Son Haberler
KIBRIS KONUSU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, HÜKÜMET VE MECLİS’TEKİ SİYASİ PARTİLERLE KIBRIS KONUSU VE DOĞU AKDENİZ’DE RUM TARAFININ TEK TARAFLI ARAMA GİRİŞİMLERİ NEDENİYLE OLUŞAN ORTAMI DEĞERLENDİRİYOR
-www.brtk.net-
RUM TARAFINDA NAVTEX TEPKİSİ… TÜRKİYE’NİN KIBRIS ADASININ POYRAZ BURNU AÇIKLARINDAKİ DENİZ BÖLGESİ İÇİN YAYIMLADIĞI YENİ NAVTEX GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’NCE TEPKİYLE KARŞILANDI
-www.brtk.net-
KURULUŞ RESEPSİYONU... CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN AKŞAM GAZİ BAF DAYANIŞMA DERNEĞİ’NİN GÜZELYURT’TAKİ KURULUŞ RESEPSİYONUNA KATILDI
-www.brtk.net-
KURULUŞ RESEPSİYONU... CUMHURBAŞKANI AKINCI: DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ, İNSAN HAKLARI, HOŞGÖRÜ, HUKUKA BAĞLILIK, SEVECENLİK, KARŞI FİKRE SAYGILI OLMA VE ŞİDDETE BAŞVURMAMA KKTC YURTTAŞLIĞININ TEMEL DEĞERLERİNİ OLUŞTURMAKTA
-www.brtk.net-
ULUÇAY’DAN DESTEK… MECLİS BAŞKANI ULUÇAY, KHYD’NİN VE TÜM ÜLKENİN BEKLENTİSİ OLAN YASA TASARILARININ SÜRATLE GEÇMESİ İÇİN BÜYÜK HASSASİYET GÖSTERECEKLERİNİ SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
SAĞLIKTAKİ SORUNLAR… TÜRKİYE’NİN LEFKOŞA BÜYÜKELÇİSİ KANBAY, SAĞLIK BAKANI BESİM’İ ZİYARET ETTİ. GÖRÜŞMEDE, SAĞLIK SİSTEMİNDEKİ SORUNLAR ELE ALINDI.
-www.brtk.net-
BESİM’DEN ZİYARET… SAĞLIK BAKANI BESİM, TRENYOLU POLİKLİNİĞİ’Nİ ZİYARET EDEREK, SORUNLARI DİNLEDİ, “HEDEFİMİZ, TRENYOLU POLİKLİNİĞİNİ DAHA GÜÇLÜ HALE GETİRMEKTİR” DEDİ
-www.brtk.net-
BUGÜN DÜNYA REHBERLER GÜNÜ… KIBRIS TÜRK REHBERLER BİRLİĞİ, TURİZM VE ÇEVRE BAKANI FİKRİ ATAOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
-www.brtk.net-
ZEYTİN DALI HAREKATI… TÜRKİYE CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN, ŞAM REJİMİ İLE DOĞRUDAN RESMİ BİR TEMASIN SÖZ KONUSU OLMADIĞINI SÖYLEDİ
-www.brtk.net-
İKİ TOPLUMLU PANEL YAPILACAK… ARİF HASAN TAHSİN TARİH VE KÜLTÜR VAKFI, “KIBRIS CUMHURİYETİ’NE DÖNÜŞ MÜMKÜN MÜ?” KONULU PANELİN TANITIMINI YAPTI
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor

Pazartesi 31 Temmuz 2017 17:10

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor.

Yarın itibarıyla devlette çalışan doktorların özelde çalışamayacaklarına dair anayasa mahkemesi kararı yürürlükte olacak.

Bakanlar Kurulu bugün geçirdiği bir tüzük ile Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta tıkanıklık yaşanmaması için çözüm üretti. İşte haberin ayrıntıları.

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarından itibaren yürürlükte olacak. Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine götürülen Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta kaos yaşanmaması adına bugün Bakanlar Kurulu’ndan bir tüzük geçirerek geçici bir alternatif üretti.

Buna göre; Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa, geçici olarak o doktorlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı sağlanacak.

Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu bugün konuyla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 6 ay süren yoğun çalışması sonrasında,doktorları büyük oranda rahatlatacak olan Döner Sermaye Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçmesine karşın Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine gönderilmesinin sağlıkta sıkıntı yarattığını söyledi.
Sucuoğlu, döner sermaye yasası yürürlüğe girene kadar ne yapılabileceği konusunda hem ilgili sendikalar, hem de hukukçularla çalışma yaptıklarını anınsattı.

Yapılan çalışma sonucunda bir tüzüğün geçici olarak bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağının saptandığını açıklayan Sağlık Bakanı Sucuoğlu, “ Bu yönde 21 güne yakın bir çalışma yaptık ve Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek resmi gazetede yayınlanmak suretiyle böyle bir açılım yaptık. Daha doğrusu geçici bir alternatif çözüm ürettik.
Nedir bu çözüm? Devlette çalışan doktorlar kendi kliniklerinde çalışamayacaklar. Sadece Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde çalışacaklar. Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa geçici olarak o arkadaşlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı ortaya çıktı” dedi.

Bu yerlerin nereler olduğunun sorulması üzerine de Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, söz konusu birimlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış yasal olarak hasta bakma sıkıntısı olmayan yerler olduğunu söyledi.
Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.
“ Başhekimler, ben şu branşta alt yapı itibarıyla geldiğimiz noktada yetersizim. Dolayısıyla, bu arkadaşların Sağlık Bakanlığı’nın göstereceği bir yerde, nöbet tutmadıkları,oncall olmadıkları günler dışında çalışabilirler” diye bize bir rapor gelecek. O rapor doğrultusunda biz bir protokol yapacağız klinik veya özel hastanelerle” şeklinde konuşan Faiz Sucuoğlu, bugün ve yarından itibaren tüm özel hastaneleri çağıracaklarını, ardından da muayenehanelerle bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası yasallaşana kadar böyle bir geçici sürecin ortaya çıktığını kaydetti ve 1 Ağustos’tan sonra sağlıkta kaos yaşanmadan bu süreci atlatmayı hedeflediklerini ifade etti.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR