Son Haberler
LUTE ADAYA GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE İLE PAZARTESİ GÜNÜ GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
LUTE ADAYA GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, LUTE’UN KIBRIS ZİYARETİ ÖNCESİNDE YARIN VE PERŞEMBE GÜNÜ SİYASİ PARTİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI YAPACAK
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRET... ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU, YILIN İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE TOPLANDI. KOMİSYONUN BİR SONRAKİ TOPLANTISI 24 TEMMUZ’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU TOPLANTISI... BAKANLAR KURULU, BAŞBAKAN ERHÜRMAN BAŞKANLIĞINDA YAKLAŞIK 2 SAAT SÜREN TOPLANTI YAPTI. TOPLANTI SONRASINDA BASINA AÇIKLAMA YAPILMADI.
-www.brtk.net-
BRTK’DA İSTİFA... BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU MÜDÜRÜ MERYEM ÖZKURT GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ. ÖZKURT’UN, İSTİFA YAZISINI BUGÜN BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN’A GÖNDERDİĞİ BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
UBP’DEN AÇIKLAMA... ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GENEL SEKRETERİ OĞUZ, HÜKÜMETTE ÇATLAK VE KRİZ OLDUĞUNU İDDİA ETTİ
-www.brtk.net-
ESKİ KTHY BİNASI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI ATAKAN, ARAÇ KAYIT BİRİMİ VE SÜRÜŞ EHLİYETLERİ MÜFETTİŞLİĞİ’NİN MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN SATIN ALINAN KTHY BİNASINDA HİZMET VERECEĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
VATANDAŞLIKLAR... İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, İPTAL EDİLEN VATANDAŞLIKLARLA İLGİLİ YİM’DE GÖRÜŞÜLEN 10 DAVADAN 2’SİYLE İLGİLİ ARA EMRİ TALEBİNE İTİRAZ ETMEDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
SU YÖNETİMİ... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ: BÜTÜNLÜKLÜ SU YÖNETİM SİSTEMİNİN KURGULANMASI ESASTIR
-www.brtk.net-
TIP-İŞ’TEN AÇIKLAMA... TIP- İŞ: SAĞLIK BAKANLIĞI KAMU SAĞLIK HİZMETLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN TATMİNKAR ADIMLAR ATMADI
-www.brtk.net-
SANATÇILARA DESTEK... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA BAĞLI İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ’NİN YEREL İŞGÜCÜ İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ DEĞİŞİKLİK TÜZÜĞÜ KAPSAMINDA SANATÇILARA YÖNELİK SOSYAL GÜVENLİK DESTEĞİNİ İÇEREN DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ BAKANLAR KURULU’NDA ONAYLANDI
-www.brtk.net-
“ÇOCUKLARA SEVGİ AŞILIYORUZ”... BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KOMİSYONU İLE KIBRIS TÜRK TABİPLERİ ODASI’NIN ORTAK PROJESİ “ÇOCUKLARA SEVGİ AŞILIYORUZ” BUGÜN DÜZENLENEN BASIN TOPLANTISIYLA TANITILDI
-www.brtk.net-
RESMİ GAZETE... DEVLET BASIMEVİ’NİN, DAHA ÇAĞDAŞ VE HIZLI HİZMET İÇİN RESMİ GAZETE’Yİ ELEKTRONİK ORTAMDA YAYIMLAMAYA BAŞLADIĞI AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

YSK Başkanı Şefik, seçime yönelik değerlendirmelerde bulundu

Salı 19 Haziran 2018 08:29

Yerel seçimlerin yapılmasına 5 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik seçim süreci ile ilgili BRT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerde kendileri için en büyük sorunun oy verme şekli olduğunu söyleyen YSK Başkanı, Meclis’in daha az komplike bir sistemi seçmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Narin Ferdi Şefik,seçim ve halk oylaması yasasının tadilata gitmesi gerektiğine vurgu da yaparak “2018 yılında daha tolernslı olunmalı, dünyada bu işler nasıl yapılıyorsa, bizim de bunlara yasal zeminde ayak uydurmamız lazım” dedi.

Şefik seçim hazırlıklarının yoğun şekilde sürdüğünü, seçmen kartlarının, YSK’nın  nasıl oy verileceğini içeren broşürleriyle birlikte dağıtıma çıktığını ve   sürecin sona yaklaşıldığını açıkladı.

Seçmen kartlarının ulatşırılamayan vatandaşların YSK’nın sayfasından bilgi alabileceğine de dikkati çeken Şefik, seçmenlerin nasıl oy kullancağı konusunda bilgi verdi.

YSK Başkanı seçim ve halk oylaması yasasının tadilata gitmesi gereğine de işaret ederek, kendileri için en büyuük sorunun genel seçimdeki oy verme şekli olduğunu söyledi.

Şefik, “ bir başka genel senel seçimin aynı şekilde yapılması ‘kabus’. Yapamayız değil , yine altından kalkarız geçen defa da zorlandı sandık kuruları, halk, çok zorlandı. Ancak yine de takdir edilecek bir başarı ile yapıldı. Ama gerek oy verecek olan vatandaşın, gerekse seçimde çalışan ilçe seçim kurulları, YSK ve sandık kurulları da dahil olmak üzere herkesi bu kadar zorlamdan bir seçim yapmak tercihimdir”  dedi.

Nasıl oy verileceğine ilişkin kararın Cumhuriyet Meclisi’nin iradesinde olduğunu kaydeden YSK Başkanı , Meclisin bu yönde iradesini kullanırken daha az komplike bir sistem seçmesini arzu ettiğini ifade etti. Daha hızlı seçim sonucunu şu an içim daha hızlı alabilmenin mümkün olmadığını da vurgulayan Şefik, başkanlık seçimi sonuçlarının birkaç saat içinde, diğer sonuçların ise seçimden sonraki günün sabahından önce açıklamayı umduklarını söyledi.

Şefik konuşmasında Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda propaganda süresinin yeniden ele alınması gereğine de dikkat çekti.

Şefik, “ teknolojinin bize verdiği olanaklarla,  propagan sürecinin tamamen yeniden ele alınması gerekiyor yani kısıtlamaların kaldırılması. Şu anda herkes mememnun,TV progrmlarmlarına herkes çıkıyor ama bu yasada yoktur.Bu yıllar yılı YSK’nın gösterdiği güven ve toleranstır” dedi.

Yasada belirlenen seçim panolarının da çok çağdışı  kaldığını söyleyen Şefik, “belirli ebatlarda adaylar oralara yapıştırılır kaç kişi oralara bakar , hiç emin değilim ama yasa dışı olmasına rağmen billboardlarda bütün adaylar ve partiler kendini gösteriyor  ve  biz bunun böyle olmasına olanak sağlıyoruz. Bunların gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

Şefik, 2018 yılında daha tolernslı olunması gerektiğine vurgu da yaparak”dünyada bu işler nasıl yapılıyorsa, bizim de bunlara yasal zeminde ayak uydurmamız gerekiyor” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR