Son Haberler
USAR GAMES 2019... DÖRDÜNCÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARASI ARAMA-KURTARMA OYUNLARI 2019” BUGÜN BAŞLADI
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ, KIBRIS MEYVE VE SEBZE İŞLETMECİLERİ LTD’İ ZİYARET ETTİ.
-www.brtk.net-
ŞAHALİ’DEN CYPRUVEX’E ZİYARET... BAKAN ŞAHALİ: NARENCİYEDE DÖNÜŞTÜRÜCÜ ADIMLARI ATMAK TEMEL VAZİFEMİZ.
-www.brtk.net-
NGOK CİNAYETİ... HASPOLAT-TAŞKENT YOLU ÜZERİNDE ÖLÜ OLARAK BULUNAN NİJERYA UYRUKLU WALSHAK AUGUSTİNE NGOK’UN ÖLDÜRÜLMESİYLE İLGİLİ ŞÜPHELİ OLARAK TUTUKLANAN 12 KİŞİDEN 6’SI SERBEST BIRAKILDI. DİĞER 6 ZANLININ İSE TUTUKLULUK SÜRELERİ 8 GÜN DAHA UZATILDI.
-www.brtk.net-
TUTUKLU FİRAR ETTİ... MERKEZİ CEZAEVİNDE, UYUŞTURUCU SUÇUNDAN HÜKÜMSÜZ TUTUKLU OLARAK BULUNAN VE RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE LEFKOŞA DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİNDE TEDAVİ GÖREN MOHAMED AMİNE KHEREOUBİ, BU SABAH HASTANEDEN FİRAR ETTİ.
-www.brtk.net-
TATAR EKONOMİYE İLİŞKİN KONUŞTU... UBP GENEL BAŞKANI ERSİN TATAR: KIBRIS TÜRKÜ DAHA İLERİ BİR YAŞAM SEVİYESİNİ HAK EDİYOR.
-www.brtk.net-
TURİSTLER PORTAKAL HASADINI İZLEDİ... TURİZM VE ÇEVRE BAKANLIĞI ÜLKEYİ ZİYARET EDEN TURİSTLERE YÖNELİK ZÜMRÜTKÖY’DE PORTAKAL HASADI ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ.
-www.brtk.net-
LTB’NİN İŞYERİ DENETİMLERİ... 9 İŞYERİNE İHBAR VERİLİRKEN, 3 İŞYERİNE PARA CEZASI KESİLDİ, BİR İŞYERİNİN İSE FAALİYETLERİ DURDURULDU. TARİHİ GEÇMİŞ VE UYGUNSUZ KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLEN BİRÇOK ÜRÜN DE MÜSADERE EDİLDİ
-www.brtk.net-
ÇİLEK FESTİVALİ... YEŞİLIRMAK – YEDİDALGA ÜRETİCİLER BİRLİĞİ TARAFINDAN, BU YIL 14.’SÜ YAPILACAK ÇİLEK FESTİVALİ YARIN BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
LİBYA’DAKİ ÇATIŞMALAR... BM, LİBYA'NIN BAŞKENTİ TRABLUS ÇEVRESİNDE SÜREN ÇATIŞMALARDA MAHSUR KALAN, GÖZALTINDAKİ 325 DÜZENSİZ GÖÇMENİ DAHA GÜVENLİ BÖLGEYE TAHLİYE ETTİ.
-www.brtk.net-

Akıncı: Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kendini kanıtladı

Pazar 24 Mart 2019

Kıbrıs Türk şiirinin usta adı Fikret Demirağ’ın şiirlerinden Yaşar Ersoy’un oyunlaştırıp sahnelediği “Hüzün Ana ve Çocukları” oyununun prömiyeri dün akşam yapıldı.

Gecede 50.sanat yıllarını dolduran Kıbrıs Türk Tiyatrosunun dört ustası Yaşar Ersoy, Erol Refikoğlu, Işın Cem ve Osman Alkaş’a onur plaketi de verildi.

Geceye katılan Cumhurbaşkanı Akıncı ise konuşmasında Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun kendini kanıtladığına işaret etti.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda yer alanoyunun prömiyerini çok sayıda sanatseverin yanı sıra Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncıda izledi.

Oyunun sonunda birer konuşma yapan sanatçı Yaşar Ersoy ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Aliye Ummanel gecenin kendileri için önemini anlattı.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı da, 50 yıllık serüvenin içinde çok acılar ve zorluklar bulunduğunu belirtti.

Harmancı,  “Bu süreçte dimdik ayakta kalan, esen her kasırgadan hep başları dik ayrılarak zamanın tüm zorluklarına inat sanatlarını toplumcu felsefeden ayırmadan, hep ezilenin yanında, her hakkın yanında durarak geçirmek hiç kolay değildi. Böyle bir belediye tiyatrosunda kısa bir dönemde de olsa onlarla beraber olmak benim için çok büyük bir gururdur” dedi.

Gecenin son konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, kendisinin LTB Başkanı olduğu 1980 yılında Vatandaş isimli oyunun sahnelenmesinin ardından devlet tiyatrolarından gönderilen 4 isimle birlikte Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu kurdukları dönemi aktardı.

“O gidiş yeni bir doğuşu yarattı” diyen Akıncı, o günlerin zor dönemler olduğunu ancak sonraki süreçte gelmiş geçmiş belediye başkanları ve meclis üyelerinin hangi düşünceden olursa olsun belediye tiyatrosuna sahip çıktılarını söyledi .

Bu sahip çıkmanın Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kendisini kanıtlaması, kendi gücü ile ayakta durması ile alakalı olduğuna vurgu yapan Akıncı, o dönemde bu 4 ismin sadece sanatçı olarak bulunmadığını, oyunculuk, ışıkçılık da yaptığını hatta dekorları sırtlarında taşıdıklarını belirterek, bu emeğin alkışlanmaya değer olduğunu vurguladı.

Akıncı, 4 ustayı 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Cumhurbaşkanlığı’nda yapacakları bir organizasyonda plaketle onurlandıracağını sözlerine ekledi.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 30/14° 27/16°
  Girne 28/11° 27/13°
  Mağusa 27/11° 26/12°
  İskele 26/13° 25/14°
  Güzelyurt 25/11° 26/13°
  Lefke 23/14° 24/13°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • 5,8927
  5,9033
  6,5652
  6,5771
  7,5800
  7,6195