Son Haberler
ÖZERSAY ANKARA’DA... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞÜYOR. GÖRÜŞMENİN ARDINDAN ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENECEK
-www.brtk.net-
BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ... MECLİS’TE BUGÜN POLİS GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI, SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BÜTÇELERİ GÖRÜŞÜLÜYOR
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ... GENÇ LİDERLER VE GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ, CUMHURBAŞKANI AKINCI’YI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
ERDOĞAN’DAN ABD’YE YANIT... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: STRATEJİK ORTAKSAK BİZE SAYGI DUYACAKSIN
-www.brtk.net-
ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ZEYTİN DALI HAREKATI’NDA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 3 BİN 647’YE YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
MÜNBİÇ GÖRÜŞMELERİ... TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, ABD İLE GÖRÜŞMELERİN KESİLMEDİĞİNİ, MÜSTEŞAR ÜMİT YALÇIN’IN GÖRÜŞMELER İÇİN BU ÜLKEYE GİDECEĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
ANASTASIASDIS SPEHAR İLE GÖRÜŞTÜ... RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASIADIS, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ SPHEAR’I KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
“TEKERLEKLER CİRİLENSİN”... KUZEY KIBRIS KLASİK OTOMOBİL DERNEĞİ İLE BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU’NUN ORTAKLAŞA ETKİNLİĞİ OLAN ‘8. TEKERLEKLER CİRİLENSİN OTOMOBİL GEZİSİ’ 25 MART PAZAR GÜNÜ YAPILACAK
-www.brtk.net-
“MEDYA – ÇALIŞMA BAKANI BULUŞMASI”... BAKAN ÇELER, KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK ETKİNLİĞİNDE MEDYA ÇALIŞANLARI İLE BİR ARAYA GELECEK
-www.brtk.net-
2018-YKS BAŞVURULARI... TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİM ALMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN GİRECEĞİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI’NA BAŞVURULAR YARIN SONA ERECEK. İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURULAR KIBRIS SAATİYLE 22.59’A KADAR YAPILABİLECEK
-www.brtk.net-
TOZLU HAVAYA DİKKAT... METEOROLOJİ DAİRESİ TOZ ZERRECİKLERİNİN DÜNDEN İTİBAREN BÖLGEDE HAVA KİRLİLİĞİ YARATTIĞI UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
İSKELE KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ... LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU YETİŞKİNLER ATÖLYESİ TARAFINDAN SAHNELEN ‘KARATAHTA OYUNU’ DÜN AKŞAM İSKELE’DE SAHNELENDİ
-www.brtk.net-
SARKOZY GÖZALTINA ALINDI... FRANSA ESKİ CUMHURBAŞKANI NICOLAS SARKOZY SEÇİM KAMPANYASININ FİNANSMANI KONUSUNDA POLİS TARAFINDAN GÖZALTINA ALINDI
-www.brtk.net-

Başbakan Erhürman: Kültür korunarak yaşatılmalı

Cumartesi 24 Şubat 2018

Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Konferans Salonu’nda yer alan genel kurula Başbakan Tufan Erhürman’ın yanı sıra, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa ve federasyona üye dernek ve gençlik merkezlerinin başkan ve temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda açılış konuşmasını Federasyon Başkanı Özlem Kadirağa yaptı. Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit ve Başbakan Tufan Erhürman’ın konuşmalarının ardından divan oluşturuldu.

Faaliyet ve mali raporların sunulup aklanmasını başkan adaylarının konuşmaları ve yönetim kurulu listesinin açıklanması izledi.
Başkanlık seçimi Denetleme, Yönetim ve Disiplin Kurullarının onaylanmasıyla genel kurul toplantısı sona erdi.

Başbakan Tufan Erhürman, halk danslarıyla küçüklükten beri iç içe olduğunu söyleyerek şu an için halk dansları konusunda “tanınma ve bilinme” aşamasının tamamlandığını buna karşın, hem bir çalıştırıcı hem de camiadan biri olarak “standardizasyon ve kalitenin sağlanması” aşamasının katledildiğini görmekten üzüntü duyduğunu ifade etti.
Yeni dönemde bu konularda da mesafe kat edileceği yönünde inancını dile getiren Erhürman, kültürün yaşatılırken, korunarak yaşatılması gerektiğini anlattı.

