Son Haberler
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI KARŞILIKLI OLARAK GEÇİŞLERE BAŞLADI
-www.brtk.net-
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BARIŞ BURCU: ÜÇBUÇUK YILLIK ÇALIŞMA BUGÜN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ. BÖLGE HALKINA HAYIRLI OLSUN
-www.brtk.net-
DERİNYA VE APLIÇ KAPILARI AÇILDI... CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ BURCU: İNŞALLAH KAPILARA İHTİYAÇ DUYMAYACAĞIMIZ BİR ÇÖZÜME ULAŞMAMIZI DİLERİM
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI’NIN BASIN KONFERANSI... CUMHURBAŞKANI AKINCI, KIBRIS SORUNUYLA İLGİLİ SAAT 19.30’DA BASIN KONFERANSI DÜZENLEYECEK. CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ KONFERANS BRT1 VE BRT2’DEN CANLI VERİLECEK.
-www.brtk.net-
MECLİS ÇALIŞMALARI... MECLİS GENEL KURULU TOPLANDI. GÜNDEMDE GENEL TARIM SİGORTASI FONU’NUN 2017 VE 2018 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARILARI VAR
-www.brtk.net-
BÜTÇE MARATONU... MECLİS EKONOMİ MALİYE BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ, 2019 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NI YARIN GÖRÜŞMEYE BAŞLIYOR.
-www.brtk.net-
KTAMS’TAN AÇIKLAMA... KTAMS BAŞKANI BENGİHAN: EMEKLİLİK HESAPLAMASINDAKİ DEĞİŞİKLİK MECLİS’TE İVEDİ GÖRÜŞÜLSÜN
-www.brtk.net-
HAFTALIK TRAFİK BİLANÇOSU... 6 BİN 201 ARAÇ KONTROL EDİLDİ, 726 SÜRÜCÜYE CEZA KESİLDİ.ÜLKE GENELİNDE 65 TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ, 17 KİŞİ YARALANDI
-www.brtk.net-
“GENÇLİĞİN SESİ OLACAĞIZ”... İNGİLTERE’DEKİ KIBRISLI TÜRK GENÇLERİ, "KIBRIS TÜRK GENÇLİK BİRLİĞİ - İNGİLTERE"ADI ALTINDA YENİ BİR ÖRGÜTLENMEYE GİTTİ
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI... GAZİMAĞUSA-LEFKOŞA ESKİ YOLUNDA GÜVERCİNLİK KAVŞAĞINA GELMEDEN YENİ MONTE EDİLEN HIZ TESPİT KAMERASI DEVREYE GİRDİ
-www.brtk.net-
YARDIM KONSERİ... CONCERTS WİTHOUT BORDERS, BELLAPAİS MANASTIRINDA, SOS ÇOCUK KÖYÜ YARARINA KONSER DÜZENLEDİ
-www.brtk.net-
YOL UYARISI... KKTC’NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA PROVASI NEDENİYLE YARIN GAZİMAĞUSA’DA FAZIL POLAT PAŞA BULVARI SAAT 08.00’DEN İTİBAREN TRAFİĞE KAPATILACAK
-www.brtk.net-
MARATON’UN ÖDÜL TÖRENİ BUGÜN... LEFKOŞA TURKCELL’LE KOŞUYOR MARATONU YAPILDI. MARATON KOŞUSU ÖDÜL TÖRENİ BUGÜN BANDABULİYA’DA SAAT 19.00’DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

“Yapacak çok işimiz var ve bunu birlikte yapacağız”

Pazartesi 16 Temmuz 2018 13:29

Başbakan Tufan Erhürman, kabine üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında öncelikle hükümetin düşeceğine ilişkin söylentilere yanıt verdi.

Koalisyonu oluşturan 4 partinin hükümetin devamı konusunda kararlı olduğunun altını çizen Erhürman, “Yapacak çok işimiz var ve bunu birlikte yapacağız” dedi.

Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybı ve hükümetin aldığı tedbirlere de değinen Erhürman, Fiyat İstikrar Fonu aracılığıyla özellikle akaryakıttaki artışın belli bir düzeyde tutulduğunu anlattı.

