Son Haberler
KOALİSYON ÇALIŞMALARI…UBP VE HP ARASINDA KOALİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDIYOR.İKİ PARTİNİN MECLIS GRUBU AYRI AYRI DEĞERLENDIRME YAPTI.İKİ GENEL BAŞKAN BUGÜN BİRARAYA GELECEK. ANA PRENSİPLERDE UZLAŞMASI HALİNDE HEYETLER ARASI GÖRÜŞME YAPILACAK
-www.brtk.net-
MECLİS BİRLEŞİMİ ERTELENDİ…CUMHURIYET MECLISI GENEL KURULU TOPLANDI... STENOGRAFLARIN GREVI NEDENIYLE TOPLANTIYA DEVAM EDILEMEDI. MECLIS BAŞKANI TEBERRÜKEN ULUÇAY, GRUPLAR ARASI MUTABAKATLA YARINKI TOPLANTININ DA YAPILMAYACAĞINI VE BIR SONRAKI MECLIS GENEL KURULU TOPLANTISININ 27 MAYIS PAZARTESI GÜNÜ YAPILACAĞINI DUYURDU.
-www.brtk.net-
HIDROKARBON KRİZİ...TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ: "DOĞU AKDENİZ'DE ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE KKTC'NİN HAKLARINI KORUDUK, KORUMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ."
-www.brtk.net-
TÜRKIYE YUNANISTAN İLİŞKİLERİ… TÜRKIYE VE YUNANISTAN SAVUNMA BAKANLIKLARI HEYETLERI ATINA'DA GÖRÜŞÜYOR. HEYETLER ARASINDA EGE DENIZI'NDE GÜVEN ARTTIRICI ÖNLEMLER VE DAVRANIŞ KURALLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE IŞ BIRLIĞINI GELIŞTIRMEK MAKSADIYLA TEKNIK GÖRÜŞMELERIN GERÇEKLEŞTIRILECEĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
YEŞİLKÖY’DE TRAFİK KAZASI…YEŞILKÖY’DE SABAH SAATLERINDE IKI ARAÇ YÜZ YÜZE ÇARPIŞTI.ÇARPIŞMA SONUCU 4 KIŞI YARALANDI.
-www.brtk.net-
KTÖS’TEN ELEŞTİRİ…KTÖS, MILLI EĞITIM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.AÇIKLAMADA, SONA EREN 4’LÜ KOALISYON HÜKÜMETININ EĞITIMLE ILGILI SINIFTA KALDIĞI BELIRTILDI.
-www.brtk.net-
DOSTLUK RALLİSİ…1 HAZIRAN’DA KUZEY KIBRIS’DA SONA ERECEK OLAN DÜNYANIN EN UZUN RALLILERINDEN AVRUPA ORIENT DOĞU-BATI DOSTLUK RALLISI’NE KATILAN KUZEY KIBRIS KLASIK VE SPOR OTOMOBIL KULÜBÜ EKIBI ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞININ 100. YILI ICIN DÜZENLENEN ETKINLIKLERE KATILDI.
-www.brtk.net-
KADINLAR YINE SAHADAYDI…DTB VE TOL AMATÖR KADIN FUTBOL TAKIMLARI MAÇ YAPTI
-www.brtk.net-
SÜT BEDELLERİ…1-15 NISAN DEVRESI SÜT BEDELLERI ÖDENMEYE BAŞLANDI.979 ÜRETICININ HESAPLARINA TOPLAM 15 MILYON 579 BIN 794 TL YATIRILDI...
-www.brtk.net-

Bakan Çeler icraatlarını anlattı

Perşembe 16 Mayıs 2019

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, basın toplantısı düzenleyerek 15 aylık görev süresince Bakanlığın gerçekleştirdiği icraatları anlattı.

Zeki Çeler, Görevde bulunduğu süre içerisinde Çalışma Dairesi’ne 14 müfettiş,Sosyal Hizmetler Dairesi kadrosuna 13 yeni sosyal hizmet memuru ve sosyal hizmetler dairesine süpervizör olarak hizmet verecek 1 sözleşmeli uzmanın istihdam edildiğini belirtti.

Çeler, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne de 4 yeni memurun kadrolu olarak istihdam edildiğini,4 geçici memurun ise kadrolandığını söyledi.

Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından yapılan ödemelere de değinen Zeki Çeler,
özel eczanelere, hastanede bulunmayan ilaçlar, kan çubukları ve protez araç gereç iyileştirme vasıtaları için 2017 yılında 8 milyon 543 bin 349 TL; 2018 yılında 12 milyon 278 bin 221 TL ve 2019 Nisan ayına kadar 5 milyon 902 bin 140 TL ödendiğini belirtti.

2019 yılı Nisan ayı itibariyle, 38 bin kişiye malullük, yaşlılık ölüm aylığı verildiğini kaydeden Çeler, ülkedeki aktif sigortalı sayısının 111 bin 626 olduğunu açıkladı.

Zeki Çeler, KKTC vatandaşlarının da sanal post cihazı kullanarak yatırım yapabileceğini ve sosyal sigortalar dairesinden emekli olabileceğini anlattı.

Çeler ‘Kişilerin isteğe bağlı sigortalı olmaları ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gitmeden, dünyanın herhangi bir yerinden sanal post cihazı ile sigorta yatırımı ödemelerine imkan tanıyan uygulama hazırlanarak isteğe bağlı sigortalı olarak emekli olmanın önünün açılmıştır. Vakıflar Bankası ile bu konuda anlaşma yapılmıştır’ dedi.

