Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ HAREKÂTI’NIN 45. YIL DÖNÜMÜ  KUTLANIYOR. RESMİ KUTLAMALAR  SAAT 12.00’DE 21 PARE TOP ATIŞI VE CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN BRT’DEN KONUŞMASIYLA BAŞLADI
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ KUTLAMALARI KAPSAMINDA BU AKŞAM ŞAFAK NÖBETİ  TUTULACAK.  ETKİNLİĞE İLK KEZ F-16 SAVAŞ UÇAKLARI DA KATILARAK ŞAFAK NÖBETİ’NE KATILANLARI SELAMLAYACAK
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI...  20 TEMMUZ KUTLAMALARI İÇİN ADAYA GELEN KONUK HEYETLER DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ KUTLAMALARI DOLAYISIYLA BAŞTA BAŞKENT LEFKOŞA OLMAK ÜZERE GAZİMAĞUSA, GİRNE, GÜZELYURT, İSKELE VE LEFKE İLÇELERİNDE KUTLAMA TÖRENLERİ DÜZENLENECEK
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURBAŞKANI AKINCI, YARIN AKŞAM KONUK HEYETLER ONURUNA CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA RESEPSİYON VERECEK
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI BÜYÜK İLGİ GÖREN GÖSTERİLERİNİ LEFKOŞA’DA TÖREN ALANINDA, GÜZELYURT-CENGİZ TOPEL ANITI –GEMİKONAĞI’NDA VE GİRNE SEMALARINDA TEKRARLAYACAK
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARININ GÖSTERİLERİ NEDENİYLE GİRNE’DE DRONE UÇUŞLARI VE HAVA SPORU AKTİVİTELERİ YASAKLANDI
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURBAŞKANI AKINCI'DAN 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI'NDA ORTAK ANLAYIŞ VE İŞ BİRLİĞİ MESAJI GELDİ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... CUMHURBAŞKANI AKINCI: ORTAK ANLAYIŞLAR VE İŞ BİRLİĞİ SERGİLEYEREK, ADAMIZ, DENİZLERİMİZ VE BÖLGEMİZ, BİRBİRİNİ DIŞLAMADAN TÜM TARAFLARIN YARARLANACAĞI BİR HUZUR VE İSTİKRAR BÖLGESİ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR.BUNUN SAĞLANMASININ YOLU GÜÇLÜ OLMAKTAN VE MEŞRU HAKLARIMIZI KORUMAKTAN GEÇİYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI...  MECLİS BAŞKANI ULUÇAY: DOĞAL GAZIN EKONOMİK DEĞER YARATARAK BİR ÇATIŞMA UNSURU DEĞİL, BİR UZLAŞMA ARACI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... BAŞBAKAN TATAR: TÜRKİYE’NİN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ NETİCESİNDE KIBRIS TÜRK HALKI BU COĞRAFYADA HUZUR VE GÜVENLİK İÇERİSİNDE YAŞIYOR
-www.brtk.net-
BÜLENT ECEVİT ANILDI... KIBRIS’A 20 TEMMUZ 1974 TARİHİNDE ÇIKARMA YAPILMASI KARARINI ALAN, DÖNEMİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ BAŞBAKANI MERHUM BÜLENT ECEVİT LEFKOŞA’DA TÖRENLE ANILDI.
-www.brtk.net-
TRAFİK KAZASI... GÖRNEÇ ALEVKAYASI ANAYOLUNDA DEVRİLEN TRAKTÖRÜN SÜRÜCÜSÜ 68 YAŞINDAKİ ERDOĞAN İNCE HAYATINI KAYBETTİ.
-www.brtk.net-
GIDA DENETİMLERİ... TARIM DAİRESİ, GIDA DENETİM SONUÇLARINI AÇIKLADI: 35 İTHAL ÜRÜNÜN HEPSİ, 22 YERLİ ÜRÜNDEN 20’Sİ TEMİZ ,ROKA VE BÖRÜLCEDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI
-www.brtk.net-
ÖSYM... ÖSYM TERCİH İŞLEMLERİ 23-29 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... LEFKOŞA’DA ŞHT MUSTAFA RUSO CADDESİ HAFTASONU TRAFİĞE KISMEN KAPATILACAK. LTB’DEN YAPILAN AÇIKLAMADA, 08:00-17:00 ARASINDA TRAFİKTE GİDİŞ VE GELİŞ YÖNÜNÜN BELLİ NOKTALARINDA TEK ŞERİTTEN VERİLECEĞİ BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ AÇIKLADI... HAVA SICAKLIĞI HAFTA BOYUNCA 35-38 DERECE DOLAYLARINDA SEYREDECEK
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bakan Çeler icraatlarını anlattı

