Son Haberler
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI: 26 EKİM’DE ANASTASİADİS İLE YAPACAĞIMIZ GÖRÜŞMEDE 2 KONUMUZ OLACAK, BUNLARDAN BİR TANESİ APLIÇ VE DERİNYA KAPILARININ AÇILMA TARİHİ DİĞERİ İSE ADANIN GELECEĞİ KONUSU OLACAK.
-www.brtk.net-
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI... DERİNYA VE APLIÇ KAPILARININ KASIM AYI ORTASINDA AÇILABİLECEĞİNE İNANIYORUM.
-www.brtk.net-
AKINCI’DAN DEĞERLENDİRME... CUMHURBAŞKANI AKINCI: KIBRIS’TA EĞER BİR ORTAKLIK DEVLETİ KURULACAKSA, ORTAK YETKİLER DE ORTAKLAŞA KULLANILMALIDIR.
-www.brtk.net-
ÖZERSAY RUM BASININA KONUŞTU... BAŞBAKAN YARDIMCISI DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY “SİYASİ EŞİTLİK, RAKAMSAL EŞİTLİK DEĞİL, FEDERAL HÜKÜMETİN TEK BİR YETKİSİ OLSA DAHİ, TEMSİLİYETE VE KARAR ALMA MEKANİZMASINA ETKİN KATILIM DEMEKTİR” DEDİ.
-www.brtk.net-
SORAKIN’DAN AÇIKLAMA... CTP GENEL SEKRETERİ ERDOĞAN SORAKIN: BM PARAMETRELERİ ÇÖZÜM ŞEKLİNİ ‘FEDERASYON’ OLARAK TANIMLIYOR. BM KARARLARI DEĞİŞMEDİKÇE FEDERASYON DIŞINDA BİR ÇÖZÜM ŞEKLİNİN GÜNDEME GELMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
-www.brtk.net-
SONDAJ ÇALIŞMALARI... “EXXON MOBİL-QATAR PETROLEUM” ŞİRKETLERİNİN GÜNEY KIBRIS’IN TEK YANLI İLAN ETTİĞİ MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGESİNDE YER ALAN 10’UNCU PARSELDEKİ SONDAJ ÇALIŞMALARINA KASIM AYINDA BAŞLAYACAĞI İDDİA EDİLDİ.
-www.brtk.net-
EKONOMİ... MALİYE BAKANI DENKTAŞ, K.T. OTELCİLER BİRLİĞİ İLE EKONOMİDEKİ GELİŞMELER VE BU GELİŞMELERİN TURİZME ETKİLERİ HAKKINDA GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
EKONOMİ... MALİYE BAKANI DENKTAŞ: 2020 YILI ÇOK DAHA İYİ OLACAK. BİRAZ DAYANABİLMEMİZ, BİRLİKTE ÖZVERİLİ ÇALIŞMAMIZ VE HAREKET ETMEMİZ YETERLİ OLACAKTIR
-www.brtk.net-
MAAŞLARA YÜZDE 22.5 ZAM... PARTİSİNİN DOĞANCI KONGRESİNDE DE KONUŞAN DP GENEL BAŞKANI VE MALİYE BAKANI DENKTAŞ, OCAK AYINDA MAAŞLARA YÜZDE 22,5 ZAM YAPILACAĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
PALÜZE GÜNÜ... BAĞLIKÖY’DE KÜLTÜREL DEĞERLERİ YAŞATMAK AMACIYLA DÜZENLENEN PALÜZE GÜNÜ ETKİNLİĞİ BUGÜN YAPILDI.
-www.brtk.net-
‘KÖYLERİMİZ ÇİÇEK AÇIYOR’... MURATAĞA KÖY MEYDANINDA “KÖYLERİMİZDE ÇİÇEK AÇIYOR” PROJESİ KAPSAMINDA ŞENLİK DÜZENLENDİ.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... HAFTA İÇİNDE 5 GÜN BOYUNCA MİLLETVEKİLİ YETER SAYISI OLMAMASINDAN DOLAYI YAPILAMAYAN CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU YARIN TOPLANACAK
-www.brtk.net-
YDP’DEN AÇIKLAMA... YDP GENEL BAŞKANI ARIKLI, TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN KKTC DE SİSTEMATİK BİR SALDIRIYA MARUZ KALDIĞINI İDDİA ETTİ
-www.brtk.net-
KADIN VE ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ... CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA KADIN VE ÇOCUK HAKLARININ KORUNUP GELİŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR KONUŞULDU
-www.brtk.net-
SAĞLIK TURİZMİ... KIBRIS SAĞLIK TURİZMİ KONSEYİ BURSA’DA DÜZENLENEN TURİZM ZİRVESİNDE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNİ TEMSİL ETTİ.
-www.brtk.net-
KHYD YARARINA KONSER... ANKARA KLASİK ENSEMBLESİ, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ YARARINA BELLAPAİS MANASTIRINDA KONSER VERDİ
-www.brtk.net-
RUSYA’DAN ABD’YE SERT YANIT... RUSYA DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI RYABKOV, ABD BAŞKANI TRUMP’IN ORTA VE KISA MENZİLLİ FÜZELER ANLAŞMASI’NDAN ÇEKİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ KARARINI "ÇOK TEHLİKELİ BİR ADIM" OLARAK DEĞERLENDİRDİ.
-www.brtk.net-
AFGANİSTAN’DA SEÇİM... AFGANİSTAN'DA HALK, 3,5 YILDIR ERTELENEN MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ İÇİN SANDIK BAŞINA GİTTİ. TEKNİK ARIZALAR NEDENİYLE 400 SEÇİM MERKEZİNDE BUGÜN DE OY VERME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DAKİ TREN FACİASI... HİNDİSTAN'DA BİR YOLCU TRENİNİN FESTİVAL İÇİN RAY ÇEVRESİNDE TOPLANAN KİŞİLERE ÇARPMASI SONUCU YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 61 OLDU
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Akıncı:Artık takvimli ve sonuç odaklı bir süreç zorunludur

