Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRİLEN BM GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN YERSİZ, YANLIŞ VE YAKIŞIKSIZ YAKLAŞIMLARI VE BEYANLARININ SÜRECE YARARI OLMAZ
-www.brtk.net-
EL-SEN’DEN GREV KARARI... EL-SEN, SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE SÜRESİZ GREV KARARI ALDI. KURUMA 4 YENİ SANTRAL ALIMI İÇİN İSE HÜKÜMETE 30 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ
-www.brtk.net-
UYARI GREVİ... MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ SENDİKASI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNDE BUGÜN 08.00- 10.00 SAATLERİ ARASINDA UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ... HASPOLAT’TA İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANARAK AÇILIŞI YAPILAN GÜRDAĞ ENTEGRE ATIK GERİ DÖNÜŞÜM, GERİ KAZANIM VE BERTARAF TESİSİNDE 159 ÇEŞİT ATIK İŞLENEREK YA GERİ DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN KULLANIMA SUNULACAK YA DA TAMAMEN BERTARAF EDİLECEK
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR... EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLER ODASI VE KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TÜK AMBARLARINDA İNCELEME... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NA AİT AMBARLARI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
TÜK’TEN DUYURU... TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU, BU HAFTADAN BAŞLAYARAK HAFTA SONLARI DA TOHUMLUK MATERYALİ HAZIRLAMA HİZMETİNE DEVAM EDİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI... UBP LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTEMİNİ İNCELEMEK ÜZERE OLUŞTURULAN MECLİS KOMİTESİ’NİN BAŞKANLIĞINA UBP İSKELE MİLLETVEKİLİ YASEMİ ÖZTÜRK, BAŞKAN VEKİLLİĞİNE CTP GİRNE MİLLETVEKİLİ FAZİLET ÖZDENEFE SEÇİLDİ. KOMİTE TOPLANTILARI İÇİN GİZLİLİK KARARI ALINDI
-www.brtk.net-
ÇALUDA ANJİYO OLDU... UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA’YA KONTROL AMACIYLA ANJİYO YAPILDI. ÇALUDA’NIN DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ YARIN DA YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-

Başbakan Erhürman, TÜMBİFED ve RİBİAD Heyetlerini kabul etti

Cumartesi 13 Nisan 2019

Başbakan Tufan Erhürman, bir dizi temas ve işbirliği çalışmalarında bulunmak üzere Türkiye’den KKTC’ye gelen Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu (TÜMBİFED) ile Rize Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (RİBİAD) heyetini kabul etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’nda dün gerçekleşen görüşmede konuşan TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge, öncelikle kendilerini kabul edip görüşen, Başbakan Erhürman’a teşekkür etti.

Başbakanlık açıklamasına göre, Cemil Bilge, ziyaretleri kapsamında Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la çok olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kıbrıs’ı evleri gibi gördüklerini ifade eden Bilge, KKTC ziyaretinde çeşitli konuları görüşme fırsatı yakaladıklarını kaydetti.

Cemil Bilge, iki ülke arasındaki işbirliklerini geliştirme konusunda çok faydalı toplantılar gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

KKTC’deki temaslarında 3 ana konu üzerinde durduklarını ifade eden Bilge, bunların KKTC’de turizmi ve yüksek öğretimi daha fazla canlandırma ile KKTC’de TÜMBİFED Hatıra Ormanı yaratmak olduğunu dile getirdi. Cemil Bilge, sivil toplum kuruluşu olarak toplumu bilinçlendirme amacıyla ağaç dikimi için kendilerine bir yer gösterilmesini istedi.

Bilge, dernekleri içerisinde iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek üzerine çalışacak bir komisyon kurmak için çalışmalara başladıklarını da söyledi.

Rize Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (RİBİAD) Genel Başkanı Erol Aykut da, KKTC ve TC halkının kaynaşmaları ve güç birliği oluşturmaları adına bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
“Biz KKTC halkını kendimizde ayrı görmüyoruz. Geçmişimizden bu zamana kadar gelinen noktada da böyle güzel düşünceler içerisinde olduk” diyen Aykut, RİBİAD’ın Genel Başkanı olarak Rize’deki tüm hemşerileriyle birlikte; birlik, beraberlik ve kardeşlik adına yapılacak çalışmalarda üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Başbakan Tufan Erhürman, her iki heyete de “Hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başladı. KKTC’nin, Türkiye ile tarihsel, kültürel ve sosyal açıdan çok sıkı bağlara sahip olduğunu kaydeden Erhürman, KKTC ekonomisi için turizm ve yükseköğretimin çok önemli olduğuna dikkat çekti ve bu iki bacağın yanına bilişim sektörünü eklemeye çalıştıklarını belirtti.

Ülke olarak siyasi nedenler ve uluslararası konjonktürün etkisiyle dünyaya kendilerini anlatmakta güçlükler olduğuna işaret eden Başbakan, Türkiye’ye ise kendilerini anlatmakta güçlükleri olmaması gerektiğini aktardı.
Başbakan Tufan Erhürman kabuldeki konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Geçen yılın rakamlarıyla, KKTC’nin 1 milyonun üzerinde turisti vardır. 25 bin yatak kapasitemiz vardır. Turizm bizim en çok gelir elde ettiğimiz sektördür. Turizmden 960 milyon Dolar gelirimiz vardır. 80 milyonun üzerinde bir nüfusu olan Türkiye’den KKTC’ye gelmesi gereken turist sayısı daha fazla olması gerektiğine inanıyorum.

Yükseköğretimde üçüncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci oranımız yüzde 35’e ulaştı. Türkiye’den gelen öğrenci sayısında düşüş yaşanmadı. Ancak 3’üncü dünya ülkelerinden gelen öğrenci sayısında artış oldu. Resmi rakamlara göre 102 bin öğrencimiz vardır. Bunun 90 bin civarında olanı aktif durumdadır. 19 üniversitemiz vardır. Bunların içinde Türkiye’den gelen üniversiteler de vardır. Bu nedenle Türkiye’den daha fazla öğrencinin KKTC’ye gelmesi gerekiyor.”

KKTC’nin 1 milyar 800 milyon Dolar ithalatı ve sadece 100 milyon Dolar civarında da ihracatı olduğunu işaret eden Erhürman, KKTC’nin hellim gibi belli başlı ürünlerinin ihracatının Türkiye’deki potansiyelini kullanabildikleri oranda olmadığının görüldüğünü söyledi.

Başbakan Erhürman, KKTC’nin 100 milyon Dolar ihracatının yüzde 40’ının da Türkiye dışında ülkelere olduğunu bildirdi.

Bu konuda kimseyi suçlamadığını, hatanın kendilerinde olduğunu, kendilerini Türkiye Cumhuriyeti halkına yeterince anlatamadığını ifade eden Başbakan, Türkiye’de KKTC’yi yeniden tanıtmak için önümüzdeki birkaç ay içerisinde İstanbul ve diğer illerde çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.

KKTC’nin Türkiye’de yeniden tanıtımı için yaptıkları talebe Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yetkililerin yürekten destek verdiklerini belirten Başbakan Erhürman, TC ve KKTC’deki iş insanlarının ortaklık kurabilmelerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, “Bizim için sizlerle birlikte olmak, bütün bunları yüz yüze konuşabilme fırsatını yakalamak onur verici ve zenginleştirici oldu. Birlikte yapabileceğimiz çok iş vardır. Orman Projesi’ni ilk fırsatta ilgili bakanla konuşacağım. Umarım o da bizim gönül birlikteliğimizin bir nişanesi olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

(BRT/TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.68%
  5,5775
  5,5875
  0.83%
  6,1922
  6,2033
  0.55%
  6,7540
  6,7892