Son Haberler
23 NİSAN COŞKUSU... 21. ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR KUĞULU PARK’TAN CUMHURBAŞKANLIĞINA ARDINDAN İSE MECLİS’E YÜRÜDÜ
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI KORTEJDEKİ ÇOCUKLARA SESLENDİ; DAHA GÜZEL, BARIŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE BİR ADA VE DÜNYA YARATILMASI İÇİN BÜYÜKLERİN OMUZLARINDA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK VAR. SİZE DAHA GÜZEL BİR GELECEĞİ BIRAKABİLMEMİZ LAZIM.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 21’İNCİ ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK FESTİVALİ’NİN AÇILIŞI MECLİS ÖNÜNDE DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI. MECLİS BAŞKANI ULUÇAY İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT’İN DE KATILDIĞI AÇILIŞTA “BÜTÜN ÇOCUKLAR KARDEŞTİR” SLOGANIYLA GÖKYÜZÜNE BALONLAR VE GÜVERCİNLER UÇURTULDU
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... 23 NİSAN ÇOCUK FESTIVALİ’NE KATILAN ÇOCUKLAR CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NU ZİYARET ETTİ. MECLİS BAŞKANININ MAKAMINA OTURAN ŞEHİT TUNCER İLKOKULU ÖĞRENCİSİ ELİF BARAN, EĞİTİM VE ÇEVRE KONULARINDA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ.
-www.brtk.net-
23 NİSAN COŞKUSU... TÜRKİYE, FİNLANDİYA, LİTVANYA, MAKEDONYA, POLONYA VE RUSYA’DAN GELEN KONUK ÇOCUKLAR , MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI ÖZYİĞİT, MECLİS BAŞKANI ULUÇAY VE BAŞBAKAN ERHÜRMAN’I ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... YARIN GAZİMAĞUSA’DA NAMIK KEMAL MEYDANI’NDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ 27 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
TURİZM ŞÖLENİ’NE HAVA KOŞULLARI ENGELİ... 21 NİSAN PAZAR GÜNÜ GİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK TURİZM ŞÖLENİ HAVA MUHALEFETİ DOLAYISIYLA 28 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜNE ERTELENDİ
-www.brtk.net-
BAY-SEN GENEL KURULU... BAY-SEN’İN OLAĞAN GENEL KURULU DÜN YAPILDI. GENEL KURUL’DA YAPILAN SEÇİMDE BAŞKANLIĞA İBRAHİM KANAT SEÇİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Anastasiadis öneri sunmadı

Salı 23 Ekim 2018

Rum Ulusal Konseyi’nin sabah 09.00’da başlayan toplantısında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, olası federasyon çözümünde yetkilerin merkezi hükümetten dağıtılmasına ilişkin herhangi bir belge sunmadığı bildirildi.
Rum radyosu, sabah saat 09.00 sularında başlayan Rum Ulusal Konsey toplantısının dört saat sürdüğünü belirterek, toplantı sonrasında Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ve diğer siyasi partilerin yaptıkları açıklamalara kısaca yer verdi.

Habere göre Prodromu açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugünkü toplantıda, federasyon çözümü çerçevesinde merkezi hükümetten yetkilerin oluşturucu devletçiklere dağılımına ilişkin belirli bir öneri sunmadığını belirtti.

Anastasiadis’in üzerinde düşünce ve önerilerin dile getirilmesine imkan sağlamak amacıyla bir öneri sunduğunu vurgulayan Prodromu, ancak “hazır bütünlüklü bir öneri sunulmasının söz konusu olmadığını” ifade etti.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’da Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in gevşek federasyon önerisiyle neyi kastettiğine netlik kazandırmadığını ve belli bir öneri sunmadığını belirtti.
Kiprianu, toplantıda Anastasiadis’e söz konusu önerisinde tam olarak neyi kastettiği sorusunu yöneltmesine karşın yanıt alamadığını ifade ederek, bu konuda tam bir karmaşanın hakim olduğunu dile getirdi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununun çözümünün kalıcılığı hakkında düşünmesinin olumlu olduğunu belirtirken, “önerilmekte olan çözüm şekli konusunda endişeli olduğunu” dile getirdi.
Papadopulos, “söz konusu önerinin, müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafının anti tezi olacak kadar iyi hazırlanmış olmadığı” da vurguladı.

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ise, merkezi hükümetin yetkilerinin azaltılması önerisinin, çözümün temelini iki toplumlu iki kesimli federasyondan uzaklaştırmadığını, ancak Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu çıkmazın aşılmasını da sağlamayacağını iddia etti.
Sizopulos, Anastasiadis’e sundukları yazılı önerileri kamuoyuyla da paylaşacaklarını vurguladı.

Öte yandan Rum haber kaynakları, Ulusal Konsey üyelerine bazı belgelerin verildiğini ancak bunların bütünlüklü bir öneri içermediklerini iddia ettiler.

(TAK)

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 19/10° 20/10°
  Girne 18/8° 20/7°
  Mağusa 20/9° 20/9°
  İskele 19/10° 20/11°
  Güzelyurt 19/10° 20/7°
  Lefke 18/10° 19/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905