Son Haberler
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ZEKİ ÇELER, SİGORTALI EMEKLİLERİN MAAŞLARININ 14 ARALIK CUMA GÜNÜ ÖDENECEĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ CİKLOS MEVKİİNDE MEYDANA GELEN SEL VE YAŞANAN CAN KAYIPLARININ NEDENLERİNİ ARAŞTIRACAK. ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ ÖZDEMİR BEROVA İLE DURSUN OĞUZ'UN BİRLİKTE SUNDUĞU” GİRNE-LEFKOŞA ANAYOLUNDA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNİN OLUŞUM NEDENLERİ VE SONUCUNDA YAŞANAN CAN KAYIPLARI İLE İLGİLİ YOL VE TRAFİK GÜVENLİĞİ KONUSUNDA İHMALİN OLUP OLMADIĞI İLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ.
-www.brtk.net-
TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİVE KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM KARAOSMANOĞLU, KIBRIS TÜRK BELEDİYELER BİRLİĞİ VE GÜZELYURT BELEDİYE BAŞKANI MAHMUT ÖZÇINAR’A BİR MESAJ GÖNDEREREK BAŞSAĞLIĞINDA BULUNDU.
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU BUGÜN CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDA YAKLAŞIK 2 SAAT SÜREN BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ. TOPLANI ÖNCESİNDE VE SONRASINDA HERHANGİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI.
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NIN BÜTÜNÜNE İLİŞKİN GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADI. TASARININ MADDE MADDE GÖRÜŞÜLMESİNE YARIN BAŞLANACAK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN, 2018 BİR ARALIK İTİBARIYLA GÜVENLİK KUVVETLERİ VE SİVİL SAVUNMA HARİÇ, KAMUYA 355 KADROLU, 40 SÖZLEŞMELİ, 10 DA GEÇİCİ İŞÇİ İSTİHDAM EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
CTP GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN SORAKIN, TÜRKİYE İLE İMZALANACAK 2019 – 2021 EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMA PROGRAMI İÇİN TEKNİK DÜZEYDE ÇALIŞMALARIN SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURİYETİ GENÇLİK VE SPOR BAKANI MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU, YARIN YAPILACAK 12.SPOR ŞURASI’NA KATILMAK AMACIYLA BU AKŞAM KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEK.
-www.brtk.net-
İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ, KIŞ MEVSİMİYLE BİRLİKTE ISINMAK İÇİN ŞÖMİNE, ELEKTRİKLİ VE KATALİTİK SOBALARIN DAHA FAZLA KULLANILMAYA BAŞLANDIĞI BU DÖNEMDE YANGINLAR KONUSUNDA UYARILARDA BULUNDU.
-www.brtk.net-
TOPLUMCU DEMOKRASİ PARTİSİ’NDE GENEL SEKRETERLİĞE OY BİRLİĞİYLE HALİL HIZAL GETİRİLDİ.
-www.brtk.net-

Akıncı:Artık takvimli ve sonuç odaklı bir süreç zorunludur

Salı 25 Eylül 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda artık, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini de söyledi..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gitmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı..Cumhurbaşkanı Akıncı, adadan ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, her yılın Eylül ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının birçok uluslararası temas ve faaliyete sahne olduğunu belirtti.

Akıncı,“Bu bağlamda bizler de genellikle her yıl bu dönemlerde New York’a gitmekte ve çeşitli temaslar yapmaktayız. Bu temasların kuşkusuz ki en önemlisi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile olan görüşmedir. Bugün de New York’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Şu an itibarıyla saptanmış olan bazı üst düzey görüşmelerimize, yarından itibaren başlayıp hafta sonunda da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile tamamlamayı ümit ediyoruz.”diye konuştu.

Akıncı, bu yılki temasın diğer yıllardan farklı bir yanı olduğunu belirterek, Geçici Özel Danışman Lute’un tüm ilgili taraflarla görüştüğünü ve raporunu Genel Sekretere sunmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Akıncı, Genel Sekreter Guterres’in ise bu rapor ışığında değerlendirmelerini taraflarla paylaşıp bundan sonrası için tarafların düşüncelerini almak isteyeceğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs sorununda artık eski müzakere süreçleri döneminin kapandığını belirterek, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Kıbrıs Türk tarafının, çözüme ulaşmak ve barış içinde bir geleceği kurmak yönünde yıllarca çaba harcadığını anlatan Cumhurbaşkanı, buna rağmen bir sonuca ulaşılamamasının çeşitli nedenleri olduğunu söyledi.

Akıncı,  bu nedenlerin en önemlisinin, Rum tarafının yetkiyi ve refahı Kıbrıslı Türklerle federal bir ortaklıkta gerçek anlamda paylaşmayı içine sindirememesi olduğunu kaydetti.

“Ancak New York arifesinde hedefim yeni bir karşılıklı suçlama kampanyası başlatmak değildir.” Diye konuşan Mustafa Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini ifade etti.

Akıncı,“Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecektir.”dedi.

Mustafa Akıncı, karşılıklı kabul edilebilecek bir çözümün hem Kıbrıs’ın her iki toplumuna ve diğer farklı topluluklara, hem de iki garantör ülke olarak Türkiye ve Yunanistan’a da yarar getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Zaten oldukça karmaşık durumda olan Doğu Akdeniz yeni gerginliklere değil, yeni işbirliklerine sahne olacaktır.”dedi.

Akıncı, “Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme, öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak, yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalıdır.”diye konuştu.

Buna aykırı gelişmelerin, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlamaktan çok uzak davranışlar olduğunu belirten Akıncı, “Kıbrıs sorunu sadece kendi içinde bir sorun olmadığını ve bunun çok ötesinde boyutları olan bir konu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bağlamda Kıbrıs’ın kendi içinde olanlar kadar, etrafında olanların da çok büyük rolü vardır. Geldiğimiz aşamada makul noktada buluşabilmek ve çözüm ve barış yolunda toplumlarımıza önderlik edebilmek tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk sadece bana değil, aynı zamanda Sayın Anastasiadis’e de düşmektedir. Bunun da ötesinde ilgili tüm diğer tarafların da yardımcı olmasının zorunluluğu vardır. ”dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği bir Cumhurbaşkanı olarak sadece Kıbrıs Türk Toplumu adına konuşabileceğini belirterek, bunu yaparken de, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğinin altını çizdi.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlerinin, sivil toplumunun aktif katılımının ve Türkiye ile yakın istişarenin her zaman olduğu gibi şimdi de gerekli olacağını ifade ederek, “Belli bir noktada 2004’teki gibi bir karar anı söz konusu olursa eğer, bunun da halkımızın özgür iradesi ile gerçekleşeceği öteden beri bilinen bir husustur. Bugün o noktada değiliz.”diye konuştu.

“Ancak geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlıştır.”diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk tarafı olarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de barış ve işbirliği koşullarının oluşması için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de katkı yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3505
  5,3601
  0%
  6,0880
  6,0990
  0%
  6,7289
  6,7640