Son Haberler
GUTERRES BELGESİ TARTIŞMASI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NI GÖRÜŞMEYE BUGÜN DE DEVAM EDİYOR. CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİNİN ELE ALINDIĞI GENEL KURUL’DA “ GUTERRES BELGESİ” TARTIŞMASI YAŞANDI. MUHALEFET PARTİLERİ MECLİSTE YAPTIKLARI KONUŞMALARDA KIBRIS KONUSUNDAKİ SON DURUMU MECLİSLE PAYLAŞILMASI GEREKTİĞİNİ VURGULADILAR.
-www.brtk.net-
LUTE GELİYOR... BM GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE, PAZAR GÜNÜ KIBRIS’A GELİYOR LUTE’UN, PAZARTESİ GÜNÜ CUMHURBAŞKANI AKINCI İLE GÖRÜŞMESİ BEKLENİYOR
-www.brtk.net-
EMİRNAME YÜRÜRLÜKTE... HP GENEL BAŞKANI, BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY EMİRNAMEYE YÖNELİK TEPKİLERİ ELEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
AVRUPA’DA TEMSİLİYET... CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ , AVRUPA ÇAPINDA 40’TAN FAZLA ÜLKEDEN PARTİNİN ÇATI PARTİSİ OLAN AVRUPA SOSYALİSTLERİ PARTİSİ’NİN KONGRESİNE KATILDI
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN EYLEM UYARISI... KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, HÜKÜMETİN YANLIŞ UYGULAMALARDA BULUNDUĞUNU İDDİA EDEREK, GREV DAHİL EYLEM BAŞLATACAĞINI AÇIKLADI
-www.brtk.net-
KAMU-SEN’DEN ELEŞTİRİ... KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKASI BAŞKANI METİN ATAN, SON 3 AYLIK HAYAT PAHALILIĞININ DONDURULMASI KARARINI ELEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS’IN KÜLTÜREL MİRASI... 10 YILDIR FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEN KÜLTÜREL MİRAS TEKNİK KOMİTESİ ÇALIŞMALARINI YENİ BİR KİTAPCIKTA TOPLADI. KİTAPCIK DÜZENLENEN ETKİNLİKLE TANITILDI
-www.brtk.net-
TEL-SEN’DEN TEPKİ... KIBRIS TÜRK KAMU ULAŞTIRMA HABERLEŞME BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE HABERLEŞME SENDİKASI, TELEKOMÜNİKASYON DAİRESİ İLE İLGİLİ HİÇBİR OLDU BİTTİYE MÜSAADE ETMEYECEKLERİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
FRANSA HÜKÜMETİNE GENSORU ÖNERGESİ..... FRANSA’DA SARI YELEKLİLERİN PROTESTOLARI DEVAM EDERKEN FRANSIZ MUHALEFETİ DE HÜKÜMETE KARŞI GENSORU ÖNERGESİ VERDİ. ÖNERGE İÇİN YARIN MECLİS GENEL KURULUNDA OYLAMA YAPILACAK.
-www.brtk.net-
AZEZ’DE BOMBALI SALDIRI .....SURİYE'NİN KUZEYİNDE TÜRKİYE SINIRINDAKİ AZEZ İLÇE MERKEZİNDE YER ALAN "AZEZ EHLİ HASTANESİ” YAKININA BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA SALDIRI DÜZENLENDİ. SALDIRIDA 1 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ, 20 SİVİL YARALANDI.
-www.brtk.net-

Başbakan: Maddi hasar giderilir, giden canlar geri gelmez

Perşembe 6 Aralık 2018

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede olağandışı bir dönemden geçildiğine işaret ederek içinde bulunulan durumu en az hasarla atlatmaya çalıştıklarını söyledi.

“Çok ciddi acılar var, sakin olmamız ve dayanışma içinde olmamız lazım” diyen Erhürman, vatandaşlardan çok gerekli olmadıkça yollara çıkmaktan itina etmelerini, ayrıca Sivil Savunma ve diğer ekiplerin talimatlarına eksiksiz uymalarını istedi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede sağanak yağmurun yer yer yarın da devam edeceği bilgisinin kendilerine bildirilmesi dolayısıyla ülkede eğitime yarın da ara verileceğini açıkladı.

KKTC Afet ve Acil Durum Merkezi Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında bugün yaklaşık iki saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Başbakan Erhürman, toplantı sonrası basın toplantısı düzenledi.

Başbakan, aşırı yağışlar nedeniyle bazı okullarda zarar meydana geldiğini ve tedbir amaçlı olarak, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yarın da eğitime ara verildiğini söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede yoğun yağış ve sel olayları sonrasında 4 gencin hayatını kaybettiğini belirterek, “Yaşananlardan sonra ciddi hasar oluştu, Ciklos mekvkiinde meydana gelen kazada 3 genci yitirmiş bulunuyoruz, 4’üncü kişinin bulunması için arama çalışmaları sürüyor”dedi.

Hava koşulları elverdiği sürece arama kurtarma faaliyetlerinin devam edeceğini ifade eden Erhürman, “Son derece üzücü bir olay, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili gelişmeler konusunda kamuoyu sık sık bilgilendirilecek ”dedi.

