Son Haberler
CUMHURBAŞKANI AKINCI, DÜN TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ
-www.brtk.net-
CUMHURBAŞKANI AKINCI BUGÜN KUZEY KIBRIS SAATİ İLE 20:30’DA BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES İLE GÖRÜŞECEK
-www.brtk.net-
DIŞİŞLERİ BAKANI ERTUĞRULOĞLU, NEW YORK’TA İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DIŞİŞLERİ BAKANLARI YILLIK EŞGÜDÜM TOPLANTISI’NDA KONUŞMA YAPTI
-www.brtk.net-
DIŞİŞLERİ BAKANI ERTUĞRULOĞLU: İİT VE KARDEŞ ÜYE ÜLKELERDEN CİDDİ ADIMLAR BEKLİYORUZ
-www.brtk.net-
86 YAŞINDA HAYATA VEDA EDEN ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN HACIAHMETOĞLU İÇİN CUMHURİYET MECLİSİ’NDE TÖREN DÜZENLENDİ SONSUZLUĞA UĞURLANIYOR
-www.brtk.net-
EMLAKÇILAR BİRLİĞİ, KAÇAK EMLAKÇILIK KONUSUNDA HÜKÜMETTEN YASAL DÜZENLEME İSTEDİ
-www.brtk.net-
IKBY BAŞKANI BARZANİ: REFERANDUMUN ERTELENMESİ İÇİN ARTIK VAKİT ÇOK GEÇ
-www.brtk.net-
TBMM BUGÜN SAAT 16:00’DA IRAK VE SURİYE TEZKERESİNİ GÖRÜŞMEK İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR
-www.brtk.net-
SALI GÜNÜ MEYDANA GELEN 7,1 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 286'YA YÜKSELDİ
-www.brtk.net-
LEFKOŞA SURLARİÇİ’NDE TRAFİĞE KAPATILMIŞ OLAN BELİRLİ YOLLARDA OTOMOBİLSİZ YAŞAM GÜNÜ” ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-www.brtk.net-
ÜÇ GÜN SÜRECEK KKTC RALLİ ŞAMPİYONASININ, STARTI BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN TARAFINDAN VERİLDİ
-www.brtk.net-
-www.brtk.net-
Left Arrow
Loading the player...
Right Arrow

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor

Pazartesi 31 Temmuz 2017 17:10

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarın başlıyor.

Yarın itibarıyla devlette çalışan doktorların özelde çalışamayacaklarına dair anayasa mahkemesi kararı yürürlükte olacak.

Bakanlar Kurulu bugün geçirdiği bir tüzük ile Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta tıkanıklık yaşanmaması için çözüm üretti. İşte haberin ayrıntıları.

Sağlıkta ikinci iş yasağı yarından itibaren yürürlükte olacak. Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine götürülen Döner Sermaye Yasası yürürlüğe girene kadar sağlıkta kaos yaşanmaması adına bugün Bakanlar Kurulu’ndan bir tüzük geçirerek geçici bir alternatif üretti.

Buna göre; Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa, geçici olarak o doktorlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı sağlanacak.

Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu bugün konuyla ilgili BRT’ye açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın 6 ay süren yoğun çalışması sonrasında,doktorları büyük oranda rahatlatacak olan Döner Sermaye Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’nden oybirliğiyle geçmesine karşın Cumhurbaşkanı tarafından anayasa mahkemesine gönderilmesinin sağlıkta sıkıntı yarattığını söyledi.
Sucuoğlu, döner sermaye yasası yürürlüğe girene kadar ne yapılabileceği konusunda hem ilgili sendikalar, hem de hukukçularla çalışma yaptıklarını anınsattı.

Yapılan çalışma sonucunda bir tüzüğün geçici olarak bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağının saptandığını açıklayan Sağlık Bakanı Sucuoğlu, “ Bu yönde 21 güne yakın bir çalışma yaptık ve Bakanlar Kurulu’ndan geçirerek resmi gazetede yayınlanmak suretiyle böyle bir açılım yaptık. Daha doğrusu geçici bir alternatif çözüm ürettik.
Nedir bu çözüm? Devlette çalışan doktorlar kendi kliniklerinde çalışamayacaklar. Sadece Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde çalışacaklar. Eğer Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinde Başhekimlerin vermiş olduğu rapor çerçevesinde alt yapı eksikliği söz konusu ise ve belli branşlarda çalışacak yer yoksa geçici olarak o arkadaşlara yine Sağlık Bakanlığı’ndan izinlendirilmiş muayenehanelerde ve hastanelerde yine Sağlık Bakanlığı’nın vereceği saatlerde bir çalışma imkanı ortaya çıktı” dedi.

Bu yerlerin nereler olduğunun sorulması üzerine de Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, söz konusu birimlerin Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış yasal olarak hasta bakma sıkıntısı olmayan yerler olduğunu söyledi.
Sucuoğlu, bu yerlerin rakamlarının ülke genelinde 88 muayenehane ve klinik, Lefkoşa’da 7, Gazimağusa’da 3 ve Girne’de de 4 özel hastane olduğunu açıkladı.
“ Başhekimler, ben şu branşta alt yapı itibarıyla geldiğimiz noktada yetersizim. Dolayısıyla, bu arkadaşların Sağlık Bakanlığı’nın göstereceği bir yerde, nöbet tutmadıkları,oncall olmadıkları günler dışında çalışabilirler” diye bize bir rapor gelecek. O rapor doğrultusunda biz bir protokol yapacağız klinik veya özel hastanelerle” şeklinde konuşan Faiz Sucuoğlu, bugün ve yarından itibaren tüm özel hastaneleri çağıracaklarını, ardından da muayenehanelerle bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Faiz Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası yasallaşana kadar böyle bir geçici sürecin ortaya çıktığını kaydetti ve 1 Ağustos’tan sonra sağlıkta kaos yaşanmadan bu süreci atlatmayı hedeflediklerini ifade etti.

Diğer Kıbrıs Videoları

HABER VİDEOLARI
PROGRAMLAR
 • DÖVİZ KURLARI

  0.96%
  3,5090
  3,5153
  0.12%
  4,1775
  4,1851
  0.63%
  4,7264
  4,7511
 • NÖBETÇİ ECZANELER