Son Haberler
MECLİS ÇALIŞMALARI... CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜN TOPLANIYOR. GÜNDEMDE SAYIŞTAY KOMİTESİ İLE DİLEKÇE VE OMBUDSMAN KOMİTESİ’NİN RAPORLARI VAR.
-www.brtk.net-
İNSANİ İŞBİRLİĞİ...PRAG’TAN BİR UÇAK ERCAN’A DOĞRUDAN UÇUŞ YAPTI. ÖZERSAY: İNSANİ KONULARDA ULUSLARARASI AKTÖRLER İLE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER... TÜRKİYE’DE 24 HAZİRAN’DA YAPILACAK SEÇİM İÇİN KKTC’DE OY VERME İŞLEMLERİ DEVAM EDİYOR.
-www.brtk.net-
TÜRKİYE’DE SEÇİMLER... KKTC’DE İKAMET EDEN VE YURTDIŞI SEÇMEN KÜTÜĞÜNDE KAYDI BULUNAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARI BUGÜN DE OY KULLANABİLECEK.
-www.brtk.net-
YAYAYA ÇARPTI... GÜZELYTURT KALKANLI ANAYOLUNDA BİR ARACIN YAYAYA ÇARPMASI SONUCU AKÇAY SAKİNLERİNDEN 32 YAŞINDAKİ KADİR ÖZTÜRK AĞIR YARALANDI.
-www.brtk.net-
KATI ATIK ANKETİ...“KIBRIS’TA ATIKLAR VE GERİ DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ FARKINDALIK ARAŞTIRMASININ ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI.
-www.brtk.net-
KATI ATIK ANKETİ...KIBRIS’IN İKİ TARAFINDAN TOPLAM BİN KİŞİNİN KATILIMIYLA YAPILAN ARAŞTIRMA İNSANLARIN ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN FARKINDA OLDUKLARINI, ANCAK ÇÖZÜMÜ İÇİN YETERİNCE KATILIMCI OLMADIKLARINI ORTAYA KOYDU.
-www.brtk.net-
KOLOMBİYA’DA SEÇİM... KOLOMBİYA'DAKİ DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ, YÜZDE 53,95'LE SAĞCI ADAY IVAN DUQUE KAZANIRKEN, SOLCU RAKİBİ GUSTAVO PETRO İSE YÜZDE 41,83'TE KALDI.
-www.brtk.net-
HİNDİSTAN’DA SEL... HİNDİSTAN'IN KUZEYDOĞUSUNDAKİ ASSAM EYALETİNDE MUSON YAĞMURLARININ YOL AÇTIĞI SELLER NEDENİYLE 17 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİLDİRİLDİ.
-www.brtk.net-

AB Zirvesi başladı

Cuma 23 Şubat 2018

Avrupa Birliği’nin (AB) İngiltere hariç 27 liderini, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) gelecekteki yapısı, AB Komisyonu Başkanlığı seçimi, kurumsal işleyiş, uzun dönem bütçe konularını görüşmek için bir araya getiren AB Zirvesi başladı.

Brüksel’de başlayan gayriresmi zirveye katılımı öncesinde basına açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Eğer geleceğe dönük bir AB bütçesi istiyorsak, üye ülkeler daha fazla para ödemeye hazır olmalı.” dedi.

Zirveye birlikte giriş yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni de basına açıklamalarda bulundu.

Brüksel’de sabah saatlerinde gerçekleşen Sahel Yüksek Düzeyli Konferansı hakkında konuşan üçlü, AB’nin Sahel bölgesinin kalkınma ve güvenliğine ilişkin çalışmalara destek verdiğini belirtti.

Merkel, konferansın çok önemli olduğunu, İtalya, Fransa ve Almanya’nın en başından beri G5 Sahel ülkeleriyle yoğun bir iş birliği yapmak istediğini kaydetti.

Yasa dışı göçe karşı da mücadelenin sürdüğünü belirten Merkel, “Yasa dışı göçe karşı ilk başarıları görüyoruz. Yasa dışı göçe karşı, faaliyetlerde bulunduğumuz Libya’dan başlayamayız. Bunun için 5 Sahra ülkesinde de faaliyet göstermemiz lazım.” diye konuştu.

Macron, toplantıda AB ile G5 Sahel ülkeleri arasındaki iş birliğinin öneminin bir kez daha vurgulandığı ifade ederek, “Fransa, G5 Sahel Gücü ile birlikte bütün bölgede terörü temizlemeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Gentiloni de “Afrika’da terörizmi ve göçmen kaçakçılığını yenmek için uğraşmak, popülist ve Avrupa karşıtı görüşlerle mücadele etmenin en iyi yoludur.” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da “Suriye’de, bölgemizde ve Ukrayna’da olanlara odaklanmamız gerekiyor. İlişkileri normalleştirmek için yol aramamız lazım.” dedi.

26 Mart’ta Varna’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Juncker’le düzenleyeceği zirveye ilişkin bir soruya ise Bulgaristan Başbakanı, “Zirve zorlu geçecek.” yanıtını verdi.

Belçika Başbakanı Charles Michel ise artık Avrupa’nın geleceğine odaklanma ve “köprüler oluşturma” vakti geldiğini belirterek, “Üstesinden geldiğimiz krizlerin ardından artık geleceğine bakan bir Avrupa var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanmamız lazım.” diye konuştu.

Zirvenin ana gündem maddesinin Brexit olmadığını vurgulayan Michel, temel amacın AB bütçesi hakkında ve Brexit sonrasında AB’nin geleceği hakkında “açık ve dürüst” bir şekilde görüş alışverişi yapmak olduğunu ifade etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İngiltere’yle yakın ticari ilişkileri olduğuna dikkati çekerek, “27 AB üyesi, İngiltere ile yakın ilişkiler yürütme konusunda hemfikir.” açıklamasında bulundu.

Rutte, İngiltere’nin Gümrük Birliği ve Ortak Pazar’da kalmak istemesinin doğal olarak bazı sorumlulukları da beraberinde getirdiğini kaydetti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından bütçenin modernleştirilerek azaltılması gerektiğini belirten Rutte, yapısal fonların gerekli reformları yerine getiren ülkelere yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 20/11° 22/11°
  Girne 19/11° 20/11°
  Mağusa 21/14° 21/14°
  İskele 20/14° 21/14°
  Güzelyurt 22/11° 22/12°
  Lefke 20/11° 21/11°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  4,6484
  4,6568
  0%
  5,4621
  5,4720
  0%
  6,1896
  6,2218