Son Haberler
KUZEY-GÜNEY ARASINDAKİ TİCARET… İKİ TOPLUMLU GİRİŞİMCİLİK VE TİCARET KOMİTESİ RUM BAŞKANI PİLİDİS: TARAFLARIN KISITLAMALARI TİCARETİN BEKLENENDEN AZ OLMASINA NEDEN OLUYOR
-www.brtk.net-
UBP’LİLER TOPLANDI… UBP SİYASAL STRATEJİLER VE VİZYON ÇALIŞTAYI BAŞLADI
-www.brtk.net-
ÇELİK’TEN AÇIKLAMA… AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: TÜRKİYE VE KKTC’NİN ÇIKARLARI SONUNA KADAR KORUNACAK
-www.brtk.net-
TRAFİK GÜVENLİĞİ… TRAFİK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ KOMİSYONU, YAYALARIN KARIŞTIĞI TRAFİK KAZLARININ ARTIŞ GÖSTERMESİ NEDENİYLE OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI BK RESMİ GAZETE
-www.brtk.net-
LTB’DEN YENİ ATILIM... LTB BAŞKANI HARMANCI, ROMANYA’NIN BAŞKENTİ BÜKREŞ’DE TEMASLARDA BULUNDU
-www.brtk.net-
LTB’DEN YENİ ATILIM... LTB, BÜKREŞ’İN 2 BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALAYACAK
-www.brtk.net-
ORTAK SÜT ÜRÜNLERİ FABRİKASI... KIBRIS TÜRK SÜT ÜRETİCİLERİ KOOPERATİFİ, ALAYKÖY’DE SÜT ÜRÜNLERİ FABRİKASI KURDU
-www.brtk.net-
ŞAHİNLER’DE EYLEM… ŞAHİNLER KÖYÜNDE, ÖLÜ HAYVAN VE HAYVAN ATIKLARI DEPOSU İLE TRANSFER İSTASYONU’NUN YAPIMINA BAŞLANMASI KÖYLÜLERİN TEPKİSİNE NEDEN OLDU
-www.brtk.net-
‘HASTANIN SESİ 2’ PROJESİ… EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN, “HASTANIN SESİ 2” PROJESİ TANITILDI
-www.brtk.net-
‘HASTANIN SESİ 2’ PROJESİ… EVRENSEL HASTA HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI İMGE: SAĞLIKLA İLGİLİ VAATLER HAYATA GEÇİRİLMELİ
-www.brtk.net-
TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ… NİSAN AYINDA CİTTASLOW ÜYESİ 4 BELEDİYE, YEREL TOHUMLARIN KORUNMASI İÇİN TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ YAPACAK
-www.brtk.net-
GÜNEY’DE GRİP SALGINI… GÜNEY KIBRIS’TA ‘DOMUZ GRİBİ’ OLARAK DA BİLİNEN CİDDİ NİTELİKLİ ‘A GRİBİ’ VAKALARINDA ARTIŞ VAR
-www.brtk.net-
FESTİVAL HEYECANI... 27. ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA ÇOCUK VE GENÇLİK FESTİVALİ BAŞLADI
-www.brtk.net-
ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMİ… GİRNE VE GÜZELYURT’TAKİ ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMİNDE 980 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 162 ARAÇ SÜRÜCÜDÜ HAKKINDA İLERİ İŞLEM YAPILDI
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

Akıncı:Artık takvimli ve sonuç odaklı bir süreç zorunludur

Salı 25 Eylül 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda artık, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini de söyledi..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gitmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı..Cumhurbaşkanı Akıncı, adadan ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, her yılın Eylül ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının birçok uluslararası temas ve faaliyete sahne olduğunu belirtti.

Akıncı,“Bu bağlamda bizler de genellikle her yıl bu dönemlerde New York’a gitmekte ve çeşitli temaslar yapmaktayız. Bu temasların kuşkusuz ki en önemlisi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile olan görüşmedir. Bugün de New York’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Şu an itibarıyla saptanmış olan bazı üst düzey görüşmelerimize, yarından itibaren başlayıp hafta sonunda da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile tamamlamayı ümit ediyoruz.”diye konuştu.

Akıncı, bu yılki temasın diğer yıllardan farklı bir yanı olduğunu belirterek, Geçici Özel Danışman Lute’un tüm ilgili taraflarla görüştüğünü ve raporunu Genel Sekretere sunmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Akıncı, Genel Sekreter Guterres’in ise bu rapor ışığında değerlendirmelerini taraflarla paylaşıp bundan sonrası için tarafların düşüncelerini almak isteyeceğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs sorununda artık eski müzakere süreçleri döneminin kapandığını belirterek, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Kıbrıs Türk tarafının, çözüme ulaşmak ve barış içinde bir geleceği kurmak yönünde yıllarca çaba harcadığını anlatan Cumhurbaşkanı, buna rağmen bir sonuca ulaşılamamasının çeşitli nedenleri olduğunu söyledi.

Akıncı,  bu nedenlerin en önemlisinin, Rum tarafının yetkiyi ve refahı Kıbrıslı Türklerle federal bir ortaklıkta gerçek anlamda paylaşmayı içine sindirememesi olduğunu kaydetti.

“Ancak New York arifesinde hedefim yeni bir karşılıklı suçlama kampanyası başlatmak değildir.” Diye konuşan Mustafa Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini ifade etti.

Akıncı,“Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecektir.”dedi.

Mustafa Akıncı, karşılıklı kabul edilebilecek bir çözümün hem Kıbrıs’ın her iki toplumuna ve diğer farklı topluluklara, hem de iki garantör ülke olarak Türkiye ve Yunanistan’a da yarar getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Zaten oldukça karmaşık durumda olan Doğu Akdeniz yeni gerginliklere değil, yeni işbirliklerine sahne olacaktır.”dedi.

Akıncı, “Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme, öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak, yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalıdır.”diye konuştu.

Buna aykırı gelişmelerin, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlamaktan çok uzak davranışlar olduğunu belirten Akıncı, “Kıbrıs sorunu sadece kendi içinde bir sorun olmadığını ve bunun çok ötesinde boyutları olan bir konu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bağlamda Kıbrıs’ın kendi içinde olanlar kadar, etrafında olanların da çok büyük rolü vardır. Geldiğimiz aşamada makul noktada buluşabilmek ve çözüm ve barış yolunda toplumlarımıza önderlik edebilmek tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk sadece bana değil, aynı zamanda Sayın Anastasiadis’e de düşmektedir. Bunun da ötesinde ilgili tüm diğer tarafların da yardımcı olmasının zorunluluğu vardır. ”dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği bir Cumhurbaşkanı olarak sadece Kıbrıs Türk Toplumu adına konuşabileceğini belirterek, bunu yaparken de, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğinin altını çizdi.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlerinin, sivil toplumunun aktif katılımının ve Türkiye ile yakın istişarenin her zaman olduğu gibi şimdi de gerekli olacağını ifade ederek, “Belli bir noktada 2004’teki gibi bir karar anı söz konusu olursa eğer, bunun da halkımızın özgür iradesi ile gerçekleşeceği öteden beri bilinen bir husustur. Bugün o noktada değiliz.”diye konuştu.

“Ancak geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlıştır.”diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk tarafı olarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de barış ve işbirliği koşullarının oluşması için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de katkı yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 17/4° 17/7°
  Girne 14/3° 17/7°
  Mağusa 19/8° 18/8°
  İskele 16/8° 18/7°
  Güzelyurt 15/6° 17/6°
  Lefke 14/6° 15/6°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,2600
  5,2695
  0%
  6,0206
  6,0314
  0%
  6,6558
  6,6905