Son Haberler
YUVACIK’TA SAKİN GÜRCİSTAN UYRUKLU 13 YAŞINDAKİ MAKHİR İSMAİLOV MEVLEVİ’DE ARAZİ İÇERİSİNDE ÖLÜ BULUNDU
-www.brtk.net-
POLİS, 13 YAŞINDAKİ İSMAİLOV’A YAPILAN OTOPSİDE ÖLÜM SEBEBİNİN PATLAYICI MADDE ETKİSİYLE GELİŞEN İÇ ORGAN VE BÜYÜK DAMAR YARALANMASI SONUCU OLDUĞUNUN TESPİT EDİLDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
SAĞLIK BAKANLIĞI: SELDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE ŞEBEKE SUYU, DİŞ FIRÇALANMASINDA VE MEYVE-SEBZE YIKANMASINDA 2. BİR DUYURUYA KADAR KULLANILMAMALIDIR
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, İSTANBUL’DA DÜZENLENEN PARLAMENTERLER ARASI KUDÜS PLATFORMU İKİNCİ KONFERANSINA KATILDI
-www.brtk.net-
BM GENEL SEKRETERİ’NİN KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE, BU AKŞAM ADAYA GELİYOR
-www.brtk.net-
KAR-İŞ İLE MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI ARASINDAKİ SORUN AŞILDI. TARAFLAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
-www.brtk.net-
MERAL AKINCI, SUÇA SÜRÜKLENMİŞ VE KORUNMA İHTİYACI OLAN ÇOCUK SAYISININ GÜN GEÇTİKÇE ARTTIĞINI VE ÜLKEDE HALEN BİR ÇOCUK KORUMA POLİTİKASININ OLMADIĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
HÜR-İŞ’İN ORGANİZASYONU İLE MEMORİAL ANTALYA ONKOLOJİ MERKEZİ’NDEN PROF. DR MUSTAFA ÖZDOĞAN, “KENDİMİ VE AİLEMİ KANSERDEN NASIL KORURUM?” KONULU SEMİNER VERDİ
-www.brtk.net-
METEOROLOJİ DAİRESİ, KUZEY AFRİKA ÜZERİNDEN TAŞINAN TOZ ZERRECİKLERİNİN HAFTA SONU HAVA KİRLİLİĞİ YARATACAĞI UYARISINDA BULUNDU
-www.brtk.net-
CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU 2019 MALİ YILI BÜTÇESİNİ MADDE MADDE GÖRÜŞMEYİ BUGÜN DE SÜRDÜRÜYOR
-www.brtk.net-
BRTK MÜDÜRÜ AKTER, TRT GENEL MÜDÜRÜ EREN İLE GÖRÜŞTÜ. GÖRÜŞMEDE, KURUMLARARASI İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA NİYET BEYAN EDİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-

AB Zirvesi başladı

Cuma 23 Şubat 2018

Avrupa Birliği’nin (AB) İngiltere hariç 27 liderini, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) gelecekteki yapısı, AB Komisyonu Başkanlığı seçimi, kurumsal işleyiş, uzun dönem bütçe konularını görüşmek için bir araya getiren AB Zirvesi başladı.

Brüksel’de başlayan gayriresmi zirveye katılımı öncesinde basına açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Eğer geleceğe dönük bir AB bütçesi istiyorsak, üye ülkeler daha fazla para ödemeye hazır olmalı.” dedi.

Zirveye birlikte giriş yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni de basına açıklamalarda bulundu.

Brüksel’de sabah saatlerinde gerçekleşen Sahel Yüksek Düzeyli Konferansı hakkında konuşan üçlü, AB’nin Sahel bölgesinin kalkınma ve güvenliğine ilişkin çalışmalara destek verdiğini belirtti.

Merkel, konferansın çok önemli olduğunu, İtalya, Fransa ve Almanya’nın en başından beri G5 Sahel ülkeleriyle yoğun bir iş birliği yapmak istediğini kaydetti.

Yasa dışı göçe karşı da mücadelenin sürdüğünü belirten Merkel, “Yasa dışı göçe karşı ilk başarıları görüyoruz. Yasa dışı göçe karşı, faaliyetlerde bulunduğumuz Libya’dan başlayamayız. Bunun için 5 Sahra ülkesinde de faaliyet göstermemiz lazım.” diye konuştu.

Macron, toplantıda AB ile G5 Sahel ülkeleri arasındaki iş birliğinin öneminin bir kez daha vurgulandığı ifade ederek, “Fransa, G5 Sahel Gücü ile birlikte bütün bölgede terörü temizlemeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Gentiloni de “Afrika’da terörizmi ve göçmen kaçakçılığını yenmek için uğraşmak, popülist ve Avrupa karşıtı görüşlerle mücadele etmenin en iyi yoludur.” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da “Suriye’de, bölgemizde ve Ukrayna’da olanlara odaklanmamız gerekiyor. İlişkileri normalleştirmek için yol aramamız lazım.” dedi.

26 Mart’ta Varna’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Juncker’le düzenleyeceği zirveye ilişkin bir soruya ise Bulgaristan Başbakanı, “Zirve zorlu geçecek.” yanıtını verdi.

Belçika Başbakanı Charles Michel ise artık Avrupa’nın geleceğine odaklanma ve “köprüler oluşturma” vakti geldiğini belirterek, “Üstesinden geldiğimiz krizlerin ardından artık geleceğine bakan bir Avrupa var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanmamız lazım.” diye konuştu.

Zirvenin ana gündem maddesinin Brexit olmadığını vurgulayan Michel, temel amacın AB bütçesi hakkında ve Brexit sonrasında AB’nin geleceği hakkında “açık ve dürüst” bir şekilde görüş alışverişi yapmak olduğunu ifade etti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, İngiltere’yle yakın ticari ilişkileri olduğuna dikkati çekerek, “27 AB üyesi, İngiltere ile yakın ilişkiler yürütme konusunda hemfikir.” açıklamasında bulundu.

Rutte, İngiltere’nin Gümrük Birliği ve Ortak Pazar’da kalmak istemesinin doğal olarak bazı sorumlulukları da beraberinde getirdiğini kaydetti.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından bütçenin modernleştirilerek azaltılması gerektiğini belirten Rutte, yapısal fonların gerekli reformları yerine getiren ülkelere yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

reklam-banner1
DİĞER HABERLER
 • EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • Son Eklenen Programlar

 • NÖBETÇİ ECZANELER

 • Hava Durumu

  KKTCBugünYarın
  Lefkoşa 23/12° 21/11°
  Girne 24/12° 20/9°
  Mağusa 25/15° 24/13°
  İskele 24/16° 22/13°
  Güzelyurt 26/13° 23/10°
  Lefke 24/13° 22/10°
 • ACİL TELEFONLAR

  Yangın 199
  Polis İmdat 155
  Orman Yangını 177
  Acil Sağlık 112
  Sahil Güvenlik 158
  Meteoroloji 166
 • Döviz Kurları

  0%
  5,3710
  5,3807
  0%
  6,0755
  6,0865
  0%
  6,7506
  6,7858