Perşembe 16 Mayıs 2019

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, basın toplantısı düzenleyerek 15 aylık görev süresince Bakanlığın gerçekleştirdiği icraatları anlattı.

Zeki Çeler, Görevde bulunduğu süre içerisinde Çalışma Dairesi’ne 14 müfettiş,Sosyal Hizmetler Dairesi kadrosuna 13 yeni sosyal hizmet memuru ve sosyal hizmetler dairesine süpervizör olarak hizmet verecek 1 sözleşmeli uzmanın istihdam edildiğini belirtti.

Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne de 4 yeni memurun kadrolu olarak istihdam edildiğini,4 geçici memurun ise kadrolandığını söyledi.

Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından yapılan ödemelere de değinen Zeki Çeler,
özel eczanelere, hastanede bulunmayan ilaçlar, kan çubukları ve protez araç gereç iyileştirme vasıtaları için 2017 yılında 8 milyon 543 bin 349 TL; 2018 yılında 12 milyon 278 bin 221 TL ve 2019 Nisan ayına kadar 5 milyon 902 bin 140 TL ödendiğini belirtti.

2019 yılı Nisan ayı itibariyle, 38 bin kişiye malullük, yaşlılık ölüm aylığı verildiğini kaydeden Çeler, ülkedeki aktif sigortalı sayısının 111 bin 626 olduğunu açıkladı.

Zeki Çeler, KKTC vatandaşlarının da sanal post cihazı kullanarak yatırım yapabileceğini ve sosyal sigortalar dairesinden emekli olabileceğini anlattı.

Çeler ‘Kişilerin isteğe bağlı sigortalı olmaları ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gitmeden, dünyanın herhangi bir yerinden sanal post cihazı ile sigorta yatırımı ödemelerine imkan tanıyan uygulama hazırlanarak isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olmanın önünün açılmıştır. Vakıflar Bankası ile bu konuda anlaşma yapılmıştır’ dedi.

Çeler, Lefkoşa Bölge Amirliği Hizmet Binası’nın tadilatının yapıldığını, tüm bölge amirliklerine ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne post cihazı takılarak, vatandaşa kredi kartı ile ödeme yapma imkanı ve kolaylığı tanındığını söyledi.

Başlatılan yeni uygulama ile Sosyal Sigortalar Dairesi’nden aylık ve gelir alanlar ile aktif sigortalıların ilaç ve kan çubuğu ödemelerinin 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren sigortalıların banka hesaplarına ödenmeye başlandığını kaydeden Çeler ‘Bu uygulama ile sigortalıların , Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gitmeden ve sıra beklemeden ödeneklerini alabilmesine imkan tanınmıştır’ dedi.

Çeler, ilaç ödemelerinde geri ödeme süresinin 1 aya düşürüldüğünü söyledi.

Çeler ‘İlaç yardımı için Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuran sigortalılar, son 2 yıldır ilaç ödemelerini almak için 8-9 aylık bir bekleme yaşamak zorunda kalıyordu. Temmuz 2018 itibari ile, ilaç ödemeleri Sosyal Sigortalar tarafından güncellenerek; sigortalıların yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırıldı.İlaç yardımı almak için Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuran sigortalılarımıza ilaç ödemeleri; 15 gün ile en fazla bir ay içerisinde gerçekleştirilmektedir’ diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, İlaç ödemelerinde Eczanelerle otomasyon sistemine geçilerek eczanelere 30 iş günü içinde ödeme yapılmasının sağlandığını ayrıca bu uygulama ile sigortalıların, Dairesi’ye gitmek ve sağlık karnesini uzatmak zorunda kalmadan eczanelere başvurabildiğini söyledi.

Çeler, sosyal sigortalar ilaç listesinin revize edildiğini de belirterek Piyasadan kalkmış, güncelliğini yitirmiş ve üretimi durdurulmuş ilaçların listeden çıkarılarak en fazla talep edilen 50 ilacın Sosyal Sigortalar Dairesi ilaç listesine eklendiğini kaydetti.

Çalışma yaşamıyla ilgili olarak ise Bakan Çeler, son 1 yılda asgari ücrete %36 oranında artış yapıldığını belirtti.

Çeler ‘Son 1 yılda Asgari Ücret Saptama Komisyonu, asgari ücreti belirlemek için üç kez toplanmıştır. Mart 2018’de asgari ücrete 190 TL, Eylül 2018’de 255 TL ve Şubat 2019’da 530 TL olmak üzere brüt toplam 975 TL artış yapılmıştır’ dedi.

Son 1 yılda Çalışma Dairesi tarafından ülke genelinde 411 inşaat iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlendiğini de belirten Zeki Çeler inşaat denetimlerinin daha sağlıklı yürütülmesi ve özel sektörde işe başlama saatlerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla “İş yeri veya İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri ” düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yeniden düzenlendiğini söyledi.

İş Sağlığı ve güvenliği alanında, bazı tüzüklerin günün şartlarına göre yeniden düzenlenerek Başsavcılığa aktarıldığını, bazı tüzüklerle ilgili çalışmalarda ise sona gelindiğini belirten Çeler İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan ve insan hayatını tehlikeye sokan işyerlerine yönelik olarak yapılan iş durdurma işlemlerinde; Bakanlık tarafından mühür ve güvenlik şeridi uygulamasına geçildiğini belirtti.

Bakan Çeler 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın AB Müktesebatına uyum çerçevesinde yapılan değişiklikleri Bakanlık tarafından yeniden gözden geçirilerek günün şartlarına uygun olarak revize edildiğini, bu kapsamda işyerlerinde puantaj defteri zorunluluğu, ödemelerde tek tip bordro sistemine geçilmesi, maaşların çalışanların banka hesabına yatırılması zorunluluğu ve çalışanların izin haklarında iyleştirmeler gibi konularda düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Vakaları ile ilgili olarak ise Bakan Çeler 2018-2019 yılları arasında 14 çocuğun Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından himaye altına alındığını, 27 çocuğun Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması altında olduğunu, 106 çocuğun ve gencin SOS Gençlik Evi’nde koruma altında tutulduğunu, 27 çocuğun 24 koruyucu ailenin yanında bakıldığını, 10 çocuğun ise Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından evlatlık verildiği bilgisini aktardı.

şiddet mağduru kadınların hukuki destek almasının sağlandığını da ifade eden Çeler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin de hizmet vermeye başladığını söyledi.

İhtiyat Sandığı Dairesi’nde online sisteme geçildiğini belirten Çeler birime post cihazı takılarak, vatandaşa kredi kartı ile ödeme yapma imkanı ve kolaylığı tanındığını kaydetti.

Zeki Çeler, Engelsiz yaşam Evi projesinin 2’inci etabı için finansman sıkıntısı nedeniyle ihaleye çıkılamadığını ancak toplumun el ele vererek bu projenin tamamlanması ümidini dile getirdi. (BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/22° 37/22°
  Girne 34/21° 35/22°
  Mağusa 33/21° 35/23°
  İskele 34/22° 35/23°
  Güzelyurt 32/22° 32/23°
  Lefke 31/22° 33/22°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 1.08%
  5,6316
  5,6417
  0.77%
  6,3340
  6,3454
  0.07%
  7,0434
  7,0801