Son Haberler
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, 25 EYLÜL’DE NEW YORK’A GİTMEK ÜZERE ADADAN AYRILACAK. AKINCI, NEW YORK’A UÇMADAN ÖNCE ERCAN HAVALİMANI’NDA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEK.
-www.brtk.net-
BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI KUDRET ÖZERSAY BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE BAZI ULUSLARARASI ÖRGÜT TOPLANTILARINA KATILMAK ÜZERE BUGÜN NEW YORK’A GİDİYOR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER 73. GENEL KURULU'NA KATILMAK ÜZERE BUGÜN ABD'YE GİDİYOR. ERDOĞAN BM GENEL SEKRETERİ ANTONİO GUTERRES TARAFINDAN DÜZENLENECEK ÖĞLE YEMEĞİNE DE KATILACAK.
-www.brtk.net-
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK MAKSADIYLA BAKANLIK HUKUKÇUSUNUN BİR YASAL DEĞİŞİKLİK ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞINI  MECLİS AÇILDIKTAN SONRA YAPILACAK BİR DEĞİŞİKLİK İLE ÇEVRE DAİRESİ VE TURİZM BAKANLIĞI’NA BAĞLI İKİ AYRI EKİBİN SÜREKLİ DEVRİYE GEZEREK ÇEVREYİ KİRLETENLERE CEZALAR YAZACAĞINI VURGULADI.
-www.brtk.net-
KKTC'DE YAŞAYAN 8 BİN KADINI KAPSAYAN PROJEYLE, ÜLKENİN İLK KADIN SAĞLIĞI HARİTASI OLUŞTURULUYOR. OXFORD VE DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİNİN DESTEKLEDİĞİ "KIBRIS KADIN SAĞLIĞI ARAŞTIRMA İNİSİYATİFİ" ADIYLA GEÇEN OCAK AYINDA BAŞLAYAN VE ALAN ARAŞTIRMASI İKİ YIL SÜRECE PROJEDE, ŞU ANA DEK 2 BİN 500 KADINA ULAŞILDI.
-www.brtk.net-
SURİYE'DE MUHALİFLERİN OLUŞTURDUĞU EN BÜYÜK ASKERİ GRUP ULUSAL ÖZGÜRLEŞTİRME CEPHESİ, TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA VARILAN İDLİB MUTABAKATINI DESTEKLEDİKLERİNİ AÇIKLADI.
-www.brtk.net-
İSRAİL, GAZZE SINIRINDA DÜZENLENEN "BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ" GÖSTERİLERİNE MÜDAHALEDE BULUNDU. MÜDAHALE SONUCU 11 FİLİSTİNLİNİN BİR YARALANDIĞI VE GÖZ YAŞARTICI GAZ SONUCU BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİĞİ BELİRTİLDİ.
-www.brtk.net-
SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU BUGÜN  YAPILIYOR.KADINLARIN FARKINDALIK YARATMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİK BAŞKENT LEFKOŞA’DA SAAT 17.00’DE BAŞLAYACAK.
-www.brtk.net-

Akıncı: Ekonomi ve Kıbrıs konusunda ortak akılda buluşulmalı

Perşembe 16 Ağustos 2018

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sadece ekonomi konusunda değil Kıbrıs konusunda da tüm taraflara ortak akılda buluşulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı,bugün Hükümet ortakları ile ekonomik durumu değerlendirdi..

TL’nin değer kaybından dolayı ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar bugün Cumhurbaşkanlığı’nda ele alındı.

Görüşmeye, Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ile Demokrat Parti genel başkanları Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Cemal Özyiğit ve Serdar Denktaş katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplantıda hükümet ortaklarına ekonomik danışmanlarının düşüncelerini aktardığını, ayrıntılı raporu ise ilerleyen günlerde hükümete ileteceklerini söyledi.

“Amacımız içinde bulunduğumuz koşullarda hükümet ve meclisin, Cumhurbaşkanlığı ile bir bütün olarak vatandaşın sorunlarına sahip çıkarak asgariye inirilmesidir”diyen Akıncı, “Hükümeti gayretli gördüm.çalışmalarında başarılar diliyorum”dedi.

Akıncı, “Gözlediğimiz dövzideki artışın sönmekte olduğudur.ilk günlerdeki ani fırlayış kendini daha durgun hale getirmeye başladı. Olaya ekonomik ve ortak akılla yaklaşmak gerekir”şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türk Lirasının üstünde Bizim Merkez Bankasının kontrolü yok.Buna karşılık biz hiçbirşey yapamayız noktasında değiliz, farklı tedbirler alınabilir, hükümet de bunu yapıyor. Temennimiz dözvizdeki artşın duraklama ve aşağıya çekilme trendinde uygun noktaya gelmesidir.TL kullanan halkın ezilmemesi için alınabilecek tedbirleri almaktır.”dedi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunda önümüzdeki eylül ayında tüm ilgili aktörlerin biraraya geleceği bir ay olacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler’in geçici olarak görevlendirdiği Jane Holl Lute’un geçtiğimiz ay adada ve Türkiye’de yaptığı temasların ardından,
eylül ayında da Londra ve Brüksel’de temaslar yapacağını hatırlatan Akıncı ardından BM Genel sekreterine rapor sunacağını söyledi.

Rapor ışığında atılacak adımları BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşeceklerini ifade eden Akıncı, “Temennimiz Kıbrıs’ta yeni gelişmelere zemin oluşturmak.Akıl yolunda buluşmak için teşvik ve irade ortaya konulursa çıkış yolu vardır. Sadece ekonomi için değil Kıbrıs konusunda da tüm taraflarla ortak akılda buluşmak gerekir”ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı , konuşmasının sonunda halkın yaklaşan Kurban Bayramını da kutladı.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 35/17° 37/18°
  Girne 34/17° 36/18°
  Mağusa 35/18° 34/17°
  İskele 32/21° 32/22°
  Güzelyurt 32/20° 32/18°
  Lefke 33/17° 33/20°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  6,2671
  6,2784
  0%
  7,3794
  7,3927
  0%
  8,2610
  8,3040