Son Haberler
KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDİKASI İLE KAMU-SEN BU AKŞAM MERKEZİ CEZAEVİ’NDE ŞOK GREVE GİRDİ. KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDİKASI GENEL BAŞKANI GÜVEN BENGİHAN BRT MUHABİRİNE YAPTIĞI AÇIKLAMADA, CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ ANGARYA ÇALIŞTIRILMAMASI AMACIYLA BU AKŞAM SAAT 20.00’DEN YARIN SABAH SAAT 09.00’A KADAR ŞOK GREVE GİRDİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR, "BİZ ARTIK YOLUMUZU BULDUK. YOLUMUZ, KKTC'NİN DEVAMI VE GÜÇLENDİRİLMESİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN GARANTÖRLÜĞÜNDE DE BU COĞRAFYADA KENDİ BAYRAKLARIMIZ ALTINDA, VATANIMIZA VE MİLLETİMİZE BAĞLI OLARAK YAŞAMAKTAN GEÇMEKTEDİR." DEDİ. TATAR, MERSİN'DEKİ PROGRAMININ İKİNCİ GÜNÜ KAPSAMINDA, ERDEMLİ VE SİLİFKE İLÇESİNİN YÜKSEK RAKIMINDAKİ MAHALLERİNİ GEZEREK, VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN ERSİN TATAR İLE BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERAY YARIN ANKARA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNACAK.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, BAZI YURT DIŞI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, RESMİ ZİYARET İÇİN BU AKŞAM KKTC’YE GELDİ.KONUK BAKAN TEMASLARINA YARIN BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
GİRNE’DEKİ BALIKÇI BARINAKLARINI ZİYARET EDEN TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI DURSUN OĞUZ, AMAÇLARININ BALIKÇILARIN ŞARTLARINI GELİŞTİRMEK VE ÇEŞİTLİ TEŞVİKLERLE BU MESLEĞİN CAZİBESİNİ ARTTIRMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
SENDİKAL PLATFORM BUGÜN “YOK OLUŞA HAYIR” SLOGANI ALTINDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI’NI ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
POLİSİN SUÇLA OPERASYONEL MÜCADELE ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE KKTC’DE İZİNSİZ YAŞADIĞI TESPİT EDİLEN 16 KİŞİ TUTUKLANDI.
-www.brtk.net-
POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ ARASINDA “EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ ANTLAŞMASI” İMZALANDI. PROTOKOLLE ULUSLARARASI FİNAL ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİM GÖRECEK POLİS MENSUPLARI VE ÇOCUKLARI İNDİRİMLİ OLARAK BU HAKTAN YARARLANACAKLARDIR.
-www.brtk.net-
METEHAN - ALAYKÖY ÇEVRE YOLU ÜZERİNDE TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ. KAZA SONUCU CEMİL ÖNER YARALANDI. IŞIK KİTABEVİ’NİN BU YIL 32’NCİSİNİ DÜZENLEYECEĞİ KİTAP FUARI PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLIYOR. TEMASI “VAZGEÇME” OLAN FUAR, HER ZAMANKİ GİBİ PANELLERE, SÖYLEŞİLERE, ŞİİR DİNLETİLERİNE DE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK.
-www.brtk.net-
YENİBOĞAZİÇİ BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 11’İNCİ PULYA FESTİVALİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKERLE DEVAM EDİYOR.
-www.brtk.net-

Basın Sen’den “dayanışma eylemi”

Salı 22 Ocak 2019

Basın Emekçileri Sendikası(Basın-Sen), Afrika gazetesine düzenlenen saldırının yıldönümü vesilesiyle gazetenin önünde “dayanışma” eylemi düzenledi.

Eyleme, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Vicdani Ret İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Sol Hareket, Boran Kültür Merkezi, Yeni Kıbrıs Partisi, Çağ-Sen ve Güney Kıbrıs’tan Kıbrıs Gazeteciler Sendikası destek verdi.

Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir, eylemde yaptığı açılış konuşmasında, 22 Ocak 2018’de Afrika gazetesi önünde düzenlenen “linç girişiminin” ülkede ifade özgürlüğünü derinden yaraladığını belirtti. Kişmir, bugün bu dayanışma eylemini “faşizmi kınamak için” düzenlediklerini belirtti.

