Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI DÜN AKŞAM BARIŞ BURCU’NUN EV SAHİPLİĞİNDE SOSYAL BİR ORTAMDA AKEL GENEL SEKRETERİ ANDROS KİPRİANU VE POLİT BÜRO ÜYESİ TOMAZOS ÇELEBİS İLE BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU... GÖRÜŞMEDE, KIBRIS SORUNUNUN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMU ETRAFLICA DEĞERLENDİRME FIRSATI BULDUKLARINI BELİRTTİ
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR ETKİLİ OLDU... ÜLKENİN BATI BÖLGESİNDE DÜN ETKİLİ OLAN YAĞIŞLAR, BÖLGEDEKİ DERELERİN DOLUP TAŞMASINA NEDEN OLDU
-www.brtk.net-
YAĞIŞLAR ETKİLİ OLDU... TAŞAN DERELERDEN GELEN SULAR BAZI YOLLARI KAPATTI. BU ARADA BOSTANCI-TAŞPINAR YOLU DERELERDEN TAŞAN YOĞUN SU BİRİKİNTİSİ NEDENİYLE HALEN TRAFİĞE KAPALI
-www.brtk.net-
FIRTINA ETKİLİ OLDU... 2 GÜNDÜR ETKİLİ OLAN LODOS DENİZ ULAŞIMINI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ
-www.brtk.net-
FIRTINA ETKİLİ OLDU... ÖZELLİKLE AÇIKLARDA ETKİLİ OLAN FIRTINADAN KORUNMAK İSTEYEN GEMİLER KIYILARA SIĞINDI
-www.brtk.net-
FIRTINA ETKİLİ OLDU... AKDENİZ’DE SEYİR HALİNDE OLAN BİRÇOK GEMİ, FIRTINADAN KORUNMAK İÇİN , GİRNE KIYILARINA SIĞINDI
-www.brtk.net-
FIRTINA ETKİLİ OLDU... GİRNE KIYILARINA SIĞINAN GEMİLERDEN BİRİ DE BARBAROS HAYRETTİN PAŞA SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ OLDU
-www.brtk.net-
HAVA NASIL OLACAK... METEOROLOJİ DAİRESİ’NİN TAHMİNLERİNE GÖRE, BUGÜN VE YARIN SABAH SAATLERİNDE DON OLAYI GÖRÜLECEK
-www.brtk.net-
İNGİLTERE HÜKÜMETİ... İNGİLTERE’DE GÜVENSİZLİK OYLAMASININ SONUCU BELLİ OLDU. MAY HÜKÜMETİ, 306’YA KARŞI 325 OYLA GÜVENOYU ALMAYI BAŞARDI
-www.brtk.net-
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ... “İŞ GÜVENLİĞİ HAYAT KURTARIR” SLOGANLA YOLA ÇIKAN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI BUGÜN “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ” KONULU SEMPOZYUM DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ... SEMPOZYUMDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ACİLEN SİSTEM OLUŞTURULMASININ ÖNEMİ VURGULANDI
-www.brtk.net-
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ZEKİ ÇELER YENİ TÜZÜKLE BİRLİKTE DAHA SIK DENETİMLERİN GELECEĞİ BİR YAPI OLUŞACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ... BAKAN ÇELER, İŞ KAZALARININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN, YURT DIŞINDAN GETİRİLEN YABANCI İŞÇİLERİN KALİFİYE OLUP OLMADIĞININ TESPİT EDİLECEĞİNİ VE İZİNLERİNİN DE BU DOĞRULTUDA ÇIKARILACAĞINI DA AÇIKLADI
-www.brtk.net-
BRT 55 YAŞINDA... BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMUNUN 55’İNCİ YIL KUTLAMALARI ÇERÇEVESİNDE DÜN AKŞAM BİR ETKİNLİK DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
BRT 55 YAŞINDA... ETKİNLİKTE, “TOPLUMUN HAFIZASI BRT BELGESELİ” NİN GÖSTERİMİ VE BRT YAYINLARININ İLK KİTABI OLAN “UNUTULMAYANLAR” DA ETKİNLİĞE KATILANLARA DAĞITILDI
-www.brtk.net-
DOME OTEL’İN KİRALANMASI... DOME OTEL ÖNÜNDE DÜN İKİ FARKLI GÖRÜŞTE EYLEM VARDI
-www.brtk.net-
DOME OTEL’İN KİRALANMASI... SENDİKAL PLATFORUM OTELİN MEVCUT İŞLETMECİSİ SENDİKAYA DESTEK VERİRKEN, DİĞER EYLEMDE İSE ULUSAL BİRLİK PARTİSİ OTELİN İHALEYE ÇIKILARAK DEVREDİLMESİNİ İSTEDİ
-www.brtk.net-

Anayasa Mahkemesi, “Özel” kelimesini Anayasa’ya aykırı buldu

Cuma 20 Nisan 2018

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olup olmadığı hususundaki görüş istemi üzerine yasayla ilgili görüşünü bugün açıkladı.