Başbakan Tufan Erhürman, başkanlığındaki kabine son ekonomik ve siyasi gelişmeleri basın toplantısı ile değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda yer alan basın toplantısında önce Başbakan Erhürman, Türk Lirasının değer kaybı ve vatandaşın alım gücünün korunması konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erhürman, yurttaşların alım gücünü koruma adına hükümetin gerekli müdahaleleri yapmaktan kaçınmadığını ifade etti.

Hükümetin, henüz 5’inci ayını doldurduğunu belirten Erhürman, bu sürede bütçenin geçtiğini ve TC’deki seçimler, ardından da belediyeler seçimi sürecine girildiğini anımsatı.

Başbakan, dövizde öngörülemeyen artışlara karşı kararlılıkla mücadele ettiklerini kaydetti.

Hükümetin düşeceğine dair iddialar olduğunu, ancak hükümetin yapacak çok işi olduğunu ve bunları kararlılıkla yapma niyetinde olduğunu ifade eden Erhürman, “Yapacak çok işimiz var, bunu da 4 parti ve bakanlarımız birlikte yapma kararlılığındadır. Birilerinin iddiaları varsa bunu daha somut verilerle ortaya koymalıdır” dedi.

5 aylık sürede TL’nin değer kaybının artığını söyleyen Başbakan, TL’nin Dolar karşısında yüzde 26, Euro karşısında yüzde 23 ve Paund karşısında yüzde 24 değer kaybettiğini belirtti.

Erhürman, TC’de de bu bakımdan sorun olduğunu ancak oranın KKTC’den daha korunaklı olduğunu ifade ederken, bunun, yıllar içinde alınması gereken tedbirlerin alınamamış olması nedeniyle yaşandığını vurguladı.

Erhürman, hükmetin Mayıs ayında Fiyat İstikrar Fonu’na düzenleme getirdiğini anımsattı. Erhürman, dövizdeki yükseliş karşısında KKTC hükümetinin, 5 aylık sürede aldığı tedbirleri anlatırken, Akaryakıt konusunda alınan tedbirleri detaylandırdı.

Akaryakıt fiyatları konusunda 167 ülke arasında KKTC’nin 41inci sırada yer aldığını ifade eden Başbakan, bunun Güney Kıbrıs’ın çok gerisinde olduğunu, hükümetin ise bugüne kadar bu artışa 2 defa müdahale ettiğini hatırlattı.

Son zammın 2 kuruş olduğunu kaydeden Başbakan Erhürman, önceki 2 müdahale ile 40 kuruşa yakın zammın da engellendiğini söyledi.

Başbakan, aynı müdahaleyi süte de uyguladıklarını dile getirerek, kira stopaj uygulamaları, yabancı para ve TL cinsinden kredi borçlarına yeniden yapılandırma yaptıklarını, banka işlem harçlarının da yeniden düzenlendiğini anlattı.

Özel eğitim kurumları ile işbirliği içinde çalıştıklarını, bazılarının kur sabitlemesine gittiğini, bazılarının ise TL’ye geçtiğini söyleyen Başbakan Erhürman, elektrikteki artışın da Maliye tarafından yüklendiğini belirtti.

Erhürman, bu siyasi kararların ardından bütçede 5.2 olarak öngörülen Hayat Pahalılığı’nın Devlet Planlama Örgütü tarafından yüzde 12.11 olarak tespit edildiğini dile getirerek, bu etkilerin maliye üzerine ek bir yük getirdiğini kaydetti.

Türkiye’deki seçimlerden sonra bir denge oluşması beklentisinde olduklarını ve bunun ardından hareket etmeyi düşündüklerini ifade eden Başbakan Tufan Erhürman, elektrikteki fiyat artışının başka sebepleri de olduğunu kaydetti.

“Anlatılan veriler ışığında Başbakan yaşananlara seyirci kalmıştır” söyleminin bir karşılığı olmadığını da kaydeden Erhürman, önlemlerle ilgili her kesimle diyalogların sürdüğünü, Reel Sektör Danışma Kurulu’nun da bu Perşembe toplanacağını anlattı.

Erhürman, halkı yeni veriler ve gerçekler ışığında bilgilendirmeye devam edeceklerini ifade ederek, 4 partinin de bu şekilde hareket etmeyi sürdüreceğini kaydetti.

Başbakan Erhürman’ın sunumunun ardından söz verdiği kabine üyeleri de bakanlıklarına ilişkin durum tespitleri ve tedbirler konusunda açıklamalar yaptılar.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR