Son Haberler
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BRT’DE YAYINLANAN BİRİNCİ BOYUT PROGRAMINA KATILARAK GÜNDEME İLİŞKİN SORULARI YANITLADI. ÖZERSAY, HÜKÜMETİN KIBRIS SORUNUNUN GELECEKTE NASIL ÇÖZÜMLENMESİ GEREKTİĞİ, HANGİ ZEMİNDE NASIL BİR ORTALIK OLMASINA İLİŞKİN BİR KONSENSUSU OLMADIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
ÜLKEMİZ YENİDEN YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRERKEN BAZI BÖLGELERDE İSE DOLU YAĞIŞLARI BAZI YOLLARIN BUZLANMASINA NEDEN OLDU.
-www.brtk.net-
POLİS BASIN SUBAYLIĞI, BÜYÜKKONUK - KAPLICA ARASI YOĞUN DOLU YAĞIŞI NEDENİYLE YOLDA BUZLANMA MEYDANA GELDİĞİNİ AÇIKLADI. AÇIKLAMADA, SÜRÜCÜLERİN YAVAŞ VE DİKKATLİ SEYRETMELERİ İSTENDİ.
-www.brtk.net-
HAYVANCILAR, 27 ŞUBAT ÇARŞAMBAGÜNÜ LEFKOŞA’DA ARAÇLI EYLEME GİDİYOR.KIBRIS TÜRK HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI MUSTAFA NAİMOĞLULARI, BİRLİK GENEL MERKEZİNDE DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, “HEM KARA HEM DE DENİZLERİMİZDEKİ KAYNAKLARIMIZI İNSANIMIZIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”DEDİ.
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANI SERDAR DENKTAŞ, SPORUN HER DALININ DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI.
-www.brtk.net-
GÖNYELİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET BENLİ, MAHKEMELİK OLAN VE İNŞAASI DURDURULAN GÜZELYURT ANAYOLUNDAKİ ALT GEÇİT PROJESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. BENLİ, ÇOK KISA BİR SÜREDE ARA EMRİNİN KALKACAĞINI VE 10 GÜNLÜK BİR İNŞAAT FAALİYETİNDEN SONRA GEÇİDİN TRAFİĞE AÇILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY, DAKKA’NIN TARİHİ CHAWKBAZAR MAHALLESİNDE ÖNCEKİ AKŞAM MEYDANA GELEN YANGIN FELAKETİNE İLİŞKİN BANGLADEŞ DIŞİŞLERİ BAKANI’NA TAZİYE MESAJI GÖNDERDİ.
-www.brtk.net-
GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MAĞUSA KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN ORTAKLIĞINDA BU YIL 27.’Sİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI MAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ SES YARIŞMASININ ÖN ELEME ETKİNLİĞİ İLE YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-

Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi psikolojik test eğitimleri konusunda uyarıda bulundu

Pazartesi 4 Şubat 2019

Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi psikolojik test eğitimleri konusunda uyarıda bulundu.

İnisiyatiften yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta Psikologlar Birliği Yasası’nın henüz geçmemiş olmasından dolayı psikologların henüz özlük haklarını koruyacakları, mesleki sınırlarını belirleyecekleri ve etik ihlallerde başvurulabilecekleri bir meslek örgütleri bulunmadığı kaydedildi.
Bunun, psikolojik test eğitimlerinin denetlenebildiği yasal bir zeminin de bulunmaması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, son yıllarda ülkede giderek artan bu eğitimlerin ileride doğuracağı sonuçların endişe verici olduğu ifade edildi.

“Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi olarak, sayısı her geçen gün artan Psikolojik test eğitimleri hakkında toplumumuzu bilgilendirmek ve uyarmak istiyoruz” şeklinde devam eden açıklamada dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

“Psikoloji disiplini içerisinde oluşturulan ve kullanılan Psikolojik testler, araştırma, değerlendirme, tanılama ve tedavide yardımcı rol oynar. Psikolojinin farklı alt alanlarına özgü geliştirilen farklı psikometrik testler bulunmaktadır. Bu testleri uygulamak, yorumlamak ve sonuçlarını amacına uygun olarak kullanmak, hem temel psikoloji bilgisi hem de ilgili alt alanlarda uzmanlık gerektirmektedir. Son yıllarda özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan eğitim duyurularında gördüğümüz ise bu eğitimlerin Psikoloji alanı dışından gelen başka meslek gruplarına, ya da diğer alanlarda öğrenimine halen devam etmekte olan üniversite öğrencilerine açık olduğudur. Halbuki Psikoloji disiplinine özgü test eğitimleri sadece psikologlara (4 yıllık temel Psikoloji Lisans eğitimini tamamlamış kişilere) verilmelidir. Birçok meslek grubunun veya öğrenci statüsündeki bireyin bu eğitimlere önkoşulsuz şekilde kabul edilmesi, eğitimin kalitesinden çok, eğitimden elde edilecek maddi menfaate önem verildiğinin büyük bir göstergesidir.
Kuzey Kıbrıs’ta verilecek Psikolojik test eğitimlerinin geçerliği, güvenirliği kanıtlanmış, standardizasyonu yapılmış, güncelliğini koruyor olması gereklidir. Güncelliği olmayan ve/veya işlevselliğini yitirmiş, ve/veya geçerliği ve güvenirliği ispatlanmamış, ve/veya standardizasyonu yapılmamış psikolojik testlerin eğitimi verilemez.
Eğitimcinin, ilgili testlerin uygulama ve eğitim verme yeterliliğini ispatlaması bir ön şarttır ve zaten eğitim programının geçerliliği de buna bağlıdır. Eğitimci eğitimi yeterliliği olmayan bireylerin eğitim vermesi doğru değildir ve kabul edilemez.

Gözlemlediğimiz bir diğer ciddi risk ise eğitimlerin, yoğunluğu ve süresi ile ilgilidir. Son dönemlerde gözümüze çarpan bu eğitimlerin büyük çoğunluğu yoğun ve sıkıştırılmış programlar halinde sunulmaktadır. Çok kısa sürelerde verilen bu eğitimlerde, testlerin her birinin içeriğinin iyi anlaşılması ve özümsenmesi imkansızdır, ve bu durum ileride yanlış uygulamalara zemin hazırlamaktadır. Yanlış puanlanmış veya yanlış yorumlanmış bir test, teste tabi tutulan bir çocuğa veya yetişkin bir bireye yaşamını sürdürürken birçok alanda çok çeşitli, ve belki bazen geri dönülemez zorluklar/riskler yaratabilir.

Belirli bir test eğitiminin sonucunda uygulayıcı sertifikası alınabilmesi, o testin hazırlanışında bildirilen tüm kriterlerin karşılanmasını ve gerekli minimum süpervizyonlu uygulama ve raporlamaların tamamlanmasını gerektirir. ‘Sertifika’, ‘katılım belgesi’ ile aynı şey değildir ve bu iki kavram karıştırılmamalıdır. Sertifika, kişiye verilen bir ehliyeti ve yeterliliği anlatır. Halbuki, sosyal medyada karşımıza çıkan Psikolojik test eğitimlerinin duyurularının neredeyse hiçbiri bu belgenin verilebilmesi için yeterli içerikte görünmemekte, birçoğunda süpervizyonlu uygulama veya raporlama kriterinden bile bahsedilmemektedir.

Psikoloji disiplininin araştırma bulguları ve uygulamaları yüz yılı aşkın bir süredir, bireylerin ve toplumların gelişiminde etkili olmaktadır. Psikoloji eğitimleri için standartların belirlenmesi, ve psikolojik hizmet veren bireylerin mesleği icra ediş biçimlerinin yasalarla denetlenmesi sağlıklı bir toplum için şarttır. Kuzey Kıbrıs’ta bugün en temel ve en önemli sorunumuz yasasız çalışıyor olmamızdır.
Bu eğitimleri vermeye ve almaya karar verenlerin bu başlıkları sorgulamaları hem meslek sınırlarının hem de toplum sağlığının korunması adına önem arz etmektedir”

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905