Son Haberler
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI KARŞILIKLI OLARAK GEÇİŞLERE BAŞLADI
-www.brtk.net-
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BARIŞ BURCU: ÜÇBUÇUK YILLIK ÇALIŞMA BUGÜN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ. BÖLGE HALKINA HAYIRLI OLSUN
-www.brtk.net-
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: İNŞALLAH KAPILARA İHTİYAÇ DUYMAYACAĞIMIZ BİR ÇÖZÜME ULAŞMAMIZI DİLERİM
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI’NIN BASIN KONFERANSI... CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS SORUNUYLA İLGİLİ SAAT 19.30’DA BASIN KONFERANSI DÜZENLEYECEK. CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ KONFERANS BRT1 VE BRT2’DEN CANLI VERİLECEK.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI. GÜNDEMDE GENEL TARIM SİGORTASI FONU’NUN 2017 VE 2018 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARILARI VAR
-www.brtk.net-
BÜTÇE MARATONU... MECLİS EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NI YARIN GÖRÜŞMEYE BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN AÇIKLAMA... KTAMS BAŞKANI BENGİHAN: EMEKLİLİK HESAPLAMASINDAKİ DEĞİŞİKLİK MECLİS’TE İVEDİ GÖRÜŞÜLSÜN
-www.brtk.net-
HAFTALIK TRAFİK BİLANÇOSU... 6 BİN 201 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 726 SÜRÜCÜYE CEZA KESİLDİ.ÜLKE GENELİNDE 65 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, 17 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-
“GENÇLİĞİN SESİ OLACAĞIZ”... İNGİLTERE’DEKİ KIBRISLI TÜRK GENÇLERİ, "KIBRIS TÜRK GENÇLİK BİRLİĞİ - İNGİLTERE"ADI ALTINDA YENİ BİR ÖRGÜTLENMEYE GİTTİ
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI... GAZİMAĞUSA-LEFKOŞA ESKİ YOLUNDA GÜVERCİNLİK KAVŞAĞINA GELMEDEN YENİ MONTE EDİLEN HIZ TESPİT KAMERASI DEVREYE GİRDİ
-www.brtk.net-
YARDIM KONSERİ... CONCERTS WİTHOUT BORDERS, BELLAPAİS MANASTIRINDA, SOS ÇOCUK KÖYÜ YARARINA KONSER DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... KKTC’NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA PROVASI NEDENİYLE YARIN GAZİMAĞUSA’DA FAZIL POLAT PAŞA BULVARI SAAT 08.00’DEN İTİBAREN TRAFİĞE KAPATILACAK
-www.brtk.net-
MARATON’UN ÖDÜL TÖRENİ BUGÜN... LEFKOŞA TURKCELL’LE KOŞUYOR MARATONU YAPILDI. MARATON KOŞUSU ÖDÜL TÖRENİ BUGÜN BANDABULİYA’DA SAAT 19.00’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-

Anastasiadis öneri sunmadı

Salı 23 Ekim 2018

Rum Ulusal Konseyi’nin sabah 09.00’da başlayan toplantısında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, olası federasyon çözümünde yetkilerin merkezi hükümetten dağıtılmasına ilişkin herhangi bir belge sunmadığı bildirildi.
Rum radyosu, sabah saat 09.00 sularında başlayan Rum Ulusal Konsey toplantısının dört saat sürdüğünü belirterek, toplantı sonrasında Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ve diğer siyasi partilerin yaptıkları açıklamalara kısaca yer verdi.

Habere göre Prodromu açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugünkü toplantıda, federasyon çözümü çerçevesinde merkezi hükümetten yetkilerin oluşturucu devletçiklere dağılımına ilişkin belirli bir öneri sunmadığını belirtti.

Anastasiadis’in üzerinde düşünce ve önerilerin dile getirilmesine imkan sağlamak amacıyla bir öneri sunduğunu vurgulayan Prodromu, ancak “hazır bütünlüklü bir öneri sunulmasının söz konusu olmadığını” ifade etti.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’da Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in gevşek federasyon önerisiyle neyi kastettiğine netlik kazandırmadığını ve belli bir öneri sunmadığını belirtti.
Kiprianu, toplantıda Anastasiadis’e söz konusu önerisinde tam olarak neyi kastettiği sorusunu yöneltmesine karşın yanıt alamadığını ifade ederek, bu konuda tam bir karmaşanın hakim olduğunu dile getirdi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununun çözümünün kalıcılığı hakkında düşünmesinin olumlu olduğunu belirtirken, “önerilmekte olan çözüm şekli konusunda endişeli olduğunu” dile getirdi.
Papadopulos, “söz konusu önerinin, müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının anti tezi olacak kadar iyi hazırlanmış olmadığı” da vurguladı.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise, merkezi hükümetin yetkilerinin azaltılması önerisinin, çözümün temelini iki toplumlu iki kesimli federasyondan uzaklaştırmadığını, ancak Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu çıkmazın aşılmasını da sağlamayacağını iddia etti.
Sizopulos, Anastasiadis’e sundukları yazılı önerileri kamuoyuyla da paylaşacaklarını vurguladı.

Öte yandan Rum haber kaynakları, Ulusal Konsey üyelerine bazı belgelerin verildiğini ancak bunların bütünlüklü bir öneri içermediklerini iddia ettiler.

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/15° 27/15°
  Girne 28/15° 26/16°
  Mağusa 28/17° 28/17°
  İskele 28/18° 26/19°
  Güzelyurt 18/-1° 16/0°
  Lefke 29/14° 27/12°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,4764
  5,4862
  0%
  6,1672
  6,1783
  0%
  7,0305
  7,0671