Son Haberler
CUMHURBAŞKANI BİR KEZ UYARDI. CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI: SONDAJ KONUSUNDAKİ GELİŞMELERDEN DERS ÇIKARILMALI. ZENGİNLİKLERDE İKİ TOPLUMUN DA HAKKI VAR.
-www.brtk.net-
TUSK’TAN AÇIKLAMA... AB KONSEYİ BAŞKANI DONALD TUSK, AKDENİZ VE EGE’DE YAŞANAN GERGİNLİKLE İLGİLİ OLARAK GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ VE YUNANİSTAN İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUKLARINI BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS SORUNU... KKTC ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AHMET ZEKİ BULUNÇ, KKTC DEVLETİNİN VARLIĞINI ESAS ALMAYAN BİR ANLAŞMANIN SÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
2018 BÜTÇESİ... KKTC’NİN 2018 BÜTÇESİNİN MECLİS KOMİTESİNDEKİ GÖRÜŞMELERİ 28 ŞUBAT ÇARŞAMBA GÜNÜ BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, HALK DANSLARINDA “STANDARDİZASYON VE KALİTENİN SAĞLANMASI” AŞAMASININ KATLEDİLDİĞİNİ GÖRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYDUĞUNU İFADE ETTİ.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU: HALK DANSLARI EKİPLERİ YURT DIŞINDA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR.
-www.brtk.net-
MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI CEMAL ÖZYİĞİT: KÜLTÜRÜ YAŞATMAK VE TANITMAK ÇOK ÖNEMLİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK HALK DANSLARI FEDERASYONU 6’NCI OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI. 6. OLAĞAN GENEL KURULDA BAŞKANLIĞA ÖZLEM KADİRAĞA YENİDEN SEÇİLDİ. GENEL KURULDA, YÖNETİM, DİSİPLİN VE DENETLEME KURULLARI DA BELİRLENDİ.
-www.brtk.net-
ZEYTİN DALI HAREKATI DEVAM EDİYOR. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ: HAREKATIN BAŞLANGICINDAN BU YANA ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 1931’E YÜKSELDİ.
-www.brtk.net-
AVUSTRALYALI TÜRKLER, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NCE YÜRÜTÜLEN ZEYTİN DALI HAREKATI’NA DESTEK GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI VE EŞİ GÜZELYURT’TAKİ AÇIK PAZARI ZİYARET EDEREK, VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
BANDABULİYA SAHNESİ” BUGÜN AÇILDI. BANDABULİYA SAHNESİ’NDE BUGÜN İLK OLARAK “BİR BANDABULİYA MESELESİ: KARAGÖZ SİHİRLİ SEBZELER” OYUNU SAHNELENDİ.
-www.brtk.net-
BAY-SEN 40 YAŞINDA. BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU ÇALIŞANLARI SENDİKASI, 40’INCI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BALO GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
GÜZELYURT BELEDİYESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ‘GERİ DÖNÜŞÜME GÖNDERELİM, KANSER HASTALARINA UMUT OLALIM’ SLOGANIYLA BAĞIŞ KAMPANYASI GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
LEFKE BELEDİYESİ, KEMAL SARAÇOĞLU LÖSEMELİ ÇOCUKLAR VAKFI VE GÖNÜLLÜ VATANDAŞLARIN İŞBİRLİĞİYLE GEMİKONAĞI SAHİLİ’NDE ‘BİR ŞARKI DA SEN SÖYLE’ ADLI ETKİNLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Akıncı:Kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmeyelim

Cuma 17 Şubat 2017

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamada gerçeğin sadece bir yarısını anlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklayabilmesi gerektiğini söyleyerek, Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını Eide’ye sormak gerektiğini ifade etti.
Bir gazetecinin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamalarına ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Akıncı “Toplantıda Sayın Eide’de, ‘bu soruna bir çare bulunması lazım. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lazım’ dediği esnada Rum lider da Sayın Eide’nin ağzını kapattı. Bir de kapıyı vurdu, çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiç bir şey olmamış gibi devam edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır” dedi.
“Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında tartışma çıkarıp, asıl sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın” Cumhurbaşkanı Akıncı “Bütün bunlar neden yaşanıyor” diye sordu ve “Ortada 67 yıl sonra ve tam müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda herkes elini vicdanına koyup değerlendirme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının, son 50 yılda sürecin 5’li konferansa kadar gelip tarihinde ilk kez konferansın toplanmasına büyük katkı yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun karşılığı bu olmamalı” dedi.
Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu bir federal çözümden yana olduklarını yineleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu yaşananlardan dolayı bu hedeften vazgeçmediklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:
“Bu hedefi ilk günden beri gerek bu tarafta, gerekse diğer tarafta benimsemeyen çeverler de zil takıp oynamasınlar. Bu konuda yediden yetmişe, soldan sağa iyi niyetli bütün kesimler hepsi birleşmiştir bu konuda. Çünkü biz bu adada çözüm isteriz, barış isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını isteriz. Toplumlarımızın gelecek belirsizliğinden kurtarılmasını isteriz. Bu olaya bu kadar tepki duyuşumuz bundan dolayıdır. Yoksa biz çözüm hedefi olmayan insanlar olsaydık bu yaşananlardan üzüntü duymazdık. Belki de bundan sevinç duyardık. Ama öyle değil. Bundan kaygılıyız, üzüntülüyüz çünkü bu adanın, bu toplumların geleceğini düşünüyoruz. Onların barış kültürüyle yetişmesini sitiyoruz. Bütün bu infialimiz ondan dolayıdır. Bu noktada Rum lidere de söyledim. Kendilerine bu konuda ilettiğim toplumsal bir mesajdır. Ben kişisel bir mesaj iletmiyorum. Ama sayın Rum lider bunu yapacağına önceden hazırlanmış 5 sayfalık bir metinle geldi ve bunları bize okudu”.

