKAMETİNDE ÇIKIŞ YAPTIĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
BARIŞ PINARI HAREKATI... 3. CUMHURBAŞKANI EROĞLU: TSK’NIN YÜRÜTTÜĞÜ BARIŞ PINARI HAREKATI'NI DESTEKLİYORUZ
-www.brtk.net-
BARIŞ PINARI HAREKATI... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI TAÇOY: GÖSTERDİĞİ KARARLI DURUŞ SAYESİNDE TÜM DÜNYA TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞINI ANLADI
-www.brtk.net-
LEFKOŞA MARATONU... LTB’NİN CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE DÜZENLEDİĞİ LEFKOŞA TURKCELL’LE KOŞUYOR MARATONU YAPILDI. MARATONDAN ELDE EDİLEN GELİR, EĞİTİME KATKI İÇİN KULLANILACAK
-www.brtk.net-
BAĞLIKÖY’DE PALÜZE GÜNÜ… BAĞLIKÖY EKO TURİZM GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ İLE LEFKE BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE PALUZE GÜNÜ’NÜN 6.SI DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
OĞUZ TAK’A KONUŞTU… TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, ÜRETİCİ KOOPERATİFÇİLİĞİNİN GELİŞMESİNİN ÖNEMİNİ VURGULADI
-www.brtk.net-
OĞUZ TAK’A KONUŞTU…OĞUZ, KOYUN SÜTÜ ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASIN GÜNDEMLERİNDE OLDUĞUNU DA BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
BRTK’DA “PEMBE GÜN”… MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI “PEMBE EKİM” ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA BRTK , KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİNDE, YARIN EKRANDA FARKINDALIK YARATACAK
-www.brtk.net-
ÖZEL EĞİTİM YARARINA KONSER… MORMENEKŞE ÇAĞDAŞ KADINLAR DERNEĞİ, GAZİMAĞUSA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ YARARINAYARIN KONSER VERECEK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa kuruldu

Cumartesi 2 Haziran 2018

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Public Bicycle Sharing Cyprus LTD işbirliği ile ülkemizde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın lansman gecesi dün akşam gerçekleştirildi.

Lansman gecesine İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Yapım İnşaat Genel Proje Koordinatörü Laden Köse Göktaş, PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini, Yapım İnşaat Direktörü Ceren Ahmet Köse yanında birçok davetli katıldı.

GecedeLTB Başkanı Mehmet Harmancı ile beraber üç bakana üyelik belgeleri de takdim edildi.

LTB basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre; Lefkoşa’nın 43 farklı noktasında yer alacak 410 bisikletin bulunduğu paylaşım sistemi bir ay içerisinde hizmete girecek.

Yurttaşlar, Telsim Vodafo’nun sponsor olduğu bisiklet Paylaşım Sistemi’nden 4 farklı paket ile faydalanılabilecek. Bisiklet Paylaşım Sistemi’ndeYarım saatlik sürüş 7.90 TL, günlük sürüş 19.90 TL, 300 dakikalık esnek sürüş 49.90 TL , yıllık üyelik ise 339 TL olarak belirlendi.

Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’dan yaralanmak isteyen yurttaşlar şehrin farklı noktalarında bulunan dokunmatık ekranlardan, projenin web sitesinden ve telefonlara indirilecek “Cycle Finder” aplikasyon ile bisikletleri kiralayabilecek.

Lansman gecesinde bir konuşma yapan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bir devrin başlangıcına tanıklık edildiğini ifade ederek, Lefkoşa için bisikletli günlerin başladığını müjdeledi.

Başkan Harmancı, ‘velesbit’in özellikle 1974 yılı öncesinde Kıbrıs Türk halkının hayatında çok önemli bir yer tuttuğunu, bir ulaşım aracı olduğunu belirtirken, günümüzde ise markete dahi araba ile gitme alışkanlığı edinildiğini ifade etti.

Bir devrin değişiyor olduğunu, New York, Londra gibi dünyanın en önemli şehirlerinde var olan sistemin Lefkoşa’da da yaratıldığını söyleyen Harmancı, toplam 410 bisikletin olacağı sistem uyarınca her 15 dakikalık sürüş mesafesinde bir istasyonun var olacağının altını çizdi.

Başkan Harmancı, buradan sağlanacak gelirin bisiklet yollarının yapımına harcanacağına dikkat çekerek, şirket yetkililerine gösterdikleri cesur ve kararlı tavır nedeni ile teşekkür etti.

Gecede Velesbit Lefkoşa Direktörleri Ceren Ahmet Köse ve Laden Köse Göktaş ise konuşmalarında teknik detaylara yer verdiler ve sağlıklı yaşam adına bisiklet kullanımının Lefkoşa’da yaygınlaşmasının önemine vurgu yaptılar.
Ceren Ahmet Köse konuşmasında ayrıca bu zorlu süreç boyunca her türlü popilist baskı ve zorluğa göğüs geren LTB Başkanı Harmancı ve proje paydaşlarına teşekkür etti.

Lansman gecesinde ayrıca Bisiklet Paylaşım Sistemi’nin dünyanın farklı şehirlerinde yaygınlaşması için çalışan Kanada merkezli PBSC Urban Solutions Şirketi Direktörü Luc Sabbatini de gecede yaptığı konuşmasında LTB Başkanı Harmancı ve Köse ailesine teşekkür etti. Son dönemde yapılan ciddi çalışmalar sayesinde projenin hayat bulduğunu söyleyen Sabbatini, “Dünyada iki tip belediye başkanı vardır. Bisiklet paylaşım sistemi kurmayı hayal eden başkanlar ve bu hayali gerçekleştiren başkanlar.Bu nedenle sayın belediye başkanını kutlamak isterim” dedi.

Dün gece gerçekleştirilen lansmanın ardından bugün de Sağlık Bakanlığı’nın organize ettiği “Tütünsüz Dünya Günü” etkinliği kapsamında “Velespeed” sürüşü düzenlendi.

Velespeed Sürüşü etkinliğine Sağlık Bakanı Filiz Besim ile LTB Başkanı Mehmet Harmancı da katıldı.

Etkinlikte ayrıca Dumansız Hava Platformu üyeleri de hazır bulundu.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Sağlık Bakanlığı ile LTB’nin bugün çok anlamlı ve güzel bir etkinliğe imza attığını belirterek, bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

LTB’nin Bisiklet Paylaşım Sistemi’ni çok anlamlı bulduğunu dile getiren Bakan Besim, “İki bin yıllık tarih kokan Lefkoşa’nın bisiklet yolları ile çevre dostu, engelli odaklı, insan odaklı bir şehir olmasını istiyorum. Hiç kuşkusuz bisiklet bu anlamda bize çok şey katacaktır” dedi.

31 Mayıs’ın Dünya Tütünden Arınma ve Farkındalık Günü olduğunu da belirten Besim, bugün dünya üzerinde en büyük salgının sigara kullanımı salgını olarak atlandırıldığını belirterek her yıl 7 milyon insanın sigara kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı etkinlikte yaptığı konuşmasında Başkent Lefkoşa’da ülke genelinde ilk kez kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed Lefkoşa’nın bir devrin başlangıcı olduğunu kaydetti. LTB’nin hayata geçirdiği Velespeed Lefkoşa’nın dünyanın bir çok önemli şehrinde görülen bisiklet kiralama istasyonları ile aynı sistemde çalıştığını söyleyen Harmancı bisiklet kiralama istasyonlarının yıllık, aylık, günlük, saatlik ve tek kullanımlık tarifelerinin olacağını belirtti. Velespeed Lefkoşa’nın Lefkoşa’ya sağlık, dinamizim ve daha az ekzoz dumanı getireceğini vurgulayan Harmancı, en önemlisi de bisikletin bir taşıt olduğunun da yeniden hatırlanacağını ifade etti. Harmancı Lefkoşa’nın yeni bir güne uyandığını ve başkentte bu tür devrimlerin devam edeceğini belirtti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 34/21° 35/20°
  Girne 37/17° 33/17°
  Mağusa 35/19° 35/18°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,7690
  5,7794
  0%
  6,4202
  6,4318
  0%
  7,4219
  7,4606