Son Haberler
BAKANLAR KURULU KARARLARI...BAKANLAR KURULU, AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN FİYAT İSTİKRAR FONU’NDAN KARŞILANMASINI ONAYLADI. KARAR DOĞRULTUSUNDA AKARYAKITTA FİYATLAR 20 GÜN SÜRESİNCE SABİT TUTULACAK. TL CİNSİ FAİZ DESTEKLİ KREDİ PROGRAMI KAPSAMINDA ŞAHIS VE İŞLETMELERE KİŞİ BAŞI 60 BİN VE 80 BİN TL KREDİ VERİLMESİ DE BAKANLAR KURULU’NDA ONAYLANDI. BAKANLAR KURULUNDA ENGELLİ ARAÇLARA MUAFİYET GETİRİLDİ..SEBZE VE MEYVE TOPTANCI HALLERİ YASA TASARISI ONAYLANDI.
-www.brtk.net-
KIBRIS MÜZAKERELERİ...RUM YÖNETİMİ BAŞKANI ANASTASİADİS, TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİ VE KIBRIS MÜZAKERELERİNDEKİ SON GELİŞMELERLE İLGİLİ DÜN RUM ULUSAL KONSEYİ’NE BİLGİ VERDİ. ANASTASİADİS, MÜZAKERELER KONUSUNDA BÜTÜN İMKANLARI KULLANMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ ANCAK TÜRK TARAFININ TEZLERİNDE EN KÜÇÜK BİR GERİLEME OLMADIĞINI İDDİA ETTİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’YE SİL BAŞTAN...AKPM’NİN KABUL ETTİĞİ TASARI İLE TÜRKİYE YENİDEN DENETLENME SÜRECİNE GİRDİ.
-www.brtk.net-
TEMİZ DÜŞÜN PROJESİ... 24 KİLOMETRELİK GÜZERGAHTA, REFÜJ VE YOL KENARI TEMİZLİĞİ ÇALIŞMASI YAPILIYOR.
-www.brtk.net-
APLIÇ KAPISI’NIN AÇILMASI... SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, CUMHURBAŞKANI AKINCI’DAN APLIÇ KAPISININ AÇILIŞININ SÜRATLENDİRİLMESİ İÇİN RUM YÖNETİMİ NEZDİNDE ARACI OLMASINI İSTEDİ
-www.brtk.net-
İSTİHDAM VE VERGİ SİSTEMİ... DP GENEL BAŞKANI BAŞBAKAN YARDIMCISI DENKTAŞ: İŞSİZLİĞİN GİDERİLMESİ İÇİN KAMUDA İSTİHDAM DEĞİL, ÖZEL TEŞVİK EDİLMELİ, GİRİŞİMCİLER DESTEKLENMELİ
-www.brtk.net-
ERCAN AKINCILAR YOL ÇALIŞMASI...BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI KEMAL DÜRÜST, 5 MAYIS’TA AÇILMASI PLANLANAN ERCAN-AKINCILAR YOLUNDAKİ ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ. BAKAN DÜRÜST, BÖLGE ZİYARETİ KAPSAMINDA KKTC’DE İLK KEZ UYGULANAN TÜNEL İNŞAATINI DA GEZDİ. DÜRÜST: “BÜYÜK BİR HEYECAN VE MUTLULUKLA İFADE ETMEM GEREKİYOR Kİ, DAHA ÖNCE BELİRLEMİŞ OLDUĞUMUZ GİBİ 5 MAYIS TARİHİNDE, YOLUMUZU AÇABİLECEĞİZ” DEDİ...
-www.brtk.net-
TIP İŞ’TEN İKİNCİ MEKTUP... TIP-İŞ, SAĞLIK BAKANI FAİZ SUCUOĞLU’NA İKİNCİ BİR MEKTUP GÖNDEREREK, EN ERKEN ZAMANDA YASA ÇALIŞMALARINI TAKVİMLENDİRİP, GÖRÜŞMEYE DAVET ETTİ. TIP İŞ MEKTUP’TA “27 NİSAN’DAN İTİBAREN HASTAHANEDE ACİL AMELİYATLAR DIŞINDA HİZMETİN DURACAĞINI DA AÇIKLADI..
-www.brtk.net-
HEMŞİRELİK MESLEĞİ... HEMŞİRELER VE EBELER SENDİKASI: YENİ YASAYLA KURULACAK BİRLİĞE ÜYE OLMAYAN HEMŞİRELER MESLEĞİ İCRA EDEMEYECEK
-www.brtk.net-
23 NİSAN FOTOĞRAF SERGİSİ... ERİŞ ÜLGER’İN ARŞİVİNDEN ATATÜRK DÖNEMİ ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI FOTOĞRAFLARININ YER ALDIĞI SERGİ, 28 NİSAN’A KADAR LEFKOŞA AKM’DE AÇIK OLACAK
-www.brtk.net-
LEFKOŞA’DA DENETİMLER SÜRÜYOR... LTB HALK SAĞLIĞI ŞUBESİ DENETLEDİĞİ 59 İŞ YERİNDEN 5’İNE İHBAR; BİR İŞYERİNE İSE GAYRI SIHHİ KOŞULLAR VE ÇEVRE KİRLİLİĞİNDEN DOLAYI PARA CEZASI VERDİ
-www.brtk.net-
EMLAK VERGİLERİ İÇİN UYARI... LEFKE BELEDİYESİ, 2017 NİSAN DÖNEMİ EMLAK VERGİLERİNİ CEZASIZ ÖDEMENİN SON TARİHİNİN CUMA GÜNÜ OLDUĞUNU DUYURDU
-www.brtk.net-

Akıncı:Kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmeyelim

Cuma 17 Şubat 2017 18:36

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamada gerçeğin sadece bir yarısını anlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklayabilmesi gerektiğini söyleyerek, Eide’nin bu gerçeği neden sakladığını Eide’ye sormak gerektiğini ifade etti.
Bir gazetecinin BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’nin dün yaptığı açıklamalarına ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Akıncı “Toplantıda Sayın Eide’de, ‘bu soruna bir çare bulunması lazım. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lazım’ dediği esnada Rum lider da Sayın Eide’nin ağzını kapattı. Bir de kapıyı vurdu, çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiç bir şey olmamış gibi devam edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır” dedi.
“Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında tartışma çıkarıp, asıl sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın” Cumhurbaşkanı Akıncı “Bütün bunlar neden yaşanıyor” diye sordu ve “Ortada 67 yıl sonra ve tam müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda herkes elini vicdanına koyup değerlendirme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının, son 50 yılda sürecin 5’li konferansa kadar gelip tarihinde ilk kez konferansın toplanmasına büyük katkı yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunun karşılığı bu olmamalı” dedi.
Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu bir federal çözümden yana olduklarını yineleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu yaşananlardan dolayı bu hedeften vazgeçmediklerinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:
“Bu hedefi ilk günden beri gerek bu tarafta, gerekse diğer tarafta benimsemeyen çeverler de zil takıp oynamasınlar. Bu konuda yediden yetmişe, soldan sağa iyi niyetli bütün kesimler hepsi birleşmiştir bu konuda. Çünkü biz bu adada çözüm isteriz, barış isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını isteriz. Toplumlarımızın gelecek belirsizliğinden kurtarılmasını isteriz. Bu olaya bu kadar tepki duyuşumuz bundan dolayıdır. Yoksa biz çözüm hedefi olmayan insanlar olsaydık bu yaşananlardan üzüntü duymazdık. Belki de bundan sevinç duyardık. Ama öyle değil. Bundan kaygılıyız, üzüntülüyüz çünkü bu adanın, bu toplumların geleceğini düşünüyoruz. Onların barış kültürüyle yetişmesini sitiyoruz. Bütün bu infialimiz ondan dolayıdır. Bu noktada Rum lidere de söyledim. Kendilerine bu konuda ilettiğim toplumsal bir mesajdır. Ben kişisel bir mesaj iletmiyorum. Ama sayın Rum lider bunu yapacağına önceden hazırlanmış 5 sayfalık bir metinle geldi ve bunları bize okudu”.

