Son Haberler
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: ÖZGÜRGÜN’ÜN DOKUNULMAZLIĞININ KALDIRILMASI KONUSUNDA KENDİSİNE SAHİP ÇIKACAĞIMIZI BİLDİRDİM. BU SÜREÇTEN MUTLU DEĞİLİZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN TATAR BRT’DEYDİ... MARAŞ’TA ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILMASININ ARDINDAN TÜRK YÖNETİMİNDE AÇILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KABLOYLA ELEKTRİK GETİRİLMESİ GÜNDEMİZDEDİR
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN BRT’DEYDİ... BAŞBAKAN TATAR: KOALİSYON UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYOR. KIBRIS, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER VE EKONOMİK KONULARDA AYNI GÖRÜŞTEYİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY, VAKIFLAR İDARESİ GENEL MÜDÜRÜ BENTER’İ KABUL ETTİ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: KAPALI MARAŞ'TA YAPILACAK ENVANTER ÇALIŞMASINI ELE ALDIK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: CUMHURBAŞKANI SAYIN AKINCI İLE BU KONUDA GÖRÜŞMEMİZ OLACAK
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DIŞİŞLERİ BAKANI ÖZERSAY: ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ENVANTER ÇALIŞMASINI YAPACAK EKİBİN BAŞLANGIÇ İTİBARİYLE KİMLERDEN OLUŞACAĞINI VE ENVANTERİN UNSURLARININ NELERİ İÇERECEĞİNİ BELİRLEYECEĞİZ
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: MARAŞ KONUSU ACEMİCE TAVIRLARLA VE ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARLA ALEYHİMİZE DÖNEBİLECEK BİR KONJONKTÜRE GİREBİLİR
-www.brtk.net-
MARAŞ AÇILIMI... DENKTAŞ: HÜKÜMETİN MARAŞ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMASI ACELEYE GELMİŞ BİR AÇIKLAMA
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ'DEKİ ARAMA VE SONDAJ ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KIBRIS'TA 3 GARANTÖR ÜLKE VAR, ANCAK ONLAR KONUŞUR
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DOĞU AKDENİZ’DE BULUNAN VE BULUNACAK HER TÜRLÜ DOĞAL KAYNAK ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞILANA KADAR BÖLGEDE ATTIĞIMIZ ADIMLARI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS... TC CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: S- 400 MESELESİNİN, TÜRKİYE’NİN DOĞRUDAN EGEMENLİK HAKLARI İLE İLGİLİDİR, GERİ ADIM ATMAYIZ
-www.brtk.net-
HRİSTOFYAS’A VEDA... RUM YÖNETİMİ ESKİ BAŞKANLARINDAN HRİSTOFYAS BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU LTB BAŞKANI HARMANCI'YLA BELEDİYELERİN GERİYE DÖNÜK İHTİYAT SANDIĞI VE VERGİ BORÇLARI SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ
-www.brtk.net-
BELEDİYELERİN SORUNLARI... ÇALIŞMA BAKANI SUCUOĞLU: SOSYAL SİGORTA BORÇLARI VE İHTİYAT SANDIĞI DA DAHİL DİĞER BORÇLARLA İLGİLİ YENİDEN DÜZENLEME YAPILMASI İÇİN AÇILIM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
KOMİTE ÇALIŞMALARI... ÜST KADEME YÖNETİCİLİĞİ YAPAN KAMU GÖREVLİLERİNİN ATANMASI HAKKINDAKİ YASA TASARISI MECLİS KOMİTESİNDE ONAYLANDI
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN EYLEM UYARISI... KTAMS: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK MESAİ ÜCRETLERİ ÖDENMEZSE EYLEM YAPACAĞIZ
-www.brtk.net-
FETÖ/PDY OPERASYONU... 10 İL VE KKTC’DE EŞ ZAMANLI OPERASYON DÜZENLENDİ, 18 KİŞİ GÖZALTINDA
-www.brtk.net-

Akıncı:Artık takvimli ve sonuç odaklı bir süreç zorunludur

Salı 25 Eylül 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununda artık, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini de söyledi..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York’a gitmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ayrıldı..Cumhurbaşkanı Akıncı, adadan ayrılmadan önce Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, her yılın Eylül ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarının birçok uluslararası temas ve faaliyete sahne olduğunu belirtti.

Akıncı,“Bu bağlamda bizler de genellikle her yıl bu dönemlerde New York’a gitmekte ve çeşitli temaslar yapmaktayız. Bu temasların kuşkusuz ki en önemlisi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile olan görüşmedir. Bugün de New York’a gitmek üzere yola çıkıyoruz. Şu an itibarıyla saptanmış olan bazı üst düzey görüşmelerimize, yarından itibaren başlayıp hafta sonunda da, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile tamamlamayı ümit ediyoruz.”diye konuştu.

