Son Haberler
YAĞIŞLARIN ARDINDAN... YAĞIŞLARIN ETKİSİYLE GÜZELYURT VE LEFKE BÖLGESİNDEKİ DERELERİN AKIŞI DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
YAĞIŞLARIN ARDINDAN... GÜZELYURT BÖLGESİNDE DERELERİN ŞİDDETLİ VE GENİŞLEYEREK AKMASININ YARATTIĞI OLUMSUZLUKLARA MÜDAHALE EDİLİYOR
-www.brtk.net-
YAĞIŞLARIN ARDINDAN... GÜZELYURT GÖLETİ’NİN TAŞMASI İLE KAPANAN GÜZELYURT- LEFKOŞA ANAYOLUNUN MANİSA BULVARI’NDAN MEVLEVİ ÇEMBERİNE KADAR OLAN KISMINDA YOL TEMİZLİK ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI.YOL TRAFİK AKIŞINA AÇILDI
-www.brtk.net-
YAĞIŞLARIN ARDINDAN... TAŞPINAR KÖY GİRİŞİNDE TRAFİĞE KAPATILAN BOSTANCI - TAŞPINAR YOLU, ÇALIŞMALARIN DEVAM ETMESİ NEDENİYLE ULAŞIMA AÇILMADI
-www.brtk.net-
YAĞIŞLARIN ARDINDAN... METEOROLOJİ DAİRESİ: SON 24 SAATTE EN FAZLA YAĞIŞ METREKAREYE 19 KG İLE KORUÇAM’DA KAYDEDİLDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, BARIŞ BURCU’NUN EV SAHİPLİĞİNDE SOSYAL BİR ORTAMDA AKEL GENEL SEKRETERİ KİPRİANU VE POLİT BÜRO ÜYESİ ÇELEBİS İLE BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... GÖRÜŞMEDE, KIBRIS SORUNUNUN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUM DEĞERLENDİRİLDİ
-www.brtk.net-
KIB-TEK’TEN AÇIKLAMA... 30 GÜNDEN FAZLA HESAPLANAN FATURALARA BİR SONRAKİ AYDA ÖDEME İMKANI SAĞLANACAK. SÖZ KONUSU FATURALARA GECİKME ZAMMI UYGULANMAYACAK
-www.brtk.net-
KIB-TEK’TEN AÇIKLAMA... KIB-TEK 30 GÜNDEN FAZLA HESAPLANAN FATURALAR İÇİN BİR TAKIM KARARLAR ALDI
-www.brtk.net-
VİCDANİ RET KONUSU... ASKERİ MAHKEME, HALİL KARAPAŞAOĞLU’YLA İLGİLİ İSTİNAF KARARININ YARIN SAAT 14.30’DA AÇIKLANACAĞI DUYURDU
-www.brtk.net-
VİCDANİ RET KONUSU... BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI, VİCDANİ REDDİ DE İÇEREN YASA TASARISI’NIN HÜKÜMETİN ÖNCELİKLERİ ARASINDA OLMADIĞINI BELİRTEREK, BU TUTUMU ELEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
IOSIF DAVASI... GÜNEY KIBRIS’TA ADAM ÖLDÜRMEK VE UYUŞTURUCU SUÇLARINDAN ARANAN IOSIF IOSIF, KKTC’DE TUTUKLANMASININ ARDINDAN BUGÜN YİNE MAHKEMEYE ÇIKARILDI. IOSİF, 2 AYI GEÇMEMEK KAYDIYLA HÜKÜMSÜZ TUTUKLU OLARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
-www.brtk.net-

“Annan Planı”nın mimarı Kofi Annan hayatını kaybetti

Cumartesi 18 Ağustos 2018

Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreterlerinden Kofi Annan 80 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İsviçre’de öldüğü açıklanan Kofi Annan, 2001 yılında dünya barışına katkıları nedeniyle Birleşmiş Milletler ile birlikte Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ancak Kıbrıslı Türk ve Rumlar için Kofi Annan, Kıbrıs’ta barış çabaları ile hatırlanan bir isim.

Adada kalıcı bir barış için hazırladığı ve adının verildiği “Annan Planı”nın hayata geçmesi için çok çaba sarfeden Kofi Annan’ın en büyük hayallerinden bir tanesi de bölünmüş Kıbrıs adası’nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini görmekti.

80 yaşında hayata veda eden Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreterlerinden Kofi Annan, Kıbrıs tarihinde önemli bir isim olarak yer aldı.

Kıbrıs sorununda 16 Ocak 2002’de dönemin iki lideri Rauf Denktaş ve Glafkos Kleridis arasında başlayan doğrudan görüşmeler ile Kofi Annan’ın adından Kıbrıs müzakere sürecinde çok sık söz edilmeye başlanmıştı.

Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, 6 Eylül 2002 tarihinde Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides ile Paris’te, 3-4 Ekim 2002 tarihlerinde ise New York’ta görüşmüş ve taraflar arasında teknik komitelerin kurulmasına karar verilmişti.

Ancak devam eden süreçte taraflar uzlaşıya varamaz. Taraflar daha sonra 12 Aralık’ta Kopenhag’ta düzenlenecek zirvede buluşmaya ikna edilir.

Ancak 12 Aralık’taki Kopenhag Zirvesi yaklaşırken, bu tarihe kadar çözüme varılamamasının, Kıbrıs sorununu daha da karmaşık hale getireceğinden endişe eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, 11 Kasım 2002 tarihinde taraflara, Annan Planı olarak da anılan “Kıbrıs Sorununa Kapsamlı Çözüm Temeli” başlıklı belgeyi sunar.

Annan, BM, Kopenhag Zirvesi’nden iki gün önce, 10 Aralık’ta gözden geçirilmiş, üzerinde ufak-tefek değişiklikler yapılan planı taraflara iletir.

Taraflar plana imza atmayı reddeder ve zirvenin sonuç bildirgesinde tarafların planı 28 Şubat’a kadar müzakere etmeyi taahhüt ettikleri belirtilir.

Dönemin Cumhurbaşkanı Denktaş ile Rum Lideri Klerides, 15 Ocak 2003 tarihinde Ara Bölge’de doğrudan görüşmeler için biraraya gelir. Bu arada Rum tarafında Tasos Papadopulos başkanlığa seçilir.

Genel Sekreter Annan, 26 Şubat 2003 tarihinde geldiği adada Annan Planı’nın üçüncü versiyonunu taraflara sunar.

Genel Sekreter Kofi Annan, Denktaş ve Papadopulos’a Lahey’de yaptıkları görüşmede tadil edilmiş Planı sunar ve 28 Mart’a kadar müzakere etmelerini, 6 Nisan’da da referanduma sunulmasını önerir.

Rum tarafının isteği üzerine Plan 24 Nisan 2004 tarihinde referanduma sunulur.

Referandumda Türk tarafının evetine karşılık Rum tarafında ezici bir çoğunlukla Annan Planına hayır çıkar.

Böylece üzerinde uzun zaman çalışılan ve belki de Kıbrıs sorununun sonunu getirecek Annan Planı Rum tarafının hayırı ile rafa kalkmış olur.

Kofi Annan, planın hayata geçmesini çok arzu etmişti.

BRT/

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905