“HİÇBİR TOPLANTIDA BÖYLE ARA VERİLMEDİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı Rum liderle dünkü toplantıda yaşananlarla ilgili şunları kaydetti:

“Sayın Eide taraflar konuştuktan sonra, Kıbrıslı Türkler’in bu konuda haklı bir kaygısının oluştuğunu ve bunun bertaraf edilmesi için birşeylerin yapılması gerektiğini söylerken,sayın Anastasiadis onun ağzını kapatacak şekilde ve bağırarak ‘ben artık söyleyecek bir şeyim yok’ deyip, kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktı”.

Toplantı devam ederken Rum liderin toplantıyı terk etmesi nedeniyle yapılacak birşeyin kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Rum liderin kapıyı da arkasından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten sonra oradan ayrıldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis’in açıklamasında “ara verildiği sırada” diye nitelendirdiği toplantıdan ayrılışını değerlendirerek, “şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de öyle çıkarız” dedi.

“ANASTASİADİS DÜŞÜNECESİNİ TOPLUMUNA SÖYLEMELİ”
Gerçeğin sadece yarısının anlatılmasının doğru olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’ye Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ve enosis kutlanma kararının düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını istediklerini aktardığını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Anastasiadis’in dünkü toplantıda Rum meclisinin kararının yanlış bir karar olduğunu söylediğini belirtti ve “Anastasiadis’in bu düşüncesini sadece kapalı kapılar arkasında değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalıdır” dedi.
Rum toplumunda da bu konuda doğru seslerin yükselmekte olduğunu gördüklerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bu kararı düzeltebilecek bir zeminin mevcut olduğunu belirtti. “Bu düzeltilsin ki toplantılar daha verimli hale gelebilsin” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide’nin kendisiyle görüştükten sonra Anastasiadis ile bir araya geldiğini ve ardından görüşmelerin Perşembe günü devam edeceğini açıkladığını söyledi. “Bizim beklentimiz bu değil, beklentimiz daha da sarsılan güven ortamının tamir edilmesidir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı bu şartlar altında müzakerelere devam etmenin zorluğuna işaret etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim bu ülkede en çok yapmamız gereken zaten az olan karşılıklı güveni yeniden tesis edecek adımlar atmaktır, kırıntısı bulunan güveni daha fazla berhava etmek değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı bu yapılanın ortamı daha da gerdiğini ve düzeltilmemesi halinde güven konusunda daha da kötüye gidileceğini söyledi.
Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhakı gibi bir düşünce ortaya atıldığında en başta kendisinin karşı çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Böyle bir konuda Meclis’ten böyle bir karar gelse ilk karşı çıkacak olanlardan biri de benim. İkinci Tayfur Sökmen olmayacağımı söyleyen benim. Böyle bir ortamda Sayın Rum lider de enosis’in anılmasına ilikin meclis kararına benzeri bir tavır sergilemeliydi” dedi.
Böylesi bir konunun 67 yıl sonra, barış kültürüne ihtiyacı olan genç kuşağa, enosis plebisitini kutsanacak ve kutlanacak bir şey olduğu algısını yaratmaya çalışmanın çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu karar küçümsenecek bir şey değildir. Bizim içimizde de bazı kesimler ‘Önemli değil, abartmayın’ demeye çalışıyorlar. Bu öyle bir durum değil. Çünkü biz bu topraklarda hangi çözüm çerçevesi adı altında yaşarsak yaşayalım, bir çerçeve var ki onu mutlaka yaratmamız lazım; da barış kültürü çerçevesidir. Bunu zedeleyecek davranışlara girilmemelidir. Sayın Eide’nin açıklamasındaki iki unsur bana şunu da söyletiyor; Sayın Eide gerçeklerin bir kısmını söyleyip diğerini saklayarak kendine olan güveni de sorgulatır hale gelmemelidir”.
Bir sonraki liderler görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı, “Perşembe’ye kadar önümüzde 1 haftaya yakın bir zaman var” diyerek, atılacak her adımları görüp değerlendireceklerini söyledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER