Son Haberler
POLİS YASA ÖNERİSİ... İVEDİLİĞİ OLAN POLİS ÖRGÜTÜ KURULUŞ, GÖREV VE YETKİLERİ DEĞİŞİKLİK YASA ÖNERİSİ BUGÜN  CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULUNDA YAPILAN GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN KOMİTEYE GERİ ÇEKİLDİ.
-www.brtk.net-
SEÇİME DOĞRU... SİYASAL PARTİLER VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN OY PUSULASINDAKİ SIRALAMASI İÇİN AD ÇEKİLDİ. 7 OCAK MİLLETVEKİLLİĞİ ERKEN GENEL SEÇİMİ RESMİ PROPAGANDA SÜRECİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
SEÇİME DOĞRU... UBP, 7 OCAK 2018 ERKEN GENEL SEÇİMLERİNDE YARIŞACAK  ADAYLARINA YÖNELİK  YARIN TANITIM ŞENLİĞİ DÜZENLİYOR. TDP, 16 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ "KATILIMCI SİYASET ŞÖLENİ" DÜZENLİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ÖZYİĞİT, ŞÖLENE, TÜM HALKIN DAVETLİ OLDUĞUNU BELİRTTİ. YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANI EARIKLI VE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI, GİRNE VE GAZİMAĞUSA BÖLGELERİNİ GEZEREK, HALKLA SOHBET ETTİ.
-www.brtk.net-
AKINCI İİT ZİRVESİNE KATILACAK... CUMHURBAŞKANI AKINCI, TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN DAVETLİSİ OLARAK, İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN KUDÜS GÜNDEMLİ  OLAĞANÜSTÜ ZİRVESİNE KATILMAK ÜZERE YARIN ÖĞLE SAATLERİNDE İSTANBUL’A GİDECEK.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... TÜRKİYENİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİLİĞİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA AFRİKA GAZETESİ’NDE YER ALAN KARİKATÜR,  TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A AÇIK VE ALENİ HAKARET OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ VE BUNUN KABUL EDİLEMEYECEĞİNE VURGU YAPILDI.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... UBP AFRİKA GAZETESİNİ YAPTIĞI İKTİBAS NEDENİ İLE KINARKEN, GÖSTERİLEN TEPKİLERİN TOPLUM HUZURUNUN BOZULMAMASI AÇISINDAN DEMOKRATİK KURALLAR VE HUKUK İÇERİSİNDE YAPILMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜ DE PAYLAŞILDI.
-www.brtk.net-
AFRİKA GAZETESİ’NE TEPKİ... DP  GENEL BAŞKANI DENKTAŞ, AFRİKA GAZETESİ’NDE YAYIMLANAN TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE İLGİLİ KARİKATÜRÜ ELEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
NEW YORK’TA TERÖR GİRİŞİMİ ... NEW YORK’UN EN İŞLEK OTOBÜS TERMİNALLERİNDEN BİRİNDE PATLAMA MEYDANA GELDİ. SALDIRI İLE İLGİLİ BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI. NEW YORK VALİSİ, "PATLAMANIN TERÖRLE BAĞLANTILI OLDUĞUNU" DUYURDU.
-www.brtk.net-
BURSLAR AÇIKLANDI...BURS HAKKI ELDE EDEN ÖĞRENCİLER AÇIKLANDI.. YÜKSEK ÖĞRENİM VE DIŞİLİŞKİLER DAİRESİ, SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNCE ARAŞTIRMASI TAMAMLANAN VE BURS HAKKI ELDE EDEN 55   ÖĞRENCİ  İLE GELİRİ KRİTER ÜSTÜ OLAN 30 ÖĞRENCİNİN BELİRLENDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
HAYVAN ÜRETİCİLERİNDEN ELEŞTİRİ... KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİLERİ VE YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ, ARPA VE MAZOTA YAPILAN ZAMLAR İLE BÜTÇENİN ONAYLANMAMASINI ELEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
MAHKUMLARA YÖNELİK SINAV... MAHKUMLARA YÖNELİK LİSE VE ORTAOKUL DIŞTAN BİTİRME SINAVLARI YAPILDI.
-www.brtk.net-
VOLKAN GAZETESİNİN İSMİ DEĞİŞTİ....ÖZGÜR VOLKAN  GAZETESİ,  İSMİNİ KIBRIS MANŞET OLARAK DEĞİŞTİRME KARARI ALDIĞINI DUYURDU... GAZETE, YARINDAN İTİBAREN YENİ İSMİYLE YAYIMLANACAK.
-www.brtk.net-
ELEKTRİK KESİNTİSİ.....TURUNÇLU BÖLGESİNDE YARIN 7 SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİSİ VAR ORTA GERİLİM BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI NEDENİYLE SAAT 09:00’DA BAŞLAYACAK OLAN ELEKTRİK KESİNTİSİ SAAT 16.00’YA KADAR SÜRECEK.
-www.brtk.net-

