Son Haberler
NEW YORK ÖNCESİ DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI MUHALEFET PARTİLERİNİN YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPILMADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE'UN KIBRIS KONUSUNDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
EKONOMİK KRİZ... BAŞBAKAN ERHÜRMAN: EKONOMİK SIKINTILAR DOLAYISIYLA YENİ ARAYIŞLAR İÇERİSİNDEYİZ
-www.brtk.net-
ALO 171... BAŞBAKANLIK TÜKETİCİLERDEN ETİKET FİYATI OLMAMASI, RAF VE KASA FİYATININ BİRBİRİNİ TUTMAMASI GİBİ DURUMLARI ALO 171 HATTINA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
KANLI KÖY BARAJINDA ÇALIŞMA... İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, KANLIKÖY BARAJI’NDAKİ BALIKLARIN YAŞAMA TUTUNMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPTI
-www.brtk.net-
BULAŞICI HASTALIKLAR... SAĞLIK BAKANI BESİM: BULAŞICI HASTALIKLAR YASA TASARISININ YASALLAŞMASI İLE SAĞLIK ALANINDA BÜYÜK BİR ADIM DAHA ATILACAK
-www.brtk.net-
KANSER-TARAMA... SAĞLIK BAKANLIĞI KALIN BAĞIRSAK KANSERİNİN ERKEN TANISI AMACIYLA TÜM SAĞLIK MERKEZLERİNDE TARAMA BAŞLATTI
-www.brtk.net-
ÇELER KAMU-İŞ’İ KABUL ETTİ... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ZEKİ ÇELER: SENDİKALARIN MALİ RAPORLARININ DENETLENMESİ HUSUSUNDA ÇALIŞMA BAŞLATILDI
-www.brtk.net-
ETKİNLİK ÇANTASI DAĞITIMI... MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, ÇEVRE KORUMA DAİRESİ TARAFINDAN, 4 VE 5 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLADIĞI “OKUL ETKİNLİK ÇANTASININ” DAĞITIMINA KATILDI
-www.brtk.net-
İLÇE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA... UBP GİRNE İLÇE BAŞKANI, MİLLETVEKİLİ İZLEM GÜRÇAĞ ALTUĞRA, İLÇE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHIS... ÇAYIROVA’DA SAKİN 18 YAŞINDAKİ VEYSEL COŞKUN’DAN HABER ALINAMIYOR. POLİS, COŞKUN’U GÖRENLERİN EN YAKIN POLİS KARAKOLUNA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
“BELEŞE DENİZ PLAJLAR HALKINDIR” EYLEMİ... AKTİVİSTLER BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM YAPARAK, DENİZLERE ÜCRET ÖDENMEDEN GİRİLMESİ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
5 TON VE ÜZERİ ARAÇLARA UYARI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 5 BİN KİLOGRAM VE ÜZERİ AĞIRLIKTA OLAN KAMYONLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDAKİ SINIRLAMAYI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... LEFKOŞA’DA DEVLET HASTANESİ BÖLGESİNDEKİ ÇEMBERE GİDEN BAZI YOLLAR DRENAJ ÇALIŞMASI NEDENİYLE YARIN VE PAZAR GÜNÜ TRAFİĞE KAPALI OLACAK
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... LEFKOŞA’DA OSMAN PAŞA CADDESİ’NDE YAYA GEÇİDİ YAPIMI NEDENİYLE YOLUN BİR KISMI YARIN TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Başbakan Erhürman: Kültür korunarak yaşatılmalı

Cumartesi 24 Şubat 2018

Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Konferans Salonu’nda yer alan genel kurula Başbakan Tufan Erhürman’ın yanı sıra, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa ve federasyona üye dernek ve gençlik merkezlerinin başkan ve temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda açılış konuşmasını Federasyon Başkanı Özlem Kadirağa yaptı. Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit ve Başbakan Tufan Erhürman’ın konuşmalarının ardından divan oluşturuldu.

Faaliyet ve mali raporların sunulup aklanmasını başkan adaylarının konuşmaları ve yönetim kurulu listesinin açıklanması izledi.
Başkanlık seçimi Denetleme, Yönetim ve Disiplin Kurullarının onaylanmasıyla genel kurul toplantısı sona erdi.

Başbakan Tufan Erhürman, halk danslarıyla küçüklükten beri iç içe olduğunu söyleyerek şu an için halk dansları konusunda “tanınma ve bilinme” aşamasının tamamlandığını buna karşın, hem bir çalıştırıcı hem de camiadan biri olarak “standardizasyon ve kalitenin sağlanması” aşamasının katledildiğini görmekten üzüntü duyduğunu ifade etti.
Yeni dönemde bu konularda da mesafe kat edileceği yönünde inancını dile getiren Erhürman, kültürün yaşatılırken, korunarak yaşatılması gerektiğini anlattı.

