Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: RUM HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN YERSİZ, YANLIŞ VE YAKIŞIKSIZ YAKLAŞIMLARI VE BEYANLARININ SÜRECE YARARI OLMAZ
-www.brtk.net-
EL-SEN’DEN GREV KARARI... EL-SEN, SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMEDİĞİ GEREKÇESİYLE SÜRESİZ GREV KARARI ALDI. KURUMA 4 YENİ SANTRAL ALIMI İÇİN İSE HÜKÜMETE 30 AĞUSTOS’A KADAR SÜRE VERDİ
-www.brtk.net-
UYARI GREVİ... MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ SENDİKASI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNDE BUGÜN 08.00 - 10.00 SAATLERİ ARASINDA UYARI GREVİ YAPTI
-www.brtk.net-
ATIK GERİ DÖNÜŞÜMÜ... HASPOLAT’TA İLK BÖLÜMÜ TAMAMLANARAK AÇILIŞI YAPILAN GÜRDAĞ ENTEGRE ATIK GERİ DÖNÜŞÜM, GERİ KAZANIM VE BERTARAF TESİSİNDE 159 ÇEŞİT ATIK İŞLENEREK YA GERİ DÖNÜŞÜM İLE YENİDEN KULLANIMA SUNULACAK YA DA TAMAMEN BERTARAF EDİLECEK
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR... EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK TABİPLER ODASI VE KIBRIS TÜRK HEKİMLER SENDİKASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYEREK, SAĞLIKTA YAŞANAN SORUNLAR VE BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
TÜK AMBARLARINDA İNCELEME... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ, TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU’NA AİT AMBARLARI ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
TÜK’TEN DUYURU... TOPRAK ÜRÜNLERİ KURUMU, BU HAFTADAN BAŞLAYARAK HAFTA SONLARI DA TOHUMLUK MATERYALİ HAZIRLAMA HİZMETİNE DEVAM EDİLECEĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞI... UBP LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI İSTEMİNİ İNCELEMEK ÜZERE OLUŞTURULAN MECLİS KOMİTESİ’NİN BAŞKANLIĞINA UBP İSKELE MİLLETVEKİLİ YASEMİ ÖZTÜRK, BAŞKAN VEKİLLİĞİNE CTP GİRNE MİLLETVEKİLİ FAZİLET ÖZDENEFE SEÇİLDİ. KOMİTE TOPLANTILARI İÇİN GİZLİLİK KARARI ALINDI
-www.brtk.net-
ÇALUDA ANJİYO OLDU... UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA’YA KONTROL AMACIYLA ANJİYO YAPILDI. ÇALUDA’NIN DURUMUNUN İYİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR SÜRECEK... METEOROLOJİ DAİRESİ YARIN DA YER YER SAĞANAK VEYA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENDİĞİNİ DUYURDU
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... GEÇTİĞİMİZ HAFTA ÜLKE GENELİNDE 142 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, KAZALARIN İKİSİ ÖLÜMLE SONUÇLANDI
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZALARI VE DENETİMLER... SON 7 GÜN İÇERİSİNDE YAPILAN TRAFİK DENETİMLERİNDE EN ÇOK CEZA, SEYİR HALİNDE CEP TELEFONU İLE GÖRÜŞME VE SEYRÜSEFER RUHSATSIZ ARAÇ KULLANMA SUÇUNDAN KESİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

“Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” yarın 17.00!de Dereboyu’ndan başlayacak

Perşembe 25 Ocak 2018

Sendikal Platform “Barış ve Demokrasi Yürüyüşü” için ortak pankart ve sloganlar belirledi. Bunlar dışında pankart ve sloganların Sendikal Platformu bağlamayacağını açıklandı.

