Son Haberler
NEW YORK ÖNCESİ DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI MUHALEFET PARTİLERİNİN YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞME SONRASI AÇIKLAMA YAPILMADI
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES, KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE'UN KIBRIS KONUSUNDA BAŞLATTIĞI ÇALIŞMALARIN DEVAM ETTİĞİNİ BELİRTTİ
-www.brtk.net-
MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM... TKP YENİ GÜÇLER, ÜLKEDE SON YAPILAN ZAMLARI VE HÜKÜMETİN İCRAATLARINI ELEŞTİRMEK AMACIYLA MALİYE BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
AKARYAKITA YAPILAN ZAM... AKARYAKIT FİYATLARINDA YAPILAN DÜZENLEME LAPTA’DA PROTESTO EDİLDİ. VATANDAŞLAR ARAÇLARININ KONTAĞINI KAPATARAK EYLEM YAPTI
-www.brtk.net-
HASPOLAT MESLEK LİSESİ... HASPOLAT MESLEK LİSESİ OKUL EĞİTİMİNİ BİR SÜRE İLAHİYAT KOLEJİ BİNASINDA VERECEK
-www.brtk.net-
GIDA ANALİZ SONUÇLARI... TARIM DAİRESİ HAFTALIK GIDA ANALİZ SONUÇLARINI AÇIKLADI. BUNA GÖRE İTHAL ÜRÜNLERDEN ÜÇÜNDE YERLİ ÜRÜNLERDEN İSE BİRİNDE LİMİT ÜSTÜ KALINTIYA RASTLANDI
-www.brtk.net-
TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİ DÜN AKŞAM BELLAPAİS’TE GERÇEKLEŞTİ
-www.brtk.net-
MEB TÜRKSOY KABUL... TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ ETKİNLİĞİNİN 21’İNCİSİNE KATILAN SANATÇILAR MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
DAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... DAÜ REKTÖRÜ PROF. DR. OSAM, BRTK MÜDÜRÜ AKTER’İ ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
GAÜ’DEN BRT’YE ZİYARET... GAÜ REKÖTRÜ PROF. DR. ÖZTÜRK , BRTK MÜDÜRÜ AKTER’E NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU. ÖZTÜRK ZİYARETİ SIRASINDA ÜNİVERSİTELERİN YAŞADIĞI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ
-www.brtk.net-
KAYIP ŞAHIS... ÇAYIROVA’DA SAKİN 18 YAŞINDAKİ VEYSEL COŞKUN’DAN HABER ALINAMIYOR. POLİS, COŞKUN’U GÖRENLERİN EN YAKIN POLİS KARAKOLUNA BİLDİRMELERİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-
5 TON VE ÜZERİ ARAÇLARA UYARI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 5 BİN KİLOGRAM VE ÜZERİ AĞIRLIKTA OLAN KAMYONLARIN TRAFİĞE ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDAKİ SINIRLAMAYI BİR KEZ DAHA HATIRLATTI
-www.brtk.net-

“Annan Planı”nın mimarı Kofi Annan hayatını kaybetti

Cumartesi 18 Ağustos 2018

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreterlerinden Kofi Annan 80 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İsviçre’de öldüğü açıklanan Kofi Annan, 2001 yılında dünya barışına katkıları nedeniyle Birleşmiş Milletler ile birlikte Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ancak Kıbrıslı Türk ve Rumlar için Kofi Annan, Kıbrıs’ta barış çabaları ile hatırlanan bir isim.

Adada kalıcı bir barış için hazırladığı ve adının verildiği “Annan Planı”nın hayata geçmesi için çok çaba sarfeden Kofi Annan’ın en büyük hayallerinden bir tanesi de bölünmüş Kıbrıs adası’nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini görmekti.

80 yaşında hayata veda eden Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreterlerinden Kofi Annan, Kıbrıs tarihinde önemli bir isim olarak yer aldı.

Kıbrıs sorununda 16 Ocak 2002’de dönemin iki lideri Rauf Denktaş ve Glafkos Kleridis arasında başlayan doğrudan görüşmeler ile Kofi Annan’ın adından Kıbrıs müzakere sürecinde çok sık söz edilmeye başlanmıştı.

Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, 6 Eylül 2002 tarihinde Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides ile Paris’te, 3-4 Ekim 2002 tarihlerinde ise New York’ta görüşmüş ve taraflar arasında teknik komitelerin kurulmasına karar verilmişti.

Ancak devam eden süreçte taraflar uzlaşıya varamaz. Taraflar daha sonra 12 Aralık’ta Kopenhag’ta düzenlenecek zirvede buluşmaya ikna edilir.

Ancak 12 Aralık’taki Kopenhag Zirvesi yaklaşırken, bu tarihe kadar çözüme varılamamasının, Kıbrıs sorununu daha da karmaşık hale getireceğinden endişe eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, 11 Kasım 2002 tarihinde taraflara, Annan Planı olarak da anılan “Kıbrıs Sorununa Kapsamlı Çözüm Temeli” başlıklı belgeyi sunar.

Annan, BM, Kopenhag Zirvesi’nden iki gün önce, 10 Aralık’ta gözden geçirilmiş, üzerinde ufak-tefek değişiklikler yapılan planı taraflara iletir.

Taraflar plana imza atmayı reddeder ve zirvenin sonuç bildirgesinde tarafların planı 28 Şubat’a kadar müzakere etmeyi taahhüt ettikleri belirtilir.

Dönemin Cumhurbaşkanı Denktaş ile Rum Lideri Klerides, 15 Ocak 2003 tarihinde Ara Bölge’de doğrudan görüşmeler için biraraya gelir. Bu arada Rum tarafında Tasos Papadopulos başkanlığa seçilir.

Genel Sekreter Annan, 26 Şubat 2003 tarihinde geldiği adada Annan Planı’nın üçüncü versiyonunu taraflara sunar.

Genel Sekreter Kofi Annan, Denktaş ve Papadopulos’a Lahey’de yaptıkları görüşmede tadil edilmiş Planı sunar ve 28 Mart’a kadar müzakere etmelerini, 6 Nisan’da da referanduma sunulmasını önerir.

Rum tarafının isteği üzerine Plan 24 Nisan 2004 tarihinde referanduma sunulur.

Referandumda Türk tarafının evetine karşılık Rum tarafında ezici bir çoğunlukla Annan Planına hayır çıkar.

Böylece üzerinde uzun zaman çalışılan ve belki de Kıbrıs sorununun sonunu getirecek Annan Planı Rum tarafının hayırı ile rafa kalkmış olur.

Kofi Annan, planın hayata geçmesini çok arzu etmişti.

BRT/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 31/19° 31/19°
  Girne 31/20° 32/18°
  Mağusa 33/21° 32/21°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 31/19° 31/19°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2718
  6,2831
  0%
  7,3437
  7,3570
  0%
  8,2689
  8,3120