Son Haberler
KIBRIS KONUSU... NEWYORK’TA BULUNAN BM GENEL SEKRETERİ'NİN KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ELİZABETH SPEHAR, YARIN GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELERİNE BİLGİ VERECEK
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, KIBRIS’TAKİ GÖREV SÜRESİNİ DOLDURAN ABD’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KATHLEEN DOHERTY’Yİ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... CUMHURBAŞKANI AKINCI, GÖREVİNE YENİ BAŞLAYAN AVUSTRALYA’NIN LEFKOŞA YÜKSEK KOMİSERİ SAMUEL BE EVER’İ KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... KIBRIS TÜRK İŞÇİ SENDİKALARI FEDERASYONU TÜRK-SEN, ASGARİ ÜCRET ARTIŞINI GÜLÜNÇ OLARAK NİTELENDİRDİ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRETE TEPKİ... EŞİT HAK VE ADALET SENDİKASI DA, DÜN BELİRLENEN YENİ ASGARİ ÜCRETİN YETERLİ OLMADIĞINI BELİRTEREK TEPKİ GÖSTERDİ
-www.brtk.net-
ATAKAN ANKARA’YA GİDİYOR... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI TOLGA ATAKAN RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE BU AKŞAM ANKARA’YA GİDECEK
-www.brtk.net-
‘ŞAHANE DÜĞÜN’... KIBRIS TÜRK DEVLET TİYATROLARININ 2018-2019 SEZONU AÇILIŞ OYUNU "ŞAHANE DÜĞÜN" GAZİMAĞUSA’DA SAHNELENİYOR. OYUNUN İLK GÖSTERİMİ DÜN AKŞAM İZLEYİCİYLE BULUŞTU
-www.brtk.net-
YAĞMUR GELİYOR... METEOROLOJİ DAİRESİ BÖLGEDE YENİ BİR SOĞUK VE NEMLİ HAVA KÜTLESİNİN ETKİLİ OLACAĞINI DUYURDU. HAVA HAFTA BOYUNCA PARÇALI BULUTLU VE YAĞMURLU GEÇECEK
-www.brtk.net-
GRİP CAN ALDI... ROMANYA'DA SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONUYLA HASTANEYE GİDENLERİN SAYISI 90 BİNİ AŞTI. ÜLKEDE 25 KİŞİ GRİP NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ
-www.brtk.net-

Başbakan: Maddi hasar giderilir, giden canlar geri gelmez

Perşembe 6 Aralık 2018

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede olağandışı bir dönemden geçildiğine işaret ederek içinde bulunulan durumu en az hasarla atlatmaya çalıştıklarını söyledi.

“Çok ciddi acılar var, sakin olmamız ve dayanışma içinde olmamız lazım” diyen Erhürman, vatandaşlardan çok gerekli olmadıkça yollara çıkmaktan itina etmelerini, ayrıca Sivil Savunma ve diğer ekiplerin talimatlarına eksiksiz uymalarını istedi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede sağanak yağmurun yer yer yarın da devam edeceği bilgisinin kendilerine bildirilmesi dolayısıyla ülkede eğitime yarın da ara verileceğini açıkladı.

KKTC Afet ve Acil Durum Merkezi Başbakan Tufan Erhürman başkanlığında bugün yaklaşık iki saatlik bir toplantı gerçekleştirdi. Başbakan Erhürman, toplantı sonrası basın toplantısı düzenledi.

Başbakan, aşırı yağışlar nedeniyle bazı okullarda zarar meydana geldiğini ve tedbir amaçlı olarak, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yarın da eğitime ara verildiğini söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkede yoğun yağış ve sel olayları sonrasında 4 gencin hayatını kaybettiğini belirterek, “Yaşananlardan sonra ciddi hasar oluştu, Ciklos mekvkiinde meydana gelen kazada 3 genci yitirmiş bulunuyoruz, 4’üncü kişinin bulunması için arama çalışmaları sürüyor”dedi.

Hava koşulları elverdiği sürece arama kurtarma faaliyetlerinin devam edeceğini ifade eden Erhürman, “Son derece üzücü bir olay, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili gelişmeler konusunda kamuoyu sık sık bilgilendirilecek ”dedi.

Başbakan, bugün daha yüksek oranda yağışlar beklendiğini, ancak Meteoroloji Dairesi’nden gelen haritaların beklentinin altında yağış olacağını gösterdiğine işaret etti.

Bugün önce 3 gencin hayatını kaybettiği Ciklos bölgesinde incelemerde bulunduklarını anlatan Başbakan Erhürman, TC’den de yardım için teklif geldiğini açıkladı.