Yürüyüşle ilgili bugün, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası binasında basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında, eylem kapsamında 17.00’de Dereboyu üzerinde Citroen ışıkları olarak bilinen noktada buluşulacağı; 17.30’da Meclis binası önüne doğru yürüyüşe geçileceği; varış noktasında gerçekleştirilecek konuşmaların ardından eylemin 20.00’de son bulacağı bilgisi verildi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Sendikal Platform olarak sadece emekçilerin, hakları, çıkarları, menfaatleri, maaşları için çalışmadıklarını, Kıbrıs Türk toplumuna ve ülkeye karşı da sorumluluk duyduklarını kaydetti.

“Bu sorumluluklarımızdan bir tanesi de ülkemizdeki barış, huzur, özellikle toplumsal barış ve özgürlükler meselesidir” diyen Elcil şöyle devam etti:

“Son günlerde Kıbrıs Türk toplumunun alışmadığı bir takım gelişmeler yaşanıyor. Özellikle özgür basına karşı şiddet uygulanması, Kıbrıs Türk toplumunun iradesini temsil eden kurumlara müdahale… Bunlar toplum olarak kabul edemeyeceğimiz, ağır saldırılardır. Bu saldırıları yapanları protesto ederken, toplumun değişik kesimlerini bölmeye dönük bir amaç güttüklerini de buradan ifade etmek istiyorum. Özellikle Kıbrıs’ta kan ve gözyaşı üzerinden yıllardan beri menfaat sağlayan çevreler vardır.

Son dönemlerde Kıbrıslı Türkiyeli ayrımı yaparak bundan siyasi menfaat sağlayan siyasi partiler ve oluşumlar vardır. Bizim temel amacımız insandır. İnsan sevgidir, insan paylaşımdır, insan hoşgörüdür. Bunları insanlık değerleri olan bu temel öğeleri içine sindirememiş bu odakların aleti olmamaya dönük olarak, bu ülkede onların istediği çatışma kültürünü, çatışma ortamını yaratmamak adına biz bir araya geldik, inisiyatif aldık, yarın bir etkinlik yaparak, ülkemizdeki birliği, beraberliği, toplumsal barışı, özgürlükleri, demokrasiye ve insan haklarına saygıyı ve hepsinden önemlisi barışı, toplumsal barışı ön plana çıkaran bir anlayışı sergilemek istiyoruz.”

Yapacakları barışçı eylemin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla ortaya konduğunu dile getiren Elcil şunları kaydetti:

“Biz kamplaşmaya değil, bölünmeye değil, birleşmeye, kucaklaşmaya, paylaşmaya, hoşgörü kültürünü yerleştirmeye ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. O açıdan biz dünden itibaren siyasi partileri, meclis başkanını, Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret ettik. UBP’den de randevu istedik, maalesef UBP bize randevu vermedi, görüşme talebimizi reddettiklerini anlıyoruz, sessiz kalmaları bunu ortaya koyuyor. Biz en geniş kesimiyle toplumun bu yapılan şiddet eylemlerine, toplumun alışmadığı bu bölme, parçalama operasyonuna, bu önceden planlanmış bir takım provokasyonlara karşı tepkimizi ortaya koyacağız. Toplumun bütünlüğünü, toplumsal varlığımızı, kurumlarımıza sahip çıkmayı ön plana çıkan bir anlayışı yerleştirmek istiyoruz. Temel amacımız budur. Bu maksatla bu organizasyonu yaptık.”

Sözlerine “Barış bir erdemdir, demokrasi bir kültürdür.” sözleriyle devam eden Elcil bunların kolay kazanılmadığını ve kaybetmemek için ellerinden gelen her türlü çabayı ortaya koyacaklarını dile getirerek “İrademize ve ülkemize sahip çıkacağız.” dedi.

Elcil’in konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selam Eylem, ortak basın açıklamasını okudu.

“Kıbrıs Sorunu nedeni ile adamızın kuzeyinde kendine özgü bir demokrasi, özgürlük ve toplumsal barış ortamıyla kendi kurumlarını oluşturan Kıbrıs Türk toplumunun bu sistemi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterici bir kışkırtması ile çok ciddi bir tehlike altına girmiştir.” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Kendi hukuk sistemimiz içinde her türlü suç teşkil eden olayı ele alma yerine, özgürlükleri kısıtlayıcı, zorba davranışlarla ve devletin güvenlik güçlerinin denetiminde sokak şiddetine göz yumularak ortaya çıkarılan tablo toplumsal barışın bozulmasına davetiye çıkardığı gibi anarşiyi de teşvik etmektedir.”

Açıklamada, 22 Ocak günü yaşananlarla ilgili şu değerlendirmeler yapıldı:

” Kıbrıs’ın kuzeyindeki demokrasi ciddi bir yara almıştır. Basın ve ifade özgürlüğünün temel taşı olan özgür basını şiddet yöntemleri ile susturma girişimi gerçekleşmiş, temel insan hakları çiğnenmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası alanda temsil eden Cumhurbaşkanına hakaret edilmiş fiili saldırıda bulunularak, toplumun siyasi iradesine müdahale edilmiştir.

Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesinin toplandığı ve siyasal iradeyi temsil eden meclis binasından milletvekilliği yemini yaşandığı esnada polisin göz yumması ile çatıya çıkanlar açtıkları bayraklarla siyasal iradeye saygısızlık etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın verdiği talimat ve TC Elçiliği yetkililerinin desteği ile bazı belediye başkanları resmi kurumların personeline şiddet içeren devlet destekli linç eylemi yaptırmışlardır.

Türkiyeli- Kıbrıslı çatışması ile kan ve gözyaşından beslenen faşist provokatörlerin toplumsal barışı bozmaları devlet eli ile teşvik edilmiştir.

Meclis çatısı altında toplumsal ortak gelecek için çalışma yerine çatışmayı kendine geçim yolu olarak seçen faşist milletvekili, başka bir milletvekiline saldıracak kadar ileri gitmiş ve milletvekillerini tehdit eder noktaya gelmiştir.

Yaşanan olaylara göz yuman güvenlikten sorumlu makamlar, Kıbrıs’ın kuzeyinde  ‘güvenlik’ sorununu tartışılır hale getirmiştir. Başkalarından emir alarak toplumsal barışı bozmaya, hukuka, demokrasimize, insan haklarına, karşılıklı hoşgörüye siyasal irademize ve kurumlarımıza şiddet yolu ile saldıranlara karşı soğukkanlılıkla karşı çıkmak temel görevimizdir.

Bu çerçevede herkesi toplumsal dayanışma içinde, 26 Ocak Cuma günü ülkemize ve kurumlarımıza sahip çıkmak amacıyla  Lefkoşa Dereboyu’nda saat 17:00’de toplanıp barışçıl bir yürüyüş yapmaya çağırıyoruz.”

Basın toplantısında ortak sloganların şunlar olduğu açıklandı: “Halkız, Varız, Susmayacağız”, “Birlik, Mücadele, Dayanışma”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Barış, Demokrasi, Özgürlük”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Bu Memleket Bizim, Biz Yöneteceğiz”, “Düşünceye Karşı Şiddete Son”.

Eylemin ortak pankartında ise, “Barışa, demokrasiye, toplumsal varlığımıza sahip çıkacağız” yazacağı bilgisi verildi.

Yürüyüşe destek veren 21 örgüt şöyle:

“KTMMOB, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, KŞK-Sen( Kayıp Şahıslar Komitesi Sendikası), Bağımsızlık Yolu, Has-Der, Doğu Güneydoğu Kültür Derneği, Boran Kültür Merkezi, Kuir Kıbrıs, Management Center, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Arif Hasan Tahsin Vakfı, Unite Cyprus Now, TCEP (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu), Özgür Kadın Akademisi, Girne İnisiyatifi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Barış Derneği, DKB ( Devrimci Komünist Birlik), Hazine-Sen, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası.”

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 36/24° 38/24°
  Girne 34/22° 38/21°
  Mağusa 34/23° 35/22°
  İskele 35/24° 36/23°
  Güzelyurt 34/23° 38/22°
  Lefke 31/23° 36/21°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0%
  5,5398
  5,5497
  0%
  6,1414
  6,1524
  0%
  6,7168
  6,7518