Son Haberler
MÜZAKERE SÜRECİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI AÇIKLADI: MART AYI SONUNDA RUM LİDER İLE SOSYAL BİR YEMEKTE BİRARAYA GELEBİLİRİZ. MÜZAKERELERDE NİSAN-MAYIS AYLARI BELİRLEYİCİ OLACAK
-www.brtk.net-
MÜZAKERE SÜRECİ... CUMHURBAŞKANI AKINCI: TÜRK TARAFININ EŞİT BİR HALK OLDUĞUNU KABUL ETSİNLER. BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUZ
-www.brtk.net-
ERTUĞRULOĞLU’NDAN AKINCI’YA SERT TEPKİ...CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI’NIN GÖRÜŞME MASASINA GERİ DÖNECEĞİ YÖNÜNDE YAPTIĞI AÇIKLAMAYA DIŞİŞLERİ BAKANI TAHSİN ERTUĞRULOĞLU’NDAN SERT YANIT GELDİ. MASADAN EŞİTLİKLE KALKILACAĞINA DA İNANMADIĞINI İFADE EDEN DIŞİŞLERİ BAKANI ERTUĞRULOĞLU, , GÖRÜŞMELERİN DEVLETTEN DEVLETE OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
BRT'DE KAN BAĞIŞI... SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KIZILAY DERNEĞİNİN ORGANİZASYONUYLA BUGÜN BRT’DE KAN BAĞIŞI KAMPANYASI DÜZENLENDİ
-www.brtk.net-
BRT'DE KAN BAĞIŞI... SAĞLIK BAKANI SUCUOĞLU: ÜLKEDE 2000 ÜNİTE CİVARI KAN İHTİYACI VAR BU TÜR KAMPANYALAR ÜLKENİN KAN İHTİYACINI KARŞILAMADA BÜYÜK DESTEK
-www.brtk.net-
TEMEL EĞİTİM PROGRAM GELİŞTİRME PROJESİ... TALİM VE TERBİYE DAİRESİ, PROJENİN DEĞERLENDİRME AŞAMASI İLE İLGİLİ OKUL MÜDÜRLERİNİ BİLGİLENDİRDİ
-www.brtk.net-
TEMEL EĞİTİM PROGRAM GELİŞTİRME PROJESİ... EĞİTİM BAKANLIĞI VE DAÜ İŞBİRLİĞİNDE HAZIRLANAN PROJE KAPSAMINDA İLKÖĞRETİMDEKİ DERS MATERYALLERİ DAHA ETKİN HALE GETİRİLİCEK
-www.brtk.net-
“BEN HANGİSİYİM”PROJESİ... MODA TASARIMCISI VE KURGUCU ABDULLAH ÖZTOPRAK’IN UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU ADINA ORGANİZE ETTİĞİ 3 BACAKLI “BEN HANGİSİYİM PROJESİ” HAYATA GEÇİYOR
-www.brtk.net-
BRT- ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ... DAÜ REKTÖRÜ OSAM: DAÜ’DE BİR MEDYA MERKEZİ OLUŞTURMAK ÇERÇEVESİNDE BRT İLE İŞBİRLİĞİ İSTİYORUZ
-www.brtk.net-
BRT-ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ... BRTK MÜDÜRÜ ÖZKURT: OLUŞTURULMAK İSTENEN MEDYA MERKEZİ KONUSUNDA BRTK ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRDIR
-www.brtk.net-
YÖDAK YASASI’NIN İADESİ... DAÜ-SEN: YÖDAK YASASININ MECLİS’E GERİ GÖNDERİLMESİ ÖNEMLİ FIRSAT
-www.brtk.net-
TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜ... TÜRKİ CUMHURİYETLERİNE VERİLEN TÜRKSOY BASIN ÖDÜLÜNE BU YIL KKTC ADINA BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU LAYIK GÖRÜLDÜ
-www.brtk.net-
KUŞADASI’NDA MÜLTECİ FACİASI..KUŞADASI KÖRFEZİ’NDE YASA DIŞI YOLLARLA SURİYELİ GÖÇMENLERİ YUNANİSTAN’IN SİSAM ADASINA TAŞIYAN LASTİK BOT BATTI.. OLAY SONUCU 11 GÖÇMENİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI, 9 GÖÇMEN KURTARILDI...OLAYLA İLGİLİ 2 GÖÇMEN KAÇAKÇI İSE GÖZALTINA ALINDI.
-www.brtk.net-
LONDRA'DAKİ TERÖR SALDIRISI... LONDRA'YI KANA BULAYAN SALDIRGANIN GERÇEK KİMLİĞİ AÇIKLANDI. LONDRA POLİSİ, HALİD MESUT İSİMLİ SALDIRGANIN İLK İSMİNİN ADRİAN RUSSELL OLDUĞUNU RESMEN DUYURDU.
-www.brtk.net-