Akıncı:Kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmeyelim

Cuma 17 Şubat 2017

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamada gerçeğin sadece bir yarısını anlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklayabilmesi gerektiğini söyleyerek, Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını Eide’ye sormak gerektiğini ifade etti.
Bir gazetecinin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamalarına ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Akıncı “Toplantıda Sayın Eide’de, ‘bu soruna bir çare bulunması lazım. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lazım’ dediği esnada Rum lider da Sayın Eide’nin ağzını kapattı. Bir de kapıyı vurdu, çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiç bir şey olmamış gibi devam edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır” dedi.
“Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında tartışma çıkarıp, asıl sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın” Cumhurbaşkanı Akıncı “Bütün bunlar neden yaşanıyor” diye sordu ve “Ortada 67 yıl sonra ve tam müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda herkes elini vicdanına koyup değerlendirme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının, son 50 yılda sürecin 5’li konferansa kadar gelip tarihinde ilk kez konferansın toplanmasına büyük katkı yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun karşılığı bu olmamalı” dedi.
Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu bir federal çözümden yana olduklarını yineleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu yaşananlardan dolayı bu hedeften vazgeçmediklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:
“Bu hedefi ilk günden beri gerek bu tarafta, gerekse diğer tarafta benimsemeyen çeverler de zil takıp oynamasınlar. Bu konuda yediden yetmişe, soldan sağa iyi niyetli bütün kesimler hepsi birleşmiştir bu konuda. Çünkü biz bu adada çözüm isteriz, barış isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını isteriz. Toplumlarımızın gelecek belirsizliğinden kurtarılmasını isteriz. Bu olaya bu kadar tepki duyuşumuz bundan dolayıdır. Yoksa biz çözüm hedefi olmayan insanlar olsaydık bu yaşananlardan üzüntü duymazdık. Belki de bundan sevinç duyardık. Ama öyle değil. Bundan kaygılıyız, üzüntülüyüz çünkü bu adanın, bu toplumların geleceğini düşünüyoruz. Onların barış kültürüyle yetişmesini sitiyoruz. Bütün bu infialimiz ondan dolayıdır. Bu noktada Rum lidere de söyledim. Kendilerine bu konuda ilettiğim toplumsal bir mesajdır. Ben kişisel bir mesaj iletmiyorum. Ama sayın Rum lider bunu yapacağına önceden hazırlanmış 5 sayfalık bir metinle geldi ve bunları bize okudu”.

“HİÇBİR TOPLANTIDA BÖYLE ARA VERİLMEDİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı Rum liderle dünkü toplantıda yaşananlarla ilgili şunları kaydetti:

“Sayın Eide taraflar konuştuktan sonra, Kıbrıslı Türkler’in bu konuda haklı bir kaygısının oluştuğunu ve bunun bertaraf edilmesi için birşeylerin yapılması gerektiğini söylerken,sayın Anastasiadis onun ağzını kapatacak şekilde ve bağırarak ‘ben artık söyleyecek bir şeyim yok’ deyip, kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktı”.

Toplantı devam ederken Rum liderin toplantıyı terk etmesi nedeniyle yapılacak birşeyin kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Rum liderin kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten sonra oradan ayrıldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis’in açıklamasında “ara verildiği sırada” diye nitelendirdiği toplantıdan ayrılışını değerlendirerek, “şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de öyle çıkarız” dedi.

“ANASTASİADİS DÜŞÜNECESİNİ TOPLUMUNA SÖYLEMELİ”
Gerçeğin sadece yarısının anlatılmasının doğru olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’ye Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ve enosis kutlanma kararının düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını istediklerini aktardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in dünkü toplantıda Rum meclisinin kararının yanlış bir karar olduğunu söylediğini belirtti ve “Anastasiadis’in bu düşüncesini sadece kapalı kapılar arkasında değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalıdır” dedi.
Rum toplumunda da bu konuda doğru seslerin yükselmekte olduğunu gördüklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bu kararı düzeltebilecek bir zeminin mevcut olduğunu belirtti. “Bu düzeltilsin ki toplantılar daha verimli hale gelebilsin” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin kendisiyle görüştükten sonra Anastasiadis ile bir araya geldiğini ve ardından görüşmelerin Perşembe günü devam edeceğini açıkladığını söyledi. “Bizim beklentimiz bu değil, beklentimiz daha da sarsılan güven ortamının tamir edilmesidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı bu şartlar altında müzakerelere devam etmenin zorluğuna işaret etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim bu ülkede en çok yapmamız gereken zaten az olan karşılıklı güveni yeniden tesis edecek adımlar atmaktır, kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmek değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı bu yapılanın ortamı daha da gerdiğini ve düzeltilmemesi halinde güven konusunda daha da kötüye gidileceğini söyledi.
Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhakı gibi bir düşünce ortaya atıldığında en başta kendisinin karşı çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Böyle bir konuda Meclis’ten böyle bir karar gelse ilk karşı çıkacak olanlardan biri de benim. İkinci Tayfur Sökmen olmayacağımı söyleyen benim. Böyle bir ortamda Sayın Rum lider de enosis’in anılmasına ilikin meclis kararına benzeri bir tavır sergilemeliydi” dedi.
Böylesi bir konunun 67 yıl sonra, barış kültürüne ihtiyacı olan genç kuşağa, enosis plebisitini kutsanacak ve kutlanacak bir şey olduğu algısını yaratmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu karar küçümsenecek bir şey değildir. Bizim içimizde de bazı kesimler ‘Önemli değil, abartmayın’ demeye çalışıyorlar. Bu öyle bir durum değil. Çünkü biz bu topraklarda hangi çözüm çerçevesi adı altında yaşarsak yaşayalım, bir çerçeve var ki onu mutlaka yaratmamız lazım; da barış kültürü çerçevesidir. Bunu zedeleyecek davranışlara girilmemelidir. Sayın Eide’nin açıklamasındaki iki unsur bana şunu da söyletiyor; Sayın Eide gerçeklerin bir kısmını söyleyip diğerini saklayarak kendine olan güveni de sorgulatır hale gelmemelidir”.
Bir sonraki liderler görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı, “Perşembe’ye kadar önümüzde 1 haftaya yakın bir zaman var” diyerek, atılacak her adımları görüp değerlendireceklerini söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/10° 15/5°
  Girne 22/9° 13/4°
  Mağusa 23/9° 23/10°
  İskele 22/11° 14/8°
  Güzelyurt 23/11° 15/5°
  Lefke 21/8° 13/2°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166