Akıncı, bu yılki temasın diğer yıllardan farklı bir yanı olduğunu belirterek, Geçici Özel Danışman Lute’un tüm ilgili taraflarla görüştüğünü ve raporunu Genel Sekretere sunmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Akıncı, Genel Sekreter Guterres’in ise bu rapor ışığında değerlendirmelerini taraflarla paylaşıp bundan sonrası için tarafların düşüncelerini almak isteyeceğini söyledi.

Akıncı, Kıbrıs sorununda artık eski müzakere süreçleri döneminin kapandığını belirterek, artık takvimli ve sonuç odaklı bir sürecin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Siyasi irade ve kararlılıkla davranılması artık zorunlu hale gelmiştir.”dedi.Kıbrıs Türk tarafının, çözüme ulaşmak ve barış içinde bir geleceği kurmak yönünde yıllarca çaba harcadığını anlatan Cumhurbaşkanı, buna rağmen bir sonuca ulaşılamamasının çeşitli nedenleri olduğunu söyledi.

Akıncı,  bu nedenlerin en önemlisinin, Rum tarafının yetkiyi ve refahı Kıbrıslı Türklerle federal bir ortaklıkta gerçek anlamda paylaşmayı içine sindirememesi olduğunu kaydetti.

“Ancak New York arifesinde hedefim yeni bir karşılıklı suçlama kampanyası başlatmak değildir.” Diye konuşan Mustafa Akıncı, New York’a yapıcı bir ruhla, makul ve uygulanabilir olanda uzlaşma arzusu ile gideceğini ifade etti.

Akıncı,“Çok açıktır ki çözümsüzlüğün devamı Kıbrıs’ta her iki toplumu da olumsuz olarak etkileyecektir.”dedi.

Mustafa Akıncı, karşılıklı kabul edilebilecek bir çözümün hem Kıbrıs’ın her iki toplumuna ve diğer farklı topluluklara, hem de iki garantör ülke olarak Türkiye ve Yunanistan’a da yarar getireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Zaten oldukça karmaşık durumda olan Doğu Akdeniz yeni gerginliklere değil, yeni işbirliklerine sahne olacaktır.”dedi.

Akıncı, “Bir yandan Kıbrıs’ta çözüm yönünde ilerleme, öte yandan bizim de hakkımız olan doğal gazda işbirliği, bunun yanında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde gümrük birliği güncellemesi ile başlayarak, yeni bir ivmenin yakalanması tüm ilgili taraflara yarar sağlayacak gelişmeler olarak görülmelidir. Kısacası ortak vizyon bu olmalıdır.”diye konuştu.

Buna aykırı gelişmelerin, Kıbrıs’ta çözüme katkı sağlamaktan çok uzak davranışlar olduğunu belirten Akıncı, “Kıbrıs sorunu sadece kendi içinde bir sorun olmadığını ve bunun çok ötesinde boyutları olan bir konu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu bağlamda Kıbrıs’ın kendi içinde olanlar kadar, etrafında olanların da çok büyük rolü vardır. Geldiğimiz aşamada makul noktada buluşabilmek ve çözüm ve barış yolunda toplumlarımıza önderlik edebilmek tarihi bir sorumluluktur. Bu sorumluluk sadece bana değil, aynı zamanda Sayın Anastasiadis’e de düşmektedir. Bunun da ötesinde ilgili tüm diğer tarafların da yardımcı olmasının zorunluluğu vardır. ”dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk halkının yetkilendirdiği bir Cumhurbaşkanı olarak sadece Kıbrıs Türk Toplumu adına konuşabileceğini belirterek, bunu yaparken de, Kıbrıslı Türklerin haklarının, özlemlerinin ve kaygılarının bilincinde olarak hareket edeceğinin altını çizdi.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının siyasi örgütlerinin, sivil toplumunun aktif katılımının ve Türkiye ile yakın istişarenin her zaman olduğu gibi şimdi de gerekli olacağını ifade ederek, “Belli bir noktada 2004’teki gibi bir karar anı söz konusu olursa eğer, bunun da halkımızın özgür iradesi ile gerçekleşeceği öteden beri bilinen bir husustur. Bugün o noktada değiliz.”diye konuştu.

“Ancak geleceğe dair zemini olmayan boş umutlar pompalamak ne kadar yanlışsa hep kara senaryoları kader olarak benimsemek de o kadar yanlıştır.”diyen Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk tarafı olarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de barış ve işbirliği koşullarının oluşması için bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de katkı yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 33/20° 33/20°
  Girne 32/19° 32/18°
  Mağusa 32/20° 32/20°
  İskele 31/21° 31/20°
  Güzelyurt 31/19° 32/19°
  Lefke 30/19° 32/18°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 0.81%
  5,7444
  5,7547
  0.09%
  6,5409
  6,5526
  0.29%
  7,3077
  7,3458