Son Haberler
MARAŞ AÇILIMI... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KAPALI MARAŞ'TA YAPILACAK ENVANTER ÇALIŞMASINI ELE ALDIK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: CUMHURBAŞKANI SAYIN AKINCI İLE BU KONUDA GÖRÜŞMEMİZ OLACAK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ENVANTER ÇALIŞMASINI YAPACAK EKİBİN BAŞLANGIÇ İTİBARİYLE KİMLERDEN OLUŞACAĞINI VE ENVANTERİN UNSURLARININ NELERİ İÇERECEĞİNİ BELİRLEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
YAVUZ ANTALYA’DA...TÜRKİYE'NİN İKİNCİ SONDAJ GEMİSİ YAVUZ, ANTALYA KÖRFEZİ'NE DEMİRLEDİ.
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS...ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA VE SONDAJ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK ERDOĞAN: KIBRIS'TA 3 GARANTÖR ÜLKE VAR ANCAK ONLAR KONUŞUR
-www.brtk.net-
AKDENİZ’DE GERGİNLİK... RUM YÖNETİMİ BAŞKANI NİKOS ANASTASİADİS, TÜRKİYE’NİN GÜNEY KIBRIS’IN SÖZDE MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGESİNDEKİ EYLEMLERİ KONUSUNDA AVRUPA BİRLİĞİ TARAFINDAN YAPTIRIMLARA MARUZ KALMASININ ZAMAN ALACAĞINI AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
MEDYA SEKTÖRÜNÜN SORUNLARII...GELENEKSEL MEDYA KOMİTESİ, BAŞBAKAN TATAR’I ZİYARET EDEREK SORUNLARA ÇÖZÜM İSTEDİ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI... ÜST KADEME YÖNETİCİLİĞİ YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ATANMASI HAKKINDAKİ YASA TASARISI MECLİS KOMİTESİNDE ONAYLANDI
-www.brtk.net-
BAŞSAVCILIK’TAN AÇIKLAMA...“ÖZGÜRGÜN’ÜN İDDİALARI BAŞSAVCILIĞA ZARAR VERMEDEN ÖTEYE GİTMEZ”
-www.brtk.net-
CİKLOS RAPORU...POLİS: SORUŞTURMA DOSYASI NİSAN’DA BAŞSAVCILIĞIN GÖRÜŞÜNE SUNULMUŞTUR
-www.brtk.net-
HRİSTOFYAS’A VEDA... RUM YÖNETİMİ ESKİ BAŞKANLARINDAN HRİSTOFYAS BUGÜN TOPRAĞA VERİLDİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ...LAPTA’DAKİ KAZILARDA 1 KAYBIN KALINTILARINA ULAŞILDI
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULÜ...CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, FRANSA’NIN KIBRIS BÜYÜKELÇİSİ RENÉ TROCCAZ’I KABUL EDEREK GÖRÜŞTÜ.
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU LTB BAŞKANI HARMANCI'YLA BELEDİYELERİN GERİYE DÖNÜK İHTİYAT SANDIĞI VE VERGİ BORÇLARI SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU: SOSYAL SİGORTA BORÇLARI VE İHTİYAT SANDIĞI DA DAHİL DİĞER BORÇLARLA İLGİLİ YENİDEN DÜZENLEME YAPILMASI İÇİN AÇILIM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
AĞROTUR ÜSSÜNDE HAREKETLİLİK...İNGİLTERE’NİN AĞROTUR’DAKİ ÜSSÜNDEN HAVALANAN F-35 SAVAŞ UÇAKLARI SURİYE VE IRAK ÜZERİNDE GÖREV UÇUŞLARINA BAŞLADI.
-www.brtk.net-
TRUMP – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ... TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, G-20 ZİRVESİ'NDEAMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ BAŞKANI DONALD TRUMP İLE İKİLİ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN KABULLERİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI GENÇLİK ÖRGÜTLERİ İLE GÖRÜŞTÜ. AKINCI KHK BAŞKANI KAYRAL’I KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
EVCİL HAYVANLARI KORUMAK...ZORLU TÖRE:DOĞAYI CANLIYI SEVMEYEN HİÇBİR ŞEY SEVMEZ
-www.brtk.net-
GÖREVDEN ALMA VE ATAMALAR...SON YAPILAN GÖREVDEN ALMA VE ATAMALAR DUYURULDU
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN EYLEM UYARISI... KTAMS: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMEZSE EYLEM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
ESENTEPE’DE ÇÖP EV...ESENTEPE BELEDİYESİ,BÖLGEDE BULUNAN VE ÇEVRE HALKININ SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN BİR ÇÖP EVE MÜDAHALE ETTİ. EVİN BAHÇESİNDEN 1 KAMYONET ÇÖP TOPLANDI.
-www.brtk.net-
KİRLİ HAVAYA DİKKAT!...TOZ ZERRECİKLERİ YARIN GECEDEN İTİBAREN ETKİLİ OLACAK
-www.brtk.net-
MAĞUSA FESTİVALİ...GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 23’ÜNCÜSÜ DÜZENLENEN ULUSLARARASI MAĞUSA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİ KAPSAMINDA CEM ADRİAN, OTHELLO KALESİ’NDE KONSER VERDİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” yarın 17.00!de Dereboyu’ndan başlayacak