“HİÇBİR TOPLANTIDA BÖYLE ARA VERİLMEDİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı Rum liderle dünkü toplantıda yaşananlarla ilgili şunları kaydetti:

“Sayın Eide taraflar konuştuktan sonra, Kıbrıslı Türkler’in bu konuda haklı bir kaygısının oluştuğunu ve bunun bertaraf edilmesi için birşeylerin yapılması gerektiğini söylerken,sayın Anastasiadis onun ağzını kapatacak şekilde ve bağırarak ‘ben artık söyleyecek bir şeyim yok’ deyip, kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktı”.

Toplantı devam ederken Rum liderin toplantıyı terk etmesi nedeniyle yapılacak birşeyin kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Rum liderin kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten sonra oradan ayrıldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis’in açıklamasında “ara verildiği sırada” diye nitelendirdiği toplantıdan ayrılışını değerlendirerek, “şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de öyle çıkarız” dedi.

“ANASTASİADİS DÜŞÜNECESİNİ TOPLUMUNA SÖYLEMELİ”
Gerçeğin sadece yarısının anlatılmasının doğru olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’ye Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ve enosis kutlanma kararının düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını istediklerini aktardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in dünkü toplantıda Rum meclisinin kararının yanlış bir karar olduğunu söylediğini belirtti ve “Anastasiadis’in bu düşüncesini sadece kapalı kapılar arkasında değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalıdır” dedi.
Rum toplumunda da bu konuda doğru seslerin yükselmekte olduğunu gördüklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bu kararı düzeltebilecek bir zeminin mevcut olduğunu belirtti. “Bu düzeltilsin ki toplantılar daha verimli hale gelebilsin” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin kendisiyle görüştükten sonra Anastasiadis ile bir araya geldiğini ve ardından görüşmelerin Perşembe günü devam edeceğini açıkladığını söyledi. “Bizim beklentimiz bu değil, beklentimiz daha da sarsılan güven ortamının tamir edilmesidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı bu şartlar altında müzakerelere devam etmenin zorluğuna işaret etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim bu ülkede en çok yapmamız gereken zaten az olan karşılıklı güveni yeniden tesis edecek adımlar atmaktır, kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmek değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı bu yapılanın ortamı daha da gerdiğini ve düzeltilmemesi halinde güven konusunda daha da kötüye gidileceğini söyledi.
Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhakı gibi bir düşünce ortaya atıldığında en başta kendisinin karşı çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Böyle bir konuda Meclis’ten böyle bir karar gelse ilk karşı çıkacak olanlardan biri de benim. İkinci Tayfur Sökmen olmayacağımı söyleyen benim. Böyle bir ortamda Sayın Rum lider de enosis’in anılmasına ilikin meclis kararına benzeri bir tavır sergilemeliydi” dedi.
Böylesi bir konunun 67 yıl sonra, barış kültürüne ihtiyacı olan genç kuşağa, enosis plebisitini kutsanacak ve kutlanacak bir şey olduğu algısını yaratmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu karar küçümsenecek bir şey değildir. Bizim içimizde de bazı kesimler ‘Önemli değil, abartmayın’ demeye çalışıyorlar. Bu öyle bir durum değil. Çünkü biz bu topraklarda hangi çözüm çerçevesi adı altında yaşarsak yaşayalım, bir çerçeve var ki onu mutlaka yaratmamız lazım; da barış kültürü çerçevesidir. Bunu zedeleyecek davranışlara girilmemelidir. Sayın Eide’nin açıklamasındaki iki unsur bana şunu da söyletiyor; Sayın Eide gerçeklerin bir kısmını söyleyip diğerini saklayarak kendine olan güveni de sorgulatır hale gelmemelidir”.
Bir sonraki liderler görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı, “Perşembe’ye kadar önümüzde 1 haftaya yakın bir zaman var” diyerek, atılacak her adımları görüp değerlendireceklerini söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  3,7994
  3,8062
  0%
  4,6666
  4,6750
  0%
  5,2671
  5,2945