Akıncı:Kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmeyelim

Cuma 17 Şubat 2017 18:36

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamada gerçeğin sadece bir yarısını anlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklayabilmesi gerektiğini söyleyerek, Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını Eide’ye sormak gerektiğini ifade etti.
Bir gazetecinin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamalarına ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Akıncı “Toplantıda Sayın Eide’de, ‘bu soruna bir çare bulunması lazım. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lazım’ dediği esnada Rum lider da Sayın Eide’nin ağzını kapattı. Bir de kapıyı vurdu, çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiç bir şey olmamış gibi devam edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır” dedi.
“Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında tartışma çıkarıp, asıl sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın” Cumhurbaşkanı Akıncı “Bütün bunlar neden yaşanıyor” diye sordu ve “Ortada 67 yıl sonra ve tam müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda herkes elini vicdanına koyup değerlendirme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının, son 50 yılda sürecin 5’li konferansa kadar gelip tarihinde ilk kez konferansın toplanmasına büyük katkı yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun karşılığı bu olmamalı” dedi.
Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu bir federal çözümden yana olduklarını yineleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu yaşananlardan dolayı bu hedeften vazgeçmediklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:
“Bu hedefi ilk günden beri gerek bu tarafta, gerekse diğer tarafta benimsemeyen çeverler de zil takıp oynamasınlar. Bu konuda yediden yetmişe, soldan sağa iyi niyetli bütün kesimler hepsi birleşmiştir bu konuda. Çünkü biz bu adada çözüm isteriz, barış isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını isteriz. Toplumlarımızın gelecek belirsizliğinden kurtarılmasını isteriz. Bu olaya bu kadar tepki duyuşumuz bundan dolayıdır. Yoksa biz çözüm hedefi olmayan insanlar olsaydık bu yaşananlardan üzüntü duymazdık. Belki de bundan sevinç duyardık. Ama öyle değil. Bundan kaygılıyız, üzüntülüyüz çünkü bu adanın, bu toplumların geleceğini düşünüyoruz. Onların barış kültürüyle yetişmesini sitiyoruz. Bütün bu infialimiz ondan dolayıdır. Bu noktada Rum lidere de söyledim. Kendilerine bu konuda ilettiğim toplumsal bir mesajdır. Ben kişisel bir mesaj iletmiyorum. Ama sayın Rum lider bunu yapacağına önceden hazırlanmış 5 sayfalık bir metinle geldi ve bunları bize okudu”.

“HİÇBİR TOPLANTIDA BÖYLE ARA VERİLMEDİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı Rum liderle dünkü toplantıda yaşananlarla ilgili şunları kaydetti:

“Sayın Eide taraflar konuştuktan sonra, Kıbrıslı Türkler’in bu konuda haklı bir kaygısının oluştuğunu ve bunun bertaraf edilmesi için birşeylerin yapılması gerektiğini söylerken,sayın Anastasiadis onun ağzını kapatacak şekilde ve bağırarak ‘ben artık söyleyecek bir şeyim yok’ deyip, kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktı”.

Toplantı devam ederken Rum liderin toplantıyı terk etmesi nedeniyle yapılacak birşeyin kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Rum liderin kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten sonra oradan ayrıldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis’in açıklamasında “ara verildiği sırada” diye nitelendirdiği toplantıdan ayrılışını değerlendirerek, “şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de öyle çıkarız” dedi.

“ANASTASİADİS DÜŞÜNECESİNİ TOPLUMUNA SÖYLEMELİ”
Gerçeğin sadece yarısının anlatılmasının doğru olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’ye Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ve enosis kutlanma kararının düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını istediklerini aktardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in dünkü toplantıda Rum meclisinin kararının yanlış bir karar olduğunu söylediğini belirtti ve “Anastasiadis’in bu düşüncesini sadece kapalı kapılar arkasında değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalıdır” dedi.
Rum toplumunda da bu konuda doğru seslerin yükselmekte olduğunu gördüklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bu kararı düzeltebilecek bir zeminin mevcut olduğunu belirtti. “Bu düzeltilsin ki toplantılar daha verimli hale gelebilsin” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin kendisiyle görüştükten sonra Anastasiadis ile bir araya geldiğini ve ardından görüşmelerin Perşembe günü devam edeceğini açıkladığını söyledi. “Bizim beklentimiz bu değil, beklentimiz daha da sarsılan güven ortamının tamir edilmesidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı bu şartlar altında müzakerelere devam etmenin zorluğuna işaret etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim bu ülkede en çok yapmamız gereken zaten az olan karşılıklı güveni yeniden tesis edecek adımlar atmaktır, kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmek değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı bu yapılanın ortamı daha da gerdiğini ve düzeltilmemesi halinde güven konusunda daha da kötüye gidileceğini söyledi.
Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhakı gibi bir düşünce ortaya atıldığında en başta kendisinin karşı çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Böyle bir konuda Meclis’ten böyle bir karar gelse ilk karşı çıkacak olanlardan biri de benim. İkinci Tayfur Sökmen olmayacağımı söyleyen benim. Böyle bir ortamda Sayın Rum lider de enosis’in anılmasına ilikin meclis kararına benzeri bir tavır sergilemeliydi” dedi.
Böylesi bir konunun 67 yıl sonra, barış kültürüne ihtiyacı olan genç kuşağa, enosis plebisitini kutsanacak ve kutlanacak bir şey olduğu algısını yaratmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu karar küçümsenecek bir şey değildir. Bizim içimizde de bazı kesimler ‘Önemli değil, abartmayın’ demeye çalışıyorlar. Bu öyle bir durum değil. Çünkü biz bu topraklarda hangi çözüm çerçevesi adı altında yaşarsak yaşayalım, bir çerçeve var ki onu mutlaka yaratmamız lazım; da barış kültürü çerçevesidir. Bunu zedeleyecek davranışlara girilmemelidir. Sayın Eide’nin açıklamasındaki iki unsur bana şunu da söyletiyor; Sayın Eide gerçeklerin bir kısmını söyleyip diğerini saklayarak kendine olan güveni de sorgulatır hale gelmemelidir”.
Bir sonraki liderler görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı, “Perşembe’ye kadar önümüzde 1 haftaya yakın bir zaman var” diyerek, atılacak her adımları görüp değerlendireceklerini söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER