Son Haberler
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KARA GEÇİŞ KAPILARI YARARLI ANCAK BU YAKLAŞIM HER YERE KAPI AÇALIM ANLAMINI TAŞIMIYOR
-www.brtk.net-
ÖZERSAY’DAN AÇIKLAMA... BAŞBAKAN YADIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: RUM TARAFININ TÜRKİYE’Yİ BAHANE EDEREK BM BARIŞ GÜCÜNÜN ADADAKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMESİNİ İSTEMESİ SAÇMA BİR GEREKÇE
-www.brtk.net-
2019 BÜTÇESİ... MECLİS EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ DÜN YAPTIĞI TOPLANTIDA BAŞBAKANLIK VE BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI BÜTÇELERİNİ ONAYLADI.
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... GÜNEY KIBRIS’TAN DEMOKRATİK SEFERBERLİK PARTİSİ’NDEN BİR HEYET, ULUSAL BİRLİK PARTİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
UBP –DİSİ GÖRÜŞMESİ... UBP VE DİSİ BAZI NOKTALARDA FARKLI GÖRÜŞLERİ OLSA DA DİYALOĞU DEVAM ETTİRME KARARI ALDI, BİR SONRAKİ GÖRÜŞME GÜNEY KIBRIS’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, LONDRA’DA TEMASLARDA BULUNUYOR.
-www.brtk.net-
ÖZYİĞİT LONDRA’DA... BAKAN ÖZYİĞİT: İNGİLTERE’DEKİ KIBRISLI TÜRK ÇOCUKLARIN KENDİ DİL VE KÜLTÜRLERİNE SAHİP ÇIKARAK YETİŞMELERİNİ SAĞLAMA YÖNÜNDEKİ UĞRAŞLAR KARARLILIKLA SÜRECEK
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... HAYAT PAHALILIĞI UYGULAMASIYLA İLGİLİ MALİYE BAKANI DENKTAŞ İLE YÜKSEK YÖNETİM DENETÇİSİ DİZDARLI’NIN KARŞILIKLI AÇIKLAMALARI SÜRÜYOR.
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... MALİYE BAKANI DENKTAŞ KARAR İVEDİ VE ZARURİ
-www.brtk.net-
HAYAT PAHALILIĞI... OMBUDSMAN DİZDARLI: KARAR DOĞRU ŞEKİLDE ALINMADI, KALDIRILMASI GEREKİYOR
-www.brtk.net-
HASPOLAT’TAKİ YOL... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: ÜST GEÇİT YAPIMI TAMAMLANANA KADAR, ÖNLEMLERLE BİRLİKTE BİR DİZİ ALTERNATİF GELİŞTİRİLDİ
-www.brtk.net-
İŞ KAZASI... ORTAKÖY’DE MEYDANA GELEN KAZADA BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞAN SANİYE BAĞ, GAZ FIRININI YAKMAYA ÇALIŞTIĞI SIRADA YANDI. BAĞ, TEDAVİ ALTINA ALINDI.
-www.brtk.net-
GİRNE’DE HUZUR OPERASYONU... POLİS: KUMARHANEYE GİRMELERİ YASAK 13 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM BAŞLATTI. TRAFİKTE 340 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 113 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ
-www.brtk.net-
KKTC 35 YAŞINDA... GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU, 35.’İNCİ YIL CUMHURİYET KONSERİ” VERDİ
-www.brtk.net-
CALİFORNİA’DAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLEMİYOR... 71 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ YANGINDA, 1011 KİŞİ KAYIP
-www.brtk.net-
ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD BAŞKANI TRUMP İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ. İKİ LİDER KAŞIKÇI CİNAYETİ, FETÖ SORUŞTURMALARI VE SURİYE’Yİ ELE ALDI
-www.brtk.net-
KAŞIKÇI CİNAYETİ ... CIA: GAZETECİ KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLME EMRİNİ VELİAHT PRENS SELMAN VERDİ
-www.brtk.net-
MAY’DEN BREXİT ATAMALARI... İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY İSTİFA EDEN 4 BAKANDAN 2’SİNİN YERİNE YENİ İSİMLER ATADI
-www.brtk.net-
YEMEN AÇLIKLA MÜCADELE EDİYOR... BM, YEMEN'DE 18 MİLYON KİŞİNİN AÇLIK TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU AÇIKLADI.
-www.brtk.net-

“Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” yarın 17.00!de Dereboyu’ndan başlayacak

Perşembe 25 Ocak 2018

Sendikal Platform “Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” için ortak pankart ve sloganlar belirledi. Bunlar dışında pankart ve sloganların Sendikal Platformu bağlamayacağını açıklandı.