“Hiçbir şekilde ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağını, darbe vurulamayacağını, dimdik ayakta olduğumuzu haykırmak için buradayız” diyen Kişmir, Lefkoşa’da saldırıdan 4 gün sonrası düzenlenen destek eyleminde halkın gerekli cevabı verdiğini kaydetti.
Basın Sen Genel Sekreteri Serkan Soyalan tarafından okunan açıklamada ise, 1 yıl önce yaşanan olaylarının “ifade özgürlüğüne kara bir leke” sürdüğü belirtildi.
Afrika gazetesine yönelik eylemin, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının talimatıyla düzenlendi” denilen açıklamada, Kıbrıs Türk tarihinde “kara bir gün olarak” yerini alan saldırıya 26 Ocak tarihinde düzenlenen eylemle verilen tepkinin ayakta alkışlanacak bir duruş olduğu ifade edildi.
Açıklamada, olaylarda yer alanlara gerekli cezanın verilmediği ve ceza verilenlerin de cezaları tamamlanmadan affedildiği kaydedildi.
Pek çok kesimin sessiz kaldığı olaya karşı bir tek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ses çıkardığına işaret edilen açıklamada, hükümete, yaşananlara karşı tepkisiz kalıp, saldırganlara verilen cezaları affetme eleştirisinde bulunuldu.

Saldırıyla ilgili aranan 9 kişiyle ilgili hiçbir girişim yapılmadığına işaret edildi.

Açıklamada, “Her türlü özgürlükleri korumak ve bu özgürlükler için mücadele etmek bizlerin en asli görevleri arasında yer almaktadır. Özellikle mesleğimiz gereği basın ve ifade özgürlüğü bizlerin onurudur. Her kim ki onurumuzu ayaklar altına almaya kalkarsa, bilecektir ki en sert şekilde bizleri karşısında bulacaktır ve gereken karşılığı alacaktır. Bu konularda kimse bizi sınamaya kalkmasın” denildi.

Basın-Sen’in açıklamasının ardından söz alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, doğruların bazı kişileri korkuttuğunu söyledi.

Adada bir çözümü ve barışı engelleyen tarafın Ankara olduğunu savunan Elcil, sergilediği duruştan dolayı Afrika gazetesini selamladığını kaydetti. Elcil, “Kıbrıs Türk halkını uyandırmak için gerçekleştirdiği eylemlere devam etmesini istiyorum” dedi.

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ise, dayanışma için teşekkür ettiği konuşmasında, 22 Ocak 2018’de yer alan olayları bir milat saydıklarını, çünkü 1974 sonrası Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk toplumuna düzenlenen en büyük şiddet olayı olduğunu ve bu olaylarda polisle işbirliği yapıldığını iddia etti.

Polisin söz konusu günde olayları sadece seyrettiğini ve Polis Genel Müdürü’nün ekiplere “gidin ancak müdahale etmeyin” talimatı verdiğini savunan Levent, böyle bir talimat veren müdürün halen görevde olmasını eleştirdi.

Afrika Gazetesi’nin 22 Ocak 2018 tarihli manşetinde Suriye’ye düzenlenen operasyonu “Bir İşgal Harekatı Daha” başlığıyla verdiğini anımsatan Levent, bunun “anti militarist, savaş karşıtı bir manşet” odluğunu belirtti.

Bazı kesimlerin saldırıyı kınadığını ancak Afrika Gazetesi için de “yazmaması gerekirdi” eleştirisi yaptığına işaret eden Levent, “Manşete sahip çıkılmalıydı” dedi.

Levent, polis genel müdürünün de yargılanması gerektiğine inandığını belirtti.

Olayların Türkiye’nin ülkeye müdahalesinin açık bir yüzü olduğunu ileri süren Levent, “Kıbrıs’ın askersizleşmesinden ve birleşmesinden yanayız” dedi.
(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 2.28%
  5,7046
  5,7149
  2.06%
  6,3197
  6,3311
  1.95%
  6,8856
  6,9215