Çeler, Lefkoşa Bölge Amirliği Hizmet Binası’nın tadilatının yapıldığını, tüm bölge amirliklerine ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne post cihazı takılarak, vatandaşa kredi kartı ile ödeme yapma imkanı ve kolaylığı tanındığını söyledi.

Başlatılan yeni uygulama ile Sosyal Sigortalar Dairesi’nden aylık ve gelir alanlar ile aktif sigortalıların ilaç ve kan çubuğu ödemelerinin 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren sigortalıların banka hesaplarına ödenmeye başlandığını kaydeden Çeler ‘Bu uygulama ile sigortalıların , Sosyal Sigortalar Dairesi’ne gitmeden ve sıra beklemeden ödeneklerini alabilmesine imkan tanınmıştır’ dedi.

Çeler, ilaç ödemelerinde geri ödeme süresinin 1 aya düşürüldüğünü söyledi.

Çeler ‘İlaç yardımı için Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuran sigortalılar, son 2 yıldır ilaç ödemelerini almak için 8-9 aylık bir bekleme yaşamak zorunda kalıyordu. Temmuz 2018 itibari ile, ilaç ödemeleri Sosyal Sigortalar tarafından güncellenerek; sigortalıların yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırıldı.İlaç yardımı almak için Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvuran sigortalılarımıza ilaç ödemeleri; 15 gün ile en fazla bir ay içerisinde gerçekleştirilmektedir’ diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler, İlaç ödemelerinde Eczanelerle otomasyon sistemine geçilerek eczanelere 30 iş günü içinde ödeme yapılmasının sağlandığını ayrıca bu uygulama ile sigortalıların, Dairesi’ye gitmek ve sağlık karnesini uzatmak zorunda kalmadan eczanelere başvurabildiğini söyledi.

Çeler, sosyal sigortalar ilaç listesinin revize edildiğini de belirterek Piyasadan kalkmış, güncelliğini yitirmiş ve üretimi durdurulmuş ilaçların listeden çıkarılarak en fazla talep edilen 50 ilacın Sosyal Sigortalar Dairesi ilaç listesine eklendiğini kaydetti.

Çalışma yaşamıyla ilgili olarak ise Bakan Çeler, son 1 yılda asgari ücrete %36 oranında artış yapıldığını belirtti.

Çeler ‘Son 1 yılda Asgari Ücret Saptama Komisyonu, asgari ücreti belirlemek için üç kez toplanmıştır. Mart 2018’de asgari ücrete 190 TL, Eylül 2018’de 255 TL ve Şubat 2019’da 530 TL olmak üzere brüt toplam 975 TL artış yapılmıştır’ dedi.

Son 1 yılda Çalışma Dairesi tarafından ülke genelinde 411 inşaat iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlendiğini de belirten Zeki Çeler inşaat denetimlerinin daha sağlıklı yürütülmesi ve özel sektörde işe başlama saatlerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla “İş yeri veya İşlerin Açılış ve Kapanış Gün ve Saatleri ” düzenleyen Bakanlar Kurulu kararının yeniden düzenlendiğini söyledi.

İş Sağlığı ve güvenliği alanında, bazı tüzüklerin günün şartlarına göre yeniden düzenlenerek Başsavcılığa aktarıldığını, bazı tüzüklerle ilgili çalışmalarda ise sona gelindiğini belirten Çeler İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almayan ve insan hayatını tehlikeye sokan işyerlerine yönelik olarak yapılan iş durdurma işlemlerinde; Bakanlık tarafından mühür ve güvenlik şeridi uygulamasına geçildiğini belirtti.

Bakan Çeler 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın AB Müktesebatına uyum çerçevesinde yapılan değişiklikleri Bakanlık tarafından yeniden gözden geçirilerek günün şartlarına uygun olarak revize edildiğini, bu kapsamda işyerlerinde puantaj defteri zorunluluğu, ödemelerde tek tip bordro sistemine geçilmesi, maaşların çalışanların banka hesabına yatırılması zorunluluğu ve çalışanların izin haklarında iyleştirmeler gibi konularda düzenlemeler yapıldığını anlattı.

Sosyal Hizmetler Dairesi Vakaları ile ilgili olarak ise Bakan Çeler 2018-2019 yılları arasında 14 çocuğun Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından himaye altına alındığını, 27 çocuğun Lefkoşa Çocuk Yuvası’nda devletin koruması altında olduğunu, 106 çocuğun ve gencin SOS Gençlik Evi’nde koruma altında tutulduğunu, 27 çocuğun 24 koruyucu ailenin yanında bakıldığını, 10 çocuğun ise Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından evlatlık verildiği bilgisini aktardı.

şiddet mağduru kadınların hukuki destek almasının sağlandığını da ifade eden Çeler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin de hizmet vermeye başladığını söyledi.

İhtiyat Sandığı Dairesi’nde online sisteme geçildiğini belirten Çeler birime post cihazı takılarak, vatandaşa kredi kartı ile ödeme yapma imkanı ve kolaylığı tanındığını kaydetti.

Zeki Çeler, Engelsiz yaşam Evi projesinin 2’inci etabı için finansman sıkıntısı nedeniyle ihaleye çıkılamadığını ancak toplumun el ele vererek bu projenin tamamlanması ümidini dile getirdi. (BRT)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • Günlük İmsakiye

  Tarih 20.05.2019
  Sahur 03:53
  İftar 19:55

  Hepsine ulaşmak için tıklayınız.
 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 18/35° 16/36°
  Girne 15/32° 19/29°
  Mağusa 14/32° 18/32°
  İskele 16/32° 15/30°
  Güzelyurt 17/29° 16/32°
  Lefke 16/28° 18/25°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 6,0463
  6,0572
  6,7549
  6,7670
  7,7076
  7,7478