Son Haberler
TÜRKİYE’DEN GELEN SU... TARIM BAKANLIĞINDA DÜZENLENEN TOPLANTIDA TÜKİYE’DEN GELEN SUYUN TARIM ALANLARINDA KULLANIMI KONUSUNDA BİLGİ VERİLDİ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DEN GELEN SU... BAKAN ŞAHALİ: TARIM ALANLARINA KALİTELİ SU ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
-www.brtk.net-
ŞHT. TEĞMEN CANER GÖNYELİ TATBİKATI... TATBİKATIN DENİZ SAFHASI DOĞU AKDENİZ AÇIKLARINDA BAŞARI İLE İCRA EDİLDİ
-www.brtk.net-
KAÇAK SURİYELİLER... GİRNE TURİZM LİMANI’NA GİRİŞ YAPAN BİR TIRDA KAÇAK 18 SURİYELİ BULUNDU
-www.brtk.net-
DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ... BM: HER 2 SANİYEDE,1 KİŞİ YAŞADIĞI YERDEN UZAKLAŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR
-www.brtk.net-
MAL BİLDİRİMİ YASASI... MECLİS BAŞKANLIĞI: ZARF DEĞİŞTİRME DİYE BİR USUL SÖZ KONUSU DEĞİLDİR
-www.brtk.net-
DAÜ’DE MEZUNİYET HEYECANI... 2017-2018 AKADEMİK YILI BAHAR DÖNEMİ MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDI
-www.brtk.net-
HAYVAN BEYANLARI... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI: KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİNİN, HAYVAN VARLIKLARINI 29 HAZİRAN’A KADAR BAĞLI BULUNDUKLARI VETERİNER DAİRESİ’NE BİLDİRMELERİ GEREKİYOR
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ... İSKELE VE GAZİMAĞUSA’NIN BAZI BÖLGELERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ OLACAK
-www.brtk.net-

Aktay, Anastasiadis’in önerilerini değerlendirdi

Cuma 19 Mayıs 2017

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Prof. Dr. Yasin Aktay, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşamayı ve Rum lider Anastasiadis’in önerilerini değerlendirdi.

Aktay, Kıbrıs konusundaki müzakerelerde Rum Lider Nikos Anastasiades’in hedef saptırmaya çalıştığını söyledi.

AK Parti Sözcüsü Aktay, “Nikos Anastasiades Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması hedefinden şaştı, niyeti çözüm değil, hedefleri de bir birine karıştırarak arabayı atların önüne koşmaya çalışmaktadır. Kendisinin Kıbrıs’ta bir çözüm için ya cesareti ya da niyeti yok; ya da her ikisi de… Bu aşamada yaptıklarına bakınca daha başka ne denilebilir ki” dedi.

Kıbrıs konusundaki müzakere sürecinde dün yaşanan gelişmeleri Havadis’e değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Aktay, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümde Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği için olmazsa olmaz unsurlar bulunduğuna vurgu yaparak bunların, dönüşümlü başkanlık ve federal kararlara etkin katılım olduğunu söyledi.

Rum Liderliğinin bunları bile hala kabul etmediğine işaret eden Yasin Aktay, Kıbrıs görüşmelerinde bir ortaklığın en temel koşullarından biri olan eşitlik konusunda bile bir çözüm henüz sağlamamışken basına da yansıdığı gibi Rum Liderin ‘toprakta alacaklarımızı alalım, garantilerde de istediğimizi elde edelim ve sonra gerisine bakarız’ diyerek, uluslararası Kıbrıs konferansının devamına ön koşul koymasının kabul edilemeyecek bir yaklaşım biçimi olduğunu vurguladı.

Aktay, “Rum Lider hiç çekinmeden ortaya koyduğu ön koşullar sanki yapıcı önerilermiş gibi dünyanın gözü önünde zekamızla alay etmektedir. Biz buna müsaade etmeyiz. Kıbrıs’ta ortaya nasıl bir anlaşma çıkacağı belli olmadan garantörler neyi garanti edeceklerdir ki! Bunun bir mantığı var mı? Yok. Böyle bir anlayış ancak çözümden kaçmak isteyen biri tarafından ortaya konulabilir” diye konuştu.

Kıbrıs’ta müzakere sürecinin 11 Şubat 2014’te liderler tarafından imza konulan ortak deklarasyon çerçevesinde yürütülmekte olduğunu anımsatan Yasin Aktay, bu ortak metinde çözüme bağlanmamış tüm ana konuların masada olacağı ve birbirleriyle bağlantılı olarak görüşüleceğinin kayıt altına alındığını belirtti. Aktay şöyle devam etti:

“Rum Lider kendi imzası bulunan ve görüşmelerin başlaması için zemin oluşturan bu belgede yazılanlara aykırı hareket etmektir.

Orada bütün başlıkların birbiri ile bağlantılı bir biçimde görüşüleceği açıkça belirtilmektedir. Anastasiades’in dünkü görüşmede masaya getirdiği ön koşullar, son toplantısı Cenevre’de 20 Ocak 2017 tarihinde yapılan Kıbrıs konferansı kararlarına da aykırıdır. Bu toplantıda üç karar alınmıştı. Bunlardan birisi, güvenlik konularında garantör ülkeler de dahil olmak üzere teknik heyetlerin Mont Pelerin’de teknik bir toplantı yapmaları ve tarafların güvenlik ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik hangi enstrümanların istendiği yönündeki çalışma idi. Bu gerçekleşmiş ve başarı ile tamamlanmıştır. Burada herhangi bir eksiklik ve noksanlık yoktur. Eksik olan mesele diğer kararların uygulanmasındadır. Kıbrıs’ta tarafların nasıl bir düzen içerisinde yaşayacaklarının belirlenmesidir. Konferans bunun belirlenmesi için tarafların Kıbrıs’taki müzakerelere devamını öngörmüştür ve hemen akabinde geriye kalan konularla birlikte bütün konuların konferansta yeniden değerlendirileceğini kayıt altına almıştır.

Ama şu ana kadar Kıbrıs’ta konferansta öngörüldüğü şekilde taraflar arasında Anastasiades’in tutumu nedeni ile istendiği gibi yeni yakınlaşmaların sağlanacağı gelişmeler yaşanmamıştır. Sonuçta Anastasiades ortaya koyduğu tutum nedeni ile zaman kaybına neden olmuştur. Bu zaman kaybını telafi etmek için bir an önce Cenevre’de eksik kalan bütün konuların bağlantılı bir biçimde ele alınmasına olanak sağlayacağına Rum Lider yine olmadık, kabul edilmez ön koşullar ortaya atmaktadır. Bu Rum-Yunan ikilisinin geleneksel taktiğidir. Gelinen noktada Rum Lider Nikos Anastasiades sanki 11 Şubat belgesi ve Cenevre Konferans kararları yokmuş gibi hareket etmekte, herkesin zekası ile alay etmeye çalışmaktadır. Bu kabul edilemez. Anastasiades çözüm hedefinden sapmıştır ve hedefi çözüm değildir, hedefleri de bir birine karıştırmak suretiyle arabayı atların önüne koşmaya çalışmaktadır.

Anastasiades’in Kıbrıs’ta bir çözüm için ya cesareti ya da niyeti yoktur. Bir oldu bittiye getirme ve böylelikle Kıbrıs Türklerinin haklarını gaspetme arayışı içerisindeyse buna müsaade edilmeyeceğini bilmelidir.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın müzakerelerde iki yıldır samimiyetle çalışan, yapıcı öneriler sunan, kararlılıkla çözüm iradesini koruyan ve toplumunu çözüme hazırlayan bir lider profili çizdiğine işaret ederek, “Anastasiades maalesef Akıncı’nın çözüm odaklı yaklaşım ve tavırlarına ayak uyduramamıştır” dedi.

Her sürecin ve her hedefin çeşitli tarafları olduğuna işaret eden Yasin Aktay, şöyle konuştu:
“Çözüm yolunda ilerleme sağlandıkça çözümü arzu etmeyenlerin, çözüm karşıtlarının sesleri daha da yükselmektedir. Mesele toplumun tümünü çözüme hazırlayabilecek bir atmosfer oluşturulabilmesi meselesidir. Kuru gürültüye pabuç bırakmamak gerekir. Anlaşılan odur ki Anastasiades gerek kendi seçimlerinin hesabı içerisinde, gerekse Rum tarafında bir kaşık suda fırtına koparanların yarattıkları kuru gürültü içerisinde dirayetini ve basiretini kaybetmiş vaziyettedir. Olmadık zamanlarda olmadık işler yapmaktadır. Kıbrıs’taki bütün kötülüklerin anası sayılan ENOSİS plebisitini kutlama kararı bunlardan biridir. Kıbrıs’ta müzakerelerde temel unsurlar vardır.

Kıbrıs’ta bulunacak çözümün çerçevesi kırk yıl önce çizilmiştir. Bu da iki bölgeli, iki toplumlu siyasal eşitliğe dayalı federal bir çözümdür. Anastasiades, Kıbrıslı Türklerin siyasal eşitliğini ve bu çerçeveyi Kıbrıslı Rumların içselleştirmesi ve sindirmesi için bugüne kadar hiçbir şey yapmamıştır. Bununla da kalmayan Rum liderliği kendi kendini açmaza sürükleyerek süreci tıkamış vaziyettedir. ENOSİS ve benzeri laflar etmek çözümün önünü tıkar. Bu lafları edenlerin, bu lafların edilmesine müsaade edenlerin çözüm arayışı içerisinde olmadıklarını, karşısındakileri saf zannederek, suyu bulandırarak bulanık suda balık avlama niyetinde olduklarını gösterir. Bu gibi ucuz taktiklerle Kıbrıslı Türkleri haklı davalarından vazgeçirebileceğini düşünmek, esas saflık bu olsa gerektir.

Anastasiades’in hedefi Kıbrıs’ı 40 sene öncesinin kısır tartışmalarına geri götürmekse bunu açık açık söylemeli. Gerçekten çözüm arayışı söz konusu ise siyasi eşitlik meselesi çözüm için olmazsa olmaz en temel meseledir. Bu konuyu müzakere masasında pazarlık konusu olabilir görmek sürecin ruhuna aykırıdır ve bu temel ilkeyi zedeleyecek hiçbir girişim kabul edilemez.”
Yasin Aktay KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve heyetinin çözüm sürecinde ortaya koydukları özverili çalışma, iş birliği ve fedakarlıklarla anlayışları için teşekkür ettiği açıklamasında sözlerini “Keşke Rum Lider ve heyeti de Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu bu performansın yarısını ortaya koyabilseydi…” diye tamamladı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,7488
  4,7573
  0%
  5,4929
  5,5028
  0%
  6,2396
  6,2721