Anayasa Mahkemesi, yasada geçen “özel hasta bakma” tefsirindeki “özel” kelimesinin ve “ve/veya Kamu Görevlileri Yasası kapsamında” söz dizisinin Anayasa’ya aykırı olduğu sonucuna vardı.

Görüşte, kamuda görev yapan hekimlerin özel hasta bakma hakkı olmadığı belirtilirken, bu hekimlerin devlet hastanelerinde mesai saatleri dışında da hasta bakabileceği ve bunun için de ek ödenek alabileceği kaydedildi.
Anayasa Mahkemesi’nin görüşünü Cumhurbaşkanı’na iletmesinin ardından yasanın Meclis’e iade edilmesi bekleniyor.
Narin Ferdi Şefik başkanlığında yargıçlar Ahmet Kalkan, Mehmet Türker, Gülden Çiftçioğlu ve Tanju Öncül’den oluşan Anayasa Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, bugünkü oturumunda Cumhurbaşkanı’nın “Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olup olmadığı” hususundaki görüş istemine ilişkin kararını verdi.
Oturumda, Cumhurbaşkanı adına Başsavcılığı temsilen Kıdemli Savcı İlter Koyuncuoğlu, Meclis’i temsilen Avukat Sevi Çağdaş Dayıoğlu ve mahkemenin görüş vermelerini talep ettiği Sağlık Bakanlığı’nı temsilen avukat Gülçin Arabulucu Soyal ve avukat Fatma Memiş, Kıbrıs Türk Hekimler Birliği Sendikası’nı temsilen şahsen ve avukat Jale Dizdarlı adına avukat Hasan Esendağlı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği adına ve avukat Minhan Sağıroğlu adına ve şahsen avukat Feyzi Hansel, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ni temsilen avukat Levent Kızılduman yer aldı.

Anayasa Mahkemesi, yasanın 2. maddesinin 2. fıkrasıyla tadil edilen 2. maddede “özel hasta bakma” tefsirinde yer alan “özel” kelimesinin; 2. maddenin 1.fıkrasıyla tadil edilen 40. maddenin 1. fıkrasının 2. cümlesinde yer alan “özel” kelimesinin Anayasa’nın 8. Maddesindeki hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu sonucuna vardı.

Mahkeme görüşünde ayrıca, 3. maddenin 1. fıkrasıyla tadile edilen 40. maddenin 1. fıkrasının 2. cümlesinde yer alan “ve/veya Kamu Görevlileri Yasası kapsamında” söz dizisinin Anayasa’nın 1. maddesinde yer alan hukuk devletine aykırı olduğu belirtildi.

Başsavcılık ve Serbest Çalışan Hekimler Birliği, yasanın Anayasa’ya aykırı olduğu görüşünü savunuyordu.
TAK muhabirinin görüşlerine başvurduğu Tıp-İş’i temsilen davaya taraf avukat Hasan Esendağlı, Anayasa Mahkemesi’nin kamu hizmeti olan sağlık konusunda yasada geçen “özel” kelimesini Anayasa’ya aykırı bulduğunu ancak özel hasta bakma hakkının kavramsal olarak Anayasa’ya aykırı olmadığını söyledi.

Esendağlı, Meclis’in yeniden değerlendireceği yasada “özel” kelimesini çıkarması veya başka bir kelime kullanılması halinde Anayasa’ya aykırılığın kalkacağını belirtti.

Tabipler Birliği’ni temsilen avukat Feyzi Hansel kararda, “özel” sözcüğünün Anayasa’ya aykırı bulunduğunu ancak kamu hekimlerinin görevlendirilmeleri halinde mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde de hasta bakma hakları olduğunun belirtildiğini ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararında hastaların hekime erişme hakkı ve hekimlik mesleğinin doğası gereği mesai sınırlaması olmadığına atıf yaptığını belirten Hansel, hekimlerin, idarenin görevlendirmesi halinde ve belirlenecek koşullar çerçevesinde, mesai dışında ve tatil günlerinde de hasta bakabileceğini kaydetti.

Hansel, kararda, Sağlık Bakanlığı ve devletin, bu hizmet için ücret almasının ve hekimlere de ücret ödemesinin de Anayasa’ya aykırı olmadığının belirtildiğini bildirdi.