Vuni Palace Otel bölgesinde birçok aracın denize yuvarlandığını, otellerde ciddi hasar meydana geldiğini anlatan Başbakan Erhürman, Sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin dün akşam mahsur kalan tursitleri başka yere naklettiklerini söyledi. Erhürman, “can kaybı engellendi ancak ciddi hasar var.”dedi.

Alsancak bölgesinde zararın temel sebebinin “derelerle ilgili düzenlemenin yetersiz olması” olduğunu, Belediye Başkanından hemen gerekli müdahalenin yapılmasını istediğini kaydeden Erhürman, gerekli düzenlemelerin yapılması için geçmişte ilgili mülk sahiplerinin çalışmalar için izin vermediğini dolayısıyla sorunlar yaşandığını aktardı.

Başbakan, yaşanan felakete işaret ederek, “kamusal düşünmenin zamanıdır dolayısıyla, özel mülkiyet sahipleri de kamu yararı için feragatte bulunmalıdır” dedi.

Yukarı Dikmen’de ciddi zararlar oluştuğunu, can kaybına neden olabilecek olaylar da yaşandığını kaydeden Erhürman, Dikmen’de ciddi kanallar inşa edilmesine rağmen büyük hasarlar meydana geldiğini, ancak ikinci bir kanalın inşasında da özel mülk ile ilgili sorundan dolayı çalışmaların ileriye taşınamadığını söyledi.

Dikmen’de de çok ciddi maddi zarar olduğunu ifade eden Başbakan Erhürman, önümüzdeki günlerde bu felaketin devam edebileceğini belirterek “çok ciddi acılar var”dedi.

Vatandaşlardan sakin ve dayanışma içinde olmalarını isteyen Başbakan Erhürman, daha fazla can kaybı yaşanmaması adına ayrıca sahada görev yapan GKK ve Sivil Savunma ekiplerinin talimatlarına eksiksiz uyulması çağrısı da yaptı.

Erhürman “olağandışı bir dönemden geçiyoruz, her türlü önlem almamız lazım, bugünden itibaren Mühendis ve Mimar Odaları Birliği yetkililerinden de yardım alacağız” dedi.

Çok gerekli olmadıkça yollara çıkmaktan kaçınılmasını isteyen Başbakan Erhürman, süreç en az zararla atlatılana kadar arama kurtarma çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Erhürman, ““Bu süreci dayanışma içinde elbirliği ile atlatmaya çalışacağız, maddi hasar giderilebilir ancak yaşanan can kayıpları geri gelemez”dedi.

Başbakan Erhürman, olaylarda yaşamını yitiren gençlere allahtan rahmet yakınlarına da başsağlığı diledi.

Basının sorularını da yanıtlayan Başbakan Tufan Erhürman, derelerde gerekli olan düzenlemeler için, ilgili mülklerin sahipleri ile nasıl bir yol takip edileceği sorusuna, dere yataklarındaki çalışmalarda da kanal çalışmalarında da hep karşılaşılan sorunun, kamulaştırma veya çalışmanın özel mülke temas edecek olması olduğunu kaydetti.

Erhürman, “Özel mülkiyet sahipleri kendi mallarından 2-3 metre kareyi, yapılması gereken çalışmaların yapılması için verme konusunda çok da istekli olmuyor, o engeller bugün yaşanan pek çok felakete yol veriyor. Bunu Dikmen’de de, Alsancak’ta da, Lapta’nın alt kısmında da gözlemledik.

Bu noktadan sonra kamu yararı için her birimiz gerektiğinde gerekli fedakarlığı yapma yükümlülüğü altında olduğunuzu bilmek zorundayız. Biz de devlet olarak bu konularda gerekli kamulaştırılma kararlarını almaktan hiçbir şekilde kaçınmayacağız” dedi.

Ciklos mevkiinde 3 kişinin ölümüne neden olan olayda bir ihmal olup olmadığının ve araştırılıp araştırılmayacağının sorusuna karşılık Erhürman, şu anda ilk hedefin 4’üncü kayıp şahsın bulunmasına yönelik olduğunu, ardından da sadece Ciklos mevkiinde yaşanan olayda değil diğer bölgelerde de yaşanan olaylarda ihmalin bulunup bulunmadığının araştırılacağını söyledi.

Kaybedilen şahıslardan dolayı acıların çok taze olduğunu ve elde edilen bilgilerin bu aşamada açıklanmasının doğru olmadığını kaydeden Erhürman, pek çok aracın denize sürüklenmesi, Alsancak’ta derelerle ilgili neden düzenleme yapılmadığı, Lapta’da ve Dikmen’de de olayların araştırılacağını söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905