Yürüyüşle ilgili bugün, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası binasında basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında, eylem kapsamında 17.00’de Dereboyu üzerinde Citroen ışıkları olarak bilinen noktada buluşulacağı; 17.30’da Meclis binası önüne doğru yürüyüşe geçileceği; varış noktasında gerçekleştirilecek konuşmaların ardından eylemin 20.00’de son bulacağı bilgisi verildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Sendikal Platform olarak sadece emekçilerin, hakları, çıkarları, menfaatleri, maaşları için çalışmadıklarını, Kıbrıs Türk toplumuna ve ülkeye karşı da sorumluluk duyduklarını kaydetti.

“Bu sorumluluklarımızdan bir tanesi de ülkemizdeki barış, huzur, özellikle toplumsal barış ve özgürlükler meselesidir” diyen Elcil şöyle devam etti:

“Son günlerde Kıbrıs Türk toplumunun alışmadığı bir takım gelişmeler yaşanıyor. Özellikle özgür basına karşı şiddet uygulanması, Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil eden kurumlara müdahale… Bunlar toplum olarak kabul edemeyeceğimiz, ağır saldırılardır. Bu saldırıları yapanları protesto ederken, toplumun değişik kesimlerini bölmeye dönük bir amaç güttüklerini de buradan ifade etmek istiyorum. Özellikle Kıbrıs’ta kan ve gözyaşı üzerinden yıllardan beri menfaat sağlayan çevreler vardır.

Son dönemlerde Kıbrıslı Türkiyeli ayrımı yaparak bundan siyasi menfaat sağlayan siyasi partiler ve oluşumlar vardır. Bizim temel amacımız insandır. İnsan sevgidir, insan paylaşımdır, insan hoşgörüdür. Bunları insanlık değerleri olan bu temel öğeleri içine sindirememiş bu odakların aleti olmamaya dönük olarak, bu ülkede onların istediği çatışma kültürünü, çatışma ortamını yaratmamak adına biz bir araya geldik, inisiyatif aldık, yarın bir etkinlik yaparak, ülkemizdeki birliği, beraberliği, toplumsal barışı, özgürlükleri, demokrasiye ve insan haklarına saygıyı ve hepsinden önemlisi barışı, toplumsal barışı ön plana çıkaran bir anlayışı sergilemek istiyoruz.”

Yapacakları barışçı eylemin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla ortaya konduğunu dile getiren Elcil şunları kaydetti:

“Biz kamplaşmaya değil, bölünmeye değil, birleşmeye, kucaklaşmaya, paylaşmaya, hoşgörü kültürünü yerleştirmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. O açıdan biz dünden itibaren siyasi partileri, meclis başkanını, Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ettik. UBP’den de randevu istedik, maalesef UBP bize randevu vermedi, görüşme talebimizi reddettiklerini anlıyoruz, sessiz kalmaları bunu ortaya koyuyor. Biz en geniş kesimiyle toplumun bu yapılan şiddet eylemlerine, toplumun alışmadığı bu bölme, parçalama operasyonuna, bu önceden planlanmış bir takım provokasyonlara karşı tepkimizi ortaya koyacağız. Toplumun bütünlüğünü, toplumsal varlığımızı, kurumlarımıza sahip çıkmayı ön plana çıkan bir anlayışı yerleştirmek istiyoruz. Temel amacımız budur. Bu maksatla bu organizasyonu yaptık.”

Sözlerine “Barış bir erdemdir, demokrasi bir kültürdür.” sözleriyle devam eden Elcil bunların kolay kazanılmadığını ve kaybetmemek için ellerinden gelen her türlü çabayı ortaya koyacaklarını dile getirerek “İrademize ve ülkemize sahip çıkacağız.” dedi.

Elcil’in konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selam Eylem, ortak basın açıklamasını okudu.