Perşembe 25 Ocak 2018

Sendikal Platform “Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” için ortak pankart ve sloganlar belirledi. Bunlar dışında pankart ve sloganların Sendikal Platformu bağlamayacağını açıklandı.

Yürüyüşle ilgili bugün, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası binasında basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında, eylem kapsamında 17.00’de Dereboyu üzerinde Citroen ışıkları olarak bilinen noktada buluşulacağı; 17.30’da Meclis binası önüne doğru yürüyüşe geçileceği; varış noktasında gerçekleştirilecek konuşmaların ardından eylemin 20.00’de son bulacağı bilgisi verildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Sendikal Platform olarak sadece emekçilerin, hakları, çıkarları, menfaatleri, maaşları için çalışmadıklarını, Kıbrıs Türk toplumuna ve ülkeye karşı da sorumluluk duyduklarını kaydetti.

“Bu sorumluluklarımızdan bir tanesi de ülkemizdeki barış, huzur, özellikle toplumsal barış ve özgürlükler meselesidir” diyen Elcil şöyle devam etti:

“Son günlerde Kıbrıs Türk toplumunun alışmadığı bir takım gelişmeler yaşanıyor. Özellikle özgür basına karşı şiddet uygulanması, Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil eden kurumlara müdahale… Bunlar toplum olarak kabul edemeyeceğimiz, ağır saldırılardır. Bu saldırıları yapanları protesto ederken, toplumun değişik kesimlerini bölmeye dönük bir amaç güttüklerini de buradan ifade etmek istiyorum. Özellikle Kıbrıs’ta kan ve gözyaşı üzerinden yıllardan beri menfaat sağlayan çevreler vardır.

Son dönemlerde Kıbrıslı Türkiyeli ayrımı yaparak bundan siyasi menfaat sağlayan siyasi partiler ve oluşumlar vardır. Bizim temel amacımız insandır. İnsan sevgidir, insan paylaşımdır, insan hoşgörüdür. Bunları insanlık değerleri olan bu temel öğeleri içine sindirememiş bu odakların aleti olmamaya dönük olarak, bu ülkede onların istediği çatışma kültürünü, çatışma ortamını yaratmamak adına biz bir araya geldik, inisiyatif aldık, yarın bir etkinlik yaparak, ülkemizdeki birliği, beraberliği, toplumsal barışı, özgürlükleri, demokrasiye ve insan haklarına saygıyı ve hepsinden önemlisi barışı, toplumsal barışı ön plana çıkaran bir anlayışı sergilemek istiyoruz.”

Yapacakları barışçı eylemin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla ortaya konduğunu dile getiren Elcil şunları kaydetti:

“Biz kamplaşmaya değil, bölünmeye değil, birleşmeye, kucaklaşmaya, paylaşmaya, hoşgörü kültürünü yerleştirmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. O açıdan biz dünden itibaren siyasi partileri, meclis başkanını, Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ettik. UBP’den de randevu istedik, maalesef UBP bize randevu vermedi, görüşme talebimizi reddettiklerini anlıyoruz, sessiz kalmaları bunu ortaya koyuyor. Biz en geniş kesimiyle toplumun bu yapılan şiddet eylemlerine, toplumun alışmadığı bu bölme, parçalama operasyonuna, bu önceden planlanmış bir takım provokasyonlara karşı tepkimizi ortaya koyacağız. Toplumun bütünlüğünü, toplumsal varlığımızı, kurumlarımıza sahip çıkmayı ön plana çıkan bir anlayışı yerleştirmek istiyoruz. Temel amacımız budur. Bu maksatla bu organizasyonu yaptık.”

Sözlerine “Barış bir erdemdir, demokrasi bir kültürdür.” sözleriyle devam eden Elcil bunların kolay kazanılmadığını ve kaybetmemek için ellerinden gelen her türlü çabayı ortaya koyacaklarını dile getirerek “İrademize ve ülkemize sahip çıkacağız.” dedi.

Elcil’in konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selam Eylem, ortak basın açıklamasını okudu.

“Kıbrıs Sorunu nedeni ile adamızın kuzeyinde kendine özgü bir demokrasi, özgürlük ve toplumsal barış ortamıyla kendi kurumlarını oluşturan Kıbrıs Türk toplumunun bu sistemi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterici bir kışkırtması ile çok ciddi bir tehlike altına girmiştir.” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Kendi hukuk sistemimiz içinde her türlü suç teşkil eden olayı ele alma yerine, özgürlükleri kısıtlayıcı, zorba davranışlarla ve devletin güvenlik güçlerinin denetiminde sokak şiddetine göz yumularak ortaya çıkarılan tablo toplumsal barışın bozulmasına davetiye çıkardığı gibi anarşiyi de teşvik etmektedir.”

Açıklamada, 22 Ocak günü yaşananlarla ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

” Kıbrıs’ın kuzeyindeki demokrasi ciddi bir yara almıştır. Basın ve ifade özgürlüğünün temel taşı olan özgür basını şiddet yöntemleri ile susturma girişimi gerçekleşmiş, temel insan hakları çiğnenmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası alanda temsil eden Cumhurbaşkanına hakaret edilmiş fiili saldırıda bulunularak, toplumun siyasi iradesine müdahale edilmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesinin toplandığı ve siyasal iradeyi temsil eden meclis binasından milletvekilliği yemini yaşandığı esnada polisin göz yumması ile çatıya çıkanlar açtıkları bayraklarla siyasal iradeye saygısızlık etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimat ve TC Elçiliği yetkililerinin desteği ile bazı belediye başkanları resmi kurumların personeline şiddet içeren devlet destekli linç eylemi yaptırmışlardır.

Türkiyeli- Kıbrıslı çatışması ile kan ve gözyaşından beslenen faşist provokatörlerin toplumsal barışı bozmaları devlet eli ile teşvik edilmiştir.

Meclis çatısı altında toplumsal ortak gelecek için çalışma yerine çatışmayı kendine geçim yolu olarak seçen faşist milletvekili, başka bir milletvekiline saldıracak kadar ileri gitmiş ve milletvekillerini tehdit eder noktaya gelmiştir.

Yaşanan olaylara göz yuman güvenlikten sorumlu makamlar, Kıbrıs’ın kuzeyinde  ‘güvenlik’ sorununu tartışılır hale getirmiştir. Başkalarından emir alarak toplumsal barışı bozmaya, hukuka, demokrasimize, insan haklarına, karşılıklı hoşgörüye siyasal irademize ve kurumlarımıza şiddet yolu ile saldıranlara karşı soğukkanlılıkla karşı çıkmak temel görevimizdir.

Bu çerçevede herkesi toplumsal dayanışma içinde, 26 Ocak Cuma günü ülkemize ve kurumlarımıza sahip çıkmak amacıyla  Lefkoşa Dereboyu’nda saat 17:00’de toplanıp barışçıl bir yürüyüş yapmaya çağırıyoruz.”

Basın toplantısında ortak sloganların şunlar olduğu açıklandı: “Halkız, Varız, Susmayacağız”, “Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Barış, Demokrasi, Özgürlük”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Bu Memleket Bizim, Biz Yöneteceğiz”, “Düşünceye Karşı Şiddete Son”.

Eylemin ortak pankartında ise, “Barışa, demokrasiye, toplumsal varlığımıza sahip çıkacağız” yazacağı bilgisi verildi.

Yürüyüşe destek veren 21 örgüt şöyle:

“KTMMOB, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, KŞK-Sen( Kayıp Şahıslar Komitesi Sendikası), Bağımsızlık Yolu, Has-Der, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs, Management Center, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Arif Hasan Tahsin Vakfı, Unite Cyprus Now, TCEP (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu), Özgür Kadın Akademisi, Girne İnisiyatifi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Barış Derneği, DKB ( Devrimci Komünist Birlik), Hazine-Sen, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.81%
  5,7444
  5,7547
  0.09%
  6,5409
  6,5526
  0.29%
  7,3077
  7,3458