Başbakan, bugün daha yüksek oranda yağışlar beklendiğini, ancak Meteoroloji Dairesi’nden gelen haritaların beklentinin altında yağış olacağını gösterdiğine işaret etti.

Bugün önce 3 gencin hayatını kaybettiği Ciklos bölgesinde incelemerde bulunduklarını anlatan Başbakan Erhürman, TC’den de yardım için teklif geldiğini açıkladı.

Vuni Palace Otel bölgesinde birçok aracın denize yuvarlandığını, otellerde ciddi hasar meydana geldiğini anlatan Başbakan Erhürman, Sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin dün akşam mahsur kalan tursitleri başka yere naklettiklerini söyledi. Erhürman, “can kaybı engellendi ancak ciddi hasar var.”dedi.

Alsancak bölgesinde zararın temel sebebinin “derelerle ilgili düzenlemenin yetersiz olması” olduğunu, Belediye Başkanından hemen gerekli müdahalenin yapılmasını istediğini kaydeden Erhürman, gerekli düzenlemelerin yapılması için geçmişte ilgili mülk sahiplerinin çalışmalar için izin vermediğini dolayısıyla sorunlar yaşandığını aktardı.

Başbakan, yaşanan felakete işaret ederek, “kamusal düşünmenin zamanıdır dolayısıyla, özel mülkiyet sahipleri de kamu yararı için feragatte bulunmalıdır” dedi.

Yukarı Dikmen’de ciddi zararlar oluştuğunu, can kaybına neden olabilecek olaylar da yaşandığını kaydeden Erhürman, Dikmen’de ciddi kanallar inşa edilmesine rağmen büyük hasarlar meydana geldiğini, ancak ikinci bir kanalın inşasında da özel mülk ile ilgili sorundan dolayı çalışmaların ileriye taşınamadığını söyledi.

Dikmen’de de çok ciddi maddi zarar olduğunu ifade eden Başbakan Erhürman, önümüzdeki günlerde bu felaketin devam edebileceğini belirterek “çok ciddi acılar var”dedi.

Vatandaşlardan sakin ve dayanışma içinde olmalarını isteyen Başbakan Erhürman, daha fazla can kaybı yaşanmaması adına ayrıca sahada görev yapan GKK ve Sivil Savunma ekiplerinin talimatlarına eksiksiz uyulması çağrısı da yaptı.

Erhürman “olağandışı bir dönemden geçiyoruz, her türlü önlem almamız lazım, bugünden itibaren Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkililerinden de yardım alacağız” dedi.

Çok gerekli olmadıkça yollara çıkmaktan kaçınılmasını isteyen Başbakan Erhürman, süreç en az zararla atlatılana kadar arama kurtarma çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Erhürman, ““Bu süreci dayanışma içinde elbirliği ile atlatmaya çalışacağız, maddi hasar giderilebilir ancak yaşanan can kayıpları geri gelemez”dedi.

Başbakan Erhürman, olaylarda yaşamını yitiren gençlere allahtan rahmet yakınlarına da başsağlığı diledi.

Basının sorularını da yanıtlayan Başbakan Tufan Erhürman, derelerde gerekli olan düzenlemeler için, ilgili mülklerin sahipleri ile nasıl bir yol takip edileceği sorusuna, dere yataklarındaki çalışmalarda da kanal çalışmalarında da hep karşılaşılan sorunun, kamulaştırma veya çalışmanın özel mülke temas edecek olması olduğunu kaydetti.

Erhürman, “Özel mülkiyet sahipleri kendi mallarından 2-3 metre kareyi, yapılması gereken çalışmaların yapılması için verme konusunda çok da istekli olmuyor, o engeller bugün yaşanan pek çok felakete yol veriyor. Bunu Dikmen’de de, Alsancak’ta da, Lapta’nın alt kısmında da gözlemledik.

Bu noktadan sonra kamu yararı için her birimiz gerektiğinde gerekli fedakarlığı yapma yükümlülüğü altında olduğunuzu bilmek zorundayız. Biz de devlet olarak bu konularda gerekli kamulaştırılma kararlarını almaktan hiçbir şekilde kaçınmayacağız” dedi.

Ciklos mevkiinde 3 kişinin ölümüne neden olan olayda bir ihmal olup olmadığının ve araştırılıp araştırılmayacağının sorusuna karşılık Erhürman, şu anda ilk hedefin 4’üncü kayıp şahsın bulunmasına yönelik olduğunu, ardından da sadece Ciklos mevkiinde yaşanan olayda değil diğer bölgelerde de yaşanan olaylarda ihmalin bulunup bulunmadığının araştırılacağını söyledi.

Kaybedilen şahıslardan dolayı acıların çok taze olduğunu ve elde edilen bilgilerin bu aşamada açıklanmasının doğru olmadığını kaydeden Erhürman, pek çok aracın denize sürüklenmesi, Alsancak’ta derelerle ilgili neden düzenleme yapılmadığı, Lapta’da ve Dikmen’de de olayların araştırılacağını söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3633
  5,3730
  0%
  6,0764
  6,0873
  0%
  6,7071
  6,7421