Son Haberler
LEFKE’NİN KURTULUŞUNUN 45. YILDÖNÜMÜ... LEFKE’NİN KURTULUŞUNUN 45’İNCİ YILDÖNÜMÜ VE BU MÜCADELEDE ŞEHİT DÜŞENLER İÇİN LEFKE’DE TÖREN DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... YENİBOĞAZİÇİ PULYA FESTİVALİ BAŞLADI. 25 AĞUSTOS’A KADAR SÜRECEK FESTİVALİN AÇILIŞ TÖRENİNE BAŞBAKAN TATAR VE CUMHURBAŞKANI AKINCI DA KATILDI
-www.brtk.net-
PULYA FESTİVALİ... PULYA FESTİVALİNİN AÇILIŞ KONUŞMALARINDA, ÇEVRE VE DOĞAL GÜZELLİKLER KORUNARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELİŞMENİN ÖNEMİ VURGULANDI
-www.brtk.net-
SERDARLI’DA FESTİVAL COŞKUSU... 5’İNCİ SERDARLI BABUTSA KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI. FESTİVAL, 2 GÜN SÜRECEK
-www.brtk.net-
“YANGIN YERİNDE KABARE”... CUMHURBAŞKANI AKINCI, “YANGIN YERİNDE KABARE” OYUNUNUN SAKINCALI BULUNMASI KONUSUNDA, “41’İNCİ HÜKÜMETİN BİZİ 40 YIL GERİYE GÖTÜRMESİNİ KABUL EDEMEYİZ, TOPLUMUMUZ BUNU HAK ETMİYOR” DEDİ
-www.brtk.net-
TİYATRO TARTIŞMASI... KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI HÜKÜMETİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT ETMEKLE SUÇLADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜ PRODROMU, RUM YÖNETİMİ BAŞKANININ, KIBRIS SORUNUNA KALICI VE FONKSİYONEL BİR ÇÖZÜM BULUNMASINI SAĞLAYACAK KENDİLERİ AÇISINDAN ONURLU BİR ANLAŞMAYA İMZA ATMAYI HEDEFLEDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ
-www.brtk.net-
İDLİB'E RUS HAVA SALDIRISI... RUS SAVAŞ UÇAKLARININ, "İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ"NDE BİR KÖYE DÜZENLEDİĞİ SALDIRIDA 13 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ, 20 SİVİL YARALANDI
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DA AŞIRI YAĞIŞLAR... HİNDİSTAN'IN ÇEŞİTLİ KESİMLERİNDE ETKİLİ OLAN YAĞIŞLARIN YOL AÇTIĞI SEL, TOPRAK KAYMALARI VE KAZALARDA ÖLENLERİN SAYISI 333'E YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
JAPONYA'DA TAYFUN... JAPONYA'NIN BATI KESİMLERİNİ ETKİSİ ALTINA ALAN KROSA TAYFUNU NEDENİYLE 3 KİŞİ ÖLDÜ, 50 KİŞİ YARALANDI, YÜZLERCE UÇAK SEFERİ İPTAL EDİLDİ
-www.brtk.net-
DRAG YARIŞI... AKINCILAR KÖYÜ BİRİNCİ TÜNEL YOLUNDA BUGÜN DRAG YARIŞI YAPILACAK. YARIŞ NEDENİYLE TRAFİK AKIŞI, BELİRLİ SAATLERDE İKİNCİ TÜNEL YOLU ÜZERİNDEN VE TEK ŞERİTTEN SAĞLANACAK
-www.brtk.net-

Başbakan Tatar: KKTC devleti her zaman TC ile güçlenmeye devam edecektir

Cumartesi 20 Temmuz 2019

Başbakan Ersin Tatar, KKTC devletinin, Kıbrıs Türk halkıyla birlikte direnen Türk ulusunun, Türk milletinin yarattığı başarı olduğunu vurgulayarak, “KKTC devleti her zaman TC ile güçlenmeye devam edecektir” dedi. Başbakan Tatar, KKTC’nin yoluna anlamlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, “Somut işbirliği anlamında bugün itibarıyla 750 Milyon TL’lik bir kaynak aktarımı ile ilgili ilk dilimi serbest bırakıyoruz” dedi. Oktay, aktarılan kaynağın devam eden bir çok yatırım ve hizmetin hızlandırılması adına can suyu olacağını, ivme kazandıracağını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet, Başbakan Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

Oktay’a TBMM heyeti ile konuk bakan ve diğer yetkililer, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşlik etti. Görüşmede, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da hazır bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle KKTC’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıslı Türklere Türk milletinin selamlarını iletmek istediklerini söyledi.

1974’ün ve öncesinin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Oktay, barış isteniyorsa her şeye hazır olmak gerektiğini, gelecekteki barışın çok daha güçlü temellere oturtulabilmesi için geçmişin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı.

20 Temmuz 1974’ten bu yana geçen süreçte kurum ve kuruluşlarıyla çok güçlü bir KKTC yaratıldığını, kurumsal bir yapı oluşturulduğunu ifade eden Oktay, KKTC’de sürekli artan bir refah seviyesi ile bunun çok daha gelişmesi gerektiğini, Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman KKTC’nin yanında olduklarını söyledi.

Oktay, “KKTC’deki vatandaşlarımızın refah seviyesi sürekli artan bir trendde gelişerek devam ediyor. Biz refah seviyesinin daha ileri aşamalara çıkmasını istiyoruz. Biz sadece savaş zamanında, askeri alanda değil her alanda Kıbrıs Türk’ünün yanındayız” şeklinde konuştu.

Kıbrıs’ta yapısal reform
ların güçleniyor olmasının önemine işaret eden Oktay, işadamlarının KKTC’de iş yapmak istediğini, ancak bazı alanlarda önlerinin açılmasına ihtiyaç olduğunu, iş dünyasından verilen bu mesajın da çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, somut işbirliği anlamında bugün itibarıyla 750 Milyon TL’lik bir kaynak aktarımı ile ilgili ilk dilimi serbest bırakıyoruz” diyen Oktay, aktarılan kaynağın devam eden bir çok yatırım ve hizmetin hızlandırılması adına can suyu olacağını, hizmetlere ivme kazandıracağını kaydetti.

TC ile KKTC arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin önemine de işaret eden Oktay, Kıbrıslı gençlerin Türkiye’deki gençlerle bir arada, karşılıklı iletişim halinde olmalarının önemini vurguladı.
Gençlerin birlik ve beraberliğinin iki toplumu daha da birleştireceğini, bir arada tutacağını belirten Oktay, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik kampları programında Türkiye’deki gençlere sağlanan tüm imkanların bundan böyle KKTC’li gençlere de sunulacağını anlattı.

Oktay, bu kamptan Türkiye’deki herhangi bir genç nasıl faydalanıyorsa, KKTC’deki gençlerin de aynı şekilde ve şartlarda faydalanacağını söyledi.

Öte yandan bugün açılışı olan ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nin önemine de işaret eden Oktay, teknoloji vadisinin KKTC’nin ekonomisine katma değer sağlayacağını aktardı.

Fuat Oktay, karşılıklı şehirlerin tanıtımını içeren etkinlikler yapılması için de girişim başlattıklarını, bunun KKTC ekonomisine de katkısı olacağını, sosyal anlamada da karşılıklı şehirleri birbirine bağlayacak ve somut projelerin gelişmesine vesile olacağını kaydetti.
Oktay, “TC olarak irademiz, duruşumuz her zaman nettir” diyen Oktay, enerji konusundaki çalışmaların da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Başbakan Ersin Tatar da, Oktay ve beraberindeki heyeti KKTC’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu yıl Mutlu Barış Harekatı’nın 45. yılının kutlandığını anımsattı.

Dönemin Türkiye Başbakan’ı Bülent Ecevit’in verdiği isabetli karar ile Kıbrıslı Türklerin özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuştuğuna işaret eden Başbakan Tatar, Türkiye’nin 1960 anlaşmalarından kaynaklanan garantörlük hakkından dolayı adaya müdahale ederek, adaya huzur ve barış getirdiğini söyledi.

Mübadele anlaşmasından sonra Kıbrıs’ta iki ayrı devlet kurulduğunu, o günden bu güne de barışın devam ettiğini ifade eden Başbakan Tatar, son dönemlerde Doğu Akdeniz’de yaşananlara değindi.

Başbakan Tatar, Türkiye’nin, KKTC’yle işbirliği içinde, Kıbrıslı Türklerin hak ve çıkarlarının korunması için gösterdiği çabanın, KKTC’nin ne kadar önemli bir devlet olarak ortaya çıktığının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Türkiye ile karşılıklı ilişkilerin gelişmesi, kültürel, siyasi ve ekonomik bağların gelişmesinin önemine işaret eden Başbakan Ersin Tatar, çeşitli kültürel faaliyetlerle gençlere yönelik yapılacak bir takım çalışmaların, Türkiye ile KKTC’nin daha da kaynaşabilmesi adına önemli olduğunu vurguladı.

“Türkiye ile KKTC’nin arasındaki bağların güçlendirilmesi hepimizin görevidir” diyen Başbakan Tatar, hükümetlerinin, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyetini takdir ettiğini ve çok önemsediği dile getirdi.

Kıbrıslı Türklerin bu günlere kolay gelmediğini ifade eden Başbakan Tatar, bu süreçte Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin hep yanında olduğuna ve yanında olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Yapısal reformlar ve üretime yönelik çalışmalarla KKTC’nin daha güçlü hale getirileceğini, halkın refahının daha da artırılacağını söyleyen Başbakan Tatar, bu anlamda Türkiye’nin gerçekleştirdiği asrın projesi diye adlandırılan su projesinin önemine değindi.
Bu projenin ve ada genelindeki su borularının tamamlanması arzusunda olduklarını belirten Başbakan Tatar, KKTC’de altyapı da dahil olmak üzere, çeşitli alanlarda üretken ve verimli pozisyonunu artırarak, rekabet edilebilirliğini güçlendirmek, ekonomik anlamda, hem ticareti hem de çeşitli sektörleri olgunlaştırmanın ve güçlü bir ekonomi yaratmanın başlıca görevleri olduğunu kaydetti.

(BRT/SM)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.57%
  5,5398
  5,5497
  1.14%
  6,1414
  6,1524
  0.14%
  6,7168
  6,7518