Bu anlamda Halk Dansları Federasyonu’nun yükünün ağır olduğunu ve güveninin sonsuz olduğunu belirten Başbakan Erhürman, Başbakanlık ve Gençlik Dairesi olarak da gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.
Federasyon içerisinde gerekli bilgi birikimi ve kalitenin var olduğunu kaydeden Başbakan, kendilerinin de hazır olduğunu belirtti ve genel kurulun başarılı olmasını diledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Halk Dansları Federasyonu’nun ülke kültürünü hem yöresel hem bölgesel bazda tanıtan bir kuruluş olduğunu dile getirerek, ülkelerin kültürleri kadar var olduğunu ve tanındığını söyledi.
Özyiğit, Kıbrıs Türk toplumunun değerlerini geçmişten bugüne kadar özümsemek, yaşamak ve gelecek nesillere tanıtmanın bir görev olduğunu ve bu doğrultuda çalışan herkesi kutladığını belirtti.

Gençlere yönelik, sportif ve kültürel faaliyetlerin zayıfladığını görmekten üzüntü duyduğunu da aktaran Eğitim Bakanı Özyiğit, yeni hükümet döneminde bu tür sorunları aşmak için federasyonla da iş birliği yaparak ülkenin önünü daha da açmak adına ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması ve unutulmaması adına emek veren herkesi kutladığını belirterek, turizm yanında halk oyunlarıyla da ülkenin tanıtımına katkı yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ataoğlu, bu alanda yaptıkları katkıyı daha da artırarak federasyonla aynı yolu yürümeye kararlı olduklarını dile getirerek, KKTC’nin tanınmamış bir ülke olmasına karşın, çıtayı hedeflenen seviyeye çekmek için çalışacaklarını söyledi.

Kültürel ve sportif etkinliklerin gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması adına önemine de işaret eden Bakan Ataoğlu, genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik Dairesi Müdürü Gencay Eroğlu da, çok uzun soluklu çalışmalar yapılarak gelinen noktanın önemli olduğunu söyleyerek, daha önceki yönetimlerle yaşanan kopuklukların geçmiş dönemde yaşanmadığını ve halk danslarının KKTC’nin dünyaya açılan penceresi haline geldiğini söyledi.
Birlik, beraberlik ve karşılıklı destek verilerek bugünlere gelindiğini anlatan Eroğlu, federasyonu kutlayarak teşekkür etti.
Kıbrıs Türk kültürünün gençlere en iyi şekilde aktarılmasının önemine de işaret eden Gencay Eroğlu, bunun için Gençlik Dairesi’nin “Kültürel Değerler” kampı yaptığını hatırlattı ve kültürel-sportif faaliyetlerin gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tuttuğuna dikkati çekti.

Halk Dansları Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa ise konuşmasında büyük emek veren ve öğrendiklerini gerek yurt dışında gerekse yurt içinde başarıyla uygulayan büyük bir kitleye 2 yıl boyunca katkıları olduğunu ve bu konuda kendisi ve yönetimini başarılı saydığını ifade etti.

Halk danslarının kendine özgü karakteristiklerinin çıkarılarak bunlarla ilgili sunumların yapıldığını ve böylelikle sonraki nesillere kültürün aktarılmaya çalışıldığını vurgulayan Kadirağa, bu çalışmaların kitaplar ve görüntülerle desteklenmesi ve belgelenmesi için gerekli maddi desteği yeni dönemde almak istediklerinin altını çizdi.

Halk dansları eğitmenlerinin C lisanstan A lisansa kadar lisanslanmasının ayrıca dansçıların da lisans almasının birçok aksaklığın önüne geçilmesi adına önemli olduğunu vurgulayan Kadirağa, ilgili derneklerin kategorilere ayrılmasının da önümüzdeki dönemde hayat bulacağını ifade etti.
Kadirağa, okullar ve üniversiteler arası halk dansları yarışmalarını yeniden hayata geçirmek istediklerinden de bahsederek, geçmiş 2 yıllık sürede kendisi ve yönetimine destek verenlere teşekkür etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 31/19° 31/19°
  Girne 31/20° 32/18°
  Mağusa 33/21° 32/21°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 31/19° 31/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2718
  6,2831
  0%
  7,3437
  7,3570
  0%
  8,2689
  8,3120