Son Haberler
BAŞBAKAN ERCAN’DA KONUŞTU… BAŞBAKAN TATAR, TÜRKİYENİN HEM DOĞU AKDENİZDEKİ HAK VE ÇIKARLARIN KORUNMASI HEM DE KKTC’NİN KALKINMASI İÇİN KARARLI DURUŞUNU GÖRMEKTEN SON DERECE MEMNUN OLDUĞUNU BELİRTTİ BAŞBAKAN: ÜLKEDEKİ EKONOMİK İSTİKRARI SAĞLAYARAK EKONOMİYİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALIYOR.
-www.brtk.net-
KIBRIS KONUSU… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KENDİ HAKLARIMIZI NASIL SAVUNUYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİNİN DE ADA'DAKİ VE BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI AYNI KARARLILIKLA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
-www.brtk.net-
DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERGİNLİK… TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: DOĞU AKDENİZ'DE KIBRIS TÜRK HALKININ VE TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR ANLAŞMA GEÇERLİ DEĞİL.
-www.brtk.net-
ERSOY’DAN MARAŞ İNCELEMESİ... TÜRKİYE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY, DÜN AKŞAM TÜRKİYE’YE DÖNMEDEN ÖNCE KAPALI MARAŞ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU. BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ZİYARETTE KUZEY KIBRIS’A DESTEK MESAJI VEREN ERSOY, “KKTC MÜLKİYET ENVANTER ÇALIŞMASINI TAMAMLADIKTAN SONRA BAKANLIK OLARAK GEREKLİ TEKNİK VE FİNANSAL DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ” DEDİ.
-www.brtk.net-
KOMUTANLARDAN VEDA ZİYARETİ…7’NCİ KOLORDU KOMUTANLIĞI’NA ATANAN KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILMAZ YILDIRIM VE EMEKLİYE AYRILACAK OLAN GÜVENLİK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCISI TUĞGENERAL CEMAL VOLKAN, DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNE VEDA ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ.
-www.brtk.net-
SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI… KKTC İLE TÜRKİYE HEYETLERİ SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI KAPSAMINDA, İKİ ÜLKE HEYETLERİ 21-23 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA, ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ.
-www.brtk.net-
EVRAK SAHTELEME DAVASI... GİRNE’DE SAHTE EVRAK DÜZENLEYEREK MAL TEMİNİ GİBİ SUÇLAMALAR NEDENİYLE TUTUKLANAN ÜÇ KİŞİ BUGÜN YENİDEN MAHKEMEYE ÇIKARILDI. BUGÜNKÜ VERİLERE GÖRE YASADIŞI BİR ŞEKİLDE 20 DAİRE VE 4 DÜKKANIN DEVRİ YAPILDI.
-www.brtk.net-
AV TARTIŞMASI… KIBRIS TÜRK NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAKANLAR KURULU’NUN NARENCİYE ALANLARININ AVA KAPATILMASI YÖNÜNDEKİ KARARINA DESTEK BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
HIZ TESPİT KAMERASI… SÜTLÜCE VE KUMYALI’YA KURULAN HIZ TESPİT KAMERALARI DEVREDE. TRAFİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ, HIZ TESPİT KAMERALARININ BUGÜNDEN İTİBAREN SÜRAT SUÇU İŞLEYEN SÜRÜCÜLERE CEZA GÖNDERMEYE BAŞLANACAĞINI DUYURDU
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Serdarlı Sestaları Bahar Şenliği’nin 7’ncisi yapıldı

Pazartesi 8 Nisan 2019 11:42

Serdarlı Sestaları Bahar Şenliği’nin 7’ncisi düzenlendi.

Festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Tarım ve Doğal Kayanaklar Bakanı Erkut Şahali ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı…

Festival açılışında konuşan Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı Şenay Serdar etkinliklerle ilgili bilgi vererek hedeflerinin Kıbrıs kültürüne ait sestayı gelecek kuşaklara daha iyi tanıtmak olduğunu ifade etti.

Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım da etkinliğin güzel geçmesi temennisinde bulundu.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise bu gibi festivallerin hem ülke hem de bölge halkına ekonomik anlamda katkılar sağladığını belirtti.
“Stantlarda kültürümüze ait çok güzel ürünler ve yiyecekler sergileniyor, satışı yapılıyor. Bahar geldi. Baharın gelişi herkese hayırlı olmasını dilerim.”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de festivallerin yoğun olarak yapıldığı bir sürece girildiğini belirterek, festivallerin Kıbrıs Türk halkının geleceğe yolculuğunu anlatan önemli kültürel değerler olduğunu dile getirdi.
Şahali, Sestanın geleceğe aktarılmasının önemine de dikkat çekti.
Şahali “ Devlet Üretme Çiftliğinin aracılığıyla sestanın yapımında kullanılan özel bir buğday türü olan Ciberundayı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bölge halkıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek fırsat oldukça böylesi etkinliklere katılmaya çalıştığını söyledi.

Bu gibi etkinliklerde bizlerin biraraya gelmesi önemli kültürümüzü köklerimizi unutmamamız önemli. Kıbrısın kendi ürünlerini standlarda sergiliyorsunuz bu etkinliklerin değişmez bir parçası çok güzel değerler bizleri zenginleştiren konular emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Festivale katkı koyanlara anı plaketlerinin verildiği etkinlikte sesta yarışmasına katılanlara da ödülleri takdim edildi.

Konuşmaların ve ödül takdimlerinin ardından Serdarlı Belediyesi Halk Dansları ekibi gösterilerini sundu…

Etkinlikte Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte stantları gezdi, fotoğraf ve sergi salonunu ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı kerpiçten sembolik olarak yapılan minyatür Kıbrıs evinin sergilendiği standı da ziyaret etti.

Festivalde sesta, elek, seramik yapımı, tahta kaşık oymacılığı, kamış örücülüğü, kerpiç kesimi gibi kültürümüze ait birçok el işinin tanıtımı yapılırken çocuklar için de yüz boyama, uçurtma, at gezisi gibi aktiviteler yer aldı.

Festivalde kültürümüze ait ürünlerin, yiyecek ve içeceklerin satışı da gerçekleştirildi.

Diğer BRTK'den Haberler Videoları

HABER VİDEOLARI