Salı 25 Eylül 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda artık, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini de söyledi..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gitmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı..Cumhurbaşkanı Akıncı, adadan ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, her yılın Eylül ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının birçok uluslararası temas ve faaliyete sahne olduğunu belirtti.

Akıncı,“Bu bağlamda bizler de genellikle her yıl bu dönemlerde New York’a gitmekte ve çeşitli temaslar yapmaktayız. Bu temasların kuşkusuz ki en önemlisi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile olan görüşmedir. Bugün de New York’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Şu an itibarıyla saptanmış olan bazı üst düzey görüşmelerimize, yarından itibaren başlayıp hafta sonunda da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile tamamlamayı ümit ediyoruz.”diye konuştu.

Akıncı, bu yılki temasın diğer yıllardan farklı bir yanı olduğunu belirterek, Geçici Özel Danışman Lute’un tüm ilgili taraflarla görüştüğünü ve raporunu Genel Sekretere sunmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Akıncı, Genel Sekreter Guterres’in ise bu rapor ışığında değerlendirmelerini taraflarla paylaşıp bundan sonrası için tarafların düşüncelerini almak isteyeceğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs sorununda artık eski müzakere süreçleri döneminin kapandığını belirterek, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Kıbrıs Türk tarafının, çözüme ulaşmak ve barış içinde bir geleceği kurmak yönünde yıllarca çaba harcadığını anlatan Cumhurbaşkanı, buna rağmen bir sonuca ulaşılamamasının çeşitli nedenleri olduğunu söyledi.

Akıncı,  bu nedenlerin en önemlisinin, Rum tarafının yetkiyi ve refahı Kıbrıslı Türklerle federal bir ortaklıkta gerçek anlamda paylaşmayı içine sindirememesi olduğunu kaydetti.

“Ancak New York arifesinde hedefim yeni bir karşılıklı suçlama kampanyası başlatmak değildir.” Diye konuşan Mustafa Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini ifade etti.

Akıncı,“Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecektir.”dedi.

Mustafa Akıncı, karşılıklı kabul edilebilecek bir çözümün hem Kıbrıs’ın her iki toplumuna ve diğer farklı topluluklara, hem de iki garantör ülke olarak Türkiye ve Yunanistan’a da yarar getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Zaten oldukça karmaşık durumda olan Doğu Akdeniz yeni gerginliklere değil, yeni işbirliklerine sahne olacaktır.”dedi.

Akıncı, “Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme, öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak, yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalıdır.”diye konuştu.

Buna aykırı gelişmelerin, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlamaktan çok uzak davranışlar olduğunu belirten Akıncı, “Kıbrıs sorunu sadece kendi içinde bir sorun olmadığını ve bunun çok ötesinde boyutları olan bir konu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bağlamda Kıbrıs’ın kendi içinde olanlar kadar, etrafında olanların da çok büyük rolü vardır. Geldiğimiz aşamada makul noktada buluşabilmek ve çözüm ve barış yolunda toplumlarımıza önderlik edebilmek tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk sadece bana değil, aynı zamanda Sayın Anastasiadis’e de düşmektedir. Bunun da ötesinde ilgili tüm diğer tarafların da yardımcı olmasının zorunluluğu vardır. ”dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği bir Cumhurbaşkanı olarak sadece Kıbrıs Türk Toplumu adına konuşabileceğini belirterek, bunu yaparken de, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğinin altını çizdi.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlerinin, sivil toplumunun aktif katılımının ve Türkiye ile yakın istişarenin her zaman olduğu gibi şimdi de gerekli olacağını ifade ederek, “Belli bir noktada 2004’teki gibi bir karar anı söz konusu olursa eğer, bunun da halkımızın özgür iradesi ile gerçekleşeceği öteden beri bilinen bir husustur. Bugün o noktada değiliz.”diye konuştu.

“Ancak geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlıştır.”diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk tarafı olarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de barış ve işbirliği koşullarının oluşması için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de katkı yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 29/16° 27/15°
  Girne 28/15° 27/14°
  Mağusa 30/17° 29/16°
  İskele 29/18° 28/17°
  Güzelyurt 29/15° 28/14°
  Lefke 27/14° 28/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,6134
  5,6235
  0%
  6,4316
  6,4432
  0%
  7,3018
  7,3399