Son Haberler
YARIYIL TATİLİ SONA ERDİ… 48 BİN ANAOKUL, İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİSİ BU SABAH YENİDEN DERS BAŞI YAPTI
-www.brtk.net-
KIB-TEK KONUSU MECLİSTE TARTIŞILDI... EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI NAMİ KONUNUN UYUMLA İLGİLİ OLDUĞUNUN ALTINI ÇİZERKEN, KURUMA YATIRIMLARIN ARTARAK DEVAM ETTİĞİNE VURGU YAPTI
-www.brtk.net-
MECLİS YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK... CUMHURBAŞKANI AKINCI, YARIN MECLİS’E KIBRIS KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELERİ ANLATACAK
-www.brtk.net-
HAMİT HİLMİ DEFNEDİLDİ... KİMLİK TESPİTİ TAMAMLANAN 4 YAŞINDAKİ ŞEHİT HAMİT HİLMİ ASKERİ TÖRENLE DEFNEDİLDİ
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRET... ASGARİ ÜCRET SAPTAMA KOMİSYONU TARAFINDAN, BRÜT 3 BİN 150, NET 2 BİN 740 TÜRK LİRASI OLARAK BELİRLENEN ASGARİ ÜCRET RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
-www.brtk.net-
KAMU REFORMU... GÜÇ-SEN, KAMU REFORMU YASA TASLAĞINI KABUL EDİLMEZ OLARAK NİTELEDİ
-www.brtk.net-
MUĞLA’DA HEYELAN... TÜRKİYE’DE MUĞLA'NIN MİLAS İLÇESİNDE MADEN SAHASINDA HEYELAN MEYDANA GELDİ. TOPRAK ALTINDA KALAN 3 İŞÇİNİN KURTARILMASI İÇİN EKİPLER ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR
-www.brtk.net-
LTB’DEN AÇIKLAMA... “ÇÖPE DEĞİL GERİ DÖNÜŞÜME” KAMPANYASI ÇERÇEVESİNDE 22 GÜNDE YAKLAŞIK 90 BİN PLASTİK ŞİŞE VE ALÜMİNYUM KUTU TOPLANDI
-www.brtk.net-
EĞİTİM KONSERLERİ... CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İŞBİRLİĞİYLE YARIN EĞİTİM KONSERLERİNE BAŞLIYOR
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

YSK Başkanı Şefik, seçime yönelik değerlendirmelerde bulundu

Salı 19 Haziran 2018 08:29

Yerel seçimlerin yapılmasına 5 gün kaldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik seçim süreci ile ilgili BRT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerde kendileri için en büyük sorunun oy verme şekli olduğunu söyleyen YSK Başkanı, Meclis’in daha az komplike bir sistemi seçmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Narin Ferdi Şefik,seçim ve halk oylaması yasasının tadilata gitmesi gerektiğine vurgu da yaparak “2018 yılında daha tolernslı olunmalı, dünyada bu işler nasıl yapılıyorsa, bizim de bunlara yasal zeminde ayak uydurmamız lazım” dedi.

Şefik seçim hazırlıklarının yoğun şekilde sürdüğünü, seçmen kartlarının, YSK’nın  nasıl oy verileceğini içeren broşürleriyle birlikte dağıtıma çıktığını ve   sürecin sona yaklaşıldığını açıkladı.

Seçmen kartlarının ulatşırılamayan vatandaşların YSK’nın sayfasından bilgi alabileceğine de dikkati çeken Şefik, seçmenlerin nasıl oy kullancağı konusunda bilgi verdi.

YSK Başkanı seçim ve halk oylaması yasasının tadilata gitmesi gereğine de işaret ederek, kendileri için en büyuük sorunun genel seçimdeki oy verme şekli olduğunu söyledi.

Şefik, “ bir başka genel senel seçimin aynı şekilde yapılması ‘kabus’. Yapamayız değil , yine altından kalkarız geçen defa da zorlandı sandık kuruları, halk, çok zorlandı. Ancak yine de takdir edilecek bir başarı ile yapıldı. Ama gerek oy verecek olan vatandaşın, gerekse seçimde çalışan ilçe seçim kurulları, YSK ve sandık kurulları da dahil olmak üzere herkesi bu kadar zorlamdan bir seçim yapmak tercihimdir”  dedi.

Nasıl oy verileceğine ilişkin kararın Cumhuriyet Meclisi’nin iradesinde olduğunu kaydeden YSK Başkanı , Meclisin bu yönde iradesini kullanırken daha az komplike bir sistem seçmesini arzu ettiğini ifade etti. Daha hızlı seçim sonucunu şu an içim daha hızlı alabilmenin mümkün olmadığını da vurgulayan Şefik, başkanlık seçimi sonuçlarının birkaç saat içinde, diğer sonuçların ise seçimden sonraki günün sabahından önce açıklamayı umduklarını söyledi.

Şefik konuşmasında Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda propaganda süresinin yeniden ele alınması gereğine de dikkat çekti.

Şefik, “ teknolojinin bize verdiği olanaklarla,  propagan sürecinin tamamen yeniden ele alınması gerekiyor yani kısıtlamaların kaldırılması. Şu anda herkes mememnun,TV progrmlarmlarına herkes çıkıyor ama bu yasada yoktur.Bu yıllar yılı YSK’nın gösterdiği güven ve toleranstır” dedi.

Yasada belirlenen seçim panolarının da çok çağdışı  kaldığını söyleyen Şefik, “belirli ebatlarda adaylar oralara yapıştırılır kaç kişi oralara bakar , hiç emin değilim ama yasa dışı olmasına rağmen billboardlarda bütün adaylar ve partiler kendini gösteriyor  ve  biz bunun böyle olmasına olanak sağlıyoruz. Bunların gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

Şefik, 2018 yılında daha tolernslı olunması gerektiğine vurgu da yaparak”dünyada bu işler nasıl yapılıyorsa, bizim de bunlara yasal zeminde ayak uydurmamız gerekiyor” dedi.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR