Son Haberler
LUTE ADAYA GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN KIBRIS SORUNU İÇİN GÖREVLENDİRDİĞİ GEÇİCİ ÖZEL DANIŞMANI LUTE İLE PAZARTESİ GÜNÜ GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
LUTE ADAYA GELİYOR... CUMHURBAŞKANI AKINCI, LUTE’UN KIBRIS ZİYARETİ ÖNCESİNDE YARIN VE PERŞEMBE GÜNÜ SİYASİ PARTİ BAŞKANLARIYLA TOPLANTI YAPACAK
-www.brtk.net-
ASGARİ ÜCRET... ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU, YILIN İKİNCİ ASGARİ ÜCRETİNİ BELİRLEMEK ÜZERE TOPLANDI. KOMİSYONUN BİR SONRAKİ TOPLANTISI 24 TEMMUZ’DA YAPILACAK
-www.brtk.net-
BAKANLAR KURULU TOPLANTISI... BAKANLAR KURULU, BAŞBAKAN ERHÜRMAN BAŞKANLIĞINDA YAKLAŞIK 2 SAAT SÜREN TOPLANTI YAPTI. TOPLANTI SONRASINDA BASINA AÇIKLAMA YAPILMADI.
-www.brtk.net-
BRTK’DA İSTİFA... BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU MÜDÜRÜ MERYEM ÖZKURT GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ. ÖZKURT’UN, İSTİFA YAZISINI BUGÜN BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN’A GÖNDERDİĞİ BİLDİRİLDİ
-www.brtk.net-
UBP’DEN AÇIKLAMA... ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GENEL SEKRETERİ OĞUZ, HÜKÜMETTE ÇATLAK VE KRİZ OLDUĞUNU İDDİA ETTİ
-www.brtk.net-
ESKİ KTHY BİNASI... BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANI ATAKAN, ARAÇ KAYIT BİRİMİ VE SÜRÜŞ EHLİYETLERİ MÜFETTİŞLİĞİ’NİN MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN SATIN ALINAN KTHY BİNASINDA HİZMET VERECEĞİNİ DUYURDU.
-www.brtk.net-
VATANDAŞLIKLAR... İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, İPTAL EDİLEN VATANDAŞLIKLARLA İLGİLİ YİM’DE GÖRÜŞÜLEN 10 DAVADAN 2’SİYLE İLGİLİ ARA EMRİ TALEBİNE İTİRAZ ETMEDİĞİNİ AÇIKLADI
-www.brtk.net-
SU YÖNETİMİ... TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI ŞAHALİ: BÜTÜNLÜKLÜ SU YÖNETİM SİSTEMİNİN KURGULANMASI ESASTIR
-www.brtk.net-
TIP-İŞ’TEN AÇIKLAMA... TIP- İŞ: SAĞLIK BAKANLIĞI KAMU SAĞLIK HİZMETLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN TATMİNKAR ADIMLAR ATMADI
-www.brtk.net-
SANATÇILARA DESTEK... ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA BAĞLI İHTİYAT SANDIĞI DAİRESİ’NİN YEREL İŞGÜCÜ İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ DEĞİŞİKLİK TÜZÜĞÜ KAPSAMINDA SANATÇILARA YÖNELİK SOSYAL GÜVENLİK DESTEĞİNİ İÇEREN DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ BAKANLAR KURULU’NDA ONAYLANDI
-www.brtk.net-
“ÇOCUKLARA SEVGİ AŞILIYORUZ”... BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE KOMİSYONU İLE KIBRIS TÜRK TABİPLERİ ODASI’NIN ORTAK PROJESİ “ÇOCUKLARA SEVGİ AŞILIYORUZ” BUGÜN DÜZENLENEN BASIN TOPLANTISIYLA TANITILDI
-www.brtk.net-
RESMİ GAZETE... DEVLET BASIMEVİ’NİN, DAHA ÇAĞDAŞ VE HIZLI HİZMET İÇİN RESMİ GAZETE’Yİ ELEKTRONİK ORTAMDA YAYIMLAMAYA BAŞLADIĞI AÇIKLANDI
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor

Pazartesi 31 Temmuz 2017 17:10

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor.

Yarın itibarıyla devlette çalışan doktorların özelde çalışamayacaklarına dair anayasa mahkemesi kararı yürürlükte olacak.

Bakanlar Kurulu bugün geçirdiği bir tüzük ile Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta tıkanıklık yaşanmaması için çözüm üretti. İşte haberin ayrıntıları.

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarından itibaren yürürlükte olacak. Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine götürülen Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta kaos yaşanmaması adına bugün Bakanlar Kurulu’ndan bir tüzük geçirerek geçici bir alternatif üretti.

Buna göre; Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa, geçici olarak o doktorlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı sağlanacak.

Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu bugün konuyla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 6 ay süren yoğun çalışması sonrasında,doktorları büyük oranda rahatlatacak olan Döner Sermaye Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçmesine karşın Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine gönderilmesinin sağlıkta sıkıntı yarattığını söyledi.
Sucuoğlu, döner sermaye yasası yürürlüğe girene kadar ne yapılabileceği konusunda hem ilgili sendikalar, hem de hukukçularla çalışma yaptıklarını anınsattı.

Yapılan çalışma sonucunda bir tüzüğün geçici olarak bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağının saptandığını açıklayan Sağlık Bakanı Sucuoğlu, “ Bu yönde 21 güne yakın bir çalışma yaptık ve Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek resmi gazetede yayınlanmak suretiyle böyle bir açılım yaptık. Daha doğrusu geçici bir alternatif çözüm ürettik.
Nedir bu çözüm? Devlette çalışan doktorlar kendi kliniklerinde çalışamayacaklar. Sadece Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde çalışacaklar. Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa geçici olarak o arkadaşlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı ortaya çıktı” dedi.

Bu yerlerin nereler olduğunun sorulması üzerine de Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, söz konusu birimlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış yasal olarak hasta bakma sıkıntısı olmayan yerler olduğunu söyledi.
Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.
“ Başhekimler, ben şu branşta alt yapı itibarıyla geldiğimiz noktada yetersizim. Dolayısıyla, bu arkadaşların Sağlık Bakanlığı’nın göstereceği bir yerde, nöbet tutmadıkları,oncall olmadıkları günler dışında çalışabilirler” diye bize bir rapor gelecek. O rapor doğrultusunda biz bir protokol yapacağız klinik veya özel hastanelerle” şeklinde konuşan Faiz Sucuoğlu, bugün ve yarından itibaren tüm özel hastaneleri çağıracaklarını, ardından da muayenehanelerle bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası yasallaşana kadar böyle bir geçici sürecin ortaya çıktığını kaydetti ve 1 Ağustos’tan sonra sağlıkta kaos yaşanmadan bu süreci atlatmayı hedeflediklerini ifade etti.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR