Son Haberler
BAYRAK RADYOSU GEZEGENİN GÜNLÜĞÜ PROGRAMI’NIN YAPIMCISI VE SUNUCUSU, MESAİ ARKADAŞIMIZ KADRİYE BAYRAKTAR’I YÜKSEK TANSİYONA BAĞLI KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE KAYBETTİK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR İÇİN YARIN SAAT 09.30’DA BRTK’DA TÖREN DÜZENLENECEK. BAYRAKTAR, ÖĞLE NAMAZININ ARDINDAN DOĞUM YERİ OLAN KURUOVA’DA TOPRAĞA VERİLECEK.
-www.brtk.net-
KADRİYE BAYRAKTAR’IN ÖLÜMÜ NEDENİYLE KIBRIS TÜRK GAZETECİLER BİRLİĞİ VE BASIN-SEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI.
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, SAZLIKÖY’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN KÖY SOKAKLARINA FİDAN DİKME ETKİNLİĞİNE KATILDI.
-www.brtk.net-
MEHMETÇİK BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ 3’ÜNCÜ TOPRAK ANA GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
-www.brtk.net-
YSK: SİYASAL PARTİLERİN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN, OY PUSULASINDA YER ALACAĞI SIRA VE SİYASAL PARTİLERİN BRT’DE YAPACAĞI PROPAGANDA KONUŞMALARININ YAYIN SIRASINI BELİRLEYECEK AD ÇEKME İŞLEMİ YARIN YAPILACAK.
-www.brtk.net-
KARİKATÜRE TEPKİ GÖSTEREN MİLLİYETÇİ DEMOKRASİ PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ ÖNÜNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI.
-www.brtk.net-
DIŞ BASIN BİRLİĞİ, GAZETECİLİK MESLEĞİNİN OLMAZSA OLMAZI ELEŞTİRİNİN HAKARET SINIRINI AŞMAMASI GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNÜ DİLE GETİRDİ.
-www.brtk.net-
BASIN EMEKÇİLERİ SENDİKASI İLE BİRLEŞİK KIBRIS PARTİSİ, AFRİKA GAZETESİ’NE DESTEK VERDİ.
-www.brtk.net-
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ. GÜN NEDENİYLE YAYIMLANAN MESAJLARDA İNSAN HAKLARININ KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ.
-www.brtk.net-
KIBRIS TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN 61’İNCİ KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVERSİNDE BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ. KIBRIS TÜRK ÖĞRETMENLER SENDİKASI, EĞİTİMDEKİ SORUNLARI YERİNDE GÖRMEK AMACIYLA YAPILAN ZİYARETLERİN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor

Pazartesi 31 Temmuz 2017 17:10

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor.

Yarın itibarıyla devlette çalışan doktorların özelde çalışamayacaklarına dair anayasa mahkemesi kararı yürürlükte olacak.

Bakanlar Kurulu bugün geçirdiği bir tüzük ile Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta tıkanıklık yaşanmaması için çözüm üretti. İşte haberin ayrıntıları.

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarından itibaren yürürlükte olacak. Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine götürülen Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta kaos yaşanmaması adına bugün Bakanlar Kurulu’ndan bir tüzük geçirerek geçici bir alternatif üretti.

Buna göre; Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa, geçici olarak o doktorlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı sağlanacak.

Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu bugün konuyla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 6 ay süren yoğun çalışması sonrasında,doktorları büyük oranda rahatlatacak olan Döner Sermaye Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçmesine karşın Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine gönderilmesinin sağlıkta sıkıntı yarattığını söyledi.
Sucuoğlu, döner sermaye yasası yürürlüğe girene kadar ne yapılabileceği konusunda hem ilgili sendikalar, hem de hukukçularla çalışma yaptıklarını anınsattı.

Yapılan çalışma sonucunda bir tüzüğün geçici olarak bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağının saptandığını açıklayan Sağlık Bakanı Sucuoğlu, “ Bu yönde 21 güne yakın bir çalışma yaptık ve Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek resmi gazetede yayınlanmak suretiyle böyle bir açılım yaptık. Daha doğrusu geçici bir alternatif çözüm ürettik.
Nedir bu çözüm? Devlette çalışan doktorlar kendi kliniklerinde çalışamayacaklar. Sadece Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde çalışacaklar. Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa geçici olarak o arkadaşlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı ortaya çıktı” dedi.

Bu yerlerin nereler olduğunun sorulması üzerine de Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, söz konusu birimlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış yasal olarak hasta bakma sıkıntısı olmayan yerler olduğunu söyledi.
Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.
“ Başhekimler, ben şu branşta alt yapı itibarıyla geldiğimiz noktada yetersizim. Dolayısıyla, bu arkadaşların Sağlık Bakanlığı’nın göstereceği bir yerde, nöbet tutmadıkları,oncall olmadıkları günler dışında çalışabilirler” diye bize bir rapor gelecek. O rapor doğrultusunda biz bir protokol yapacağız klinik veya özel hastanelerle” şeklinde konuşan Faiz Sucuoğlu, bugün ve yarından itibaren tüm özel hastaneleri çağıracaklarını, ardından da muayenehanelerle bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası yasallaşana kadar böyle bir geçici sürecin ortaya çıktığını kaydetti ve 1 Ağustos’tan sonra sağlıkta kaos yaşanmadan bu süreci atlatmayı hedeflediklerini ifade etti.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0%
  3,8608
  3,8677
  0%
  4,5518
  4,5600
  0%
  5,1539
  5,1808
 • NÖBETÇİ ECZANELER