“Özel” kelimesinin ikinci işi çağrıştırdığı için Anayasa’ya aykırı bulunduğunu belirten Hansel, bundan sonraki süreçte yasanın Cumhurbaşkanı’nca Meclis’e iade edileceğini, Meclis komitesinin yasayı yeniden ele alıp “özel” kelimesi yerine başka bir kelime koyması gerekeceğini söyledi.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin avukatı Levent Kızılduman ise, değişiklik yasası ile murat edilen kamu hekimlerinin kendi özel kliniklerinde veya özel hastanelerinde özel hasta bakmalarına imkan tanınmasının Anayasa’ya aykırı bulunduğunu, böylece yasanın anlamının kalmadığını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararını “hastalar para vererek doktora gitmek mecburiyetinde değildir” şeklinde yorumladığını belirten Kızılduman, kamu hekimlerinin özel hastalarına devlet hastanelerinde bakılabileceğinin karar altına alındığını söyledi.

Kızılduman, “Mahkeme bu kararıyla, kamu hekimlerine, ‘özel hasta bakma adı altında ikinci iş yasağını delemezsiniz’ demiştir” diye konuştu.

Bu aşamadan sonra yasanın tekrar Meclis’e gidemeyeceğini savunan Kızılduman, ücretler tüzüğünün kaldırılması ve doktorların da ikinci iş yapmamaları için bakanlıkça sıkı denetim altına alınması gerektiği görüşünü ifade etti.
Anayasa Mahkemesi’nin kararını açıklamasını yazılı olarak değerlendiren Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Kenan Arifoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, esas yasanın Özel Hasta Bakma Hakkı’nı düzenleyen 40’ıncı maddesinin yürürlükte kalmasının Anayasa’ya aykırı olmadığını; ancak, bu maddede yer alan “özel” kelimesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.
Karara göre, özel kelimesinin ikinci işi çağrıştırdığı ve ikinci iş yasağı nedeniyle Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı düştüğünü belirten Arifoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
“Ancak, devletin görevlendireceği kamu hekimleri ile kamu sağlık çalışanlarının mesai saatleri dışında ve tatillerde sağlık hizmeti vermesinin devletin görevi olduğu ve böyle bir uygulamanın haklı nedenlere dayandığı ifade edilen kararda, verilecek bu hizmetin nerede ve ne şartlarda verileceğini belirleme yetkisinin de devlette olduğu ortaya konmuştur.

Sonuç olarak, değişiklik yasası ile getirilen ‘Özel Hasta Bakma Hakkı’ tanımı, sadece ‘özel’ kelimesi hariç Anayasa’ya uygun bulunmuş ve ‘Özel Hasta Bakma Hakkı’nı düzenleyen 40’ıncı madde de, ‘özel’ kelimesi hariç yürürlükte kalmaya devam edecektir.”
Tabipler Birliği Başkanı Kenan Arifoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ülkeye hayırlı olmasını dilediği açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’nın kamunun vereceği sağlık hizmetlerinin Mahkeme kararı ışığında gerekli yasal zemine oturtulması hususunda yapacağı çalışmalara katkı sağlamaya hazır olduklarını da ekledi.
Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu da, Anayasa Mahkemesi’nin Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 40. maddesinde yer alan özel hasta bakma terimini Anayasa’ya aykırı bulduğunu belirterek Cumhurbaşkanı’na ve birlik üyelerine teşekkür etti.
Başbakan’a çağrı yapan Gardiyanoğlu, “artık kamu hekimlerinin ikinci iş rüyasının tamamen bittiğini, sağlıkta daha fazla zaman kaybetmeden herkesin yasal zeminde çalışmasını sağlaması direktifini Sağlık Bakanı’na vermesini” istedi.
Tabipler Birliği Başkanı’nın da kendi de dahil üyelerini yasal zeminde çalışmaya davet etmesini acilen talep ettiklerini belirten Remzi Gardiyanoğlu, “Unutulmaması gereken bir diğer nokta da yakın zamanda Alicengiz Oyunu olarak Bakanlar Kurulu’ndan geçen Ücretler Tarifesi Değişiklik Tüzüğü’nün de artık geçerliliğinin kalmadığıdır” ifadelerini kullandı.

Gardiyanoğlu, bu konuda geniş açıklamayı ve atılacak adımları, yönetim kurulunda karar aldıktan ve üyelerle toplantı sonucunda kamuoyuyla paylaşacaklarını da bildirdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 16/6° 17/5°
  Girne 15/5° 17/4°
  Mağusa 16/9° 17/9°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905