Bu anlamda Halk Dansları Federasyonu’nun yükünün ağır olduğunu ve güveninin sonsuz olduğunu belirten Başbakan Erhürman, Başbakanlık ve Gençlik Dairesi olarak da gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.
Federasyon içerisinde gerekli bilgi birikimi ve kalitenin var olduğunu kaydeden Başbakan, kendilerinin de hazır olduğunu belirtti ve genel kurulun başarılı olmasını diledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Halk Dansları Federasyonu’nun ülke kültürünü hem yöresel hem bölgesel bazda tanıtan bir kuruluş olduğunu dile getirerek, ülkelerin kültürleri kadar var olduğunu ve tanındığını söyledi.
Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun değerlerini geçmişten bugüne kadar özümsemek, yaşamak ve gelecek nesillere tanıtmanın bir görev olduğunu ve bu doğrultuda çalışan herkesi kutladığını belirtti.

Gençlere yönelik, sportif ve kültürel faaliyetlerin zayıfladığını görmekten üzüntü duyduğunu da aktaran Eğitim Bakanı Özyiğit, yeni hükümet döneminde bu tür sorunları aşmak için federasyonla da iş birliği yaparak ülkenin önünü daha da açmak adına ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması ve unutulmaması adına emek veren herkesi kutladığını belirterek, turizm yanında halk oyunlarıyla da ülkenin tanıtımına katkı yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ataoğlu, bu alanda yaptıkları katkıyı daha da artırarak federasyonla aynı yolu yürümeye kararlı olduklarını dile getirerek, KKTC’nin tanınmamış bir ülke olmasına karşın, çıtayı hedeflenen seviyeye çekmek için çalışacaklarını söyledi.

Kültürel ve sportif etkinliklerin gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması adına önemine de işaret eden Bakan Ataoğlu, genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da, çok uzun soluklu çalışmalar yapılarak gelinen noktanın önemli olduğunu söyleyerek, daha önceki yönetimlerle yaşanan kopuklukların geçmiş dönemde yaşanmadığını ve halk danslarının KKTC’nin dünyaya açılan penceresi haline geldiğini söyledi.
Birlik, beraberlik ve karşılıklı destek verilerek bugünlere gelindiğini anlatan Eroğlu, federasyonu kutlayarak teşekkür etti.
Kıbrıs Türk kültürünün gençlere en iyi şekilde aktarılmasının önemine de işaret eden Gencay Eroğlu, bunun için Gençlik Dairesi’nin “Kültürel Değerler” kampı yaptığını hatırlattı ve kültürel-sportif faaliyetlerin gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğuna dikkati çekti.

Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa ise konuşmasında büyük emek veren ve öğrendiklerini gerek yurt dışında gerekse yurt içinde başarıyla uygulayan büyük bir kitleye 2 yıl boyunca katkıları olduğunu ve bu konuda kendisi ve yönetimini başarılı saydığını ifade etti.

Halk danslarının kendine özgü karakteristiklerinin çıkarılarak bunlarla ilgili sunumların yapıldığını ve böylelikle sonraki nesillere kültürün aktarılmaya çalışıldığını vurgulayan Kadirağa, bu çalışmaların kitaplar ve görüntülerle desteklenmesi ve belgelenmesi için gerekli maddi desteği yeni dönemde almak istediklerinin altını çizdi.

Halk dansları eğitmenlerinin C lisanstan A lisansa kadar lisanslanmasının ayrıca dansçıların da lisans almasının birçok aksaklığın önüne geçilmesi adına önemli olduğunu vurgulayan Kadirağa, ilgili derneklerin kategorilere ayrılmasının da önümüzdeki dönemde hayat bulacağını ifade etti.
Kadirağa, okullar ve üniversiteler arası halk dansları yarışmalarını yeniden hayata geçirmek istediklerinden de bahsederek, geçmiş 2 yıllık sürede kendisi ve yönetimine destek verenlere teşekkür etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  3,9362
  3,9433
  0%
  4,8335
  4,8423
  0%
  5,4905
  5,5191