Son Haberler
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN VE ETKİNLİKLERLE KUTLANIYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TC CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY, YARIN AKŞAM KKTC’YE GELİYOR
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... “TARİHİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK İÇİN” SLOGANIYLA DÜZENLENECEK ŞAFAK NÖBETİ, YARIN AKŞAM 21.30’DA YAVUZ ÇIKARMA PLAJI’NDA BAŞLAYACAK
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR, 1974 BARIŞ HAREKATI’NDA HELİKOPTERLERLE ADAYA İLK GELEN 1. BOLU KOMANDO TABURUNDA GÖREV YAPAN 18 ASKERİ BAŞBAKANLIKTA KABUL EDEREK MADALYA TAKDİM ETTİ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI...BAŞBAKAN TATAR: 45. YILDÖNÜMÜMÜZ BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ. TÜRKİYE İYİ Kİ ZAMANINDA ADAYA ADIM ATMIŞTIR. BU CUMHURİYETİN ÇATISI ALTINDA OLMAK BÜYÜK BİR ONUR VE GURURDUR. GÜÇLÜ TÜRKİYE VE GÜÇLÜ KKTC İÇİN BİRLİKTEYİZ
-www.brtk.net-
BARIŞ HAREKATININ 45. YILI... TATAR, TÜRKİYE VE KUZEY KIBRIS’TAN GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, DOĞU AKDENİZ’DE HİDROKARBON YATAKLARININ BULUNMASI İLE KKTC’NİN NE KADAR ÖNEMLİ BİR DEVLET OLDUĞU BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI
-www.brtk.net-
TBMM’DEN DOĞU AKDENİZ İÇİN ORTAK BİLDİRİ...DEVLETİMİZİN DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA ÇALIŞMALARINI DOĞRU VE YERİNDE BULUYORUZ
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI ...ULUÇAY, KIRGIZİSTAN ESKİ MECLİS BAŞKANI TURSUNBEKOV’U KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN TATAR, 20 TEMMUZ TÖRENLERİ DOLAYISIYLA ADADA BULUNAN TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. BAŞBAKAN TATAR, KIBRIS TÜRK HALKININ; HAVA SAVUNMASINDA HER ZAMAN VE HER KOŞULDA YARDIMA GELEN TÜRK PİLOTLARINI TAKDİRLE ANDIĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİ...BAŞBAKAN YARDIMCISI ÖZERSAY, TÜRK YILDIZLARI AKROBASİ TİMİNİ KABUL ETTİ. ÖZERSAY: TÜRKİYE BİR GARANTÖR ÜLKE OLARAK KIBRIS’TAKİ MEVCUDİYETİ VE SERGİLEDİĞİ TUTUM İLE DAVRANIŞIN, İSTİKRARIN VE BARIŞIN GÜVENCESİ NİTELİĞİNDE
-www.brtk.net-
BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI... TÜRK YILDIZLARI’NIN KKTC’DE GERÇEKLEŞTİRECEĞİ GÖSTERİ UÇUŞU VE PROVALAR NEDENİYLE, 18 TEMMUZ İLE 21 TEMMUZ TARİHLERİ ARASINDA BAZI BÖLGELER VE BELLİ SAATLERDE DRON UÇURMAK, YAMAÇ PARAŞÜTÜ, DENİZ PARAŞÜTÜ VE BENZERİ HAVA SPORU İCRA ETMEK GÜVENLİK GEREKÇESİYLE YASAKLANDI.
-www.brtk.net-
  BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI TÖREN PROGRAMI NEDENİYLE, 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ, LEFKOŞA’DA, SAAT 07:30’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR GÖNYELİ ÇEMBERİ İLE ALPET-ALTINBAŞ PETROL İSTASYONU ARASINDA KALAN YOL TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
BAZI YOLLAR KAPANACAK... 20 TEMMUZ CUMARTESİ GÜNÜ GAZİMAĞUSA’DA, SAAT 16:00’DAN İTİBAREN TÖRENİN SONA ERECEĞİ SAATE KADAR, FAZIL POLAT PAŞA BULVARI, FEVZİ ÇAKMAK BULVARI VE İLKER KARTER CADDESİ İLE BAYKAL ÇEMBERİ TRAFİK AKIŞINA KAPATILACAK.
-www.brtk.net-
AKINCI’NIN ÖNERİSİ…RUM LİDER ANASTASİADİS CUMHURBAŞKANI AKINCI’NIN 5’Lİ GAYRI RESMİ TOPLANTIYA İLİŞKİN ÖNERİSİNDEN MEMNUNİYET DUYDUĞUNU BİLDİRDİ, GÖRÜŞMEYE HAZIR OLDUGUNU KAYDETTİ
-www.brtk.net-
LACROİX GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI BM’NİN OPERASYONLARDAN SORUMLU YARDIMCISI LACROİX’I 24 TEMMUZDA KABUL EDECEK.
-www.brtk.net-
TURİZM SEKTÖRÜ...BAŞBAKAN ERSİN TATAR, TURİZM KONUSUNDA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR VE TURİZMDE 2020 HEDEFLERİ HAKKINDA TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ÜNAL ÜSTEL’DEN BİLGİ ALDI.
-www.brtk.net-
TATAR TÜRK KIZILAYI’NI KABUL ETTİ…BAŞBAKAN TATAR: KIBRIS TÜRK HALKININ BUGÜNLERE GELMESİNDE TÜRK KIZILAY'IN ÖNEMİ BÜYÜK
-www.brtk.net-
İKİ TOPLUMLU BARIŞ İNİSİYATİFİ...ARA BÖLGEDE ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI. “ADA’NIN TÜM SAKİNLERİNİN BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMASI İÇİN MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...MALİYE BAKANI AMCAOĞLU, HAZİNE-SEN İLE GÖRÜŞTÜ. AMCAOĞLU: TERFİLER KONUSUNDA ZAMAN KAYBEDİLMEMESİ GEREKİYOR
-www.brtk.net-
AMCAOĞLU’NUN KABULLERİ...BAKAN AMCAOĞLU, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
SOS’DEN SUCUOĞLU’NA ZİYARET... SOS ÇOCUK KÖYÜ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FAİZ SUCUOĞLU’NU ZİYARET EDEREK, PROJELER VE İHTİYAÇLAR İLE İLGİLİ BİLGİ AKTARDI.
-www.brtk.net-
KTTO’DAN PİLLİ’YE ZİYARET... KIBRIS TÜRK TİCARET ODASI BAŞKANI TURGAY DENİZ VE BERABERİNDEKİ HEYET, SAĞLIK BAKANI ALİ PİLLİ’Yİ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
SAĞLIKTA YOL HARİTASI BELİRLENDİ... SAĞLIK BAKANI PİLLİ: YOL HARİTAMIZI BELİRLEDİK, SAĞLIĞI İLERİYE TAŞIMAKTA KARARLIYIZ
-www.brtk.net-
PILLI’NIN KABULÜ…SAĞLIK BAKANI PILLI, EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞI YETKILILERIYLE GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI ...KAMU SAĞLIK ÇALIŞANLARI (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI KOMİTEDE KABUL EDİLDİ

-www.brtk.net-

ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI...KAR-İŞ ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI HAKKINA HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA İSTEDİ, YENİ EĞİTİM YILI BAŞLAMADAN GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU.

-www.brtk.net-
TRAFİKTE DENETİMLER DEVAM EDİYOR...POLİS GÜZELYURT’TA DENETİMLERİN SÜRDÜRDÜ
-www.brtk.net-
KASAPLIK HAYVAN SATIŞI... DEVLET ÜRETME ÇİFTLİKLERİ DAİRESİ, KAPALI ZARF YÖNTEMİ İLE SON KALAN İNEK VE DÜVELERİ SATACAK. TEKLİFLER EN GEÇ 26 TEMMUZ CUMA GÜNÜNE KADAR TEKLİF KUTUSUNA ATILABİLECEK.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi psikolojik test eğitimleri konusunda uyarıda bulundu

Pazartesi 4 Şubat 2019

Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi psikolojik test eğitimleri konusunda uyarıda bulundu.

İnisiyatiften yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta Psikologlar Birliği Yasası’nın henüz geçmemiş olmasından dolayı psikologların henüz özlük haklarını koruyacakları, mesleki sınırlarını belirleyecekleri ve etik ihlallerde başvurulabilecekleri bir meslek örgütleri bulunmadığı kaydedildi.
Bunun, psikolojik test eğitimlerinin denetlenebildiği yasal bir zeminin de bulunmaması anlamına geldiği belirtilen açıklamada, son yıllarda ülkede giderek artan bu eğitimlerin ileride doğuracağı sonuçların endişe verici olduğu ifade edildi.

“Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi olarak, sayısı her geçen gün artan Psikolojik test eğitimleri hakkında toplumumuzu bilgilendirmek ve uyarmak istiyoruz” şeklinde devam eden açıklamada dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

“Psikoloji disiplini içerisinde oluşturulan ve kullanılan Psikolojik testler, araştırma, değerlendirme, tanılama ve tedavide yardımcı rol oynar. Psikolojinin farklı alt alanlarına özgü geliştirilen farklı psikometrik testler bulunmaktadır. Bu testleri uygulamak, yorumlamak ve sonuçlarını amacına uygun olarak kullanmak, hem temel psikoloji bilgisi hem de ilgili alt alanlarda uzmanlık gerektirmektedir. Son yıllarda özellikle sosyal medyada karşımıza çıkan eğitim duyurularında gördüğümüz ise bu eğitimlerin Psikoloji alanı dışından gelen başka meslek gruplarına, ya da diğer alanlarda öğrenimine halen devam etmekte olan üniversite öğrencilerine açık olduğudur. Halbuki Psikoloji disiplinine özgü test eğitimleri sadece psikologlara (4 yıllık temel Psikoloji Lisans eğitimini tamamlamış kişilere) verilmelidir. Birçok meslek grubunun veya öğrenci statüsündeki bireyin bu eğitimlere önkoşulsuz şekilde kabul edilmesi, eğitimin kalitesinden çok, eğitimden elde edilecek maddi menfaate önem verildiğinin büyük bir göstergesidir.
Kuzey Kıbrıs’ta verilecek Psikolojik test eğitimlerinin geçerliği, güvenirliği kanıtlanmış, standardizasyonu yapılmış, güncelliğini koruyor olması gereklidir. Güncelliği olmayan ve/veya işlevselliğini yitirmiş, ve/veya geçerliği ve güvenirliği ispatlanmamış, ve/veya standardizasyonu yapılmamış psikolojik testlerin eğitimi verilemez.
Eğitimcinin, ilgili testlerin uygulama ve eğitim verme yeterliliğini ispatlaması bir ön şarttır ve zaten eğitim programının geçerliliği de buna bağlıdır. Eğitimci eğitimi yeterliliği olmayan bireylerin eğitim vermesi doğru değildir ve kabul edilemez.

Gözlemlediğimiz bir diğer ciddi risk ise eğitimlerin, yoğunluğu ve süresi ile ilgilidir. Son dönemlerde gözümüze çarpan bu eğitimlerin büyük çoğunluğu yoğun ve sıkıştırılmış programlar halinde sunulmaktadır. Çok kısa sürelerde verilen bu eğitimlerde, testlerin her birinin içeriğinin iyi anlaşılması ve özümsenmesi imkansızdır, ve bu durum ileride yanlış uygulamalara zemin hazırlamaktadır. Yanlış puanlanmış veya yanlış yorumlanmış bir test, teste tabi tutulan bir çocuğa veya yetişkin bir bireye yaşamını sürdürürken birçok alanda çok çeşitli, ve belki bazen geri dönülemez zorluklar/riskler yaratabilir.

Belirli bir test eğitiminin sonucunda uygulayıcı sertifikası alınabilmesi, o testin hazırlanışında bildirilen tüm kriterlerin karşılanmasını ve gerekli minimum süpervizyonlu uygulama ve raporlamaların tamamlanmasını gerektirir. ‘Sertifika’, ‘katılım belgesi’ ile aynı şey değildir ve bu iki kavram karıştırılmamalıdır. Sertifika, kişiye verilen bir ehliyeti ve yeterliliği anlatır. Halbuki, sosyal medyada karşımıza çıkan Psikolojik test eğitimlerinin duyurularının neredeyse hiçbiri bu belgenin verilebilmesi için yeterli içerikte görünmemekte, birçoğunda süpervizyonlu uygulama veya raporlama kriterinden bile bahsedilmemektedir.

Psikoloji disiplininin araştırma bulguları ve uygulamaları yüz yılı aşkın bir süredir, bireylerin ve toplumların gelişiminde etkili olmaktadır. Psikoloji eğitimleri için standartların belirlenmesi, ve psikolojik hizmet veren bireylerin mesleği icra ediş biçimlerinin yasalarla denetlenmesi sağlıklı bir toplum için şarttır. Kuzey Kıbrıs’ta bugün en temel ve en önemli sorunumuz yasasız çalışıyor olmamızdır.
Bu eğitimleri vermeye ve almaya karar verenlerin bu başlıkları sorgulamaları hem meslek sınırlarının hem de toplum sağlığının korunması adına önem arz etmektedir”

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.17%
  5,6929
  5,7031
  0.4%
  6,3830
  6,3945
  0.6%
  7,0480
  7,0848