“Kıbrıs Sorunu nedeni ile adamızın kuzeyinde kendine özgü bir demokrasi, özgürlük ve toplumsal barış ortamıyla kendi kurumlarını oluşturan Kıbrıs Türk toplumunun bu sistemi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterici bir kışkırtması ile çok ciddi bir tehlike altına girmiştir.” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Kendi hukuk sistemimiz içinde her türlü suç teşkil eden olayı ele alma yerine, özgürlükleri kısıtlayıcı, zorba davranışlarla ve devletin güvenlik güçlerinin denetiminde sokak şiddetine göz yumularak ortaya çıkarılan tablo toplumsal barışın bozulmasına davetiye çıkardığı gibi anarşiyi de teşvik etmektedir.”

Açıklamada, 22 Ocak günü yaşananlarla ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

” Kıbrıs’ın kuzeyindeki demokrasi ciddi bir yara almıştır. Basın ve ifade özgürlüğünün temel taşı olan özgür basını şiddet yöntemleri ile susturma girişimi gerçekleşmiş, temel insan hakları çiğnenmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası alanda temsil eden Cumhurbaşkanına hakaret edilmiş fiili saldırıda bulunularak, toplumun siyasi iradesine müdahale edilmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesinin toplandığı ve siyasal iradeyi temsil eden meclis binasından milletvekilliği yemini yaşandığı esnada polisin göz yumması ile çatıya çıkanlar açtıkları bayraklarla siyasal iradeye saygısızlık etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimat ve TC Elçiliği yetkililerinin desteği ile bazı belediye başkanları resmi kurumların personeline şiddet içeren devlet destekli linç eylemi yaptırmışlardır.

Türkiyeli- Kıbrıslı çatışması ile kan ve gözyaşından beslenen faşist provokatörlerin toplumsal barışı bozmaları devlet eli ile teşvik edilmiştir.

Meclis çatısı altında toplumsal ortak gelecek için çalışma yerine çatışmayı kendine geçim yolu olarak seçen faşist milletvekili, başka bir milletvekiline saldıracak kadar ileri gitmiş ve milletvekillerini tehdit eder noktaya gelmiştir.

Yaşanan olaylara göz yuman güvenlikten sorumlu makamlar, Kıbrıs’ın kuzeyinde  ‘güvenlik’ sorununu tartışılır hale getirmiştir. Başkalarından emir alarak toplumsal barışı bozmaya, hukuka, demokrasimize, insan haklarına, karşılıklı hoşgörüye siyasal irademize ve kurumlarımıza şiddet yolu ile saldıranlara karşı soğukkanlılıkla karşı çıkmak temel görevimizdir.

Bu çerçevede herkesi toplumsal dayanışma içinde, 26 Ocak Cuma günü ülkemize ve kurumlarımıza sahip çıkmak amacıyla  Lefkoşa Dereboyu’nda saat 17:00’de toplanıp barışçıl bir yürüyüş yapmaya çağırıyoruz.”

Basın toplantısında ortak sloganların şunlar olduğu açıklandı: “Halkız, Varız, Susmayacağız”, “Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Barış, Demokrasi, Özgürlük”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Bu Memleket Bizim, Biz Yöneteceğiz”, “Düşünceye Karşı Şiddete Son”.

Eylemin ortak pankartında ise, “Barışa, demokrasiye, toplumsal varlığımıza sahip çıkacağız” yazacağı bilgisi verildi.

Yürüyüşe destek veren 21 örgüt şöyle:

“KTMMOB, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, KŞK-Sen( Kayıp Şahıslar Komitesi Sendikası), Bağımsızlık Yolu, Has-Der, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs, Management Center, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Arif Hasan Tahsin Vakfı, Unite Cyprus Now, TCEP (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu), Özgür Kadın Akademisi, Girne İnisiyatifi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Barış Derneği, DKB ( Devrimci Komünist Birlik), Hazine-Sen, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 22/11° 20/10°
  Girne 22/10° 19/10°
  Mağusa 23/14° 21/13°
  İskele 28/18° 26/19°
  Güzelyurt 23/10° 20/8°
  Lefke 22/9° 20/8°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3412
  5,3508
  0%
  6,0565
  6,0674
  0%
  6,8265
  6,8620